Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2007., 12:58   #21
Blago tebi! Mene nema tamo tako rano u proljeće, pa neću ni probati. Kod mene samostalno rastu anemone i frezije, isto cvatu u proljeće pa ih ne vidim često.
I Špranjo, što je bilušina?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 01:39   #22
Evo, ovo ti je bilušina: http://miralab.pticica.com/slika.asp...5&slikaid=2664
Ne znam latinsko ime, pa je ovo sve što sam pronašla pod "bilušina". Kolor je malo plav, pa se ne vidi sasvim dobro: biljka je srebrnkasto-sivkasto-plavkasta baršunastih listova (slično kao "zečja šapa", ako znaš...), raste u ogromnim količinama u pukotinama kamenja (očito s minimumom zemlje), često i na vertikalnim stijenama, okrenuta suncu, cvate u 6., 7. mj. žutim cvjetovima na dugim stapkama (ono što se vidi na fotki su stapke bez cvjetova, očito je fotkano kasno ujesen kad su cvjetne glavice već otpale). Ja sam ih posadila puno po svojim vrtićima-kamenjarima. Izgledaju lijepo u grupi, pogotovo ako su još kraj njih niske (ili u pozadini više) biljke intenzivno zelene boje.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 12:35   #23
Aha, imam ju i ja, samonikla raste iz kamena, prakrasna je, bojim joj se i približiti da ju ne uništim. kako si ju razmnožila?
Ima možda netko žižulu (ziziphus jujuba)? Ja ju tražim bez uspjeha.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 22:40   #24
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Aha, imam ju i ja, samonikla raste iz kamena, prakrasna je, bojim joj se i približiti da ju ne uništim. kako si ju razmnožila?
Ima možda netko žižulu (ziziphus jujuba)? Ja ju tražim bez uspjeha.
moj vrt je sada u kontinentalnom dijelu, a ja sam rođena na otoku Lošinju i kad sam sad pročitala da tražiš žižulu, skoro su mi suze na oči došle. Nisam je vidjela odavno, ali je ne mogu zaboraviti. A kad sam jednom mojim kolegicama u uredu u Zagrebu spomenula žižulu, rekle su mi da sam to izmislila jer za nju nisu nikad čule.

Oko vrtlarenja imam bezbroj pitanja pa mi je ipak bolje čitati postove i tako što više naučiti.
zunzara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 22:54   #25
Ja imam žižulu u svom mediteranskom vrtu. Pored biljke sam pronašla dvije male biljčice koje su vjerojatno nikle iz sjemena. Jednu sam presadila u teglu i donijela je doma, ali na žalost nije preživjela.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 08:33   #26
Quote:
zunzara kaže: Pogledaj post
moj vrt je sada u kontinentalnom dijelu, a ja sam rođena na otoku Lošinju i kad sam sad pročitala da tražiš žižulu, skoro su mi suze na oči došle. Nisam je vidjela odavno, ali je ne mogu zaboraviti. A kad sam jednom mojim kolegicama u uredu u Zagrebu spomenula žižulu, rekle su mi da sam to izmislila jer za nju nisu nikad čule.

Oko vrtlarenja imam bezbroj pitanja pa mi je ipak bolje čitati postove i tako što više naučiti.
Obožavam ju! A stablo nisam nikad vidjela. Ne znam gdje si, ali na placu u Zagrebu svake jeseni kupijem plodove i zamišljam kako bi bilo da imam stablo...
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 08:34   #27
Quote:
kikca kaže: Pogledaj post
Ja imam žižulu u svom mediteranskom vrtu. Pored biljke sam pronašla dvije male biljčice koje su vjerojatno nikle iz sjemena. Jednu sam presadila u teglu i donijela je doma, ali na žalost nije preživjela.
Jel ti rodi?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 13:03   #28
Rodi mi ona "velika" u Dalmaciji.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 18:20   #29
Stara je? Znaš li možda s koliko godina je počela roditi?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 19:01   #30
Sađena je 1989. Ne znam od koje godine rodi jer nisam svake godine tamo u 10 mj. ,a susjede imam tek kojih 10-tak godina pa mi nitko nije mogao reći.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 19:05   #31
Uf, dugo je to, ja sam od onih koji hoće dobiti brzo veliko stablo, plod. Nadam se da ih ipak jedeš!
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 19:27   #32
Jedem ih jer sad odlazim tamo u vrijeme kad plodovi dozrijevaju, no moram ti reći da ja nisam nešto posebno oduševljena s njenim okusom. Dobre su, ali....ima puno boljeg voća.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 21:40   #33
Aha, a meni su najbolje onako hrskave, ne kad se omekšaju.
Negdje ih čak suše kao datulje, ako ti treba ideja što da radiš s njima.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 21:54   #34
Kako se suše?
Ako mi koja ostane na drvetu, totalno dehidrira i bude bezveze.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 21:59   #35
Nemam pojma, to sam negdje pročitala, pogledaj na interneru ziziphus jujuba
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 22:17   #36
Malo sam prošvrljala i iznenadilo me to kaj piše (ako sam dobro shvatila) da preživljava na -20 stupnjeva. U tom slučaju je možemo saditi i ovdje u unutrašnjosti.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 22:43   #37
Možda da, ali mislim da tad ne rodi. Imaš možda arbutus unedo, maginju?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 22:56   #38
Misliš, Planiku. Ne, nažalost. Prošle godine sam je prvi puta konzumirala. Izvanredna je osim kaj me nerviraju njene sičušne tvrde "točkice". Prijateljica mi donijela iz okolice Zadra (Petrčani-Pinija). Veli da su tamo čitave šume. Pokušala sam posijati one njene sitne koštice. Još stoje u zemlji, uzaludno još zalijevam.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 08:33   #39
Je, ja sam isto probala prošle godine prvi put i oduševila me, a pogotovo tvrde točkice tražila sam već dugo grmić i ovo ljeto kupila mali u mbmu u Splitu, pa me zanima je li nekome raste i daje plodove.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 12:52   #40
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Obožavam ju! A stablo nisam nikad vidjela. Ne znam gdje si, ali na placu u Zagrebu svake jeseni kupijem plodove i zamišljam kako bi bilo da imam stablo...
Ono si me pitala za xanadu i tamo sam baš prekjučer vidija stablo žižule ima oko 4 metra i bila su dva ploda na stablu pa sam ih ubra koji ružan okus još mi je u ustima.možda zato šta su bila sasušena.
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:29.