Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2013., 17:44   #61
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Trebal bi raditi prijenos porezne obveze, i ispostaviti račun na iznos bez PDV-a, a razliku im vratiti na žiro...

Ne možeš im na puni iznos izdati fakturu, to bi značilo da plaćaju 2 puta PDV, što nema smisla...
Ma znam, ni meni nema smisla. Ja sam isto mislila ispostavit račun za uslugu bez pdv. Još jedna sitnica: jel mogu na jedan račun staviti i robu i usluge ili mora biti poseban račun za uslugu?
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 00:10   #62
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Ma znam, ni meni nema smisla. Ja sam isto mislila ispostavit račun za uslugu bez pdv. Još jedna sitnica: jel mogu na jedan račun staviti i robu i usluge ili mora biti poseban račun za uslugu?
Ako je ta roba ugrađivana, onda stavi sve skupa.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 15:33   #63
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ako je ta roba ugrađivana, onda stavi sve skupa.
Hvala na pomoći .
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 18:08   #64
Pozdrav svima.
Molim pomoć. Kod ulaznih računa PPO (za usluge i robu) - u Sinesysu ima mogućnost biranja datuma kad se priznaje pretporez. Zanima me koji datum tu stavljam , da li datum računa ili koji je to datum? Provjerila sam ako stavim darum ulaznog računa onda se u PDV obrascu knjiži u tom mjesecu u pretporez i u obvezu poreza. Nije mi jasno kad mogu odmah priznati u pretporez a kad ne.
veronika04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 23:15   #65
Molim Vas pojasnite mi "DATUM OBRAČUNA PDV-a " -kad se priznaje PDV po uri u pretporez?
Ovo dalje je kopirano pojašnjenje iz Synesisa za URA tuzemni PPO.


URA - Tuzemni PPO je dokument za knjiženje ulaznih računa s tuzemnim prijenosom porezne obveze.

Ovi računi su izdani bez PDV-a, a primatelj računa ima obvezu obračuna PDV-a i mogućnost njegovog istovremenog odbitka kroz pretporez.

Prilikom unosa podataka o računu, upisuje se neto iznos računa, a program automatski ponudi obračun PDV-a po stopi od 25%.

Obračunati PDV se automatski prenosi na PDV obrazac kao obveza PDV-a, ali i kao pretporez, u odgovarajuće rubrike na obrascu.

DATUM OBRAČUNA
U polje 'Datum obračuna' obavezno treba upisati datum s kojim se vrši obračun PDV-a i priznanje pretporeza, jer se isključivo na temelju ovog datuma vrši njegovo uključivanje u PDV obrazac.
Zato, ako nisu ispunjeni svi uvjeti da bi se PDV mogao obračunati, datum obračuna ostavite prazan, a naknadno ga upišite kad se steknu uvjeti za njegovo priznavanje. Za pregled svih URA - posebnih evidencija kod kojih još nije upisan datum obračuna, upotrijebite izvještaj 'URA posebne evidencije bez datuma obračuna'. me niste razumjeli evo:

Zadnje uređivanje veronika04 : 29.08.2013. at 23:19. Reason: Pojašnjenje o datumu obračuna PDV-a
veronika04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 13:44   #66
U PDV obrascu pod III.2. ide onaj pretporez koji se tiće prijenosa porezne obveze (građevinarstvo..), a pod III.3. samo oni računi koji su primljeni iz inozemstva i na koje se primljenjuje prijenos porezne obveze. Pod III.1. ide pretporez po primljenim računima iz RH po svim stopama.. Nadam se da sam razumno objasnila...
GAyam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 16:10   #67
Kao isporućitelj građevinske usluge, jesam li obavezan IRA iskazati bez PDV-a, sa napomenom o prijenosu porezne obveze, ili je to samo mogučnost, tj mogu li i dalje ispostavljati račune sa PDV-om i bez tog PPO.
naime u uputi porezne upute
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/....07.2013.).pdf
stoji "...vezano na MOGUČNOST propisanu Direktivom Vijeća 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost,...."
također na
http://www.hok.hr/press/novosti/ceho...vinskih_usluga
stoji: "...uslužne građevine jest ta da MOGU prenijeti poreznu obvezu za PDV (reverse charge) na investitora..."

Znaći li to da je PPO tek mogućnost ali ne i obveza?
(naravno ako nema PPO, onda se iskazuje i PDV, da ne bi bilo nejasno)
makinator is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 21:00   #68
Quote:
makinator kaže: Pogledaj post
Kao isporućitelj građevinske usluge, jesam li obavezan IRA iskazati bez PDV-a, sa napomenom o prijenosu porezne obveze, ili je to samo mogučnost, tj mogu li i dalje ispostavljati račune sa PDV-om i bez tog PPO...."

Znaći li to da je PPO tek mogućnost ali ne i obveza?
(naravno ako nema PPO, onda se iskazuje i PDV, da ne bi bilo nejasno)
"Ako ste u dvojbi je li prijenos porezne obveze s izvođača radova na naručitelja izbor ili mogućnost, to je zakonska obveza ako su ispunjeni uvjeti za prijenos (mora biti riječ o građevinskoj usluzi kako je ona određena propisima te da je naručitelj porezni obveznik). Nepostupanje prema čl.75. st.3 t.a) Zakona o PDV-u prekršajno je kažnjivo - čl.130. st.1.t.2. Zakona o PDV-u. Dakle, prijenos porezne obveze na naručitelja građevinske usluge je obveza, a ne mogućnost izbora od strane izvođača ili investitora."
Prepisano iz RRIF-a
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 11:26   #69
rrif nije zakon, ima tamo masu krivih tumačenja, i ja bih sve što oni stave uzeo s rezervom, provjeriti na još par mjesta
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 14:36   #70
NOVA

Evo kolege, supatnici
pozdrav svima!
Ja sam nova na forumu pa mi dajte priliku a i pomozite mi.
Imam pravnu osobu u RH koja prodaje drugoj pravnoj osobi u RH građevinsku uslugu obavljenu u Bosni. Da li je to tuzemni prijenos porezne obveze ili?
RIN-KA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 17:06   #71
Molim Vas pomagajte!
Moram napraviti račun za Izradu i postavu otirača(radi se o otiraču kakve se postavlja na ulate velikih prodajnih centara, hotela, poslovnih zgrada... , dakle ugradnjom taj otirač postaje dio nekretnine - za ovo nisam sigurna da je to i po zakonu tako- ) Otirač smo sami izradili po mjeram i postavili ga .
1. Do sada smo to napisali račun - Izrada i postava .... i ukupan iznos (robe i usluge)
2. Sada nisam sigurna da li možemo tako , pa u opisu navesti koliko otirač a koliko izrada i postava kao usluga?
veronika04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 20:34   #72
Quote:
veronika04 kaže: Pogledaj post
Molim Vas pomagajte!
Moram napraviti račun za Izradu i postavu otirača(radi se o otiraču kakve se postavlja na ulate velikih prodajnih centara, hotela, poslovnih zgrada... , dakle ugradnjom taj otirač postaje dio nekretnine - za ovo nisam sigurna da je to i po zakonu tako- ) Otirač smo sami izradili po mjeram i postavili ga .
1. Do sada smo to napisali račun - Izrada i postava .... i ukupan iznos (robe i usluge)
2. Sada nisam sigurna da li možemo tako , pa u opisu navesti koliko otirač a koliko izrada i postava kao usluga?
Meni su savjetnici objasnili da postavljanje tepisona, tepiha, trakastih zavjesa... ne spada u građeviske usluge.
ATOMIX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 12:23   #73
Oporezivanje građevinskih usluga

Da li se za izradu limene hale za koju ne treba građevna dozvola radi prijenos porezne obveze u tuzemstvu između dva poduzetnika ili to ne spada pod članak 75 ?

"3) Porezni obveznik registriran za potrebe PDV-a u Republici Hrvatskoj obvezan je platiti PDV kada mu se obave sljedeće isporuke:

a) građevinske usluge kojima se smatraju usluge u vezi s izgradnjom, održavanjem, rekonstrukcijom ili uklanjanjem građevina, uključujući usluge popravka i čišćenja. Isto se odnosi i na ustupanje osoblja ako ustupano osoblje obavlja građevinske usluge,"
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 10:13   #74
@ rin-ka - ako hrvatski porezni obveznik obavlja radove na nekretnini izvan RH drugom hrvatskom poreznom obvezniku, tada se što se tiče obračuna PDV-a postupa prema čl. 19. Zakona o PDV-u, tj. nema PPO jer nisu zadovoljeni svi uvjeti (nekretnina nije u Hrvatskoj)
BellaDona is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 00:13   #75
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Da li se za izradu limene hale za koju ne treba građevna dozvola radi prijenos porezne obveze u tuzemstvu između dva poduzetnika ili to ne spada pod članak 75 ?
Mislim da da, jer "Građevinom se u smislu Zakona i Pravilnika o PDV-u smatra objekt pričvršćen za zemlju ili učvršćen u zemlji. " , a ta tvoja hala ima i neke temelje na kojima stoji, zar ne?

Ja bih stavila PPO...

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
"3) Porezni obveznik registriran za potrebe PDV-a u Republici Hrvatskoj obvezan je platiti PDV kada mu se obave sljedeće isporuke:
to je stranac, a gore si napisao da su dva tuzemna obveznika ako sam dobro shvatila?
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 15:06   #76
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Mislim da da, jer "Građevinom se u smislu Zakona i Pravilnika o PDV-u smatra objekt pričvršćen za zemlju ili učvršćen u zemlji. " , a ta tvoja hala ima i neke temelje na kojima stoji, zar ne?

Ja bih stavila PPO...



to je stranac, a gore si napisao da su dva tuzemna obveznika ako sam dobro shvatila?
Sad tek vidim koji su članak naveli.. radi se o dva tuzemna obveznika
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 21:37   #77
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Sad tek vidim koji su članak naveli.. radi se o dva tuzemna obveznika
Tada nema dvojbe, ide PPO
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 12:25   #78
dobila fakturu od poduzeća za proizvodnju al. otvora, piše izrada i ugradnja kaljenog stakla, (ugradnja je inače išla u građevinski objekt)....u računu nema prijenosa porezne obveze... treba li ovdje prijenos obveze?
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 13:10   #79
Ovisi o tome gdje je točno ugrađeno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 15:01   #80
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ovisi o tome gdje je točno ugrađeno.
kako misliš?, znam da ide u građevnski objekt stambeni, e sad točno gdje ne znam...ne mogu doći do inženjera da ga pitam gdje je ovo išlo
mislila sam ako je riječ o ugradbenom dijelu da obavezno ide prijenos obveze....
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:40.