Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2010., 19:54   #481
kuro, upravo sam se vratio iz kotlarnice i čišćenja Pellinga 75KW. Dobije se jedan čistač (šipka sa dva kruga na sebi, fotografisaću čim se setim) sa kojim se relativno lako skidaju naslage sa zidova. Naslage koje su kod mene nastale posle 2 nedelje (bilo je jedno čišćenje "nabrzaka" pre neki dan) upotrebe ne deluju opasno, ali ne znam koliki sloj naslaga je prihvatljiv. Mnogo veći problem od čišćenja cevi izmenjivača su one uvijene "štangle" unutar kanala izmenjivača.
Evo fotografije novog modela. Vidi se gorionik. Ovo je 75ica sa skinutim rezervoarom i vratima.


happy me, za kamine na pelet je jako važno da imaš kvalitetan pelet sa minimalnom količinom prašine/piljevine u kesama i sa minimalnom količinom pepela kao ostatkom sagorevanja. Pelet koji trenutno koristim ima sasvim OK energetsku vrednost, dobro sagoreva, nema preveliki ostatak pepela, ali kada ga sipam u rezervoar, posle nekoliko džakova, u kotlarnici vidiš prašinu u vazduhu.
Mordred is offline  
Old 21.10.2010., 20:26   #482
Ne znam da li centometal prati još uvijek ove postove na ovome forumu ako je imao bih jedan prijedlog za ove njihove peći.Ovako,mislim da bi puno bolje radio ovaj set kad bi elektronika bila bolje povezana sa sobnim termostatom,hoću da kažem.Npr.Sobni termostat je naštiman na 24 stepena,a kotao na 75 stepeni,kotao se zagrije na 75 i ugasi se a sobni termostat se još nije isključio,onda ide faza gašenja i nekih 10 min je kotao ugašen(mislim kad su minus temperature) a voda još uvijek kruži,znači za nekih 10 - 15 min ponovo ide proces paljenja koji je jako spor i dok se ona ponovo upali temperatuta u kotlu spadne i na 50 stepeni.Moje mišljenje je kad bi mogli da naprave program da elektronika prepoznaje da sobni termostat nije isključio i kad kotao dolazi do zadane temperature da samo smanji rad kotla a ne da ga ugasi tek kad prepozna da je sobni termostat isključio onda gasi peć kad dođe na zadanu temperaturu.
lovric is offline  
Old 21.10.2010., 20:46   #483
Evo samo da izvjestim kako idu stvari kod mog odabira kotla, a mozda nekome bude i od pomoci. Najveci dio vremena sam odlucivao izmedju Centrometala i Pellinga (25 kw). Na kraju sam se ipak odlucio za Centrometal. Zasto?

Od samog pocetka Pelling je izgledao kao jako primamljiva opcija. Kompaktan, napravljen specijalno za pelete (znaci vjerojatno veca efikasnost) i mozda jos pokoja prednost (ne pada mi sada na pamet). Medjutim, na zemlju me spustila podrska. Znaci postoji ta jedna firma (IES) koja se bavi distibucijom ovih kotlova u RH i smjestena je u ZG. Kako bi to sve uredno funkcioniralo diljem drzave potrebna je mreza ovlastenih servise i montera. Situacija oko toga je blaga katastrofa. Od gospodina iz IES-a sam dobio popis servisera u Dalmacija - ukupno 2. Nazvao sam ih prije eventualne kupovine cisto da vidim koliko bi me ugradnja dosla. Jedna firma prodaje samo Centrometal kotlove (za Pelling nije ni cula), eventualno postoji sansa da ima druga firma s potpuno istim nazivom (ali kolika je ta sansa??)... Druga firma niti ne nudi Pelling kotlove niti potvrdjuje da je serviser (prema IES-u se toboze skoluje i skoro bi trebao postati ovlasteni serviser, a kasnije ce se ispostaviti da je to cista laz), a tek nakon direktne izjave da sam dobio informaciju od IES-a kako on ugradjuje Pelling polako mu naviru sjecanja - da da mi smo se s njima nesto oko toga dogovarali... bla bla bla. Uglavnom izgleda da se radi o jako labavoj suradnji IES-a i te firme koja se nikada nije ni materijalizirala. Ta firma dosad nije ugradila nijedan kotao Pelling kako kazu i u razgovoru s njima kao da ne postoji kotao na pelete osim Centrometala (jednostavno im prica zapocinje u stilu - vi kupite Centrometala tu i tu, a mi vam ga mozemo ugraditi...).

Ocito je da je Pelling kotao na papiru, barem u ovom dijelu HR. Postavlja se pitanje i koliko je dobavljac ozbiljna firma kada mulja na ovakav nacin. Jos bitnije pitanje je sto s pokvarenim kotlom kada ga nema tko popraviti.

Upoznat sam s manama Centrometala ali to mi je nazalost jedini izbor (u ovom cjenovnom razredu). Vjerujem da se efikasnost ipak popravila u novom modelu kojeg cu kupiti jer dolazi s turbulatorom, a za elektroniku znam otprije da je odlicna. Takodjer sam uvjeren da je Pelling (barem ovaj najmanji od 25kw) precijenjen. S obzirom na jednostavnost konstrukcije i mogucnosti trebao bi biti jeftiniji!

Dobavljacu zelim puno srece u poslovanju i sirenje servisne mreze po cijeloj HR jer nikome nije u interesu monopol Centrometala.
kuro is offline  
Old 21.10.2010., 20:50   #484
Po ova dva zadnja posta vidim da je Viadrus iako ima lošu automatku kotao koji ja najmanje zahtjevan, a vrlo ekonomičan.
Mordred svoj Pelling čisti nakon dva tjedna rada, ja Viadrus jednom godišnje kad završi sezona grijanja.
Centrometal kako kaže lovric kad postigne zadanu temp. ima gašenje. Naravno nakon toga ponovno paljenje što je dodatna potrošnja peleta i električne struje. Viadrus u toj situaciji samo prijeđe u fazu održavanja vatre.
agt is offline  
Old 21.10.2010., 21:23   #485
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Po ova dva zadnja posta vidim da je Viadrus iako ima lošu automatku kotao koji ja najmanje zahtjevan, a vrlo ekonomičan.
agt, molim te za informaciju, koji model kotla/pelet-seta imas? Ako imas kakav link jos bolje. Mislis li da se dosad nesto popravilo glede elektronike ili i dalje patis od istih problema?

Vidim da je U22/U26 sada na nekakvoj akciji...
kuro is offline  
Old 23.10.2010., 14:52   #486
kuro, u Srbiji Pelling uopšte i nije zvanično dostupan. Sam sam ga uvezao, na instalaciju ga je povezao majstor koji mi je ranije povezivao neke radijatore, električni deo su 2+3 žice i jedan utikač za 220V, to možeš i sam. E sada, pošto je Jajce ipak podalego od Beograda, ja sam kupio rezervni motor za transporter i rezervnu automatiku, a Thermoflux mi je dao popust na kotao i gratis rezervni grejač. Tako da ako bilo šta od električnih delova otkaže, odmah imam deo i mogu sam da ga zamenim

agt, čišćenjem izmenjivača se skidaju naslage sa zidova i samim tim se sprečava pad efikasnosti u radu kotla. Verujem da bi ovaj kotao radio i bez čišćenja, ali je pitanje koliko bi izgledao dijagram isporučene toplote od početka prema kraju sezone. Dimovodna komora se čisti ejdnom godišnje.
Biodom27 ima lepo rešen sistem čišćenja izmenjivča. Jedna poluga koja se nalazi na spoljnoj strani kotla i kada je povučeš, mehanički se sastružu naslage na zidovima izmenjivača. Naslage padaju u komoru na dnu kotla koja se otvara sa dva šrafa.
Mordred is offline  
Old 23.10.2010., 20:05   #487
Quote:
kuro kaže: Pogledaj post
agt, molim te za informaciju, koji model kotla/pelet-seta imas? Ako imas kakav link jos bolje. Mislis li da se dosad nesto popravilo glede elektronike ili i dalje patis od istih problema?

Vidim da je U22/U26 sada na nekakvoj akciji...
mislim da je tvrtka koja isporučuje zamijenila elektroniku,
uzela je drugog proizvođača, tako sam čuo,

javi se tvrtci Tehno-dom pa ih pitaj.
stmat is offline  
Old 23.10.2010., 21:46   #488
Quote:
kuro kaže: Pogledaj post
agt, molim te za informaciju, koji model kotla/pelet-seta imas? Ako imas kakav link jos bolje. Mislis li da se dosad nesto popravilo glede elektronike ili i dalje patis od istih problema?

Vidim da je U22/U26 sada na nekakvoj akciji...
Imam HERCULES ECO set, snage 13-45 kw. Ustvari je to kotao U22. Kupljen je u Tehno-domu, no zbog loše automatike više ne uvoze taj model, već samo stariji model koji ima jednostavniju automatiku i nema sistem samopaljenja, dakle moraš pelete upaliti ručno.
Inače ja sam automatiku na svojoj peći podesio na one najednostavnije parametre i to radi super. Otprilike to može pružiti i automatika ovog starog modela koji je još u prodaji. Kod mog modela je problem i sistem samopaljenja,koji se zna zaštopati pepelom. Kako mi se najekonomičnije pokazalo da kotao radi cijelu sezonu, upalim u jesen pelete ručno i tako gori do kraja sezone grijanja. S obzirom da imam agregat koji se automatski pali kad nestane struje, nema potrebe za ponovnim paljenjem, jer ako je kotao bez struje duže vrijeme, kad struja dođe uključuje se samopaljenje.
agt is offline  
Old 25.10.2010., 12:06   #489
Jel netko radio svoju ručnu nadogradnju Pelling kotla da stane više peleta?
Ako jeste dajte recite kako je najbolje.. možda i pokoja slika...
xlopi is offline  
Old 25.10.2010., 13:27   #490
Ima li tko iz Splita ilu okolice tko mi moze reci gdje nabavlja pelete.
mjojo is offline  
Old 25.10.2010., 14:15   #491
Pozdrav! Dugo me nije bilo na forumu ali sada sam tu da podijelim iskustva sa vama. Ako se sjećate kada sam u 8. mjesecu napisao da sam poručio Pelling 30kW i da ću se javiti sa iskustvima kada starta sezona grijanja, upravo to i činim. Kao što sam već rekao radi se o Pelling-u 30kW namjenjenoj za cca 200m2 grejnog prostora. Montaža vrlo jednostavna, lokalni majstor. Puštanje u rad, uradio sam sam, kao i spajanje termostata i pumpe. Potrošnja, za nekih 11 sati koliko dnevno grije trosi negdje oko 30kg peleti za tih 11 sati što dnevno radi. Nisam još ništa uštimavao jer ne znam da li je to dobra potrošnja ili je mnogo i koji bi se parametri mogli štimati.
osjek is offline  
Old 25.10.2010., 20:09   #492
@osjek
Kakvu izolaciju na kuci imas ?
Grijes radijatorima ili mozda podno grijanje ?
Grijes i toplu vodu ?
Da li pec radi na 30 kW full ili je namjestena na manje ?
dxer is offline  
Old 25.10.2010., 21:32   #493
Da li neko ima iskustvo sa verzijama softvera za Centrovetalovu pelet regulaciju?
Moja verzija je 2.76. Koje su razlike ove u odnosu na najnoviju? Da li serviseri to apdejtuju gratis ili se nesto plaća?
Ja imam CM 35KW + pelet set. Kakva su iskustva sa menjanjem difolt vrednosti iz servisnog menija?
Doktor17 is offline  
Old 26.10.2010., 08:54   #494
@dxer

Trenutno nemam nikakve izolacije na kući. Prvi sprat ima PVC stolariju, a drugi drvenu u dosta dobrom stanju. Sistem grijanja je napravljen tako da imam kombinaciju podnog i radijatora. Na prvom spratu je dovoljno samo podno dok na drugom, zbog ne dovršenog trečeg sprata, radi kombinacija podno i radijatori na drugom podioku. Grijem dva bojlera od po 80l. Ne znam na koliko kW radi jer sam zadao da temp kotla bude oko 60C što se je pokazalo sasvim dovoljno za ovaj prelazni vremenski period. Pretpostavljam da će se ova temp vode u kotlu morati podizati sa padom vanjske temperature. Ovo je izgleda sistem koji zahtjeva monitoring 24 sata da bih mu podesio sve parametre da radi u optimalnom režimu rada, ali to vrijeme nisam još našao.
osjek is offline  
Old 26.10.2010., 09:09   #495
Da, ti imas kombinaciju sa radijatorima, ali ja imam samo podno , tako da ja ne mogu podizati temperaturu vise od onoga sto je normalno za podno tj. za zdravlje. ne znam koje ce sve opcije imati, ali meni bi odgovarala opcija da grije toplu vodu recimo dvaput dnevno (200 L) i onda da temp kotla ide na najnizu vrijednost koja je moguca obzirom da za podno ne treba biti previsoka. U svakom slucaju ja cu uz tu regulaciju kotla imati jos i Buderus regulaciju 4121 (kaze instalater da mi to treba).
dxer is offline  
Old 26.10.2010., 14:52   #496
Quote:
osjek kaže: Pogledaj post
@dxer

Trenutno nemam nikakve izolacije na kući. Prvi sprat ima PVC stolariju, a drugi drvenu u dosta dobrom stanju. Sistem grijanja je napravljen tako da imam kombinaciju podnog i radijatora. Na prvom spratu je dovoljno samo podno dok na drugom, zbog ne dovršenog trečeg sprata, radi kombinacija podno i radijatori na drugom podioku. Grijem dva bojlera od po 80l. Ne znam na koliko kW radi jer sam zadao da temp kotla bude oko 60C što se je pokazalo sasvim dovoljno za ovaj prelazni vremenski period. Pretpostavljam da će se ova temp vode u kotlu morati podizati sa padom vanjske temperature. Ovo je izgleda sistem koji zahtjeva monitoring 24 sata da bih mu podesio sve parametre da radi u optimalnom režimu rada, ali to vrijeme nisam još našao.

Hoces reci da grijes svih neizoliranih 200m2 u Osjeku + dva bojlera od 80l sa 30kg peleta dnevno?
mjojo is offline  
Old 26.10.2010., 15:01   #497
Trenutno ne grijem svih 200m2 vec 2/3 tog prostora(dva od tri stana u kuci) a pec je namjenjena da u buducnosti grije 200m2. Ja sam iz Sarajeva, naselje Osjek i za navedene vremenske intervale u toku jednog dana, koliko pec je upaljena, potrosim 2 vrece peleti od cca 15kg.
osjek is offline  
Old 26.10.2010., 17:36   #498
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Ne znam da li centometal prati još uvijek ove postove na ovome forumu ako je imao bih jedan prijedlog za ove njihove peći.Ovako,mislim da bi puno bolje radio ovaj set kad bi elektronika bila bolje povezana sa sobnim termostatom,hoću da kažem.Npr.Sobni termostat je naštiman na 24 stepena,a kotao na 75 stepeni,kotao se zagrije na 75 i ugasi se a sobni termostat se još nije isključio,onda ide faza gašenja i nekih 10 min je kotao ugašen(mislim kad su minus temperature) a voda još uvijek kruži,znači za nekih 10 - 15 min ponovo ide proces paljenja koji je jako spor i dok se ona ponovo upali temperatuta u kotlu spadne i na 50 stepeni.Moje mišljenje je kad bi mogli da naprave program da elektronika prepoznaje da sobni termostat nije isključio i kad kotao dolazi do zadane temperature da samo smanji rad kotla a ne da ga ugasi tek kad prepozna da je sobni termostat isključio onda gasi peć kad dođe na zadanu temperaturu.
Probaj da smanjis rad transportera i vrijeme satajanja transportera.....slobodno u svakom pod programu se moze smanjiti po sekund ili dve dobava i stajanje i vise.....finim podesavanjem mozes puno ustedeti....ja imam centrometal 50 kw grijem 300 km2 na 21stepen trosio sam dnevno 50-60 kg peleta na fabrickom podesavanju a sad posle dodatnog podesavanja potrosnja 30-40kg

Zadnje uređivanje fudbalko : 26.10.2010. at 18:33.
fudbalko is offline  
Old 26.10.2010., 19:59   #499
Quote:
xlopi kaže: Pogledaj post
Jel netko radio svoju ručnu nadogradnju Pelling kotla da stane više peleta?
Ako jeste dajte recite kako je najbolje.. možda i pokoja slika...
Ovo i mene interesuje. Meni je u planu da napravim rezervoar koji će da primi najmanje sedmodnevne potrebe peleta u špicu sezone, što je bar 5 puta veće od ovog postojećeg. Pošto sam ja skidao rezervoar radi unošenja u kotlarnicu, čini mi se da je dovoljno uzeti meru one baze koja naleže na kotao i uglova pod kojima se sliva pelet u transporter. Pošto bi novi rezervoar bio dosta teži, obavezno bih napravio model koji na velikim stopama stoji na podu, kako ne bi vršio pritisak na one "rogove" što su zavareni na kotao, a na kojima stoji.


Osjek, na kom Programu držiš kotao? Jel i na tom od 30KW ima P1-P5?

Ja trenutno sa Pelling 75KW grejem oko 260kvm na 22.5C i od 7.novembra do sada je radio 13 radnih dana po 11h, 3 subote po 6h i nedeljom ne radi. Trošio je prosečno 3.2kg/h.
Objekat je bez izolacije novije generacije, ali zidovi imaju 60-80cm, gradjeno 1903.
Stolarija je drvena, prilično loša.

Doktor17, poslednja verzija Centrometal softwara-e je 2.78, ali su mi iz Centrometala rekli da nema potrebe da menjam moj 2.75. Ja sam slao mail na servis@centro... i ppored info za verziju software-a, dobio jedan vrlo neljubazan odgovor tipa "to nas ne interesuje, pitaj lokalnog servisera", a na drugi mail nisam ni dobio odgovor.
Mordred is offline  
Old 26.10.2010., 20:30   #500
Quote:
fudbalko kaže: Pogledaj post
Probaj da smanjis rad transportera i vrijeme satajanja transportera.....slobodno u svakom pod programu se moze smanjiti po sekund ili dve dobava i stajanje i vise.....finim podesavanjem mozes puno ustedeti....ja imam centrometal 50 kw grijem 300 km2 na 21stepen trosio sam dnevno 50-60 kg peleta na fabrickom podesavanju a sad posle dodatnog podesavanja potrosnja 30-40kg
Daj molim te reci mi iz uputstva koje si parametre štelovao, da probam i ja malo da se poigram sa mojim CM 35KW.
Doktor17 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.