Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Softver

Softver O programima koje koristite ili namjeravate koristiti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2006., 08:27   #1
AutoCAD Map priručnik

Zna netko za koju zadnju verziju Mapa postoji priručnik izdan u Hrvatskoj?
d_vech is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 08:53   #2
Quote:
d_vech kaže:
Zna netko za koju zadnju verziju Mapa postoji priručnik izdan u Hrvatskoj?
Ja idem u strojarsku skolu i uglavnom nemas nikakve literature na hrvatskom za autocad.Mi u skoli sve imamo englesku literaturu ali se raspitaj u Algoritmu...
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 02:48   #3
AutoCAD osnove za tehničko crtanje

Predložak sa uključenim sastavnicama

a ima i baš izdana skripta - može se nabavit u skriptarnici na FSB

ja ju imam i nije loša - u kombinaciji s ovom mislim da ću bez beda svladat ACAD

__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 16:22   #4
CAD programi - mišljenja, pitanja i odgovori...

Trazim dobre knjige (ebook) ili tutoriale na hrv.,njem ili eng. iz AutoCAD 2007. Posebno mi je bitan 3D dio jer se sa 2007 dosta nadogradio. Ako imate i za stariju verziju (2006) za 3D isto bih bila zahvalna.

P.S. Molila bih bez savjeta za koristenje drugog alata jer sam dobila zadatak za AutoCAD i ne interesira me sto bi bilo bolje.
Isto tako molim da se suzdrzite sa savjetima potrazi na google jer sam to vec napravila i nasla sam sve i svasta, a nemam sada vremena istrazivati.

Hvala.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 08:47   #5
CAD programi - mišljenja, pitanja i odgovori...

Ja se nadam da ovakve teme još nije bilo na ovom forumu,a ako je nisam je uspio naći.

Dakle danas se koristi nemali broj CAD programa i svaka firma se odlučuje na software koji njima najviše paše ali ne u smislu korisnosti nego pristupačnosti cijenom.
Interesira me koji CAD software koristite, koje su vaše zamjerke i pohvale na taj isti software i koje ste struke.
Također bi bilo super ako bi postavili neke linkove sa nekakvim tutorialima koje ste vi koristili u toku učenja softwarea.

Također bi bilo odlično kada bi jedan dio ovog forum ako bude bilo dovoljno replya na ovu temu pretvorili u nešto poput help deska za CAD.
Enigmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 09:04   #6
Pošto sam postao ovu temu da krenem.

Ja sam dipl.ing. strojarstva. Radim kao konstruktor u automatizaciji tj. konstruiram naprave za montazu.

Primjer naprava(na ovoj animaciji se nalaze 5 naprava koje cine jednu cijelinu):

http://www.youtube.com/watch?v=ezR6MBH0Hyo

Koristim PTCov Wildfire 3.0 kao primarni software te Solidworks 2004-2006 predajam na Fakultetu strojarstva i brodogradnje dok Catiu polako nabadam i učim se raditi u njoj.
Kod Wildfirea mi smeta sama podrška sa helpom. Ukratko nije interaktivan te se večinom mora oslanjati na snalažljivost korištenja internetom da bi se iole išta korisno našlo što bi se moglo svrstati kao tutorial. Možda to ima veze sa samim koštanjem licence koja iznosi od 16-25 tisuća eura, istu svotu je potrebno iskeširati za Catiu dok je sam Solidworks puno jeftiniji sa cijenom od 5 tisuća eura.

Što se tiče prednosti je Sketcher koji je po mom mišljenju najbolji od svih CAD programa s kojima sam došao u kontakt, Assembly je strašno intuitivan dok je sama prednost vidi u Mechanismu i Simulaciji.
Drawing se radi sa lakoćom i sve opcije su nadohvat ruke.
Malo sam pikao po NC-u, Sheetmetalima i Mold designu te sam vidio i tu velike mogućnosti samog programa.
Sam Pro Engineer se užasno promijenio od 2001 do verzije Wildfire 3.0. User interface je doveden od tekstualnih padajućih menija do grafičkih menu opcija kao u Catii te je olakšan rad u njemu.

Solidoworks moji kolege opisuju kao Catia light no moram reći da Solid ima neke stvari puno intuitivnije riješene nego Catia.
Sam help je interaktivan za razliku od Wildfirea te laik u vrlo kratkom vremenu moze pohvatati osnove korištenja Solida.
Assembly nije loš ali je lošiji od Wildfirea.
Drawing za razliku od Wildfirea je noćna mora. Nimalo intuitivan.

Za Catiu nemogu još pisati jer sam tek nedavno počeo raditi u njoj.


Neki od linkova za CAD korisnike:

http://www.mcadcentral.com/

http://www.3dcadtips.com/

http://www.tracepartsonline.net

Zadnje uređivanje Enigmus : 25.05.2007. at 10:11.
Enigmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 09:10   #7
progeCAD 2007

Pozdrav,

ja sam građevinski tehničar i izrađujem tehničke crteže za arhitekte i građevinare. Do sada sam u svom radnom vijeku (nekih 8 godina) koristio AutoCADu raznim verzijama. Iako je to najrašireniji CAD program među arhitektima, ja smatram da ima i boljih programa za arhitekturu. AutoCAD je čisto za tehničko crtanje, a za to je preskup .
Od nedavno sam se prebacio na ProgeCAD 2007 Professional, koji je 100% kompatibilan sa svim AutoCAD verzijama od 2.5 do 2007, a ima čak i dodatne funkcije koje AutoCAD nema (npr. pretvaranje iz rastera u vector, i otvaranje pdf kao dwg). Ovo se isplatilo i kupiti licencu jer u professional verziji košta samo ~2100 kn .
Ovaj program možeš naručiti ili nešto više saznati, preko sitea: http://www.infograd.hoola.hr/step.jsp?page=100009
svibi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 00:01   #8
Ja takodjer koristim PTC-ov Pro/Engineer.

Trenutno radim s WildFire 2.0, WildFire 3.0 i testna verzija WildFire 4.0

Quote:
Enigmus kaže: Pogledaj post
Kod Wildfirea mi smeta sama podrška sa helpom. Ukratko nije interaktivan te se večinom mora oslanjati na snalažljivost korištenja internetom da bi se iole išta korisno našlo što bi se moglo svrstati kao tutorial. Možda to ima veze sa samim koštanjem licence koja iznosi od 16-25 tisuća eura, istu svotu je potrebno iskeširati za Catiu dok je sam Solidworks puno jeftiniji sa cijenom od 5 tisuća eura.
Sto se tice ovog navoda, moram reci da je dosta netocan!

Prvo, sam help je zamisljen bas kao help, a ne kao tutoriali. U samom helpu sasvim zadovoljavajuce su objasnjene stvari oko funkcioniranja Pro/Engineera, odnosno svih njegovih alata i funkcija.
Kako koristiti Help:
Help > Help Center > Global Search > odaberes modul, te upises zeljeni pojam, dobit ces i vise nego detaljan opis i objasnjenje naredbi.

Druga stvar koja u potpunosti nie tocna je cijena licence!!!
Cijena licence osnovnog modula se krece oko 6000 eura!, ovisno kakve su akcije kod prodavaca, te cijene idu i znatno nize (trenutna akcija 25 000 kn).
Svaki dodatni modul se naravno placa dodatno, cijene ovise o modulu.
Ista stvar vrijedi i za Catiau, osnovni modul je nesto malo skuplji od ProEa, (oko 7000 eura), dok sam Solidworks je otprilike 5000 eura.

Odabir modula ovisi o potrebama firme, znaci ako firmi nije potreban modul za analize naprezanja Pro/Mechanica, tada je bespotrebno davat 12k eura za taj modul...

Nadodao bi jos da od nedavno postoji Pro/Engineer forum na hrvatskom:

http://www.proegurus.com/
__________________
He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss gazes into you...
Tyrael is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 10:32   #9
Catia

Imam catiu V5R17 i uz nju sam nabavio SP1 i SP2,ali neznam di ih trebam stavit,ako netko zna možda pa nek mi napiše.HVALA
Thermaltake868 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 14:17   #10
nabavi SolidWorks
mandjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 19:44   #11
Quote:
mandjo kaže: Pogledaj post
nabavi SolidWorks

-šala (a odgovor za catiu ne znam)
mandjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 09:37   #12
ako imaš i "kolač" za SP2 onda ga dadi meni , a ja ti kažem ostalo xexexe

no dobro, kako sigurno nemaš "Kolač" za SP2 , onda naravno nečeš instalirati SP2 već SP1, ...kako ?!?..lako

instaliraj CATY, a poslje u folderu SP21 pronađi STARTSPK.EXE tako nekako i pokreni, poslej , ubaci "Kolač" u bin folder i to je to...

ali ako imaš SP2 postupak je isti, ...pošalješ ga "MENI", a sve ostalo e isto ...

ali stvarno, ako do sad anisi radi s CATY...ne znam dal ti je opće jasno u što se upuštaš...gladna za HW , a u početku nečeš znati ni nacrtati kocku , i sl...jako je zaguljen interface...

no ako si uporan, ima snagu mnogo veću , no pitanje je dal ti treba ?...to je i osnovno pitanje , SW ili CATY..., ja ti isto savjetujem SW...mnogo je lakši, ima dobar HELP , ljep interface i Windows logične komande...
TIGMAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 20:20   #13
pa ako znas crtat u solidworksu znat ces i u catii, snaga catie i nije u CAD dijelu programa.. vec u svemu ostalom
__________________
The poison of your life
fills my glass and I...
I drink, I die
Glamdring is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 08:11   #14
pa ako je CAD samo crtanje
SW je meni i bolji u tom djelu, pogotovo 3D u 2D prikaz i obratno (2D u 3D), no nije to CAD , to je skoro ništa u CAD-u....

nemožemo generalizirati da je to slično jer netko može nacrtati kocku kao volumen ili surface u oba programa...daleko su profesionalni modelari koji koriste sirovu snagu mnoštva funkcija kojima CATIA ne oskudjeva , dok u SW ima mnogo problema kada se zapetlja a fali komandi (naprednih) ...

SW je stvoren za večinu firmi, jeftin lak za učenje, i nevjerovatno simpatičan ...user frendly

dok u CATIA-i je sve naopako... no profesionalci neće u modeliranju uzeti SW več CATIA (da ne spominjemo i druge)

ima mnogo razloga za to..., mnoge komande koje posjeduje i SW i CATIA, su iako laiku izgleda isto jer ima isti smisao, u stvari mnogo drugačije, dok u SW treba crtatati i snalazizi se u komplexnim rešenjima ponekad gubeći podosta vremena, u CATY se to desnim kliko i mnoštvom podkomandi vezanih uz glavnu može vrlo lako odraditi...

u tom djelu je CATY možda i najjača od svih programa na tržištu...

to što još posjeduje linearne analize, i hrpe svega i svačega je više gubljenje prostora na disku nego stvarna potreba...

naime za CATY ima prestrašnih "pluginova" koje svi koji je koriste ozbiljno jako dobro znaju...

konkretno kada se profesionalno bavi modeliranjem (sa smislom, ne samo da se nacrta, dakle da je to i realno provjeren dizajn sa svim analizama) onda je CATY nezamjenjiva...(Abaqus za CATIA, FiberSim,SysPly Qiukform....)
TIGMAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 11:48   #15
@TIGMAN,hvala radi.
Thermaltake868 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 14:13   #16
Pozdrav,
gdje se može "skinuti" neki dobar tutorial za Catiu?

Zahvaljujem
vitez svedskog stola is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 18:30   #17
ovdje www.cnc-project.com
TIGMAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 16:29   #18
Thumbs up

Quote:
Tyrael kaže: Pogledaj post
Ja takodjer koristim PTC-ov Pro/Engineer.

Trenutno radim s WildFire 2.0, WildFire 3.0 i testna verzija WildFire 4.0



Sto se tice ovog navoda, moram reci da je dosta netocan!

Prvo, sam help je zamisljen bas kao help, a ne kao tutoriali. U samom helpu sasvim zadovoljavajuce su objasnjene stvari oko funkcioniranja Pro/Engineera, odnosno svih njegovih alata i funkcija.
Kako koristiti Help:
Help > Help Center > Global Search > odaberes modul, te upises zeljeni pojam, dobit ces i vise nego detaljan opis i objasnjenje naredbi.

Druga stvar koja u potpunosti nie tocna je cijena licence!!!
Cijena licence osnovnog modula se krece oko 6000 eura!, ovisno kakve su akcije kod prodavaca, te cijene idu i znatno nize (trenutna akcija 25 000 kn).
Svaki dodatni modul se naravno placa dodatno, cijene ovise o modulu.
Ista stvar vrijedi i za Catiau, osnovni modul je nesto malo skuplji od ProEa, (oko 7000 eura), dok sam Solidworks je otprilike 5000 eura.

Odabir modula ovisi o potrebama firme, znaci ako firmi nije potreban modul za analize naprezanja Pro/Mechanica, tada je bespotrebno davat 12k eura za taj modul...

Nadodao bi jos da od nedavno postoji Pro/Engineer forum na hrvatskom:

http://www.proegurus.com/
Pozdrav!
Bas se raspitujem za cijene programa i vidim da si napisao da CATIA kosta cca.7tis € a nasla sam na netu cijenu od 50tis€-jel to mozda sa svim modovima.Meni trenutno u firmi treba za celicnu konstrukciju za koju moram napraviti radionicke nacrte.
Da li mozda znas cijuenu XSTeel-a i StruCada?
Lijep pozdrav!
esperanza0905 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 22:37   #19
pozdrav.jel mi može netko reći kako se zove dodatak pomoću kojeg mogu crtati slojnice u aCad-u.Hvala
dr.smiljanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 16:41   #20
Ja sam otvorio temu pod nazivom CATIA ZA POCETNIKE pa bih zamolio HANSA ako ima
koji link,koji primjer uradjen sa objasnjenjima na hrvatskom,bosanskom ili srpskom jeziku
da postavi u navedenoj temi koja se nalazi takodje na ovoj stranici,obzirom da se ova
tema zove AutoCad,a mene interesuje CATIA.Htjeo bih nauciti rad u tom softveru bez
obzira na to koliko je komplikovan.Bio bih mnogo zahvalan.

Pozdrav
Hamza_Mujanovic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:01.