Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2008., 21:04   #1
Noćne leće

Bok!
Zanimaju me noćne leće koje se nose noću(dok spavaš) a preko dana normalno vidiš...Bio sam kod dr.Baića u Zagrebu,čovjek je malo aljkav,star i senilan pa me nije oduševio....Jel zna netko tko se još time bavi u Zagrebu?Čuo sam da postoji još jedna poliklinika koja to radi...Unaprijed hvala!
leon11 is offline  
Old 13.03.2008., 09:49   #2
mislim da ti se to neisplati, jer trebaš svaku godinu kupit nove, a i mijenja se vid tokom dana što je jebada
manzzini is offline  
Old 13.03.2008., 17:51   #3
To mi je za dijete,na taj način bi mu se zaustavila dioptrija dok ne prođe pubertet.....Znam da je skupo ali mi je bitnije da dijete vidi...Ajd ako netko zna tko to još radi osim Baića?
leon11 is offline  
Old 13.03.2008., 18:01   #4
Mislim da su noćne leće vrlo loš odabir.

Ja imam 17 godina, nosim leće već nekih 6 godina. Dioptriju sam dobio u 1 razredu osnovne(jbg nasljedno, ima tata, ima njegova mama itd) i do negdje 6 razreda je rasla za oko 1 godišnje, tako da sam u 6 razredu imao -6.5 ako se ne varam. Od tada nosim leće, i to samo polutvrde, iz razloga što one sprječavaju rast dioptrije, dok meke ne. Eto nosim ih veće 6 godina, bez ikakvih problema i čekam još 1-2 godine i onda ili prelazim na mekane, ili ako Bog da, skupim novce i riješim se dioptrije. Naravno, dioptrija se u tih 6 godina promjenila za svega 0,25 nagore , ali to je ništa u usporedni sa prijašnjih -1 po godini

A i ovo s noćnim lećama koje navodno smanjuju dioptriju preko noći, gledao sam i o tome na TV-u, isto tako razgovarao i sa doktorima. Ne preporučaju iz razloga što leća tvori pritisak na rožnicu koja se s godinama može uništiti. Optimalno je leće nositi oko 8 sati dnevno
Tulio is offline  
Old 14.03.2008., 18:17   #5
Quote:
Tulio kaže: Pogledaj post
Od tada nosim leće, i to samo polutvrde, iz razloga što one sprječavaju rast dioptrije, dok meke ne.
Ne znam tko ti je to rekao, ali nije istina. I ja sam krenuo sa nošenjem naočala u 1 razredu sa -2.0 na oba oka, naraslo na -5 tijekom godina, sa 17 godina uzeo mekane leće sa -5.25 u tom trenutku. Danas, 11 godina kasnije, dioptrija je -5.50, dakle zanemarivo povećanje.
Stratovar is offline  
Old 14.03.2008., 21:57   #6
jasam se godinama maltretirala sa tvrdim lećama i dioptrija je svejedno narasla

tak da niš ni sigurno
a dioptrija zna klizit i poslije puberteta
polly is offline  
Old 15.03.2008., 02:56   #7
Quote:
Tulio kaže: Pogledaj post
Mislim da su noćne leće vrlo loš odabir.

Ja imam 17 godina, nosim leće već nekih 6 godina. .. Eto nosim ih veće 6 godina, bez ikakvih problema i čekam još 1-2 godine i onda ili prelazim na mekane, ili ako Bog da, skupim novce i riješim se dioptrije.

Riješavati se dioptrije nemoj dok ne navršiš 24. Tada prestaje rast..

...isto razmišljam o tomu, no doktori su jako podvojeni. Moja se recimo protivi, no neću je šljiviti ako dođem u priliku otići kod nekog razvikanog i dobrog doktora. Pun mi je kufer povećavanja dioptrije. Leće nosim skoro 9 godina i došla sam do takvog stupnja da bez njih ne mogu, u smislu da mi ni naočale s još većom dioptrijom ne pomažu.

Za autora topica- ne preporučam nikakve noćne leće. Leće su strano tijelo i ne treba ih dugo nositi. Pogotovo ne za spavanje. Ako ti se djetetu često povećava dioptrija, kupuj mu mjesečne, ja recimo koristim te. Ali noćne nikako.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Old 16.03.2008., 12:00   #8
ma ove noćen leće su dobre ješ zaustavljaju rast dioptrije...mali mi je sad na -4 a dok prođe pubertet tko zna koliko će još narasti,teško mu se baviti sportom jer bez naočala ne vidi a ne može na operaciju dok ne prođe pubertet....Čuo sam da se tim lećama još netko bavi ali ne znam tko...Možda u bolnici S.Milosrdnica?Ako netko zna molim ga da mi javi...hvala
leon11 is offline  
Old 16.03.2008., 13:58   #9
Pozdrav.Jel mi moze netko reci kako mogu provjeriti na netu za slobodne termine kod okulista,kratkovidna sam i trebala bi na pregled,jer jos uopce nisam bila.Isla bi preko zdravstvenog osiguranja.
leptir333 is offline  
Old 25.03.2008., 10:46   #10
leon11 to ti vjerojatno nije najbolji izbor( potrebno je izmjeniti 4-5 pari u prvih 6 mjeseci)
to ti je prilično skupo a taj baić ti nije najbolji izbor za to... polutvrde leće u nekim slučajevima zaustavljaju rast dioptrije(u početku su neugodnije i treba se duže privikavati na njih) ali mislim da bi mu to bilo puno bolje rješenje
sfinkter is offline  
Old 02.06.2010., 13:29   #11
Noćne leće

Evo dižem ovu temu iz pepela, zanima me da li netko ima friška iskustva s noćnim lećama i da li zna nekoga (osim spomenutog dr. Baića) tko se s tim lećama bavi?

Novija istraživanja da su takve leće jako pogodne za djecu i da zaustavljaju rast dioptrije, međutim da oko mora biti izmjereno sofisticiranom opremom i leća jako pažljivo izrađena, uza naravno često kontrole.

Našla sam neke liječnike u Austriji i Italiji koji se time bave, pa ako ne nađem ovdje, odvela bi dijete van, cijena je ista, ako ne i manja, ali odlazak na kontrole čini to puno kompliciranijim.

Hvala unaprijed na svim eventualnim iskustvima
sama svoj majstor is offline  
Old 02.06.2010., 17:55   #12
Bilo je nedavno, prije jedno mjesec i pol dana, na Potrošačkom kodu na HTV 1, da te noćne leće mogu oštetiti oko. Iznesen je i slučaj nekih mlađih cura iz Zadra školske dobi koje su završile na liječenju u Zagrebu nakon nošenja tih noćnih leća. Tako da bolje da to i ne probate, pogotovo ne za djecu. Te noćne leće vam nitko neće preporučiti.
prilika is offline  
Old 02.06.2010., 20:03   #13
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Bilo je nedavno, prije jedno mjesec i pol dana, na Potrošačkom kodu na HTV 1, da te noćne leće mogu oštetiti oko. Iznesen je i slučaj nekih mlađih cura iz Zadra školske dobi koje su završile na liječenju u Zagrebu nakon nošenja tih noćnih leća. Tako da bolje da to i ne probate, pogotovo ne za djecu. Te noćne leće vam nitko neće preporučiti.
i ja sam to vidjela!!!!
bolje se ne petljati s tim!

ja nosim lece i obavezno ih moram skidati prije spavanja jer se oci moraju "odmoriti"..
lece zapravo sluze da se vidi bolje, ne mogu one lijeciti, one su samo pomagalo....

to mi sve zvuci kao kad bi netko izmislio da se covjek treba preko noci najest bas tog nekog odredjenog proizvoda da bi preko dana funkcionirao i nista ne bi trebao jesti i naravno - mrsavio bi
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Old 02.06.2010., 21:08   #14
Nije baš tako, bar prema vanjskih istraživanjima. One služe kao npr. aparatić za zube i sve se više koriste, rađeno je dosta istraživanja baš na djeci i jako su dobri rezultati. Navodno (to sve prema američkim siteovima) se i lakše podnose od običnih leća jer ih se nosi u snu.

I zato bi ja nekog pouzdanog doktora jer taj koji se spominjao na Potrošačkom kodu mi ne ulijeva povjerenje.
sama svoj majstor is offline  
Old 03.06.2010., 13:02   #15
Quote:
sama svoj majstor kaže: Pogledaj post
Nije baš tako, bar prema vanjskih istraživanjima. One služe kao npr. aparatić za zube i sve se više koriste, rađeno je dosta istraživanja baš na djeci i jako su dobri rezultati. Navodno (to sve prema američkim siteovima) se i lakše podnose od običnih leća jer ih se nosi u snu.

I zato bi ja nekog pouzdanog doktora jer taj koji se spominjao na Potrošačkom kodu mi ne ulijeva povjerenje.
dobro,da.. uvijek ima onih kojima ne pasu.. kao sto se cijela ona bura zakuhtala oko tableta yasmin od jednog ili dva slucaja koja se nisu ni istrazila dobro, a meni (i mnogim curama) je yasmin savrseno odgovarao. najbolje tablete koje sam pila...

a kave su to lece?? mekane, polutvrde ili tvrde?

naime,kako si sad to spomenula s aparaticem za zube - ja ima keratoconus (ispupcenje roznice) i moram nositi polutvrde lece kako bi mi se roznica "vratila na mjesto" jer inace vidim sve duplo (slika ne pada na zutu pjegu u oku nego na krivo mjesto).... prema tome, meni bi trebale takve lece koje ce mi - bas poput aparatica za zube - vratiti roznicu na mjesto da mogu normalno vidjeti kad ih skinem.. no kod mene to ne ide tako jer kad skinem lecu roznica je jos pod "pritiskom" i vidim jos gore.. treba proci nekoliko sati, pa cak i cijeli dan da se opusti i malo dodje sebi (ali i dalje jako lose vidim bez leca).. upravo zbog toga se meni preporuca skidanje leca preko noci, da se oko odmori... ne samo meni nego i vecini ljudi s mekanima lecama.
s druge strane imas lece koje se nose 0-24 i traju nekoliko mjeseci.. sve ovisi o vrsti lece..

kazem ti, meni to zvuci nevjerojatno ali ne znaci da takvo nesto nije izmisljeno. no,prvo dobro prouci istrazivanja koja su radjena na tom podrucju, usporedi klinicku sliku djeteta kojem je pomoglo, djeteta kojem nije (ili mu je cak odmoglo) i tvog djeteta... ako smatras da bi tvom djetetu to moglo pomoc imas potpuno pravo otici bilokojem lijecniku u zemlji ili cak izvan nje po misljenje... zdravlje je, naravno, uvijek na prvom mjestu.
kako god bilo, sretno! i javi ako bude poboljsanja... bas me zanima...
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Old 07.06.2010., 16:29   #16
Sve sam ja proučila, sutra ću pitati i doktoricu što misli o tome, ali vidjela sam da je nekoliko ljudi ovdje na forumu govorilo o tim noćnim lećama pa sam se nadala dobiti neke informacije iz prve ruke.

I još uvijek se nadam, zato dižem temu još jednom
sama svoj majstor is offline  
Old 07.06.2010., 17:58   #17
evo i mene

nosim te leće već pet godina čini mi se, morala bih stari topic potražiti

ja sam s njima oduševljena. dapače, operacija mi ne pada na pamet više

dr. baić je takav kakav je, ali nakon što mi je doslovno spasio oko (što recimo specijalisti u bolnici nisu uspjeli, nego su me poslali doma da mi prođe ) ima moje potpuno povjerenje. on je ipak stručnjak u svom poslu i vrlo je pažljiv oko pregleda. papirologija, vrijeme trajanja pregleda i slično nisu mu glavne odlike, ali oko očiju je vrlo pedantan. to uključuje i da upozorava kad lećama istekne rok.
koliko znam, on je još uvijek jedini koji to radi u hrvatskoj, a zašto, to stvarno ne znam. vjerojatno je jednostavnije raditi s klasičnim naočalama i lećama, jer se ovdje svako oko posebno snima i procjenjuje i gubi dosta vremena na preglede. u svakom slučaju, ja ostajem kod njega jer sam zadovoljna


s druge strane, moje oči su bile dobro izraubane od svih vrsta leća i ovo je defitivno način koji paše mojim očima. naspavam se sa lećama, ujutro ih skinem i vidim cijeli dan. ako ne idem spavati, što nije rijetkost, normalno vidim dok ne odem spavati
prednosti tipa ronjenje otvorenih očiju, ne nošenje sunčanih naočala čim izađe zrakica sunca, skijanje i sunčanje na snijegu su me preporodili. a ako me pitate kolika mi je dioptrija, ne sjećam se negdje oko -3 valjda. navikla sam da uvijek vidim, tako da više ne "osjećam" tu dioptriju

metoda je inače priznata i poznata, nije neki mumbo jumbo ne vidim čemu takvo sprdanje. ako je FDA priznaje, priznajem ju i ja

uostalom, guglajte orthokeratology pa odlučite, o vašim očima se radi
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Old 08.06.2010., 10:04   #18
Alopex, poslala sam ti pp, drago mi je da si se javila i da je sve OK.

Da li možeš napisati po prilici koja je cijena?
sama svoj majstor is offline  
Old 08.06.2010., 11:28   #19
Quote:
sama svoj majstor kaže: Pogledaj post
Alopex, poslala sam ti pp, drago mi je da si se javila i da je sve OK.

Da li možeš napisati po prilici koja je cijena?
nema frke i drugi put, za cijenu ti šaljem pp

potraži i drugi topic, leće snova, tamo sam pisala kako mi je izgledalo navikavanje. jer navikavanje traje neko vrijeme i doživljaj je za sebe

u svakom slučaju, sretno
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Old 13.06.2010., 11:47   #20
pretpostavljam da onda te lece "djeluju" samo kod dioptrije, ali ne i kod drugih poremecaja oka!?
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:43.