Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2015., 10:57   #1
Thumbs up Brandon Sanderson - Stormlight Archive

Radnja se odvija u magičnom svijetu Rošaru (Roshar) kojeg su oblikovale jake uranganske oluje koje ga pogađaju svakih nekoliko dana čemu se prilagodio cijeli živi svijet. To je svijet kojeg koji se u određenim intervalima bori protiv mračnih sila koje prijete uništenju ljudskog roda a te bitke se nazivaju Pošastima gdje se Blistavi vitezovi bore protiv Praznonosaca. Budući da su od zadnje bitke prošle tisuće godina Pošasti su postale legende a ljudski rod uvjeren da je nakon stotinu bitaka napokon izvojevao pobjedu. Prva knjiga Put Kraljeva počinje u vremenu kada Rošar prolazi kroz promjene i malo tko je svjestan da je nova Pošast pred vratima a ljudski rod nikad razjedinjeniji. Nema više ni Blistavih vitezova koji su po vjerskom učenju izdali ljudski rod. A hoće li naši junaci otkriti pravu istinu koja se krije u narodnim predajama i hoće li uspjeti ujediniti ljudski rod predstoji nam samo čekati


Prva knjiga serijala je Put Kraljeva (The Way of Kings)

Quote:
Izgovori drevne zavete:
Život ispred smrti.
Snaga ispred slabosti.
Putovanje ispred odredišta.
I vratićeš ljudima Ivere koje su nekada imali.
Blistavi vitezovi moraju da vaskrsnu.

Ubistvom aletskog kralja otpočeo je bespoštedni rat Aleta protiv Paršendija, neljudskog naroda koji je utočište pronašao u Smrskanim ravnicama, negostoljubivom i jalovom kraju u kojem nema ničega osim beskrajnih bezdana i veleoklopnika koji u njima žive i čaure se – ogromnih zveri koje ljudi zovu bezdanskim đavolima.
Knjiga me potpuno oduševila u svakom pogledu. Od borbi bilo Szetovih ili Kaladinovih egzibicija bilo Dalinarovih košenja do filozofskih rasprava Šalan i Džasne. Iako inače nevolim filozofiranja u knjigama koje čitam (zovem ih turpijanje) ovdje mi je baš sjelo. Možda i zbog činjenice da se i sam u svom poslu susrećem sa sličnim dilemama. Također me oduševio prikaz rata kroz oči pojedinca, običnih ljudi. Iako to nije ništa novo ni revolucionarno u književnosti (slave se samo prvi ) ipak je lijepo napisano. Jedino sam u Abercrombievim Herojima doživio veće oduševljenje po tom pitanju. Jedva čekam da se uhvatim sljedećeg nastavka
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 13:28   #2
Prenijet ću što napisah na Goodreadsu :



Tužno, tužno.

Tužno je kad ovakva knjiga završi - tako sam je halapljivo pročitao da slobodno mogu još jednom od početka.

Da, svakako najbolji Sanderson do sada (mada me je najviše dotakla Hugom nagrađena The Emperor’s Soul)
Struktura pisanja je slična Mistbornu, imamo poglavlja s zanimljivim grafikama iza čega slijede pomalo misteriozni citati (do kraja prvog dijela slabo ćemo saznati tko nam se obraća i zašto)
Skoro svako poglavlje se bavi drugim od glavnih likova (imamo ih nekoliko) no nije dosljedno - zna biti po dva o istom.

Zajedničko svim likovima (neki će vas odmah povući, drugi malo sporije no ono što je sigurno je da su svi bitni i kad-tad će doći do interakcije) je neka od neobičnih/mističnih pozadina (ne, neće ih baš tako rano i razriješiti)

Apsolutno najbolji Sandersonov worldbuilding do sada. Roshar je prilično očaravajuć, pun zanimljivih sitnica, bića i događaja. Ilustracije koje to prate su odlične.
No ni wordbuilding ne zaostaje - knjiga je koncentrat, sirup!
Na jednom mjestu Sanderson piše kako je uradio baš sve ne bi li smanjio obim no nikako nije uspio i kao rezultat imamo knjigu bez gotovo ijedne suviše rečenice, a slobodno bi se mogla ubaciti i koja stotina stranica da se ne razvodni.

Tu su i noviteti - odvažio se na jednu intimniju scenu između muškarca i žene. Vjerujem da ga njegovo religijsko obrazovanje koči u prikazu takvih emocija ili jednostavno nije takav pisac.
Po prvi puta sam ga uhvatio i kako nam reklamira religiju, posebice mormonska vjerovanja no to nije ni najmanje nametljivo.

Bio sam kompletno usisan, mahao sam Iverom, lijepio se za strop, bježao od oluja i ratovao na Smrskanim ravnicama (genijalno smišljen teren i način ratovanja nemoguć bez prenosivih mostova).
Pravi užitak i odmor za moj mozak.
Ako vam se njegov rad imalo dopada očekujte slične efekte, a ukućane unaprijed upozorite na režanje u slučaju ometanja čitanja.

Preporuka? O, da,da - pod obvezno (u stvari odmah ostavite išta drugo što čitate i ne gutajte ju - uživajte polako, neka potraje)

Čista petica.

Osobno, sad malo čitam slučajna poglavlja na engleskom kako bih usvojio originalno nazivlje i imena (što bi lako moglo rezultirati čitanjem drugog dijela na engleskom)


Za kraj imitirat ću malo Davora sa GR s par citata koji su mi zapeli za oko:

Quote:
Dani sveštenika davno su prošli. Dani laganja naroda i zamračivanja njihovih umova davno su prošli. Sada svako bira svoj put, a gorljivi mu pomažu da tako ostvari bliskost sa Svevišnjim. Umesto senovitih proročanstava i lažnih moći kojima navodno vlada nekolicina ljudi, imamo stanovništvo koje razume svoja verovanja i svoj odnos sa Bogom.

Quote:
Da, čovek može da bude moralan a da ne poštuje zakon i može da bude nemoralan poštujući zakon.

Quote:
Samo spoj dva čoveka i oni će naći oko čega da se zavade. Okupi ih i jedna grupa će naći razlog da tlači ili da napadne drugu.

Quote:
Nije bitno odredište, već je bitno kako čovek stiže do njega.

Quote:
Novac je uzrok svakog rata, nastavio je Au-nak. „Vera je samo izgovor. Ili možda opravdanje.“
Quote:
...mudrih ljudi ima u svakoj religiji, a dobrih ljudi u svakoj naciji. Oni koji zaista tragaju za mudrošću jesu ljudi koji će priznati kada njihovi protivnici imaju vrline i koji će učiti od onih koji ih uvere da greše
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 14:53   #3
Jel tebe ovo malo podsjeća na Jordanov WoT samo bolje. Roshar mi je puno bolje postavljen svijet a Put Kraljeva mi je bolja knjiga od Zjenice svijeta. Nadam se samo da neće, kako to Gnoti veli, zađordanit
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 15:32   #4
još uvijek se opirem ulasku u monstruoznu kolekciju WoT - jedino sam siguran kako ću je 100% čitati kad-tad


natrpava se tih knjižurina, tu su:

Stormlight #2
krajem godine završava drugi Mistborn ciklus pa ga je red pročitati
stiže Reckoners #3
tu je Expanse #5
bar još tri Abercrombieja su na lageru
sad će i Liu Cixin #2

ima'l tko viška vremena za prodaju???
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 16:24   #5
Onda nemoj WoT ako nisi. Ja ću je jednom dovršit zbog sandersona

Ubrzo i ja napadam drugi Storm a onda čekat koje desetljeće
Ovo bi mogla postat saga koja će obilježit naredne godine Fantasya


I pročitaj Abrine Heroje što pre
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 23:58   #6
Pročitao i drugu knjigu
Bilo je par dosadnih djelova ali u biti imama samo riječi hvale. Druga knjiga Words of Radience je čak i bolja od prve
Sukob dobra i zla ide dalje pojavljuju se tajne organizacije koje se sa prijetnjom ljudskom rodu bore svaka na svoj način i vlastitim ciljem

Ostaje samo tuga što je ovo tek poćetak i što ću na kraj prićekat koje desetljeće
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 14:12   #7
Kad sam kreirao ovu temu nisam bio upoznat s jednom malom sitnicom vezanom za ovaj serijal zbog koje sam morao promjeniti mišljenje

Stormlight je samo dio jednog većeg Sandersonovog pothvata Cosmere u koji još spada Mistborn (6 knjiga napisano), Elantris trilogija, Rithmatist serijal, Warbreaker serijal i još neke druge knjige. Uglavnom bit će 30+ knjiga.Nisam duboko kopa da ne navučem previše.

Tako da sam prominio mišljenje "iz mogla postat" u "bit će dio najveće fantasy sage ikad"
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 14:12   #8
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
Onda nemoj WoT ako nisi. Ja ću je jednom dovršit zbog sandersona

Ubrzo i ja napadam drugi Storm a onda čekat koje desetljeće
Ovo bi mogla postat saga koja će obilježit naredne godine Fantasya


I pročitaj Abrine Heroje što pre
bome, ako moj prijatelj i saveznik, veliki Klodvik, inače cinično đubre, ovo tvrdi, mogao bih krenuti i ja
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 14:21   #9
Preporučen ulazak u Cosmer od ljudi koji znaju bolje od mene je Elantris, prva Mistborn trilogija pa tek onda Stormlight i ostale knjige. Ja sam preskočio Elantris i nisam siguran oću li ga čitat jer mi je rečeno da je malo dosadnjikav ali mislim da tebi neće bit problem


I da te pitam. Čem sad to veliki i ostali epiteti. Znaš da sam oženjen i da me dečki ne zanimaju
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 14:48   #10
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
Preporučen ulazak u Cosmer od ljudi koji znaju bolje od mene je Elantris, prva Mistborn trilogija pa tek onda Stormlight i ostale knjige. Ja sam preskočio Elantris i nisam siguran oću li ga čitat jer mi je rečeno da je malo dosadnjikav ali mislim da tebi neće bit problem


I da te pitam. Čem sad to veliki i ostali epiteti. Znaš da sam oženjen i da me dečki ne zanimaju
Hvala na preporuci i ne laži

Šalu na stranu, kada smo već na temi, imaš li išta ful novo , ali da ima i nešto tipa vilenjaci i nešto tipa orci?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 15:00   #11
Trenutno sam u grimdark fazonu ali The Witcher sagu ti mogu preporučit. Full fantasy di ima svakojakih bića iako nije baš neki Tolkienovski svjet
Ako nisi probaj sa Butcherovim Dresden fiels. Nešto slično Dilan Dogu. Jednom davno sluša kvarat knjige. Nisam se nakačio više zbog toga što mi ne leže audio knjige a kasnije nisam naša vrimena i volje nastavit čitat
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 12:18   #12
Da nastavim pričat sam sa sobom Pomaže kad misli zapišem negdi.

Sljede spoileri i za Stormlight i za Mistborn

Budući da su Roshar i Scadrial (svijet u kojem se odvija radnja iz Mistborna za one koji ne znaju) svjetovi u istom svemiru zanima me njihov odnos. Hoid ima magične sposobnosto obaju svjetova a na kraju drugog dijela Stormlight archivea kao i u Mistobornu dosta običnih ljudi dobilo magične moći. U Mistbornu se čak navodi postotak a u Stormlightu tek trebamo vidit gdje to vodi.
Jel ima neko kakvu ideju ili je još pre rano za nekakve teorije? Postaje li slika išta jasnija kad se pročita drugo Mistborn trilogija? Planiram ih sljedeće čitat
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 19:33   #13
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
Da nastavim pričat sam sa sobom Pomaže kad misli zapišem negdi.

Sljede spoileri i za Stormlight i za Mistborn

Budući da su Roshar i Scadrial (svijet u kojem se odvija radnja iz Mistborna za one koji ne znaju) svjetovi u istom svemiru zanima me njihov odnos. Hoid ima magične sposobnosto obaju svjetova a na kraju drugog dijela Stormlight archivea kao i u Mistobornu dosta običnih ljudi dobilo magične moći. U Mistbornu se čak navodi postotak a u Stormlightu tek trebamo vidit gdje to vodi.
Jel ima neko kakvu ideju ili je još pre rano za nekakve teorije? Postaje li slika išta jasnija kad se pročita drugo Mistborn trilogija? Planiram ih sljedeće čitat
Elantris i Emperor's soul su isto u tom svemiru, probaj tamo tražit vezu. Meni se neda o tom razmišljat, Sanderson izmišlja zanimljive svjetove i dobro piše, ali priču uvijek okrene na superheroje i religiju, a ja ne volim ni jedno od tog.
__________________
Big black wave in the middle of the sea.
waaave is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 20:29   #14
Znam za Cosmere ali te nisam čita. U planu su mi. Malo šaram da se ne zakačim previše.
Živim u nadi da će jednog dana ova tema zaživit pa polako razvlačim
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 11:04   #15
Ulala. Nu kokoš.

Pročitala sam Elantris i meni je ok. Ja nisam neki veliki stručnjak pa ne znam koliko moje mišljenje se pika.
Općenito, ja se vodim za osjećajem koji mi tekst da, pitkošću. Elantris je mrvu naporan neko vrijeme, a onda imam osjećaj da je hrpu toga zbrzao na kraju.

Mistborn mi je fora, nikad ne bih pomislila tko je junak. Nekome morti je palo na pamet, meni nije. Iako mi on je bio cijelo vrijeme jedan od dražih likova. BIlo mi je žao kad je knjiga bila na kraju, htjela sam još.
:junkie:
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=D5Y11hwjMNs
Snjeska.Bijelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 11:11   #16
morat ću pročitat zadnju knjigu The Hero of ages da se prisjetim nekih stvari. zaboravio na detalje


volim ove sandersenove svjetove i priče pa neka i sve završavaju na istu šemu. uskoro napadam i ostale knjige cosmer svjeta
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 14:35   #17
MOžda se i ja uhvatim još jednom, jer mi je onako mutno sve jer sam tako žurila da sve pročitam.
Usput bih mogla i 11th metal naći.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=D5Y11hwjMNs
Snjeska.Bijelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 21:44   #18
Quote:
Snjeska.Bijelic kaže: Pogledaj post

Pročitala sam Elantris i meni je ok. Ja nisam neki veliki stručnjak pa ne znam koliko moje mišljenje se pika.
naravno da se pika, osobito ako napišeš koju rečenicu i malo obrazložiš stav

kad po goodreadsu kopam u potrazi za nečim svačije mišljenje mi je važno i ono od 2 rečenice i ono punog ekrana, nakon nekoliko njih mi je jasnije o čemu se radi i je li to za mene

samo ti ostavljaj svoja mišljenja
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 15:09   #19
Dakle. Procitah jucer Rithmatista.
Da, jucer.

Svidja mi se radnja, iako pokusavam pojmiti jos kako nesto od krede moze biti opasno, ali ok.
Svidja mi se pomalo steampunk okruzenje i mrvicu izmijenjena geografija Zemlje u nekoj drugoj dimenziji.
Glavni junak ce se kako vidim jos razvijati jer Sanderson je zavrsio knjigu s iscekivanjem daljnje akcije. Nije gotovo dok debela ne zapjeva.

Kao i kod Elantrisa imam ponegfje osjecaj retardacije radnje da bi ju kasnije ubrzao. Kraj je neocekivan, kao i neuspjeh glavnog junaka u svojim zeljama i nastojanjima. Barem zasad neuspjeh.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=D5Y11hwjMNs
Snjeska.Bijelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 19:24   #20
Dakle. Da nastavim pricati sama sa sobom. Imam winning streak.

Procitala sam danas novelu Legion. O genijalcu s poremecajem da svaku novu stvar koju nauci pretvori u novi 'aspekt' nesto kao licnost.

I fotoaparatu koji moze slikati u proslost.

Kratko. Slatko. Puno mogucnosti za razvoj lika.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=D5Y11hwjMNs
Snjeska.Bijelic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:05.