Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2006., 11:33   #1
razvod-otac-dijete

Pozdrav!
Poznanik ima jedan dosta gadan problem. Naime, nastoji se razvesti od žene, ali i dobiti skrbništvo nad djetetom. Obzirom da je dijete malo, on privatnik koji ima relativno malo vremena, zanima ga kolike su realne šanse da sud dodijeli dijete njemu? I otprilike koliko traje sama procedura do konačnog sudskog riješenje. Znam da sve ovisi od slučaja do slučaja, ali koliko otprilike cijeli cirkus može potrajati?
Naravno, majka ne da dijete od sebe.
Eto, ako netko ima iskustva nek napiše.
Tenks!
__________________
Martin u Zagreb, Martin iz Zagreba
khala is offline  
Old 05.04.2006., 12:50   #2
Quote:
khala kaže:
Pozdrav!
Poznanik ima jedan dosta gadan problem. Naime, nastoji se razvesti od žene, ali i dobiti skrbništvo nad djetetom. Obzirom da je dijete malo, on privatnik koji ima relativno malo vremena, zanima ga kolike su realne šanse da sud dodijeli dijete njemu?
nisi napisala što je s majkom
a i o tome ovisi i ishod njegova zahtjeva za skrbništvom.
mislim da su realne šanse u Hrvatskoj (ukoliko je majka zdrava i može prehraniti dijete) da otac dobije skrbništvo su jako male ili je jako malo očeva koji ga traže
__________________
Stojiš u centru mojih misli kao maslina na pizzi
tash@ is offline  
Old 05.04.2006., 13:12   #3
Prema onome što si napisao, vjerojatnost da će otac dobiti dijete, jednaka je vjerojatnosti za preživljavanje koju su kršćani imali kad ih je rimski impresario u arenu stavio zajedno s lavovima
__________________
Rezime
prometej is offline  
Old 11.04.2006., 08:48   #4
A zašto bi netko uopće insistirao na tome da dobije dijete ako nema vremena za njega. Samo da napakosti bivšoj supruzi!?
splicanka4zagreb is offline  
Old 11.04.2006., 17:58   #5
jadno to dite....
fafarikul is offline  
Old 12.04.2006., 09:49   #6
Quote:
splicanka4zagreb kaže:
A zašto bi netko uopće insistirao na tome da dobije dijete ako nema vremena za njega. Samo da napakosti bivšoj supruzi!?

Ma nije baš tako. Nisam rekla da nema ni malo vremena za dijete. Ima, ali kao privatnik je ipak malo više zauzet nego npr. državni službenici. Da se razumijemo, niti majka baš nije puna vremena za bavljenje djetetom.
Osim toga, ne želi dati dijete majci jer ona baš i nije pretjerano majčinski nastrojena, a i okolina u koju bi odvela dijete nije baš nešto (nesređeni obiteljski odnosi). Inače, spruga se trudi preko djeteta iskamčit maksimum materijalnih sredstava, što baš i nije u redu, a on ne želi popustiti (s pravom).

A da je dijete u svemu tome jadno, jest.
__________________
Martin u Zagreb, Martin iz Zagreba
khala is offline  
Old 14.04.2006., 23:22   #7
Quote:
khala kaže:
Ma nije baš tako. Nisam rekla da nema ni malo vremena za dijete. Ima, ali kao privatnik je ipak malo više zauzet nego npr. državni službenici. Da se razumijemo, niti majka baš nije puna vremena za bavljenje djetetom.
Osim toga, ne želi dati dijete majci jer ona baš i nije pretjerano majčinski nastrojena, a i okolina u koju bi odvela dijete nije baš nešto (nesređeni obiteljski odnosi). Inače, spruga se trudi preko djeteta iskamčit maksimum materijalnih sredstava, što baš i nije u redu, a on ne želi popustiti (s pravom).

A da je dijete u svemu tome jadno, jest.
vjerojatnost da otac dobije skrbništvo je vrlo vrlo mala.majka bi trebala u tom slučaju biti alkoholičarka,narkomanka, kurva ili stvarno nenormalna.
inače teško

Zadnje uređivanje Cats : 18.04.2006. at 00:02.
nikiva is offline  
Old 15.04.2006., 00:18   #8
Quote:
khala kaže:
Osim toga, ne želi dati dijete majci jer ona baš i nije pretjerano majčinski nastrojena, a i okolina u koju bi odvela dijete nije baš nešto (nesređeni obiteljski odnosi). (
aha, a to da on "svetac" napušta svojevoljno ženu i odvlači dijete -> to su "sređeni obiteljski odnosi" ? svaka čast
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Old 15.04.2006., 00:26   #9
Quote:
Madame Hooch kaže:
aha, a to da on "svetac" napušta svojevoljno ženu i odvlači dijete -> to su "sređeni obiteljski odnosi" ? svaka čast
Ne napadaj čovjeka ako ne znaš razloge razvoda.
Istina je takva - otac rijetko dobije dijete, šanse su nikakve. Nikiva ti je rekla kakva bi majka trebala biti da on dobije dijete. Sud protežira majku, kao i u svim zemljama.
Ken is offline  
Old 15.04.2006., 00:28   #10
Da ne lupamo praznu slamu napiśi to śto je najvażnije:
Koliko je staro dijete?

Benny
Benny is offline  
Old 15.04.2006., 00:31   #11
Quote:
Ken kaže:
Ne napadaj čovjeka ako ne znaš razloge razvoda.
.
pa ne napadam ja čovjeka, nego khalu jer ona izlazi sa sudovima o tome ko je tu dobar, a ko je "nesređen" !
... a možda je baš khala razlog razvoda , ne ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Old 17.04.2006., 19:37   #12
Ljudi, ne mislite li da zakon u slucaju razvoda diskriminira muskarce? Mislim, ako su i otac i majka podjednako sposobni i voljni za odgajanje djeteta, sud starateljstvo uvijek dodjeljuje majci. Gdje je tu ravnopravnost spolova?
Arslan is offline  
Old 17.04.2006., 19:53   #13
re

Quote:
Arslan kaže:
Ljudi, ne mislite li da zakon u slucaju razvoda diskriminira muskarce? Mislim, ako su i otac i majka podjednako sposobni i voljni za odgajanje djeteta, sud starateljstvo uvijek dodjeljuje majci. Gdje je tu ravnopravnost spolova?

pa neznam meni je to nekak logično odnosno prirodno..jer mama je ipak mama
nikiva is offline  
Old 17.04.2006., 21:05   #14
koji odvratan seksisticki stav. i tata je ipak tata.

ili mozda mislis da su muskarci zbog cinjenice da imaju penis, a ne vaginu nesposobni pruziti djetetu ljubav, zastitu i odgoj u istoj mjeri kao i zene?
Synodo is offline  
Old 17.04.2006., 21:37   #15
zgodno pitanje

zašto svi sudovi na svijetu prednost uvijek daju majci?

ajde
psihologija,sociologija (u biti to ni nije pravno pitanje)
__________________
klikni ovdje--->X
ambasadorica is offline  
Old 17.04.2006., 23:11   #16
nije problem samo u tome sto sudovi daju dijete majci.

problem je u tome sto ocevi ne dobivaju jednaka vec neproporcionalno manja prava od majke sto je protivno kriteriju "interesa djeteta" koji je primarni kriterij obiteljskog zakona u ovakvim pitanjima.

u interesu je djeteta da odrzava sadrzajan i emotivan odnos s oba roditelja, no djeci se u pravilu uskracuje ljubav i paznja jednog roditelja. Sudovi aktivno sudjeluju u fragmentaciji odnosa roditelj-dijete i dolazi do apsurda da veliki broj oceva moze bez problema i cesce vidjati bilo cije dijete osim svog.

za razvedenog roditelja (bez obzira na spol) i djedove/bake bi trebalo ustanoviti presumpciju prava na susret koja bi se morala sudski obarati, umjesto da je obratno. takodjer, podijeljeno skrbnistvo/prebivaliste bi trebalo postati pravilo, a ne iznimka.

zahvaljujuci sadasnjoj politici gomila djece odrasta bez oceva; prema nekim podacima, cak 40% oceva (ne svojom krivnjom) izgubi kontakt sa svojom djecom u roku od dvije godine nakon razvoda.
Synodo is offline  
Old 18.04.2006., 08:42   #17
Quote:
Madame Hooch kaže:
pa ne napadam ja čovjeka, nego khalu jer ona izlazi sa sudovima o tome ko je tu dobar, a ko je "nesređen" !
... a možda je baš khala razlog razvoda , ne ?
Gle, pročitaj pitanje na prvom postu. Ak si razjeban(a) jer si u sličnoj stuaciji onda liječi svoje komplekse drugdje.
Nesređena situacija, ako baš već želiš detalje, označava psihički nestabilnu baku i brata alkoholičara koji bi živjeli s njima.
On, "svetac", ne napušta majku roditeljicu svojeg djeteta, jer su oboje već davno zaključili da tu kruha više nema. On samo želi nastaviti živjeti dalje.


A ako je problem šta Khala u svemu tome radi, eto i tog pojašnjenja; služi kao rame za plakanje i uho za slušanje.


Bilo je i pitanje koliko je dijete staro; 4 godine.
__________________
Martin u Zagreb, Martin iz Zagreba
khala is offline  
Old 18.04.2006., 08:48   #18
U principu, ja stvarno ne znam niti jednog svog prijatelja koji je dobio djete (djecu) na skrbništvo nakon razvoda braka. A na žalost, znam ih dosta razvedenih...
Interesantno je kako država automatski odluči da je majka najbolji izbor za dijete.
Mislim, da se ne bi krivo razumjeli, da se meni desi razvod, mislim da bi zube polomila prije nego što bi dala svoje dijete od sebe, ali svejedno, mislim kako je ipak u Hrvatskoj mogućnost da otac dobije skrbništo nad svojim djetetom uz živu i zdravu majku (dakle da nije niti narkićka, niti alkoholičarka,...) gotovo nikakva.
Tužno, ali istinito.
__________________
Pes mater kosti oglabal!
idy is offline  
Old 18.04.2006., 09:36   #19
Quote:
Synodo kaže:
nije problem samo u tome sto sudovi daju dijete majci.

problem je u tome sto ocevi ne dobivaju jednaka vec neproporcionalno manja prava od majke sto je protivno kriteriju "interesa djeteta" koji je primarni kriterij obiteljskog zakona u ovakvim pitanjima.

u interesu je djeteta da odrzava sadrzajan i emotivan odnos s oba roditelja, no djeci se u pravilu uskracuje ljubav i paznja jednog roditelja. Sudovi aktivno sudjeluju u fragmentaciji odnosa roditelj-dijete i dolazi do apsurda da veliki broj oceva moze bez problema i cesce vidjati bilo cije dijete osim svog.

za razvedenog roditelja (bez obzira na spol) i djedove/bake bi trebalo ustanoviti presumpciju prava na susret koja bi se morala sudski obarati, umjesto da je obratno. takodjer, podijeljeno skrbnistvo/prebivaliste bi trebalo postati pravilo, a ne iznimka.

zahvaljujuci sadasnjoj politici gomila djece odrasta bez oceva; prema nekim podacima, cak 40% oceva (ne svojom krivnjom) izgubi kontakt sa svojom djecom u roku od dvije godine nakon razvoda.
..bravo!

ostvarivanje jednog od najvaznijih odnosa regulirano je po odnosima koji su vladali u 19. stoljecu.
uzevsi jos u obzir praksu, moc koja je dana aljkavim i inertnim institucijama koje bi kao trebale najvecu brigu voditi o djeci, danasnji zakoni ne da su opstruktivni nego kriminalni, ako zakoni to mogu biti. (a zasto ne bi mogli bit?)
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Old 18.04.2006., 09:55   #20
možda i ima šanse za tog oca, jer danas sve češće i očevi uzimaju skrbništva.

ja sam tražila da živim s ocem(14 godina sam imala), pa sam valjda mogla sama odlučit. tata je isto privatnik, i ima jako malo slobodnog vremena, ali isto nam je dobro
crazy_driveing_girl is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:42.