Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Treba li vratiti obavezu služenja vojnog roka?
DA 197 39.96%
NE 296 60.04%
Glasovatelji: 493. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2010., 10:13   #41
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Pa moze obuka, ja nisam protiv. Ali ne da to bude vojnicki dril, nego vise edukacija.
Izivljavanje isfrustriranih nizih casnika mjesecima nad mladima, ne hvala.
ako zelis obuciti vojnika , to MORA biti dril
ne mislis valjda da ce se to postici gledanjem dokumentaraca ??

vojnik mora biti u stanju reagirati bez razmisljanja i instiktivno i mora biti u stanju ispravno obavljati svoju zadacu pod stresom i mora imati vrhunsku fizicku kondiciju
sve to zajedno se postize drilom i samo neupucenima izgleda kao izivljavanje casnika i docasnika

ja ti tvrdim da jedan izdrilani vod rijesi bez problema cetu hipi-teoretskih-wannabe vojnika
a vod profesionalaca tipa SAS ili SEAL ih rijesi tri
rat nije video-igra i neces se reloadati nakon sto jednom pogines, a da o psiholoskoj spremi (i posljedicama nedostatka iste) ni ne pocnem pricati
ZgSash is offline  
Old 23.09.2010., 10:20   #42
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Nije stvar da se ne moze podnijeti, nego da nema svrhe. Barem dok nema kontrole i uvjeta. Vojni rok se u zadnjim godinama pretvorio u sprdacinu, s jedne strane zbog jadnih uvjeta zbog ogranicenih financija, s druge strane zbog isfrustriranih jadnika koji su tu obuku trebali provoditi. Vracanje takvog sustava nema svrhe, bolje bi bilo da se radi na civilnoj zastiti i edukaciji oko toga, ako je vec potrebno imati narod obucen za krizne situacije.

Nadobudne mladce se vrlo efikasno drzi na okupu. Pitaj bilo koju tvrtku kako.
Vojska nije tvrtka, svatko zna da se sustav može zajebavati maksimalno, i na taj način minira obuku. Reakcija je dril i frustracije.
A i motivi su drugačiji: mladac u tvrtci nije došao s pozivom države.
U JNA se vojnik bojao sankcija, koje su zbog sustava mogle imati dugoročne posljedice. U HV je ročnik imao sankcije na razini stajanja u kutu pola sata...

Stoga, a i zbog orijentacije na profesionalnu vojsku, ročni sastav nema smisla, pa ni ove kvazi-varijante "edukacije"...a našlo bi se i ovdje prigovora savjesti, vjerskih razloga, civilno-civilnog služenja,...
električni_zec is offline  
Old 23.09.2010., 10:23   #43
sve si nekako mislim , kad sam bio u blatu , smrznut , hladan , preplasen i gladan , kako bi me netko zajebao da mi se zaprijetio - otkazom
ZgSash is offline  
Old 23.09.2010., 10:58   #44
Quote:
Panonicus kaže: Pogledaj post
Nažalost, nema vojske bez drila.
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ako zelis obuciti vojnika , to MORA biti dril
ne mislis valjda da ce se to postici gledanjem dokumentaraca ??

vojnik mora biti u stanju reagirati bez razmisljanja i instiktivno i mora biti u stanju ispravno obavljati svoju zadacu pod stresom i mora imati vrhunsku fizicku kondiciju
sve to zajedno se postize drilom i samo neupucenima izgleda kao izivljavanje casnika i docasnika

ja ti tvrdim da jedan izdrilani vod rijesi bez problema cetu hipi-teoretskih-wannabe vojnika
a vod profesionalaca tipa SAS ili SEAL ih rijesi tri
rat nije video-igra i neces se reloadati nakon sto jednom pogines, a da o psiholoskoj spremi (i posljedicama nedostatka iste) ni ne pocnem pricati
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Vojska nije tvrtka, svatko zna da se sustav može zajebavati maksimalno, i na taj način minira obuku. Reakcija je dril i frustracije.
A i motivi su drugačiji: mladac u tvrtci nije došao s pozivom države.
U JNA se vojnik bojao sankcija, koje su zbog sustava mogle imati dugoročne posljedice. U HV je ročnik imao sankcije na razini stajanja u kutu pola sata...

Stoga, a i zbog orijentacije na profesionalnu vojsku, ročni sastav nema smisla, pa ni ove kvazi-varijante "edukacije"...a našlo bi se i ovdje prigovora savjesti, vjerskih razloga, civilno-civilnog služenja,...
Aloo, tema je pokrenuta s idejom o uvodjenju vojnog roka nazad kako bi se ljudi koristili za, citiram: "...vojska bi mogla čistiti kanale, graditi nasipe, graditi ceste i slično"

Kakva vojska, kakav rat, kakve borbe?

To se sve moze postici i civilnom obukom. Ljude pripremiti za krizne situacije, kao i koristiti ih za sprecavanje kriznih situacija.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.

Zadnje uređivanje F10EXX : 23.09.2010. at 11:03.
F10EXX is offline  
Old 23.09.2010., 11:02   #45
to sve mozes postici i zakonom o obaveznom robovskom radu
vojska ti uopce tu ne treba , osim eventualno da lovi odbjegle robove
ZgSash is offline  
Old 23.09.2010., 11:28   #46
Što je s vojskom nezaposlenih na birou ?
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Old 23.09.2010., 11:32   #47
Postojanje rocne vojske je nepotrebno,treba imati nekoliko tisuca profesionalaca koji su vrhunski obuceni i opremljeni.
promatrac is offline  
Old 23.09.2010., 12:57   #48
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Aloo, tema je pokrenuta s idejom o uvodjenju vojnog roka nazad kako bi se ljudi koristili za, citiram: "...vojska bi mogla čistiti kanale, graditi nasipe, graditi ceste i slično"

Kakva vojska, kakav rat, kakve borbe?

To se sve moze postici i civilnom obukom. Ljude pripremiti za krizne situacije, kao i koristiti ih za sprecavanje kriznih situacija.
Tema je pokrenuta s potpuno promašenom idejom....

Hoću vojsku, neću vojsku za ratovanje, odlučite se...ili bar definirajte da hoćete vojsku malih žutih mravi...

Ili bi malo "tekovina revolucije" i "svi smo mi vojska Titova (Poglavnikova...)" kad zagusti, a kad ne treba, jebeš vojsku, to košta. Vojnik se skupo obučava za ratovanje, Civilna zaštita za elementarne nepogode, izvanredne situacije, Hrvatske vode za branje love, vojska nezaposlenih za primanje naknada i "di ću ja ić radit na nasipu"....

I na kraju "Hoću svoja prava!"

A ima li itko obveza prema državi, od koje traži prava, ili bi to trebale raditi uvijek iste budale: počne rat, hajde ti, poplava, hajde opet ti, požar, hajde opet ti, ti si već bio,....
električni_zec is offline  
Old 23.09.2010., 13:03   #49
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
to sve mozes postici i zakonom o obaveznom robovskom radu
vojska ti uopce tu ne treba , osim eventualno da lovi odbjegle robove

Tako je, naslov teme treba promijeniti. Pitanje treba biti jeste li za uvođenje obaveznog robovskog roka u kojem bi robovi godinu dana izvodili javne radove. Posao vojske je ubijanje neprijatelja, ne gradnja nasipa.
Kanzas is offline  
Old 23.09.2010., 13:06   #50
Quote:
1411 kaže: Pogledaj post
Gledajući malo ove poplave, došao sam do zaključka da bi trebalo vratiti obavezno služenje vojnog roka. Nakon temeljne i specijalističke obuke, nekih pet mjeseci vojska bi mogla čistiti kanale, graditi nasipe, graditi ceste i slično.Neke stvari od javnog interesa. Mislim da bi to bila odlična stvar. Mladi ljudi bi stekli radne navike. Krećem od svog iskustva, jer u vojsci mi je bilo, neću reći odlično, ali bilo je dobro. I još k tome super sam se osjećao fizički jer smo dosta radili. Jest da su u vojsci to bili u najvećem slučaju glupi i nepotrebni poslovi.
Što nije smisao vojske (nekad) bio da se ode iz ZGa u Pančevo ili neki drugi dio Juge, malo se osamostali, nauči braniti od neprijatelja koji nikad na spava i po potrebi se napravi kakva plava i loša tetovažica sidra, petokrake ili gole ženske, nekad je nešto takovo i imalo smisla, s druge strane ova mlađarija koja je oko 2000. (tad sam i ja završavala srednju) išla služiti vojsku pa jedino kaj sam ja vidjela da su radili je bilo
A) slikanje u gaćama s kompićima
B) preko vikenda paljevina doma i prepuštanja tih gaća materi i njenoj vešmašini....

I onda ti se krelci vrate sa služenja vojske kao još veći krelci, jedino smisleno bilo je to ukinuti.
I sad bi ti to ponovno uveo ali s tim da se slikanje u gaćama zamjeni s javnim radovima, koji k... onda uopće rade ljudi zaduženi za taj posao
Ah da već smo vidjeli kako su oni ažurni

Ko što je reko Kalinić, da nije bilo Tita bilo bi nam pol zemlje pod vodom, onda se nekog vraga nešto i radilo a sad svi gledaju kak da se uguze u drž.firmicu i sviraju...pa već svi znate čemu...

Tak da ne, ne podržavam takve javne društveno korisne radove u kojima će jedan koji mora i kojeg će se zakonski prisiliti na to vući za 5, 6 trutova koji redovno primaju plaćiću i to izdašnu za gledanje kroz prozor, ispijanje kavice i nehajno zamišljeno čohanje po jajcima.

@inox18/10, vojska nezaposlenih prek burze ide na javne radove, čišćenje, kopanje vidjela sam zadnji put da imaju i opciju pomaganja djeci pri učenju- ali koliko znam mora se čovjek i prijaviti putem obrasca i dobiti odobrenjaa i za to već postoje odobreni projekti-znači postoji procedura koja ipak iziskuje par dana, da li se u izvanrednim okolnostima može mobilizirati ljude sa zavoda da za prosječnu dnevnicu idu pomagati i raditi to ne znam, ali da svi rade svoj posao to ni ne bi bilo potrebno......

Mislim bilo bi okej za onog tko želi raditi ali kaj rade nadležne službe, spavaju većinu godine dok se ne desi neka katastrofa, jbg ovo je bila kišica- kaj da je padalo cijeli tjedan, kaj će bit ovaj vikend kad ponovno najavljuju kišu, trebalo bi tužiti državu, pa kog vraga se uopće plaćaju porezi kad državi treba jebenih tri ili pet dana da ti dostavi klopu i gumene čizme kad se desi da te poplava odsječe od ostatka svijeta......

Ove godine već nekoliko desetaka situacija pri kojoima se čovjek stvarno zapita čemu služi ova država i vlast, osim naravno tome da jedna grupacija ljudi jako lijepo živi bez imalo odgovornosti, ono rukice pod glavu i drijemež dok novčeki svaki mjesec kapaju.
Libertango is offline  
Old 23.09.2010., 13:07   #51
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Tako je, naslov teme treba promijeniti. Pitanje treba biti jeste li za uvođenje obaveznog robovskog roka u kojem bi robovi godinu dana izvodili javne radove. Posao vojske je ubijanje neprijatelja, ne gradnja nasipa.
Izrael-vojni rok služe i muškarci i žene.
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Old 23.09.2010., 13:07   #52
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
aha..a koja je to društvena svrha vojnog roka? da svi muškarci budu odjeveni u plavo a žene u ljubičasto??


Ima istine u onome: "završio si vojsku, sad se ženi".
Društvena svrha vojnog roka je, puno značajnija nego spremanje za rat, bila da se jasno i glasno utuvi u glavu balavcu da više nije balavac.
Osim toga, odsluženje vojnog roka je korisno u slučaju velikih, ali stvarno velikih prirodnih katastrofa. Ako svi muškarci znaju isti dril, lakše je organizirati paničnu gomilu ljudi nego da svatko ide na svoju stranu.
A i, jasno, minimum vojne obuke dobro dođe za slučaj rata koji može nenadano izbiti u idućih desetak godina...
Tomislav B is offline  
Old 23.09.2010., 13:16   #53
Kakava crna vojska za civiline potrebe o čemu pričate...
Potrebno je oformiti nešto na dobrovoljnoj bazi,tako da se skupi ekipa kada treba.Evo ja vidim da ima dosta ljudi koji bi se javili...
I kakav drila????Za slaganje nasipa???Joj dajte dođite sebi.
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 23.09.2010., 13:27   #54
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Ima istine u onome: "završio si vojsku, sad se ženi".
Društvena svrha vojnog roka je, puno značajnija nego spremanje za rat, bila da se jasno i glasno utuvi u glavu balavcu da više nije balavac.
Osim toga, odsluženje vojnog roka je korisno u slučaju velikih, ali stvarno velikih prirodnih katastrofa. Ako svi muškarci znaju isti dril, lakše je organizirati paničnu gomilu ljudi nego da svatko ide na svoju stranu.
A i, jasno, minimum vojne obuke dobro dođe za slučaj rata koji može nenadano izbiti u idućih desetak godina...
Istina da je bilo onih koji su služili vojsku da bi se uopće mogli oženit ali ovo ostalo...

Znam momke koji nisu služili JNA, pa se nisu nimalo razlikovali od nas koji smo služili. Ništa mene JNA nije promjenila niti sam od balavca postao muškarac. Vratio sam se isti, doduše malo mršaviji, a kad sam se vratio opet sam spavao do podne sve dok nisam pronašao posao. Nisam bio ništa veći muškarac, kita mi nije narasla, jedino mi je brada radi svakodnevnog brijanja bila malo oštrija. I kakav to zaboga dril imaš u vojsci koji će ti pomoći u poplavi. Imam 15 mjeseci JNA i 11 godina HV pa nisam nikad učio kako napraviti nasip ili prokopati kanal. Minimum vojne obuke za nekakav eventualni rat više nije potreban. Imali smo jedan rat u kojem je bilo i onih koji nikad nisu služili vojsku. Sasvim su se dobro snalazili. Uostalom imamo kakvu takvu profesionalnu vojsku, a i članica smo NATO-a pa se ne bojim nespremnosti za rat. 1991. smo bili nespremniji a ishod znamo.
bracodbk is offline  
Old 23.09.2010., 13:28   #55
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Ima istine u onome: "završio si vojsku, sad se ženi".
Društvena svrha vojnog roka je, puno značajnija nego spremanje za rat, bila da se jasno i glasno utuvi u glavu balavcu da više nije balavac.
I te balavce ćeš slati u Afganistan? Neka si tamo traže ženu ili što? Politički prioritet su međunarodne misije u sklopu NATO-a za koje su potrebni profesionalni vojnici.
Kanzas is offline  
Old 23.09.2010., 13:56   #56
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Istina da je bilo onih koji su služili vojsku da bi se uopće mogli oženit ali ovo ostalo...

Znam momke koji nisu služili JNA, pa se nisu nimalo razlikovali od nas koji smo služili. Ništa mene JNA nije promjenila niti sam od balavca postao muškarac. Vratio sam se isti, doduše malo mršaviji, a kad sam se vratio opet sam spavao do podne sve dok nisam pronašao posao. Nisam bio ništa veći muškarac, kita mi nije narasla, jedino mi je brada radi svakodnevnog brijanja bila malo oštrija. I kakav to zaboga dril imaš u vojsci koji će ti pomoći u poplavi. Imam 15 mjeseci JNA i 11 godina HV pa nisam nikad učio kako napraviti nasip ili prokopati kanal. Minimum vojne obuke za nekakav eventualni rat više nije potreban. Imali smo jedan rat u kojem je bilo i onih koji nikad nisu služili vojsku. Sasvim su se dobro snalazili. Uostalom imamo kakvu takvu profesionalnu vojsku, a i članica smo NATO-a pa se ne bojim nespremnosti za rat. 1991. smo bili nespremniji a ishod znamo.
Nitko i nije očekivao da će vratiti iz vojske kao mutant-ubojica sa šest ruku i četiri noge, a vojnički dril i disciplina pomaže u bilo kakvoj kolektivnoj akciji.

Na početku DR si imao naslijeđene Urede za obranu, mobilizacijske liste Teritorijalne obrane, inicijalni zapovjedni kadar rezervnih oficira, nešto skladišta opreme i oružja, organiziranih dragovoljnih postrojbi...nije bilo baš ništa...
Pola trenutnog prof. sastava se rotira u Afganistanu, druga polovina sjedi kući radi uštede u hrani i grijanju. To što smo članica NATO-a ne znači da će na prvi mig skočiti cijela Italija i Njemačka na našu granicu, dok mi češemo jaja...a eventualni slijedeći rat ćemo definitivno kao društvo dočekati totalno nespremni i nesposobni za neku ograničenu mobilizaciju.

Ali to je sve debelo off, bit je da nas svake zime iznenadi snijeg, da nas poslije svakog nevremena iznenadi porast vodostaja, da nas iznenadi pojava valova na moru, da šuma izgovi ako se u njoj ne ugasi vatra, sve neke nadnaravne pojave
električni_zec is offline  
Old 24.09.2010., 12:56   #57
Quote:
anastacia kaže: Pogledaj post
Da? I to sve na teret poreznih obveznika? Nisam primjetila da svi koji su služili npr. JNA sve muškarčine ? Dalje ne idem ..
Polako . Ako se i uvede sto ne podrzavam , naravno uz obaveznu mogucnost prigovora savjesti/ideologije , onda je treba uvesti za sve , kao u Izraelu .

Tamo su zene sasvim dobri snajperisti , vjezbaju na uziju i tako dalje .

Balkansko poimanje rata je pomalo passé .
werg is offline  
Old 24.09.2010., 15:12   #58
Ročnici su najskuplji i najneefikasniji dio vosjke. Uglavnom se to svodi na alkohol, drogu i dosadu. Veliki broj zemlja je to uvidio i shvatio da je malobrojna, profesionalna, dobro opremljena i obučena vojska superiornija, daleko superiornija "narodnoj vojsci" (mislim da još jedino francuzi njeguju taj oblik).

AKo pričamo o vojsci samo radi javnih radova onda je bolje te novce, a i ročna vojska košta, preusmjeriti za HZZ-o te od tamo naći i platiti fizikalce, i još uštedjeti
Adler109 is offline  
Old 24.09.2010., 17:39   #59
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Mislim da od šoka nebi uopće disala!

Rad mora biti plaćen, kraj priče. Nemožeš ti nekome uzeti godinu dana života silom zakona pa onda još od njega tražiti da ti gradi nasipe i čisti požarne putove - besplatno?

I nisam siguran da bi financiranje mobilizacijskog sustava, čak i uz neplaćenu radnu snagu vojnih obveznika, bila jeftinija opcija od financiranja javnih radova zakonitim i korektno provedenim sustavom javne nabave, dakako bez korupcije.
Zašto ne? Radne akcije kao uvjet mature npr. To je puno bolje nego vojni rok
nick78 is offline  
Old 24.09.2010., 20:00   #60
Quote:
1411 kaže: Pogledaj post
Gledajući malo ove poplave, došao sam do zaključka da bi trebalo vratiti obavezno služenje vojnog roka. Nakon temeljne i specijalističke obuke, nekih pet mjeseci vojska bi mogla čistiti kanale, graditi nasipe, graditi ceste i slično.Neke stvari od javnog interesa. Mislim da bi to bila odlična stvar. Mladi ljudi bi stekli radne navike. Krećem od svog iskustva, jer u vojsci mi je bilo, neću reći odlično, ali bilo je dobro. I još k tome super sam se osjećao fizički jer smo dosta radili. Jest da su u vojsci to bili u najvećem slučaju glupi i nepotrebni poslovi.
Nama je "globalizacija", "neoliberalni kapitalizam" i na drugi način nazvano novo doba, a kojega krasi arogancija, donijelo neka nova razmišljanja koja zanemaruju prirodu i njezinu ćud. Pomislili smo da novcem sve možemo kontrolirati, da smo sve zauzdali.

Sjećam se kako sam, mislim na Danima hrvatskog filma, gledao film "Prognana rijeka", gdje se arhitekti još od Richtera, brinu kako smo mi ogradili Savu velikim nasipima i potpuno se izolirali od te rijeke. Kako Zagreb ima nekakav iracionalni strah od rijeka, a eto drugi europski gradovi žive uz njih.
I kako su ti nasipi preveliki, da se u današnje vrijeme vodostaj regulira modernijim metodama, ispuštanjima u vodozaštitna područja i bla, bla bla...

Istina je ova: da Tito nije sagradio ove nasipe, voda bi došla do Trga bana Jelačića. A pomodarski arhitekti koji žele prkositi prirodi, graditi FN lebdeće kuće i smijati se elementarnim nepogodama u svoj svojoj ljudskoj ograničenosti i aroganciji, ovaj puta neka nauče lekciju. Da nema nasipa, doživjeli bismo još goru sudbinu od Velike gorice i Čičke poljane.


No vratimo se na temu. Ista AROGANCIJA smatra da nama nije potrebna vojska. I misli se da vojnici samo drže puške u rukama.
Istina, sada Hrvatska nema za vojsku, jer je praktički bankrotirala sa 177,2 milijardi kuna duga. Ali na vojsku se mora misliti. I svaka država koja misli očuvati svoj integritet mora je imati.
PoliJones is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.