Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2013., 07:11   #1
Zakon o politćkom izjašnjavanju kod zapošljavanja u državnim službama i javnim poduzećima

Kako nemogu edirati naslov teme molim modo ve da oni ediraju naslov teme koji smatram primjerenijim

Zakon o izjašnjavaju o pripadnosti političkoj stranci kod zapošljavanja u državne službe i javna poduzeća


Javna je tajna da se je skoro nemoguće zaposliti u državnu službu i javno poduzeće a da nisi član neke političke stranke.

Kako su to poduzeća indirektno u vlasništvu građana, kojim upravlja politička opcija koja je na izborima dobila mandat, radi se o novcima poreznih obveznika.

Dali smatrate da bi bilo potrebno da se svakom tko je zapošljava na radno mjesto u državne službe ili javna poduzeća izjasni dali je član neke političke stranke


Osobno, Linića bih ohrabrio da, kada već ima hvale vrijednu želju i volju, uvede reda i u ostale primatelje novca iz državnoga proračuna. Naime, gotovo nikada, kada dolazi do spomenutih trzavica nitko, ili malo tko, spominje političke stranke. One, doduše, podnose izvješća za dio novca koji troše kao naknadu za participaciju u vlasti, ali nitko nikada nije objasnio zašto je i koliko je koštalo zapošljavanje stranačkih vojnika u javnim i državnim službama i javnim poduzećima?! I to je novac poreznih obveznika, zar ne?

http://hr.seebiz.eu/kolumne-i-koment...luce/ar-70760/

Smatram da to što zanima crkvenog velikodostojnika , zanima i ogroman broj hrvatskih građana i od iznimnog je interesa javnosti.

Kad se veća rade razne liste ,branitelja, srama, poreznih dužnika , trebalo biizraditi i listu članova političkih stranaka koji rade u državnim službama i javnim poduzećima.

Takvo pitanje bi trebalo postaviti kod prijema djelatnika i nebi bilo zadiranje u ljudska prava i građanske slobode, jer aspirent n aradno mjesto u državnoj službi nebi bio obvezan odgovriti, nego bi to bilo na dorovoljnoj bazi ali u tom slučaju nebi mogao biti zaposlen na takvo radno mjesto.
Ako bi dao odgovor kojoj stranci pripada i ispunjava ostale kriterije za to radno mjesto , zaposlilo bi ga se bez obzira dali pripada nekoj stranci ili ne.
Ponavljam radi se o državnim službama, javnim poduzećima i novcima građana i mislim da imaju pravo znati tko zarađuje u njihovim poduzećima i kako se troši njihov novac.
Istoono što interesira crkvenog velikodostojnika

Zadnje uređivanje #kocar# : 19.08.2013. at 07:18.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 08:34   #2
To bi u praksi znacilo da bi morao stranke natjerat da daju na uvid popis svojih clanova.A popis clanova je ustvari najobicnija tablica u exelu popunjena imena i brojevima mobitela.Eventualno dobe karticu još.

Ima gro ljudi koji su prijavljeni u dvije stranke npr. HSP-HDZ.Pa opet nikom niš.

Taj zakon bi se morao/mogao jedino odnosti na predstavnike stranaka.Jednostavno nije u praksi bas izvediva ideja...
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 08:43   #3
Koju bi taj zakon imao svrhu?

Kad bi za sobom povlačio sankcije, radilo bi se o fundamentalno protuustavnom zakonu jer de facto brani članstvo u političkoj stranci svim zaposlenicima države, iako je Ustavom to pravo jasno zagarantirano. .

Kada bi bilo samo deklarativne prirode, ne postoji svrha zakona jer niti što propisuje niti što zabranjuje. Lako se riješi uredbom, pravilnikom ili čak internim dopisom u ministarstvu uprave, jednako kao registar branitelja.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 08:58   #4
Čak i da tražiš taj podatak nemaš nekakve koristi od njega, budući da ionako ne možeš spriječiti zapošljavanje na takav način. Zabrana zapošljavanja bi bila čin diskriminacije jednako kao i da zabraniš zapošljavanje nekome tko ima boju očiju, visinu, težinu ili broj grudnjaka koje ti baše ne voliš.
Mislim da jedino u vojsci ne možeš biti član političke stranke.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 09:19   #5
Nije diskriminacija zabraniti clanstvo u strankama djelatnicima drzavne uprave. Upravo suprotno: danasnja situacija je takva da se cini kako protekcija clanova vlastite stranke dovodi do neucinkovite i prenapuhane drzavne birokracije. Kao sto je vec i danas djelatnim vojnim osobama zabranjeno da budu clanovi politickih stranaka, tako bi to trebalo prosiriti na cjelokupnu drzavnu upravu.

Svrha drzavne uprave bi trebala biti da sluzi gradjanima, a ne prvo vlastitoj stranci, pa tek onda gradjanima.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 10:06   #6
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Nije diskriminacija zabraniti clanstvo u strankama djelatnicima drzavne uprave. Upravo suprotno: danasnja situacija je takva da se cini kako protekcija clanova vlastite stranke dovodi do neucinkovite i prenapuhane drzavne birokracije. Kao sto je vec i danas djelatnim vojnim osobama zabranjeno da budu clanovi politickih stranaka, tako bi to trebalo prosiriti na cjelokupnu drzavnu upravu.

Svrha drzavne uprave bi trebala biti da sluzi gradjanima, a ne prvo vlastitoj stranci, pa tek onda gradjanima.
Ti si opisao praksu tj stanje trenutno.Ali i dalje je to diskriminirajuce kako god okreneš.
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 10:51   #7
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Javna je tajna da se je skoro nemoguće zaposliti u državnu službu i javno poduzeće a da nisi član neke političke stranke.

Takvo pitanje bi trebalo postaviti kod prijema djelatnika i nebi bilo zadiranje u ljudska prava i građanske slobode, jer aspirent n aradno mjesto u državnoj službi nebi bio obvezan odgovriti, nego bi to bilo na dorovoljnoj bazi ali u tom slučaju nebi mogao biti zaposlen na takvo radno mjesto.
Ne, protiv sam. Iako bi me zanimalo. To pravno sigurno ne bi prošlo.

S druge strane vojska novozaposlenih mogu biti djeca, kumčad ili prosto dio iste obitelji, klana, roda, nebitno, a da sama nisu uopće HDZ-ovci, SDP-ovci ili nešto treće.

Samo su dio njihovog svijeta i njihovi ljudi.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 10:56   #8
Policajci su isto državni službenici i ne smiju biti članovi stranaka. Slično je i s vojnicima. Niti tko od njih ne smije niti politički istupati. Na taj se način društvo zadržava civilnu kontrolu nad svojim oružanim dijelom, nad silom. Ali i oni su ljudi i građani i ako se radi o diskriminaciji, onda su i oni diskrimininirani.

Mislim da nije uobičajeno da državni službenici ne smiju biti članovi stranaka i ne znam kako je to regulirano kod nas. Čini mi se da je u SAD-u državnim službenicima zabranjeno bilo kakvo političko djelovanje dok su zaposlenici države. Vjerujem da bi se u slučaju da se prepozna osobita potreba za time to moglo učiniti.

Međutim, kod zemalja s razvijenom demokracijom državnim službenikom može isključivo postati kandidat koji zadovoljava postavljene kriterije stručnosti, tj. koji prođe test. I kod nas je slično - mora se položiti odgovarajuće testove, samo što se čini da je upravo proces tog testiranja koruptiran. I tu neće biti nikakve pomoći dok neće postojati efikasne pravosudne mjere da kandidati koji su bili svjedocima korupcije izbore svoju zadovoljštinu. A do toga neće doći dok je pravosuđe neefikasno, slabo obrazovano i korumpirano.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 11:48   #9
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Policajci su isto državni službenici i ne smiju biti članovi stranaka. Slično je i s vojnicima. Niti tko od njih ne smije niti politički istupati. Na taj se način društvo zadržava civilnu kontrolu nad svojim oružanim dijelom, nad silom. ...
kapital sve preuzeo ( preuzima ).
društvo figurira fiktivno
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 11:57   #10
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
kapital sve preuzeo ( preuzima ).
društvo figurira fiktivno
- http://en.wikipedia.org/wiki/Distributism

Distribucionizam - društveno uređenje između državnog socijalizma (država ima sredstva proizvodnje) i kapitalizma (iznimni pojedinci imaju sredstva proizvodnje). Umjesto ovoga, svaki građanin posjeduje stanoviti dio sredstava proizvodnje i udružuje se s drugim građanima u veće kooperacije.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 13:41   #11
Moguće je zaposliti se kao službenik (inače bi stranke imale nevjerojatan broj članova). No natječaji za rukovodeća na kojima je prošao kandidat koji nije član neke stranke i koji je posao dobio isključivo na temelju zasluga u struci kao najbolji kandidat su rijetkost.

Tako da ono što eventualno ima smisla je ukidanje natejčaja za rukovodeća mjesta, pa neka politika onda postavlja koga hoće legalno, a ne mimo natječajnih uvjeta. Tako su barem pravila jasna, ali neka onda i odgovara za postupke ljudi koje je postavila i neka ih se po smjeni vlasti lijepo ukloni.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 17:43   #12
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
To bi u praksi znacilo da bi morao stranke natjerat da daju na uvid popis svojih clanova.A popis clanova je ustvari najobicnija tablica u exelu popunjena imena i brojevima mobitela.Eventualno dobe karticu još.

Ima gro ljudi koji su prijavljeni u dvije stranke npr. HSP-HDZ.Pa opet nikom niš.

Taj zakon bi se morao/mogao jedino odnosti na predstavnike stranaka.Jednostavno nije u praksi bas izvediva ideja...
Zašto bi u "praksi" pol. stranke natjerati da daju popis svojih članaova, kad sam napisao da bi se o pripadnosti stranci morao izjasniti samo kandidat za radno mjesto

Nemože se biti istovremeno član dvije stranke, toje riješeno u stranačkim statutima. Niti se može biti na nezavisnoj ili listi neke druge strane, jer u tom slučaju član se briše iz članstva(izbacuje-najpoznatije za Bandića ali ne i jedino))

Potpuno izvedivo u praksi i vrlo jednostavno

Kod podnošenja molbe za posao ili za natječaj za radno mjesto , kandidati bi se trebali izjasniti , pripadaju ili ne nekoj od političkih stranaka
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 17:47   #13
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post
Ne, protiv sam. Iako bi me zanimalo. To pravno sigurno ne bi prošlo.

S druge strane vojska novozaposlenih mogu biti djeca, kumčad ili prosto dio iste obitelji, klana, roda, nebitno, a da sama nisu uopće HDZ-ovci, SDP-ovci ili nešto treće.

Samo su dio njihovog svijeta i njihovi ljudi.
treba razbiti zajednicarstvo, treba razbiti taj mentalitet veza i vezica. ionako smo dovoljno u q*, ne cinimo ovo drustvo jos vecim smecem.
ursusarctos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 17:51   #14
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Koju bi taj zakon imao svrhu?

Kad bi za sobom povlačio sankcije, radilo bi se o fundamentalno protuustavnom zakonu jer de facto brani članstvo u političkoj stranci svim zaposlenicima države, iako je Ustavom to pravo jasno zagarantirano. .

Kada bi bilo samo deklarativne prirode, ne postoji svrha zakona jer niti što propisuje niti što zabranjuje. Lako se riješi uredbom, pravilnikom ili čak internim dopisom u ministarstvu uprave, jednako kao registar branitelja.
Napisao sam koja bi bila svrha, no ponovit ću

Istu svrhu koju imaju objavljene liste branitelja, poreznih dužnika, transparetno izvještavanje javnosti koliko je pripadnika i kojih političkih stranaka zaposleno u državnim službama i javnim poduzeća

Godinama je postojala Lista branitelja i vodili se politički ratovi dali je javno objaviti ili ne

Nebitno je kojimbi se aktom to riješilo, bitno je da javnost ima u to uvid jer su građani vlasnici tih firmi i državne uprave i imaju pravo znati tko radi u tim službama i firmama i na koga se troši novac poreznih obveznika

Država je pokrenula izradu registra zaposlenih u državnim i javnim službama , pa bi to bila samo dodatna informacija u tom registru, neznam dali je to izvršeno ili država još nezna koliko ima uposlenika
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 18:01   #15
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Policajci su isto državni službenici i ne smiju biti članovi stranaka. Slično je i s vojnicima. Niti tko od njih ne smije niti politički istupati. Na taj se način društvo zadržava civilnu kontrolu nad svojim oružanim dijelom, nad silom. Ali i oni su ljudi i građani i ako se radi o diskriminaciji, onda su i oni diskrimininirani
O njima ni ne govorim , nisu oni jedini djelatnici državne i lokalne samouprave

Quote:
Mislim da nije uobičajeno da državni službenici ne smiju biti članovi stranaka i ne znam kako je to regulirano kod nas. Čini mi se da je u SAD-u državnim službenicima zabranjeno bilo kakvo političko djelovanje dok su zaposlenici države. Vjerujem da bi se u slučaju da se prepozna osobita potreba za time to moglo učiniti.
Ni ne predlažem da nesmiju biti ,nego samo da se izjasne. Možda se u SAD-e ne osjeća potreba za takvim izjašnjavanjem ali da u Hrvatskoj jeto nužno zbog raširenog nepotizma i upošljavanja u te službe stranačkih podobnika

Quote:
Međutim, kod zemalja s razvijenom demokracijom državnim službenikom može isključivo postati kandidat koji zadovoljava postavljene kriterije stručnosti, tj. koji prođe test. I kod nas je slično - mora se položiti odgovarajuće testove, samo što se čini da je upravo proces tog testiranja koruptiran. I tu neće biti nikakve pomoći dok neće postojati efikasne pravosudne mjere da kandidati koji su bili svjedocima korupcije izbore svoju zadovoljštinu. A do toga neće doći dok je pravosuđe neefikasno, slabo obrazovano i korumpirano.
Mi nismo zemlja sa baš jako razvijenom demokracijom i možda to nebi pomoglo kod testiranja i natječaja za radno mjesto.
Ali bi javnost znala tko radi u tim službama i kojim strankama pripadaju ili ne pripadaju
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 18:09   #16
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Moguće je zaposliti se kao službenik (inače bi stranke imale nevjerojatan broj članova). No natječaji za rukovodeća na kojima je prošao kandidat koji nije član neke stranke i koji je posao dobio isključivo na temelju zasluga u struci kao najbolji kandidat su rijetkost.
Takvom listom javnosti bi bilo daleko jasnije tko dobiva takva radna mjesta i koje stranke upošljavaju svoje članove da bi ih interesno vezale za stranku

Prestalo biti javna tajna, predmet kuloarskih glasina i prepucavanja stranaka. Transparentnost

Quote:
Tako da ono što eventualno ima smisla je ukidanje natejčaja za rukovodeća mjesta, pa neka politika onda postavlja koga hoće legalno, a ne mimo natječajnih uvjeta. Tako su barem pravila jasna, ali neka onda i odgovara za postupke ljudi koje je postavila i neka ih se po smjeni vlasti lijepo ukloni.
Nije nužno ni potrebno, na natječaj bi pristupali i nestranački kandidati ali bi se vidjelo tko dobiva posao.
Pa neka javnost prosudi , dali je za dobivanje posla bila presudna stručnost ili stranačka pripadnost

Bavljenje politikom je rad za opče dobro,pa nije valjda nekog sramota da javnost zna da se on bavi radom za opče dobro
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 19:41   #17
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Takvom listom javnosti bi bilo daleko jasnije tko dobiva takva radna mjesta i koje stranke upošljavaju svoje članove da bi ih interesno vezale za stranku

Prestalo biti javna tajna, predmet kuloarskih glasina i prepucavanja stranaka. Transparentnost
Pa eto u nekakvoj paralelnoj dimenziji gdje postoji teoretska šansa da takav zakon bude donesen, bilo bi. No, ja sam ipak za to da se postojeći zakoni i pravilnici dorade pa da sam izbor stručnjaka bude transparentniji. Jer nije problem ako netko tko pripada stranci dobije posao. Problem je kada mu je to komparativna prednost u odnosu na ostale kandidate.

Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Nije nužno ni potrebno, na natječaj bi pristupali i nestranački kandidati ali bi se vidjelo tko dobiva posao.
Pa neka javnost prosudi , dali je za dobivanje posla bila presudna stručnost ili stranačka pripadnost

Bavljenje politikom je rad za opče dobro,pa nije valjda nekog sramota da javnost zna da se on bavi radom za opče dobro
[/QUOTE]

Ja sam ustvari bio sarkastičan. Sa pozicija gdje je nužno da sjedi najbolji stručnjak politiku treba svim silama izbaciti. Zna struka da tako treba, samo struku ne pita nitko (ili se pita poltrone), ali dok javnost shvati šteta je učinjena.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 20:11   #18
Quote:
Tuli_Kupferberg;46354414]Pa eto u nekakvoj paralelnoj dimenziji gdje postoji teoretska šansa da takav zakon bude donesen, bilo bi. No, ja sam ipak za to da se postojeći zakoni i pravilnici dorade pa da sam izbor stručnjaka bude transparentniji. Jer nije problem ako netko tko pripada stranci dobije posao. Problem je kada mu je to komparativna prednost u odnosu na ostale kandidate.
Ni ne inzistiram da to bude zakon ako se može napraviti doradom postojećih propisa ili nekom uredbom.
Cilj treba biti transparentnost zapošljavanja u državnim i javnim službama



Quote:
Ja sam ustvari bio sarkastičan. Sa pozicija gdje je nužno da sjedi najbolji stručnjak politiku treba svim silama izbaciti. Zna struka da tako treba, samo struku ne pita nitko (ili se pita poltrone), ali dok javnost shvati šteta je učinjena.
Ništa drugo ni ja ne želim , nego da politička pripadnost nemože biti odlučujuća kod zapošljavanja na takva radna mjesta.
Da dobijemo što više stručnih ljudi a što manje politčkih podobnika
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 21:02   #19
Nije li u principu sukob interesa ukoliko te stranka postavila na poziciju, a ti si član iste?
Spoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 21:52   #20
Kočar, mislio sam da si lud ko struja.

Sad više ne mislim.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.