Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2015., 20:15   #1
Prodaja/kupnja automobila

Pošto svako malo nastane neka tema o kupnji ili prodaji automobila bilo bi dobro da imamo jednu gdje je ukratko opisana procedura kupnje ili prodaje te mali oglasi vezani za automobile, dijelove i opremu.

Kupnja automobila...

1. Prvi korak nakon kupnje je napraviti kupoprodajne ugovore.

S obzirom da je od 01.01.2018. došlo do izmjene zakona, javni bilježnik više nije potreban te ne treba ovjeravati kupoprodajne ugovore.
Ugovor možete doma sami po nekoj špranci napraviti i printati, kupiti u knjižarama već gotov ili ga ručno čitko napisati, kako vas volja.





2. Drugi korak je stanica za tehnički pregled, tamo napravite sve potrebno vezano za prijepis vozila, a od 01.01.2018. više nije potrebno ići u MUP i poreznu, nego se sve rješava na bilo kojoj stanici za tehnički pregled.

Sa novom odredbom onih 5% kojih se prije plaćalo na poreznoj se zamijenilo upravnom pristojbom na stjecanje vozila koja se plaća na stanici za tehnički pregled kod prijenosa vlasništva.

Za plaćanje te pristojbe je bitna samo snaga u kw i godina proizvodnje, vrijednost vozila više nema veze.
Kalkulator za izračun pristojbe na stjecanje vozila se nalazi ovdje.



Na slici dolje možete vidjeti i tablicu na koji način se izračunava pristojba.




Važno je napomenuti da pristojbu plaća samo onaj koji registrira vozilo na sebe, ne i oni između u slučaju da je auto u kraće vrijeme promijenio više vlasnika. Važno je samo da postoji redoslijed KPU.







Važno!
Pošto u HR ima dosta slučajeva da se nakon kupnje vozilo neda prepisati zbog dugovanja prodavatelja prema trećoj strani važno je znati sljedeće...

Prije kupnje svakako provjerite da kojim slučajem na vozilo nema nekog tereta, a to možete provjeriti na dva načina:

1. je besplatno na web stranici FINA založna prava (vozila)

Ako vozilo nema status ne piše vam ništa, a ako vozilo ima status upisan u upisnik tada nakon što upišete br. šasije dobijete podatke o vozilu tipa... Opel Astra SRTL54F64DGHZ845954, a to znači da to vozilo postoji u bazi FINE i ne može se prepisati.

http://zaloznaprava.fina.hr/upzap/public/prepare.do

2. je način putem SMS-a na broj 818 058 i to će vas koštati 12,50 kuna.

Da bi to provjerili na ovaj način potrebno je na gore navedeni broj poslati ključnu riječ SAS - razmak te onda broj šasije.

(primjer: SAS WTZ5LT89S8964782)

Nakon toga dobijete povratnu SMS poruku tipa vozilo sa brojem sasije WTZ5LT89S8964782 ima ili nema status upisan u upisnik.
Ako dobijete SMS da vozilo nema status upisan u upisnik tada je vozilo čisto za prijepis, a ako dobijete SMS da ima upisan status tada se taj automobil ne može prepisati.
U slučaju da pogrešno upišete broj šasije dobijete SMS da je upit neispravan te vam se ne uzima nikakva naknada za taj SMS.
Ova usluga je baš kao i ona besplatna na web-u dostupna od 0-24 te 365 dana u godini.
Eto primjera kako takav SMS izgleda...




VAŽNO!!!
Važno je napometi da nažalost iz vlastitog iskustva znam da ova gore navedena provjera preko FINA-e ne funkcionira u potpunosti. Naime ako prodavatelj ima porezni dug porezna uprava zaobilazi FINU te zabilježbu šalje direktno u MUP, a FINA se u tom slučaju preskače. Jedini pravi i najsigurniji način da provjerite jel na vozilo ima kakva zabilježba trećih tijela je MUP, ako je vozilo "čisto" na MUP-u tada je sa prijepisom sve u redu.


Tako je kako je, naša banana republika je učinila sve da se sav teret svali na krajnjeg kupca, tako da je trenutno jako nesigurno kupovati vozilo vikendom na sajmovima dok MUP ne radi.
Ako prodavatelj ima porezni dug ili neplaćene prometne kazne zaboravite prijepis vozila, a nažalost te dvije stavke se preko provjere FINA-e ne vide.
Ono što je najbitnije jest da država uredno dozvoli da se plati porez na takav automobil, a to što ga kasnije ne možeš prepisati je sasvim nebitno, bitno je samo da se uplati u rupu bez dna, tj. državni proračun pa se kasnije vi tužite sa prodavateljem.
Zato oprez kod kupnje rabljenog. Moj savjet vam je odmah nakon kupnje sa vlasnikom u MUP odjaviti auto, staviti probe i tada ste čisti i mirno spavate.

Još jedna važna stvar kod upisnika porezne, recimo ako ste nekad imali porezni dug i porezna vam preko MUP-a stavila zabilježbu na vozilo to vozilo će ostati pod zabilježbom i nakon što vi platite dug poreznoj.

Zašto?

Da bi se zabilježba skinula nakon podmirenja dugovanja morate sami u poreznu zatražiti zahtjev za brisanjem zabilježbe u MUP-u jer oni sami to neće učiniti automatizmom po naplati svojih potraživanja.



Prodaja automobila...

Ako prodajete automobil za vas je dovoljan kupoprodajni ugovor i to je za vas kraj priče.

Ukoliko pak želite ostaviti svoje reg. pločice za novi auto ili ih pak iz nekoga razloga ne želite dati sa automobilom tada nakon potpisivanja KPU idete zajedno sa novim vlasnikom na TP, tamo napravite prijepis vozila i ostavite reg. oznake na čuvanju do najduže 90 dana.
To sve može obaviti i novi vlasnik bez vas, samo je važno da se u KPU napiše ili zaokruži (zavisno od forme KPU) kome ostaju reg. oznake.


Izmjenom zadnjega ZSCP-a od 05.08.2014. prodavatelj je malo bolje zaštićen nego ranije i teško se može desiti da plaćate tuđe kazne ukoliko imate valjani KPU.
Sada prodavatelj može sam nakon 15 dana od potpisivanja KPU odjaviti auto te poništiti registraciju ukoliko novi kupac to ne učini.

Primjerice, prodali ste auto i dobili ste kaznu, sa KPU odete u MUP, odjavite auto i kazna uz poništenje registracije vozila ide novom vlasniku, odnosno kupcu vozila koji u zakonskom roku od 15 dana nije napravio prijepis.



Eto to je za sada to, ukoliko bude nekih dopuna ili sam nešto zaboravio lako ubacimo naknadno.
Iskreno se nadam da će nekom ovo pomoći.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.

Zadnje uređivanje Josip4 : 14.09.2017. at 22:38.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 23:25   #2
Lijepo, hvala.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 00:42   #3
odlično..sad to zaglavi gore između zimskih i ljetnih guma :klap:
__________________
da?
hakkler is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 01:30   #4
E da, nebi bilo loše da bude top tema.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 11:37   #5
Korak broj 3 nije potreban koliko ja znam ? Dobije se nova prometna u MUP-u ! Nedavno sam kupio auto rabljeni.

Možda nadodati na kraj: otići u osiguranje sa dobivenom policom osiguranja i novom prometnom i osobnom da vam ovjere da ste vi novi vlasnik police te da vam izdaju zelenu kartu na vaše ime
Hrconjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 20:35   #6
Quote:
Hrconjaa kaže: Pogledaj post
Korak broj 3 nije potreban koliko ja znam ? Dobije se nova prometna u MUP-u ! Nedavno sam kupio auto rabljeni.

Možda nadodati na kraj: otići u osiguranje sa dobivenom policom osiguranja i novom prometnom i osobnom da vam ovjere da ste vi novi vlasnik police te da vam izdaju zelenu kartu na vaše ime
Za MUP u Heinzlovoj znam da izdaju prometnu, no u drugim manjim mjestima ili gradovima to nije tako, zato sam onako napisao.

Zelenu kartu treba promijeniti samo ukoliko dođe do promjene reg. oznake, a ako je reg oznaka na zelenoj karti ista kao i na autu tada to nije potrebno.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 15:16   #7
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Za MUP u Heinzlovoj znam da izdaju prometnu, no u drugim manjim mjestima ili gradovima to nije tako, zato sam onako napisao.

Zelenu kartu treba promijeniti samo ukoliko dođe do promjene reg. oznake, a ako je reg oznaka na zelenoj karti ista kao i na autu tada to nije potrebno.

Bit če da je to. Ali svejedno možete nadodati napomenu da ljudi ne idu bezveze na tehnički ako su iz ZG
Hrconjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 13:53   #8
Moze li mi netko poslati ovdje primjer kupoprodajnog ugovora!
ines12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 15:06   #9
Eto jednog od oblika:
http://www.zvonimirbuzanic.com/wp-co...nog-vozila.pdf
Fuckman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 22:54   #10
KPU-a imaš svakakvih, ako na to misliš. Bitno je da ima rubrika za podatke u prodavatelju, kupcu i autu, a kako izgleda to nije neka bitna stavka.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 23:12   #11
Ako netko treba imam alu felge 4x100 sa skoro pa novim ljetnim gumama 185/65/15. DOT guma je 1414. Kompletan set je 2000 kuna. (felge + gume)







__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 10:48   #12
Nisam siguran sad, jel ovo tema o "birokratiji", ili oglašavanje, ili "kombinovano"?


U svakom slučaju bilježim se sa štovanjem i nudim usluge izračuna cijena AO police za svoju osiguravajuću kuću(odnosno, po želji, osiguravajuće kuće pod okriljem agencije), naravno s ciljem promidžbe i ugovaranja polica(da ne pravim promet nekome iz ZG )




I da priupitam, smijem li navedeno svako nekoliko bumpat?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 11:12   #13
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post

Kupnja automobila...

1. Prvi korak nakon kupnje je napraviti kupoprodajne ugovore.
(ugovore može raditi javni bilježnik ili bilo koja druga pravna osoba koja ima registriranu djelatnost posredovanja kod prodaje)

Nakon što ste napravili KPU imate dvije mogućnosti, prva je da auto vozite doma, a druga da ga odjavite u MUP-u gdje pripada prodavatelj. Ova druga solucija ide samo ako prodavatelj želi zadržati svoje pločice, najčešće su tome razlog reg. oznake po narudžbi ili neka sentimentalna vezanost za iste.

Ako auto odjavite u MUP-u gdje pripada prodavatelj tada u istom tom MUP-u uzimate probe koje se mogu uzeti na max 15 dana.

U slučaju da prodavatelju ne trebaju njegove pločice auto bez problema možete odjaviti i u MUP-u u koji vi pripadate, odnosno u svojoj županiji.
Trebam dodatno pojašnjenje kod koraka 1.
Boldano, auto se odjavljuje u MUP-u bez obzira na to zadržava ili prodavatelj ili ne zadržava tablice? Samo u tom slučaju se mjenja u kojem MUP-u odjavljujem auto (ako zadržava tablice idem u MUP gdje pripada prodavatelj, ako ne zadržava tablice idem u MUP gdje ja pripadam)?
Auto se odjavljuje u oba slučaja ili samo kad ostajem bez tablica?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 12:57   #14
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran sad, jel ovo tema o "birokratiji", ili oglašavanje, ili "kombinovano"?


U svakom slučaju bilježim se sa štovanjem i nudim usluge izračuna cijena AO police za svoju osiguravajuću kuću(odnosno, po želji, osiguravajuće kuće pod okriljem agencije), naravno s ciljem promidžbe i ugovaranja polica(da ne pravim promet nekome iz ZG )




I da priupitam, smijem li navedeno svako nekoliko bumpat?
Tema je kao što na početku piše kombinacija svega vezanog za automobile, između ostalog kupnji ili prodaji vozila i stvari vezanih za vozila. Na to smo išli iz razloga što svako malo netko otvori temu da nešto prodaje pa nije na odmet da onda tu pokušamo, a nije ni prvi puta da forumaši međusobno trguju.
Možeš forumašima izračunati policu, ali bump svakih par dana ne može proći.
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Trebam dodatno pojašnjenje kod koraka 1.
Boldano, auto se odjavljuje u MUP-u bez obzira na to zadržava ili prodavatelj ili ne zadržava tablice? Samo u tom slučaju se mjenja u kojem MUP-u odjavljujem auto (ako zadržava tablice idem u MUP gdje pripada prodavatelj, ako ne zadržava tablice idem u MUP gdje ja pripadam)?
Auto se odjavljuje u oba slučaja ili samo kad ostajem bez tablica?
1. Da.
2. Da.
3. U oba slučaja.

Uvijek kad se radi prijepis vlasništva auto se odjavi sa starog vlasnika i prijavi se ponovo na novog vlasnika. Ukratko na MUP-u u tom trenu ide odjava i ponovna prijava.

Ako prodavatelj odluči zadržati tablice tada sa KPU u MUP-u gdje on pripada odjavljuješ auta sa njega te tamo ostavljaš njegove tablice, a sebi uzimaš probe.
Ako prodavatelju na trebaju njegove tablice u KPU se napiše ili zaokruži (ovisno u KPU) da iste ostaju kupcu ili se poništavaju, svejedno. U tom slučaju odjavu i ponovnu prijavu možeš napraviti u MUP-u gdje ti pripadaš.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 13:56   #15
Nisam mislio svakih par dana, nego svakih stranicu dvije. Zapravo, kontam da bih mogao staviti link u potpis
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 15:50   #16
Eibach pro kit sportline

Ako netko treba Eibach pro kit SPORTLINE (ravno -30mm) diesel only!

Bile kod mene dvije sezone...cca 15tkm


razlika ..gore OEM dolje eibach

Lokacija Zg... info na pm...cijena 750kn
__________________
da?
hakkler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 14:42   #17
Joža, za ovo imaš ćevape i pivu, samo javi kad budeš u VG ili NZ!

Ti si čovek, drug & starešina!

Evo, baš sutra idem gledat neke tutače i nemaš pojma koliko si mi pomogao.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 15:10   #18
Kaj cemo neki meet slozit?
HUNTER (CRO) is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 18:01   #19
Registriranje Automobila - upit ?

Pozdrav, našao sam automobil koji cu kupit.
Istekla mu je registracija.
Vlasnik dopusta sve moguce preglede itd.
Ugradjen je plin.

Auto je u Zagrebu gdje i ja zivim ali na osobnoj mi je adresa Osijek.

Da li se auto Mora obavezno registrirati u Osijeku gdje sam prijevljen ?

Mogu li u Zg obavit tehnicki i sve i otic u Os po tablice ili kako funkcionira ?

Molim savjet - zahvaljujem
Basketaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 18:51   #20
tehnički pregled obaviš u bilo kojoj STP.
ali registraciju moraš obaviti u osijeku. auto ti ne treba za to, samo papiri.

a u osijeku ćeš dobiti i OS tablicu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:29.