Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2012., 12:58   #1
Cijene usluga kod državnog ("socijalnog") ginekologa, participacija, izdavanje računa...

Bok! Trebam ići kod ginekologa na kontrolu pa me zanimaju koliko se šta plaća ako se nema dopunskog osiguranja... primjerice kolika je cijena papa testa.pretpostavljam da se sam pregled ne plaća
Andy007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 16:24   #2
Ne plaćaš ništa osim 10kn pregleda. Papa test ti ulazi u osnovno zdravstveno osiguranje. Jedino neke dodatne pretrage treba nadoplatiti npr cervikalne briseve, ali to ti neće raditi.
seraphia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 16:42   #3
Quote:
seraphia kaže: Pogledaj post
Ne plaćaš ništa osim 10kn pregleda. Papa test ti ulazi u osnovno zdravstveno osiguranje. Jedino neke dodatne pretrage treba nadoplatiti npr cervikalne briseve, ali to ti neće raditi.
našla sam po raznim forumima da se, ukoliko se nama dopunskog, plaća 20% osnovne cijene odnosno 45 kn za papa test.što i nije tako puno ali ukoliko se sve plaća po 50ak onda bolje napraviti dopunsko prije nego se ide na neke takve kontrole

također našla sam i ovo sa jednog foruma
Citiram " ukoliko ste prijavljene kod ginekologa koji ima ugovor sa fondom, nakon što platite PAPA test ili ultrazvuk - zatražite račun. Svaka žena ima pravo na jedan papa i jedan ultrazvuk godišnje - besplatno. Račun odnesite u HZZO , zatražite povrat i refundirati će Vam novac. "

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 22.12.2012. at 15:53. Reason: spajanje postova
Andy007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 19:13   #4
Papa test i ultrazvuk su besplatni kod socijalnog ginića jer spadaju u primarnu zdravstvenu zaštitu. Ukoliko ti naplate nekim slučajem, a ne bi smjeli, pošalješ račun u HZZO. Ja nemam dopunsko i prije par mjeseci sam radila papu. Nitko mi ništa nije naplatio, osim onih standardnih 10/15 kn za participaciju.
seraphia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 20:57   #5
Meni moj socijalni ginić naplati 150 kn ultrazvuk ,niti jednom mi nije dao račun.Radi u domu zdravlja i naručuješ se telefonski.Kako ako je socijalni može naplaćivat UZ?Ovo za račun neću ni pitat ,očito mulja.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 23:28   #6
ne može, prijavi ga....i traži račun ubuduće...u osnovno osiguranje ulazi papa test i uzv jednom godišnje...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 01:01   #7
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
ne može, prijavi ga....i traži račun ubuduće...u osnovno osiguranje ulazi papa test i uzv jednom godišnje...
Komu da ga prijavim?Nisam osoba koja voli konfrontacije,nego ako imaš neku uslugu izdaj račun.Logično,ne?U 3 mj bila sam 3 puta na UZ i svaki put po 150 kn.Znači trudnice plaćaju isto tako?
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 22:13   #8
@Lola: Ajde moj barem daje račun...ali zato će me čuti nakon slijedećeg pregleda i nakon što sve dostavim, HZZO-u.

Pročitajte moje postove na ovoj stranici:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=311556&page=89

Koja sam ja glupača bila...ali neka...nije sve izgubljeno....

Molila bi samo, ako netko zna, koji je to točno Zakon i članak, ovo za jednu Papu i uzv godišnje, da ne morma u dopisu HZZO-u baš pisati: "čula sam da" ili "pročitala sam da"....
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 22:49   #9
nije zakon, ima u pravilniku hzzo-a....procesljajte hzzo stranicu...

lola - prijavis ga hzzo-u ili i dalje plaćaj ono što ti je besplatno tj. već plaćeno od strane hzzo-a...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 22:55   #10
Što je sve kod ginića "besplatno"? Da znam za ubuduće. Jedna PAPA I UZV godišnje. I svi "obični" pregledi. Dalje? Pogotovo me zanima ako si trudnica, jer onda je očito trošak golem, brzo se ispuca jedan UZV jel pogotovo ako je bio prije trudnoće.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 03:20   #11
Dosta su žene zbunjene, ali očito da vlada neki nered, svak po svom i razne cifre su tu ovisno o uređaju/mjestu/ginu pa nije ni čudo da imamo topic o ovome.

Po postovima vidim da ima socijalaca koji su iz svog džepa platili uređaj (ili sudjelovali u troškovima/ili nije njihov uređaj ) pa se to onda i naplaćuje. To navodno tako funkcionira (nemojte me uzet za riječ). Znači ne spada u osnovnu uslugu nego neku dodatnu pa se i taj dio lijepo naplati. Ono što mene brine je to što bi ovakve stvari mogle biti rupe u nekim zakonima, siva zona i da se oni lako mogu ograditi ili u najmanju ruku kolutati očima kad im se zatraži račun.

Ali poanta je da se onda za to "legalno ili manje legalno" i "pokrivanje troškova" račun treba izdati. Ovako ispada da mogu naplaćivati ko na pazaru i trpati sebi u džep.
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Komu da ga prijavim?Nisam osoba koja voli konfrontacije,nego ako imaš neku uslugu izdaj račun.Logično,ne?U 3 mj bila sam 3 puta na UZ i svaki put po 150 kn.Znači trudnice plaćaju isto tako?
Takva iskustva nikad nisam imala kod socijalaca ni prije T ni sad za vrijeme T (a ni trudnice koje poznajem) jer "moji" socijalci nisu sami dovezli UZV, ali sigurno ne bih platila bez računa. Ako je preko HZZO-a, imaš dopunsko, trudnica si - onda si oslobođena ovih kerefeka. Koji smisao onda?

I sama sam trudna i znam da trudnice imaju pravo na tri besplatna UZV-a tijekom trudnoće kod socijalaca (rana trudnoća, oko 18.-20. tjedna, nakon 30. ili 32. tjedna ).

Malo bezobrazna cijena (i to svaki mjesec), znam da su ženske obično navodile cifru od 50kn, neke i 30kn (ili čak 100kn) za UZV kod "ovakvih" socijalaca, kad malo bolje pogledaš - bolje dat 50 kn više privatniku za vjerojatno bolji UZV, bolju uslugu i bez čekanja (i vjerojatno dobiješ nešto gratis kao vjerna trudnica).

Meni se ovo čini muljažom i žalosno je da se trebaš dooobro o svemu informirat, zapravo studirat sva moguća prava, zakone, članke i rupe u njima da bi se uopće htio počet borit za ta prava, a kamoli izborit ih.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 03:32   #12
Vrag mi ne da mira, što ću, pucaju me trudnički hormoni i ne mogu spavat malo se ljutim na sve ovo i pola toga mi ni samoj nije jasno....pa sam se dala u potragu. Možda griješim, ali evo nešto što sam iskopala.

Slučaj iz ST (izašao je i u novinama, naslov: Ilegalna naplata ultrazvuka):
Quote:
Koliko zdravstveni osiguranici još uvijek malo znaju o svojim pravima, potvrđuje i nedavni poziv jedne čitateljice iz Splita koja nam se požalila kako joj je ginekologinja u Domu zdravlja naplatila pregled ultrazvukom. Navela je kako joj nije pomogla ni činjenica da uz obvezno zdravstveno osiguranje uplaćuje i dopunsko, pa je 150 kuna iz njezina džepa završilo u ladici stola ginekološke ordinacije.
U splitskom Područnom uredu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje potvrdili su da je riječ o ilegalnoj naplati zdravstvene usluge. Vinko Maroević, rukovoditelj Područnog ureda, ističe kako ugovorni specijalist za ženske bolesti zdravstvenoj osiguranici ni u kojem slučaju ne smije naplatiti ultrazvučni pregled.
— Ginekološka ordinacija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti ne mora imati ultrazvuk i u tom slučaju pacijentici treba izdati uputnicu za pretragu u bolnici. No, ako posjeduje ultrazvuk, pregled mora obaviti bez naplate. Dopunsko osiguranje s tim nema nikakve veze jer ginekološka ultrazvučna pretraga spada u obvezno zdravstveno osiguranje — ističe Maroević.
Prevarena je pacijentica radi zaštite svojih prava, kako doznajemo, od ginekologinje trebala uzeti račun, s kojim ju je mogla prijaviti liječnicima-kontrolorima HZZO-a. Na osnovi te prijave, naglašava Maroević, kontrolori bi slučaj ispitali, dok je bez predočenog računa prijevaru teško dokazati. Maroević također napominje kako njihov Ured do sada nije primio ni jednu prijavu po takvoj osnovi.
Žalosno je da forum doslovce vrvi ovakvim slučajevima, a rijetki su zatražili račun, još su rijeđe one koje su prijavile prekršitelja.


Uspila sam iskopat još nešto s jednog drugog sajta, bilo je tu svega i bla bla, prepričat ću ukratko. Dakle, sve se svodi da je upravo na vama/nama drage žene da se trgnete i da, ako išta drugo (pored guglanja, savjetovanja o pravima), BAREM inzistirate na računima pa s time možete barem prijavit i izborit se za prava. Dotad je shema APP (ako prođe - prođe).
Za trudnice: skupljate te račune, onda kad rodite kopirate trudničku (uz datum računa će se vidjeti da ste u tom periodu bile trudne), napišete zamolbu, zatim pravac na HZZO, zatražite povrat novca i trebali biste ga dobiti (na tom sajtu piše da ćete ga dobiti, ja uzela s rezevervom ko i sve u ovoj državi).

Po toj istoj priči navodno ginekolozi uredno plaćaju kazne HZZO-u za ovakve stvari koje su smješnog iznosa naspram ovoga što zarade mjesečno samo na UZV-u tako da im se muljanje isplati. Pišem sve pod navodno (za razliku od gornjeg članka) jer tako govore neka iskustva na netu iza kojih ipak stoje anonimni nickovi koji su poduzimali određene korake.

Eto, borite se, ne dajte da vas pljačkaju i gaze vaša prava.
__________________
Fuj. Kaka to!

Zadnje uređivanje Silvery : 26.12.2012. at 03:37.
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 11:26   #13
Moj plan je tražiti povrat novca za zadnje tri godine (navodno je to rok), pa ako dobijem dobijem, ako ne ne, što drugo da radim. Ali tražiti ću svakako. No, kako da ja znam jel si moj ginić sam kupio aparat ili ne? Sve mi se čini da, budući izdaje račun, ima pokriće za to izdavanje računa. A opet, kako si mogla pročitati u mojim postovima, ako si kliknula na link u mojem postu na ovoj stranici - naplaćivao je i PAPU, pa je i o tome lagao...meni je glupo pitati ga: e stari, jel ti smiješ naplaćivati UZV?

Imaš kakav drugi prijedlog oko boldanog ili? Samo, iskreno, ja nisam nikako zadovoljna svojim ginićem, a čovjek je napuhan do mjere da je čak novinama dao intervju kako ima nekoliko tisuća žena koje k njemu idu i mimo osiguranja, i da je njemu svejedno jel se koja ispiše ili ne, ima lista onih koje čekaju na upis, toliko ih ima koje nikamo ne "spadaju". I nažalost - u pravu je. NI u mojoj ni u susjednoj županiji nema NI JEDNOG ginekologa koji upisuje pacijentice, prebukirani su SVI. Ne znam kako se danas cure upisuju kod ginića, valjda sve plaćaju ili kaj . Uglavnom, je se bojim da me još tip koji je muljator očito - ne "ispiše" jer onda ne znam kamo ću. Zgodno kad jedan liječnik ima takvu moć.

EDIT: Našla sam na netu ovo od travnja 2012.:

"Poštovana,
u skladu s Planom i programom mjera zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja („Narodne novine“ 126/06. i 156/08.), osigurana osoba Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), kod svog izabranog doktora specijaliste ginekologa ugovorenog na primarnoj razini zdravstvene zaštite (bez obzira da li je ugovorni doktor privatnik ili je zaposlenik doma zdravlja), ima pravo na ultrazvuk i PAPA test bez naknade. Broj postupaka u slučaju povišenog rizika kod ciljanih skupina odnosno žena s čimbenicima rizika za razvoj karcinoma jajnika i karcinoma endometrija prema smjernicama iz Plana i programa mjera nije ograničen.
Potrebno je posebno napomenuti da doktorima specijalistima ginekolozima ugovorenim na primarnoj razini zdravstvene zaštite, HZZO dodatno plaća svaki postupak UZV dijagnostike.
U slučaju ako izabrani doktor želi uslugu naplatiti dužan je izdati račun na osnovu kojega osigurana osoba može podnijeti zahtjev za povrat troškova u područnom uredu HZZO-a prema mjestu prebivališta.
Slijedom rečenog, ugovorni doktor HZZO-a koji od osigurane osobe HZZO-a naplaćuje ultrazvuk ne poštujući odredbe spomenutog Plana i programa mjera, krši preuzete ugovorne obveze zbog čega bi trebao biti sankcioniran.
S poštovanjem,
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje"

Po ovome nije bitno jel si on sam kupio aparat ili štogod već, barem ja to tako shvaćam...isto tako, ja bedača nisam znala da, ako već naplaćuje, mogla sma tražiti povrat poreza, dok se još priznavalo to kao olakšica...a hebemu, pa čovjek mora stvarno poznavati pravo iz svih područja, inače te svagdje hebu .
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...

Zadnje uređivanje Victora : 26.12.2012. at 11:45.
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 16:37   #14
Da da, čitala sam malo tu stranicu i baš me zainteresiralo sve to. Iskreno, ne znam ovo da se može unatrag od tri godine, ali probaj (ja bih da sam na tvom mjestu jer imaš račune) i svakako javi. Isuse koja zavrzlama i procedura: ideš kod socijalca - sve uredno preko hzzo-a, ovaj ti naplati osnovne stvari pod dodatne i onda ideš tražit pare natrag od hzzo-a (ako si informiran i imaš sreće u obliku izdanog računa). A jesmo država u racku, nije ni čudo da smo tu gdje jesmo. Zašto bi moglo jedostavno kad može komplicirano.

Očito je da po svemu ovome što se da pročitat, nije bitno jel gin kupio sam uređaj ili ne pa to naplaćuje kao neki dodatak jer svaka bi žena trebala imati pravo godišnje na jedan besplatan papa test i besplatan UZV (trudnice i više od tog). Ako je sve naravno preko HZZO-a. Mislim da je jedino iznimka tzv. brzi papa test na kojeg se čeka 5-6 dana, ali to te soc. gin pita oćeš plaćat brzi ili ćeš standarni besplatno pa čekat mjesec dana. Barem je meni tako bilo.

Grozno je to što moraš sve sam kopat i po netu se savjetovat sa ljudima jer će ti rijetko tko reć na što sve imaš pravo. Svi lijepo šute i APP. Kako ćemo tako naprijed? Nikako.
I da, to za povrat poreza dok se još moglo, pola ljudi nije imalo pojma za to i što sve ulazi u to. Doslovce trebaš proučavat svaki mogući članak, a onda i kad proučiš shvatiš da je u praksi sve drugačije i da se svakog živog hebe.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 17:22   #15
Ja sam recimo za povrat bila prilagala račune dermatologa, ovo od ginekologa mi ni na kraj pameti nije bilo da se može, jer sam kod njega upisana kao pacijent, dok sam dermatologu išla privatno.

Da, tri godine je, tako mi je odgovoreno na Pravu. A ovo kaj veliš za "brzu" PAPU- moj nije informirao žene da mogu ići i na "sporu", 15 godina sam kod njega, sve sam opisala tu:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=764

Inače, ja zbilja namjeravam tražiti novce natrag, samo moram još zbog par razloga pričekati dva tjedna...s partnerom sam baš diskutirala da ne gubim bogznašto ako me tip i "nogira" jer kod njega plaćam ionako sve na kaj idem, osim "običnog" pregleda, a s obzirom da je izgledno da ću se seliti, ionako možda više neću ni trebati ići k njemu. Ako kad ću trebati, pravac neki privatnik, barem nema odnos prema pacijentu kao ovaj, a i povremeno znaju u Suncu, Medikolu i sličnima imati neke akcije...kod ovog mog sve žene koje izlaze iz ordinacije pružaju knjižice (dakle, pacijenti su) i par stotina kuna...to se meni ne čini baš sve čisto.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 18:19   #16
Ja bi njega prijavila ali anonimno,jer tip je presjednik općine i ginekolog i ne bi htijela da mu se zamjerim ili nešto.Evo sad opet mi menstruacija kasni i sve mislim ako ne dođe do 1.1 moram ponovno na pregled i opet puf 150 kn.Jednom sam ga pitala da kako to da se naplaćuje uz a on meni da je on njega sam kupio i da mu ga nije kupilo DZ,ok sve pet ali on meni nikad nije dao recept za recimo one tablete šta izazivaju mjesečnicu nego mi ih je davao iz svoje pohrane i to par tableta i to je to.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 19:43   #17
Pa ja ne mogu ostati anonimna ako tražim novac natrag. I btw. taj koji će rješavati moj slučaj, najvjerojatnije, je isti taj koji njega poznaje...dakle...ali ne pada mi na pamet da odustanem, jedino ako do onda ispadne da i nemam pravo na te novce i da je on u pravu što naplaćuje. Da se ne bi svakog bojala...ja ne radim, on meni uzima više od 200kn i ja da na to ne reagiram, pod uvjetom da na to imam pravo - ne pada mi na pamet. I moram priznati da sam taj stav počela sve više zauzimati u vezi sve više stavri i bogme - do sad se isplatilo. Do sad je tip na meni zaradio nekoliko tisuća kuna. I još je k tome jako bezobrazan.

Predsjednik općine ...hebe se meni da je i predsjednik države, već mi je dosta svih njih "velikih faca" pred kojima se mi obični smrtnici moramo usrati od straha svaki put. Samo jedanput se živi, pa ne moram i drugima pomagati da se bogate...tak! Sad mi je kao lakše .
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 23:37   #18
kupio/ne kupio uzv, hzzo njemu plati što je on tebe pregledao tim uzv, jer to spada u osnovno obvezno osiguranje....

ista stvar je i kod privatnih poliklinika koje su nedavno sklopile s hzzom ugovor -> njihova je oprema, ali hzzo njima to plati što ste vi koristile njihove uzv i sl...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 12:30   #19
Jedna riječka socijalna ginekologica uredno naplaćuje pregled uzv-a 150 kn a čini mi i više otkad je kupila novi. Njezin izgovor je da ga je sama kupila pa ga zato naplaćuje.
Jednom dok sam čekala pregled, žena koja je došla na prvi pregled nakon porođaja rekla je da je morala davati 150 kn za svaki pregled uzv-om, a kako je nosila blizance ti su pregledi pred kraj postali učestaliji nego kada je samo jedna beba, pa je dobre novce ostavila kod nje.
rory258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 16:42   #20
Ja moram priznati da danas nisam saznala ništa novo....bila na UZV, platila 100kn kao i uvijek, namjerno nisam htjela pitati zašto to plaćam, namjeravajući to ishoditi preko HZZO-a. Gledala samo što piše na ordinaciji - ugovorni privatni....nešto nešto 2008. Ne piše za dalje. Na popisu HZZO-a na netu vidim svog ginića kao ugovornog. A i na računu piše broj osiguranika (mene jel) i tip mi daje lijekove preko e-recepta, što, pretpostavljam, ne bi mogao da nema ugovor sa HZZO-om. Što mislite, da nazovem još lokalni HZZO i pitam jel imam pravo na povrat novca za UZV s obzirom na to tko mi je liječnik ili nek samo krenem u rat?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.