Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 85 36.64%
F-16 (SAD) 68 29.31%
JAS 39 Gripen 53 22.84%
FA-50 11 4.74%
Neki drugi 15 6.47%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 20:21   #6741
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Mene je više šokirala izjava da Vojarna 204. brigade služi za obranu od prirodnih katastrofa..wtf

A Protezzione civile ?
Zar za to nemamo neke druge službe i organizacije a ne OSRH ?
Tocnije receno je : " i za pomoc kod prirodnih katadtrofa" .

U smislu cemu vojska u Vukovaru. Drugo , radi se o inzenjerskoj postrojbi pa izjava ima
smisla.

Eno gledam jucer na satelitu jedan njemacki program tj vjesti iz Francuske gdje je dio francuske javnosti popljuvao tj zestoko kritizira film o : angazmanu francuske vojske u Afganu.
Radi se o filmu koji manj vise realno nastoji prikazati zivot vojnika na terenu, opasnosti i borbenu akciju.

No dio francuske a ocito i njemacke javnosti misli da je preagresivan jel propagira vojni poziv i militarizaciju pa se autor istog " ispricava" javnosti u smislu kako slicne uradke ima i francuska policija vec pa se nitko ne buni???

Da da, drugari ovo je doba rokenrola droge i sexa tibief modela za popunjavanje teksta, foruma i portala koji sire "istinu i znanja".

Dakle doba tzv. " politicke korektnosti ".


Sorry na off topic u
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Old 10.11.2017., 20:22   #6742
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post

Da da, drugari ovo je doba rokenrola droge i sexa tibief modela za popunjavanje teksta, foruma i portala koji sire "istinu i znanja".

Dakle doba tzv. " politicke korektnosti ".

__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 10.11.2017., 20:25   #6743
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Do 30.11 povjerenstvo daje svoj prijedlog, a onda Vlada donosi odluku. Povjerenstvo je savjetodavno.
Možda nisam dovoljno dobro pazio na satu, ali što slijedi nakon 30.11? Koja je daljna procedura? Hoće li biti javne rasprave prije konačne odluke ili će se odluka donijeti nakon analize u Ministartvu financija i užeg kruga stručnajka pa će se samo priopćiti? Nije mi do kraja jasno što to transparentno znači? Hoćemo li nakon 30.11 saznati sadržaj ponuda?
bbx is offline  
Old 10.11.2017., 20:51   #6744
Quote:
bbx kaže: Pogledaj post
Možda nisam dovoljno dobro pazio na satu, ali što slijedi nakon 30.11? Koja je daljna procedura? Hoće li biti javne rasprave prije konačne odluke ili će se odluka donijeti nakon analize u Ministartvu financija i užeg kruga stručnajka pa će se samo priopćiti? Nije mi do kraja jasno što to transparentno znači? Hoćemo li nakon 30.11 saznati sadržaj ponuda?
Vjerojatno će Vlada odlučiti da će se odluka donijeti do kraja druge godine...
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Old 10.11.2017., 20:54   #6745
Javne rasprave? O dobri čovječe!
Ako se o svakoj stvari, svi trebaju uključiti i svi po mogućnosti isto misliti, Vlada na ni ne treba.
Ovo je stvar o kojoj odlučuje Vlada u suglasju s Vrhovnicom i uz pozitivno mišljenje saborskog odbora za obranu.
Bosanac i Munir, Sarnavka i udruga pletilja nisu institucionalni, od naroda birani stavotvorci.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Old 10.11.2017., 21:08   #6746
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Nemojmo zaboraviti:

Ad.1
.

Ad.2
.

Ad.3
.

Ad.4
.

Ad.5
.

Ad.6
.

Ad.7
.

Daklem, Grčkoj ukratko ne treba Offset, Grčka Hrvatskoj nudi 12 od 32 komada viška a 123 će im LM odobriti a izgleda da će to BOG platiti odnosno strateški položaj Grčke.

Daklem Grčka uz Upgrade 123 F-16 na V standard izražava želju i za F-35 čim bude moguće ..

Hrvatska nema veliki izbor te je sama morala napokon pronaći sličnog moćnog saveznika koji unatoč milijardama biljunima duga oni hladno idu u investiciju 2.404 miljarde USD ..

Kontate li koliko su odnosi složeni i miljama daleko od nekakvih načela i zakona o javnoj nabavi ..
A dopunu i potvrdu Vaših gornjih tvrdnji možemo pronaći i u ovom članku i to kod ''komšija'' i to još prije više od 2 godine, točnije u svibnju 2015. godine.

Čitati, čitati, čitati, ... s razumijevanjem.
VFA-125 is offline  
Old 10.11.2017., 21:24   #6747
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Javne rasprave? O dobri čovječe!
Ako se o svakoj stvari, svi trebaju uključiti i svi po mogućnosti isto misliti, Vlada na ni ne treba.
Ovo je stvar o kojoj odlučuje Vlada u suglasju s Vrhovnicom i uz pozitivno mišljenje saborskog odbora za obranu.
Bosanac i Munir, Sarnavka i udruga pletilja nisu institucionalni, od naroda birani stavotvorci.
Da zbilja ne bi imalo smisla da razno razne udruge raspravljaju o tome, ali to onda znači da će rezultate rada povjerenstva saznati Vlada, Vrhovnica i saborski odbor za obranu i možda neki forumaši ovdje, ali ne i mi ostali koji povremeno čitamo ovu temu i pokazujemo svoje neznanje
bbx is offline  
Old 10.11.2017., 22:39   #6748
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
A i ta sadašnja satnica je na žalost 2 - 3 reda veličina manja od one koja će od 2020. trebati za bilo koji odabrani predmetni tip ukoliko ga mi želimo koristiti na razini na kojoj se i treba koristiti.
Mislim da je realan rok za toliko veće plaće najranije 2020-e (ajmo biti optimisti), kada nam ECB ubrizga injekciju od par milijardi Eura sa 0,5% kamata, nakon umirovljenja kune.

Sa kunom ništa od toga, eventualno neka simbolična povećanja tipa 5-10%. Znam da to nije nešto što svi želimo čuti, ali opet bolje ikad nego nikad.
Chamelot is offline  
Old 10.11.2017., 22:52   #6749
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
2. F-16 Izrael.
Da li može barem potvrda da je u pitanju block 40?
Jer ima ih i block 30...

Pod pretpostavkom 100 letnih sati godišnje navodno imaju resurse za još 30 godina?

Hvala unaprijed.
Chamelot is offline  
Old 10.11.2017., 22:56   #6750
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
A sve nas sada razuvjerava MORH sa svojim postupanjem i radom oko Mi-171Š zadnjih skoro godinu dana.
Koliko sam shvatio želi ih se poslati u Češku na remont, jer je neka njihova firma napravila remont i modernizaciju njihovih Mi-171Sh.

Problem je u tome što bi ta Češka ponuda lako mogla biti skuplja od Ruske, a onda smo i službeno sa one strane zakona..
Chamelot is offline  
Old 10.11.2017., 22:59   #6751
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Odakle i kako ih presresti prije nego..?
Dobro pitanje. Nadam se da postoji i odgovor.

Jer ako bi imali eskadrilu zrakoplova a air policing će biti tipa "Halo Italija/Mađarska, imamo problem" onda to baš i nema smisla.

Zadnje uređivanje Chamelot : 10.11.2017. at 23:11.
Chamelot is offline  
Old 10.11.2017., 23:10   #6752
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Jedino je novi F-35, i slični kad ih i ako bude, ulog u budučnost 40 god, sve ostalo je gore od Mig-21bis 2017. god.... To će bit negdi ta razina sposobnosti u najboljeme slučaju.
1. Hrvatska ni u najluđem scenariju ne bi nikada mogla kupiti više od 10 F-35
2. Raspoloživost F-35 je kriminalno niska, zbog potreba popravaka stealth premaza i kojekakvih drugih problema
3. Sat leta F-35 je oko 42.000 USD. Mi to nikad nećemo moći platiti.

https://www.bloomberg.com/news/artic...-says-j4gpnpbg

“This is one of the most enduring problems of the F-35 program. The fleet has had a notoriously poor reliability track record.”

"Cabiness said the newest reliability data, which the test office received after the May 8 briefing, indicates that “overall, the metrics worsened” for Air Force and Marine Corps models while improving for the Navy version. "

Dakle F-35 je za nas otpisan zauvijek.
Čisto da to pitanje stavimo ad acta.
Chamelot is offline  
Old 10.11.2017., 23:29   #6753
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
zaboravio si kamate, troškove (financiranja) etc +$10M USD godišnje .. pa di smo onda ?
Zar to pitanje ne vrijedi jednako i za druge ponude?
Ili druge varijante (F-16) možemo platiti bez ikakvih kredita?

Osim toga, mi smo sami, iz nekog meni nepoznatog i nejasnog razloga odlučili da nećemo leasing niti uzimati u obzir, očito..

Mada još uvijek možemo reći ovo nam je sve preskupo/nezadovoljavajuće s obzirom na raspoloživi budžet, idemo u drugi krug i onda reći Amerima i Šveđanima pošaljite nam ponudu za leasing 12 komada Block 50/52+ na 10 godina sa opcijom +10 god. i ponudu za leasing 12 Gripena, imate 30 dana.

Valjda mogu to napraviti u 30 dana ako su ove ponude složili u 60 dana.
Nitko nam to ne brani.
Chamelot is offline  
Old 10.11.2017., 23:42   #6754
Quote:
Kudija kaže: Pogledaj post
međutim zaboravlja se pri tom da bi novi avioni (USA, Švedska) nakon 10-15 godina imali ostatak vrijednosti npr 400 M, a polovni (Grčka, Izrael) nakon toga mogu samo na ledinu.
Ne samo to. Na rabljeno staro 30 godina se vrlo vjerojatno ne dobije nikakva garancija.

Dakle, ako neki stroj završi na nekoj ledini, to ide isključivo na naš trošak.

Upravo iz tog razloga su i Mađarska i Češka zaključile da je leasing novih zrakoplova puno bolji aranžman, jer omogućava:

1. Točan i transparentan izračun troškova. Plaća se broj letnih sati godišnje.

2. Plaća se točan broj zrakoplova. Ako se dogodi neka nesreća, trošak zamjene ide na teret vlasnika, a to je u njihovom slučaju Švedska.

Tako su Mađarima zamijenili odmah 1 komad.
http://defence-blog.com/news/saab-ha...air-force.html

Dakle plate koliko sati mogu i nemaju nikakvih briga.
A sa rabljenim zrakoplovima u našem vlasništvu možemo jedino moliti boga da se ne dogodi nešto, pogotovo sa samo 12 komada.
Chamelot is offline  
Old 11.11.2017., 00:16   #6755
Quote:
Chamelot kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio želi ih se poslati u Češku na remont, jer je neka njihova firma napravila remont i modernizaciju njihovih Mi-171Sh.

Problem je u tome što bi ta Češka ponuda lako mogla biti skuplja od Ruske, a onda smo i službeno sa one strane zakona..
Po kojem se to Zakonu ugovara posao sa tvrtkom koja se nije niti javila
na "natječaj" a da isti prethodno nije poništen?!
#samotransparentno
9aplus is offline  
Old 11.11.2017., 00:20   #6756
Garancija na borbene avione? A mozda da uplatimo kasko?

Molim vas, ispravite me ako griješim, ali stvarno bih se iznenadio kada bi proizvodjaci borbenih aviona nudili "garanciju". Uključenu određenu razinu održavanja da, ali ne vjerujem da postoje garancije kao kod automobila.
TauraDendarii is offline  
Old 11.11.2017., 00:20   #6757
Quote:
Chamelot kaže: Pogledaj post
Dakle F-35 je za nas otpisan zauvijek.
Čisto da to pitanje stavimo ad acta.
OK, dakle ostaje nam Su-57 ili J-20
Adelholzener is offline  
Old 11.11.2017., 00:28   #6758
Quote:
Chamelot kaže: Pogledaj post
Ne samo to. Na rabljeno staro 30 godina se vrlo vjerojatno ne dobije nikakva garancija.

Dakle, ako neki stroj završi na nekoj ledini, to ide isključivo na naš trošak.

Upravo iz tog razloga su i Mađarska i Češka zaključile da je leasing novih zrakoplova puno bolji aranžman, jer omogućava:

1. Točan i transparentan izračun troškova. Plaća se broj letnih sati godišnje.

2. Plaća se točan broj zrakoplova. Ako se dogodi neka nesreća, trošak zamjene ide na teret vlasnika, a to je u njihovom slučaju Švedska.

Tako su Mađarima zamijenili odmah 1 komad.
http://defence-blog.com/news/saab-ha...air-force.html

Dakle plate koliko sati mogu i nemaju nikakvih briga.
A sa rabljenim zrakoplovima u našem vlasništvu možemo jedino moliti boga da se ne dogodi nešto, pogotovo sa samo 12 komada.
Di triba osigurati u Grawe ka i Austrijanci što su svoje EF2000?
Ti kolega pišeš postove ko iz reklamnih brošura Lovca Napadača Izvidnika ,kome sam da glas u anketi.
Grijač još izravnije.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Old 11.11.2017., 01:24   #6759
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
OK, dakle ostaje nam Su-57 ili J-20
Od novoga ostaje nam Gripen E/F ili Indijski F-16V ako će se (možda) tamo proizvoditi.
Zatim Rafale ili budući Nemačko/Francuski projekt koji je tek u fazi planiranja.

Ili još jedna opcija, ako se realizira:

KAI KF-X
https://www.militaryfactory.com/airc...rcraft_id=1035

Zadnje uređivanje Chamelot : 11.11.2017. at 01:39.
Chamelot is offline  
Old 11.11.2017., 01:26   #6760
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Di triba osigurati u Grawe ka i Austrijanci što su svoje EF2000?
Ti kolega pišeš postove ko iz reklamnih brošura Lovca Napadača Izvidnika ,kome sam da glas u anketi.
Grijač još izravnije.
https://tinyurl.com/y9ns8zop

"Saab has delivered a replacement JAS-39D (side number 44) to the Hungarian Air Force on Jul .1.

Hungary lost two Gripen fighters in 2015 and one of them was a twin-seater that is crucial in training new pilots."

Što tu nije jasno? Nazovi to kako god želiš, ali kad imaš samo 12 zrakoplova jako je bitno.

Zadnje uređivanje Chamelot : 11.11.2017. at 01:38.
Chamelot is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:33.