Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Treba li vratiti obavezu služenja vojnog roka?
DA 197 39.96%
NE 296 60.04%
Glasovatelji: 493. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2010., 16:12   #81
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
I sad kad imaš hrpu 20-godišnjaka koji su prek one stvari na odsluženju vojnog roka, neki sa tonom privatnih problema (tipa, cura ga ostavlja), e onda se skuži da su ti ročnici veća teret nego korist.
Čovjek ne može vjerovati koliko se od te skupine od 30 ljudi bojalo mraka, nije znalo koristiti otvarač za konzerve, nisu znali poslušat jednostavne zapovijedi tipa nalijevo, nadesno. To sve iziskuje dodatno novaca iz već premršavog buđeta MORH-a.
Ali se time odgajaju ljudi da ne budu mamine mazice. Dobro je i za poduzetnički duh. Ovakvi likovi kakve ti opisuješ, ne znaju ni jedan posao kvalitetno napraviti.
PoliJones is offline  
Old 27.09.2010., 21:39   #82
Quote:
PoliJones kaže: Pogledaj post
Ali se time odgajaju ljudi da ne budu mamine mazice. Dobro je i za poduzetnički duh. Ovakvi likovi kakve ti opisuješ, ne znaju ni jedan posao kvalitetno napraviti.
Da, da je to stega kakva bi trebala biti. A ne da zapovjednik ne pusti nekog na vikend, mali nazove tetka, strica ili ne znam koga brigadira i onda ovaj maltretira čovjeka koji radi svoj posao i mora pustiti malog doma.

Takav bude se uvijek snašao. Kad bi zapovjednik zano da može "jebat mater svima po redu", natjerat svakog da pumpa sklekove i da trči pod punom opremom, a ako mu ovaj odbije da završi u vojnom zatvoru i s produženjem vojnog roka...to bi bila druga priča. Ovak, jedva su nas se čekali riješiti.
fulcrum is offline  
Old 27.09.2010., 21:54   #83
Malo mi je smiješna ideja da plaćamo iz državnog proračuna vojsku da obavlja posao koji već plaćamo hrvatske vode da obavljaju.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 28.09.2010., 13:16   #84
Opći vojni rok, nego što! I žene ga trebaju služiti, s puškom u ruci...
__________________
Give Them Hell, Harry!
The_Rage is offline  
Old 28.09.2010., 14:35   #85
A koga da pošalju sakupljači generalskih biografija i Tamiya modela? Ili se njima u ratni staž možda piše da su nositelji tomislavovog križa te zvonimirove lente za iskazanu hrabrost u prvom redu kina tijekom projekcije realističnog ratnog filma?
Dosta je bilo orgazmiranja na vatrenu moć. Treba nam novi poredak, društvo znanja, ljubavi i bez represije. Treba nam istinski pomak, a vi se još pitate treba li nam vojska. Ako dođe do bilo kakve nevolje, "pametni" će biti na prvoj crti Minhena, a oni koji vole svoju zemlju ma što god to značilo - opet će se i bezuvjetno primiti puške bez obzira na formalni ustroj vojske.
__________________
Tko bi gori sad je još gori.
Forumitelj is offline  
Old 28.09.2010., 14:55   #86
da, samo kad se jednom primis puske , bio bi red da i znas s koje strane ide grasak van , kao i da odgovor na LEZI!!! nije "ha, gdje, zasto?"
ZgSash is offline  
Old 28.09.2010., 15:22   #87
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Da, da je to stega kakva bi trebala biti. A ne da zapovjednik ne pusti nekog na vikend, mali nazove tetka, strica ili ne znam koga brigadira i onda ovaj maltretira čovjeka koji radi svoj posao i mora pustiti malog doma.
Kakav vikend?
Ja ne pričam o HV. To je smijurija a ne vojska.
U JNA, ja sam prvi puta na redovno odsustvo otišao nakon 7 mjeseci.


Quote:
Takav bude se uvijek snašao. Kad bi zapovjednik zano da može "jebat mater svima po redu", natjerat svakog da pumpa sklekove i da trči pod punom opremom, a ako mu ovaj odbije da završi u vojnom zatvoru i s produženjem vojnog roka...to bi bila druga priča. Ovak, jedva su nas se čekali riješiti.
Tako je i bilo. Nedao ti bog da zapovjedniku proturječiš.
Evo samo da ti pojasnim, što misliš gdje su i Srbi i Hrvati naučili metode psihičke torture? Pa u JNA.
Evo samo nekih metoda:
1. čišćenje WC-a četkicom za zube, vađenje konzerve iz odvoda golim rukama (iz govana)
2. spavanje? Što je to? Nema spavanja. Ideš 7 dana uzastopno na požarstvo. Spavaš prosječno 3 sata, a čitav je dan obuka (i požarstvo).
3. ako si mislio da te desetar nema pravo udariti, gadno si se prevario. On po PS-u to nema pravo, ali vjeruj mi, nitko nije vidio da te udario.
4. uzbuna usred noći, jer si ti zabrljao. Čitav vod se diže, i oblači u punu borbenu gotovost. Trče pod gas maskama do piste. Moguće i tri puta tijekom jedne noći, a moguće i svaki dan u tijeku 7 dana. Pretpostavimo da oficir spomene na pisti tko je za to kriv. Rezultat: na balkanu se to zove ČEBOVANJE, a amerikanci imaju o tome i film CODE RED.
.
.
.
Hoćeš još?

No, vjeruj mi u JNA su se svi vrlo brzo privikli na kolektiv. Onaj tko nije, rezao je žile i bio otpušten iz vojske, na opću sramotu svojih susjeda (osim u velikim gradovima gdje to nije bilo bitno).
Ima li koristi od toga? Ima.
PoliJones is offline  
Old 28.09.2010., 15:27   #88
Quote:
Forumitelj kaže: Pogledaj post
Treba nam istinski pomak, a vi se još pitate treba li nam vojska. Ako dođe do bilo kakve nevolje, "pametni" će biti na prvoj crti Minhena, a oni koji vole svoju zemlju ma što god to značilo - opet će se i bezuvjetno primiti puške bez obzira na formalni ustroj vojske.
Ne ide, vjeruj mi. Možemo mi u Hrvatskoj uvesti Walfdorsku pedagogiju i sve ljude učiniti nježnim duhovnim cvjetićima.
Ali okolni svijet, osobito okrutni neoliberalni kapitalizam, bi nas SATRAO, kao što nas je uostalom i satrao čim smo se prestali opirati.
PoliJones is offline  
Old 28.09.2010., 15:37   #89
Quote:
PoliJones kaže: Pogledaj post
Jesam ti odgovorio.
INDUSTRIJA!!! Piše ti CRVENO.
Prije smo je imali, sada je nemamo.
Kakve veze ima propast industrije sa "smanjenom" mogucnoscu financiranja vojske? Zelis li reci da smo 90tih godina imali bolju industriju, proizvodnju i standard nego danas?
__________________
....a sad je na redu general Praljak i ostali....
Weteran is offline  
Old 28.09.2010., 15:48   #90
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima propast industrije sa "smanjenom" mogucnoscu financiranja vojske? Zelis li reci da smo 90tih godina imali bolju industriju, proizvodnju i standard nego danas?
Da, bolju industriju i realniji standard a propast industrije ima "debele" veze sa mogučnosti financiranja vojske i stabilnosti zemlje.
ne misliš da se vojska financira kroz ratnu pljačku i otimačinu ili da nem netko izvana daje novac za njezino funkcioniranje
#kocar# is offline  
Old 28.09.2010., 18:47   #91
Quote:
PoliJones kaže: Pogledaj post
Ne ide, vjeruj mi.
Ne vjerujem ti jer sam to prošao. Civilnu, uniformiranu, ratnu i mirnodopsku. Poznajem hrpu "slabića" koji su odslužili vojni rok i kasnije se dobrovoljno javili u rat. Ako su ostali živi, to im je im je pomoglo ili nije, ovisno o motivaciji i okolnostima. Isto tako, poznajem dosta zanitanih tipova koji se uspješni u poslu i akademskoj zajednici, a da im za to vojska nije trebala. Također, poznajem dosta i onih koji poluciraju na oružje, a u ključnom trenutku naprave crtu ili izmisle da se bez njih u dalekoj pozadini nikako ne može. Da ne spominjem više, jer mi je zlo.
I zato - Da, treba nam senzibilirano društvo, jer dok ga ne bude, u ratove će nas slabiće, našu djecu i unuke slati (zbog nadnacionalnog interesa) ti čvrsti frajeri i (zbog neralizacije) fašo-fetišisti koji vojske vidjeli nisu. Bome neće.
__________________
Tko bi gori sad je još gori.
Forumitelj is offline  
Old 28.09.2010., 18:50   #92
Quote:
Forumitelj kaže: Pogledaj post
I zato - Da, treba nam senzibilirano društvo, jer dok ga ne bude, u ratove će nas slabiće, našu djecu i unuke slati (zbog nadnacionalnog interesa) ti čvrsti frajeri i (zbog neralizacije) fašo-fetišisti koji vojske vidjeli nisu. Bome neće.
Čak i kad nema vojske u koju će slati nježne cvjetiće, postoje druge perfidne metode i mjesta gdje će ih slati. Na primjer, na biro za zapošljavanje.
Kad nemaš kičmu, svatko te kazi.
PoliJones is offline  
Old 28.09.2010., 23:01   #93
Quote:
PoliJones kaže: Pogledaj post
Ima li koristi od toga? Ima.
Nema. Poglej kaj pišu o vojsci. Većina novinara bi bila u zatvoru u to vrijeme da su pisali ovakva sranja. Mediji su totalno antivojni jer većina novinara nije prismrdila vojsci.

I onda si zamisli da nečijeg maminog sinčića koji s 18 dobije ferrari ili porsh ide s ostalima ribati wc. Bilo bi zanimljivo vidjeti jer ikoji sin od ovih tajkuna kad je i bilo služenje vojnog roka, odslužio vojni rok. Vjerujem da nije.
fulcrum is offline  
Old 29.09.2010., 11:12   #94
Ne treba nikakav voini rok jer u slucaju rata svakako dosta njih nece ratovati za tajkune nego protiv njih , bio bi to gradanski rat .
werg is offline  
Old 29.09.2010., 18:42   #95
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Da, bolju industriju i realniji standard a propast industrije ima "debele" veze sa mogučnosti financiranja vojske i stabilnosti zemlje.
ne misliš da se vojska financira kroz ratnu pljačku i otimačinu ili da nem netko izvana daje novac za njezino funkcioniranje
Ajde, procitaj prvo sto sam napisao, a sto je napisao polijones.

Cinjenica je da smo 90tih imali slabiju industriju, slabiji turizam, slabije gospodarstvo nego danas. A samo 1998 imali smo oko 4 puta vise vojske nego danas. Uz vojni rok.

Logicki bi bilo da je danas lakse financirati vojsku, ovoliku koliku imamo, ali iz nekog razloga mi lani saljemo vojnike na prisilni odmor. Jer su nam prevelik trosak.
Nije li tu nesto sasvim krivo?

Evo i polijones kaze da se vojska 90tih financirala pljackom naroda.Zamislimo na trenutak da je to istina. Otkud tolike pare za OSNIVANJE vojske, kupovinu tolikog naruzanja, drzanja 110 000 vojnika samo za vrijeme Oluje, financiranja tolikog broja policajaca, obnove porusenog........svega, a jos kazu da postoje i neki tajni racuni sa gomilom para iz tog vremena u stranim bankama.

A danas nema para za ovu mizeriju? Nije li nesto u toj citavoj prici krivo i pogresno? Promislite malo.
__________________
....a sad je na redu general Praljak i ostali....
Weteran is offline  
Old 29.09.2010., 18:50   #96
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Cinjenica je da smo 90tih imali slabiju industriju,
Odakle ti to?
90-ih je industrija još postojala. Sada je više nema.
A da ponovim: vojska se financirala od pljačke, što građana, što umirovljenika, što štediša, što poreznih obveznika.
Koliko je samo tvornica radilo za vojsku a nikada im za to nije bilo plaćeno (Podravka).
PoliJones is offline  
Old 29.09.2010., 18:56   #97
Ja sam skroz za to da se vrati sluzenje vojnog roka!!To je nesto sto nas uci disciplini i boljem ponasanju a i cini nas spremnijima na ovaj jebeni zivot!!Ja nisam isao na sluzenje vojnog roka jer su nam ukinuli tu privilegiju i bas mi je zao....
Africa_BabyBoy is offline  
Old 29.09.2010., 20:12   #98
Quote:
=Weteran;29221897]Ajde, procitaj prvo sto sam napisao, a sto je napisao polijones.

Cinjenica je da smo 90tih imali slabiju industriju, slabiji turizam, slabije gospodarstvo nego danas. A samo 1998 imali smo oko 4 puta vise vojske nego danas. Uz vojni rok.
Činjenica je da smo 90-tih imali jaću industrijsku proizvodnju i turizam nego što je to danas. Tek u par zadnjih par godina turizam je dostigao rezultate koje smo imali 90-tih , industrijska proizvodnja je još daleko od tadašnje.

1998 imali smo još roćnu vojsku ali sa daleko manje naoružanja i zaliha nego je to bilo u bivšoj Jugi.Nabavljeno i uskladišteno naoružanje nije bilo ništa kvalitetnije a najviše je kupljeno iz zemalja bivšeg isočnog bloka a malo iz vlastite proizvodnje.
Valjda znaš gdje je bila locirana proizvodnja naoružanja u bivšoj Jugi i šta se zaplijenilo iz bišvih kasarni JNA a velik dio toga je utrošen u Domovinskom ratu.
Danas se u Hrvatskoj proizvodi daleko manje naoružanja nego se to proizvodilo u Jugi, koja je bila jedan od velikih izvoznika naoružanja.
Šta mi to danas od tih proizvoda, proizvodimo i izvozimo
Quote:
Logicki bi bilo da je danas lakse financirati vojsku, ovoliku koliku imamo, ali iz nekog razloga mi lani saljemo vojnike na prisilni odmor. Jer su nam prevelik trosak.
Veličina vojske se određuje prema procjeni ugroženosti zemlje i nepotrebno ju je imati veću nego te procjene pokazuju.
Članica smo NATO-a i moramo se prilagoditi i uskladiti sa njihovim normama i imati ono što njihovi planovi i standardi zahtijevaju.

Danas se, koliko se zna , troši ukupno manje ali više po pojedinom vojniku a brojno stanje je daleko manje i profesionalno.
Danas su drugi prioriteti u proračunu a vojsci dosta smanjena sredstva.
Dovoljno je vidjeti u kojem je stanju zrakoplovstvo a ni u drugim rodovima nije nešto bolje.Nešto bolje je u dijelu mirovnih misija iako i tamo nisu dostignuti standardi NATO-a. Vozila Patria kupljena su najviše za potrebe tog dijela vojnog korpusa.
Quote:
Nije li tu nesto sasvim krivo?
Ne čini mi se tu ništa krivo
Manje sredstava, manje brojčano stanje uz više standarde opremljenosti.
Evo i polijones kaze da se vojska 90tih financirala pljackom naroda.
Quote:

Zamislimo na trenutak da je to istina. Otkud tolike pare za OSNIVANJE vojske, kupovinu tolikog naruzanja, drzanja 110 000 vojnika samo za vrijeme Oluje, financiranja tolikog broja policajaca, obnove porusenog........svega, a jos kazu da postoje i neki tajni racuni sa gomilom para iz tog vremena u stranim bankama.

A danas nema para za ovu mizeriju? Nije li nesto u toj citavoj prici krivo i pogresno? Promislite malo.
Za najveći dio sredstava se zna od kuda su dolazile a dio ne.
Najveći dio izvlačilo se iz gospodarstva a pomogla je i dijaspora.
Zna se koje je to bilo naoružanje, na koji se način nabavljalo i za dio toga po kojim cijenama.
Zbog embarga i skrivene kanale nabave naoružanja, pojedinci su imali velike mogučnosti da prisvoje dio tog novca i deponiraju na tajne račune u jedan od cca "100 poreznih rajeva"
Zna se koliki je tada bio standard i plaća radnika, na što se nitko nije bunio jer su se građani plebiscitarno odlučili za samostalnu Hrvatsku i bili spremni za to podnijeti određenu žrtvu.
Gdje si to proveo te godine da se ne sječaš da je plaća bila 100-200 DM a hoteli puni izbjeglica ili koliko je hrane i svih ostalih potreba iz raznih poduzeća odlazilo za vojsku i na ratište. Samo sa jednog punkta u Rijeci prikupljali smo tjedno 2-3 kamiona (dajca)hrane i ostalih potrepština, na dobrovoljnoj bazi i slali na Ličko ratište.

Danas ima para kao i za sve ostale potrebe koje je država propisala i treba se zapitati šta je u ovoj prići krivo i pogrešno i tko je za to kriv.
Sa tim pitanjem se u potpunosti slažem
#kocar# is offline  
Old 29.09.2010., 22:26   #99
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Cinjenica je da smo 90tih imali slabiju industriju, slabiji turizam, slabije gospodarstvo nego danas.

evo malo istraživanja da ne bude puno dileme o stanju gospodarstva 90 -tih

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospo...iromasnij.aspx

Iako BDP nije pravovaljani i pouzdan dokaz o smazi industrije, ona još uvijek nije dostigla nivo 90-tih.
#kocar# is offline  
Old 01.10.2010., 18:06   #100
Quote:
Africa_BabyBoy kaže: Pogledaj post
Ja sam skroz za to da se vrati sluzenje vojnog roka!!To je nesto sto nas uci disciplini i boljem ponasanju a i cini nas spremnijima na ovaj jebeni zivot!!Ja nisam isao na sluzenje vojnog roka jer su nam ukinuli tu privilegiju i bas mi je zao....
nego...ak vojska terba učitidisciplini, boljem ponašanju, priprema za život kaj onda terbaju raditi mama i tata
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:57.