Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2012., 22:51   #461
Kant "Metafizika čudoređa", ima li netko skraćenu verziju/bilješke/esej
Ne radim to inače, ali sam užasno preopterećena trenutno i nema šanse da stignem pročitat sve knjige koje trebam.Čitam Aristotelovu Etiku i još trebam Kangrgu.
I ne volim filozofske tekstove baš, evo iskrena sam
Hvala
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ

Zadnje uređivanje a1exa : 13.01.2012. at 23:00.
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 23:58   #462
ima netko skraćeno neš ili seminar o spinozinoj etici?
__________________
just smile :)))
blueblackgreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 23:21   #463
fizikalizam/materijalizam

pozdrav forumaši
ja tražim autora koji tvrdi:
"...problem odnosa uma i tijela, u stvari ne postoji zato što ne postoji um."

u mojoj knjizi kažu da je tu tezu formulirao "jedan suvremeni filozof"...a meni treba više o tome

svaka pomoć dobrodošla ali molim vas što prije
JAZZ-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 13:01   #464
Quote:
JAZZ-man kaže: Pogledaj post
pozdrav forumaši
ja tražim autora koji tvrdi:
"...problem odnosa uma i tijela, u stvari ne postoji zato što ne postoji um."

u mojoj knjizi kažu da je tu tezu formulirao "jedan suvremeni filozof"...a meni treba više o tome

svaka pomoć dobrodošla ali molim vas što prije

Ne znam tko je točno to izjavio ali možda ti slijedeće objašnjenje može barem malo pomoći.

Dakle riječ je o grani, polju ili podrucju istraživanja filozofije koji se naziva filozofija uma. U filozofiji uma mjesto gorućeg problema zauzima odnos uma i tijela. Monistička i dualistička škola su dvije velike škole koje su i koje još uvijek pokušavaju riješiti problem tog odnosa, odnos um/tijelo. Dualistička škola svoje korijene vuče još od Platona, Aristotela, Hinduizma....dok monizma možemo naći kod Parmenida, a kasnije ga je prihvatio i Spinoza...(ovaj povijesni dio trenutačno nije toliko važan).

Jesam li ja isto što i moje tijelo? Jesam li nešto više od svog tijela? Jesam li različit od svog tijela? Da li je moje tijelo nešto što imam ili nešto što jesam? Kako mozak uopće može mislit, osjećati, nadati se itd? Da li je uopće moguće čisto fizičko objašnjenje menatlnog života? Moguće je reći kako su to neka od osnovnih pitanja kojima se bavi filozofija uma.
Prije daljnjeg objašnjenja valja razjasnit izraz ''problem uma i tijela''. Naime u anglosaksonskoj filozofiji koristi se izraz mind-body problem, no problem je što u hrv. jeziku ne postoji točan prijevod za eng. riječ ''mind''. Ona se najčešće prevodi kao um, no pojam um
ne uključuje percepciju i emocije, te je stoga više intelektualne naravi. Moguće je koristiti i riječ duh, no ta je riječ suviše suprotstavljena riječi duša koja ima emocionalne konotacije. Koristi se i riječ duša, no takav se prijevod izbjegava zbog opterećenosti i poveznaosti s religijom. Moguće je reći kako bi eng. riječi mind najviše odgovarala hrv. riječ psihičko, no poradi lakšeg razumijevanja problema um/tijelo u filoz.uma bilo bi najbolje prihvatiti izraz mentalna stanja.


Vratimo se gore navedenim pitanjima.....dakle filozofija uma trebala bi odgovoriti i objasniti što su to mentalan stanja, kakvaje njihova priroda i koji je odnos mentalnih i fizičkih stanja. Filozofske teroije, koje nude odgovor na ta pitanja možemo podijeliti na tri skupine - Eliminitavističke, redukcionističke i antiredukcionističke. Eliminitavizam - mentalna stanja ne postoje; Redukcionizam - mentalna stanja postoje ali su svodiva na fizička; Antiredukcionizam - mentalan stanja postoje i nisu svodiva na ništa drugo.

Dakle s obzirom na izjavu koju imaš definitivno se, po mom mišljenju, radi o eliminativnom materijalizmu koji predstavlja radikalnu poziciju u filoz. uma, a koji trvdi kako mentalna stanja (um) uopće ne postoje, barem ne u opće prihvaćenom smislu. Sva nasa vjerovanja o mentalnim stanjima treba u potpunosti odbaciti jer su pogrešna, te više ne mogu biti niti modificirana niti popravljena. Iz pozicije eliminativnog materijalizma pitati se kakav je odnos između mentalnih i fizičkih stanja (um/tijelo) u potpunosti je besmisleno, budući da mentalna stanja ne postoje. Iako je eliminitivni materijalizam radikalan i ne suviše uvjerljiv izrazito je važan jer nas tjera na kritičko promišljanje nekritičkog stava kako postojanje mentalnih stanja (uma) predstavlja neupitnu stvarnost (možda bolje reći datost).

Najpoznatiji zastupnik eliminativnog mat. je Paul Churchland, osim njega i njegova supruga Patricia Churchland, te Richard Rorty. Mislim da se među začetnike ovog mišljenja uzima Feyerabend, čiju je filozofiju dalje razradio gore spomenuti P.Churchland.

Eto ja sam napisala što ja znam o tome, a to nije puno i odmah se ispričavam ukoliko sam napisala krive informacije. Budući da su gore navedeni filozofi predstavnici eliminitivnog mat. pretpostavljam da je netko od njih to rekao, ali ne bih se kladila na to i treba to dobro proučiti. Napisala sam više manje stvari kako ih se sjećam iz nekih filoz. rasprava s faxa i knjiga koje sam davno čitala, pa vjerujem da sve napisano nije potpuno točno. Nadam se da ce ti netko ponudit konkretnije odgovor od mog.
assassinator is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 14:50   #465
a hvala na odgovoru, baš sam imao esej na temu filozofije uma, i trebalo je ukratko obraditi svaki pogled, tj školu...a taj citat mi je bio zadan, kao jedna od smjernica ali nisam uspio naći ništa konkretno...ali obradio sam materijalizam pa valjda bude dobro...LP
JAZZ-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 15:05   #466
Quote:
JAZZ-man kaže: Pogledaj post
a hvala na odgovoru, baš sam imao esej na temu filozofije uma, i trebalo je ukratko obraditi svaki pogled, tj školu...a taj citat mi je bio zadan, kao jedna od smjernica ali nisam uspio naći ništa konkretno...ali obradio sam materijalizam pa valjda bude dobro...LP
Nema na čemu! Žao mi je sto ti prije nisam odgovrila na post, ali rijetko zalazim na forum, a još rjeđe post-am. Nadam se da ce ti esej uspješno proći. LP
assassinator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 00:39   #467
Arthu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 00:40   #468
Arthu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 12:01   #469
Postoji li knjiga za filozofe početnike, a da nije za malu djecu?
smashedbirds is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 12:23   #470
Quote:
smashedbirds kaže: Pogledaj post
Postoji li knjiga za filozofe početnike, a da nije za malu djecu?
Preporučujem Sofijin svijet od J. Gaardera.
Aghori Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 19:55   #471
Quote:
Aghori Baba kaže: Pogledaj post
Preporučujem Sofijin svijet od J. Gaardera.
Podigla jutros, hvala ti!
smashedbirds is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 15:25   #472
Lijep pozdrav,

zanima me gdje u Zagrebu (ili u Hrvatskoj) mogu kupiti djela Arthura Schopenhauera - Svijet kao volja i predodžba i Parerga i Paralipomena?
samozbogovog is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 22:45   #473
Quote:
samozbogovog kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav,

zanima me gdje u Zagrebu (ili u Hrvatskoj) mogu kupiti djela Arthura Schopenhauera - Svijet kao volja i predodžba i Parerga i Paralipomena?
'Svijet kao volja i predodžba', odnosno - 'Svet kao volja i predstava' ima, koliko znam, dva izdanja, oba srpska. Jedno je, u 2 toma - 'Grafos' izdanje, (crno-crvene sveščice). A ima i luksuzno iz osamdesetih od 'Matice srpske', također u 2 toma. Potonje nije baš u optjecaju pa je zato skuplje. Cijena je i do 300 kuna.

Parergu (još) nemam, pa ti ne mogu nešto posebno reći.

U svakom slučaju, pretraži antikvarijate, tj. njihove web-kataloge i naći ćeš.
__________________
Rođen sam u preriji, gdje vjetar slobodno puše i gdje ništa ne može slomiti sunčevu svjetlost.
Idol Vijandota is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 21:57   #474
Trebam savjete.

Ponuđene su mi ove teme za seminar i ja nemam pojma koju da uzmem, nijedna mi se ne izdvaja i sve su mi nekako iste:
1. Bradleyev regres
2. Strogi nominalizam
3. Supstrat ili sveanj?
4. Lewisov modalni realizam
5. Je li Hume bio u pravu što se tiče uzrokovanja?
6. A-teorija ili B-teorija vremena?
7. Perdurantizam


Molim vas pomagajte jer bude inače gadno.
Rebelle Fleur is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 21:42   #475
Uvod

Quote:
smashedbirds kaže: Pogledaj post
Postoji li knjiga za filozofe početnike, a da nije za malu djecu?
Berčić-Uvod u filozofiju.pdf( Filozofski Rijeka,postoje i predavanja za odgledati)
-smrt,etika,um,sloboda volje,Bog,znanje,...
Eugen Fink-Uvod u filozofiju(Heideggerovski)
K.Jaspers-Filozofija egzistencije(drugi dio knjige je uvod u...)
Bochenski-Uvod u filozofsko mišljenje
B.Russell-Problems of philosophy

Windelband-Povijest filozofije
igor07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 21:51   #476
Quote:
Rebelle Fleur kaže: Pogledaj post
Trebam savjete.

Ponuđene su mi ove teme za seminar i ja nemam pojma koju da uzmem, nijedna mi se ne izdvaja i sve su mi nekako iste:
1. Bradleyev regres
2. Strogi nominalizam
3. Supstrat ili sveanj?
4. Lewisov modalni realizam
5. Je li Hume bio u pravu što se tiče uzrokovanja?
6. A-teorija ili B-teorija vremena?
7. Perdurantizam


Molim vas pomagajte jer bude inače gadno.
Uzmi Humea, njega se uvijek lijepo da odradit. Ili 3.

I reci molim te u kojem gradu postoji ovakav izbor seminara iz metafizike ?
Defensor Pacis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 20:45   #477
Quote:
Defensor Pacis kaže: Pogledaj post
Uzmi Humea, njega se uvijek lijepo da odradit. Ili 3.

I reci molim te u kojem gradu postoji ovakav izbor seminara iz metafizike ?
Premišljala sam se oko 3. i 6., Humea sam skroz stavila sa strane. Sad moram i o njemu razmisliti, srećom rok je 19.05.

Zagreb.
Rebelle Fleur is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 14:33   #478
Question Kant - estetika

Molim vas, pomozite!
Koja je razlika između suda ukusa i estetičkog suda kod Kanta?
U nekim knjigama piše da je sud ukusa subjektivan, ali da pretpostavlja (očekuje) općenitost, dok je estetički sud objektivan i općevaljan i u njemu dolazi do izražaja bezinteresnost sviđanja. Međutim, u Kritici moći suđenja, Kant kaže da je sud ukusa bezinteresan.
Na jednom mjestu govori se da je estetički sud sud o ljepoti, a na drugom da je sud ukusa sud o ljepoti.
Sada me zanima jesu li sud ukusa i estetički sud isto, ili je sud ukusa podvrsta estetičkog suda (ako da, po čemu je ovaj općenitiji), ili se jednostavno radi o zabuni uzrokovanoj različitim prijevodima?

Ovo mi je jako važno i hitno, pa ako itko može pomoći, unaprijed hvala!
__________________
'Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read.'
nemo13014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 02:18   #479
moze li mi netko objasniti schopenhauerovu filozofiju i ono da je po njemu bit svijeta volja i predodzba.
kakve veze tocno ima utjecaj kanta na njega, sto preuzima iz njegove filozofije?
sto preuzima nietzsche kasnije od schopenhauera?

ima li netko nekakvu literaturu za preporuciti, nesto kao schopenhauer za pocetnike?
matteja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 03:03   #480
Quote:
matteja kaže: Pogledaj post
moze li mi netko objasniti schopenhauerovu filozofiju i ono da je po njemu bit svijeta volja i predodzba.
kakve veze tocno ima utjecaj kanta na njega, sto preuzima iz njegove filozofije?

Quote:
The starting point for Schopenhauer’s metaphysics is Immanuel Kant’s system of transcendental idealism as explained in The Critique of Pure Reason. Although Schopenhauer is quite critical of much of the content of Kant’s Transcendental Analytic, he endorses Kant’s approach to metaphysics in Kant’s limiting the sphere of metaphysics to articulating the conditions of experience rather than transcending the bounds of experience. In addition, he accepts the results of the Transcendental Aesthetic, which demonstrate the truth of transcendental idealism. Like Kant, Schopenhauer argues that the phenomenal world is a representation, i.e., an object for the subject conditioned by the forms of our cognition. At the same time, Schopenhauer simplifies the activity of the Kantian cognitive apparatus by holding that all cognitive activity occurs according to the principle of sufficient reason, that is, that nothing is without a reason for being.

Izvor: http://www.iep.utm.edu/schopenh/

Ovo je samo prvi paragraf iz poglavlja o "Svijetu kao volji i predodžbi" iz linkanog teksta. Za više pogledaj sama, da ne pejstam sada tu sve.


Quote:
matteja kaže: Pogledaj post
ima li netko nekakvu literaturu za preporuciti, nesto kao schopenhauer za pocetnike?
Za početak ti preporučam (barem od ovoga što je dostupno na netu), tekst iz gornjeg linka da dobro prođeš, to je vrlo pouzdan izvor. Ako ti je lakše, isprintaj si. Ako to dobro prođeš, možda bi se moglo reći da si "uvedena" u Schopenhauera. Pa dalje kud te odvede.

Quote:
matteja kaže: Pogledaj post
sto preuzima nietzsche kasnije od schopenhauera?
http://www.scribd.com/doc/11166756/F...Kao-Odgajatelj
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:41.