Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2011., 20:13   #61
Prema mojim izvorima Dubrovačka Republika je najveći zabilježeni broj stanovnika imala 1498. godine - gotovo 90.000.
To je ustanovljeno popisom provedenim za potrebe ubiranja poreza. Treba napomenuti da je broj toliki zbog vala izbjeglica koji su iz zaleđa bježali pred Turcima. Mnogima je Republika bila samo privremena postaja, i s vremenom su se raspršili po Dalmaciji i Italiji, ili su se vratili u svoj zavičaj kada je neposredna ratna opasnost prošla.
To bi moglo značiti da ih je u određenom periodu bilo i više (neposredno nakon pada Hercegovine, recimo), ali teritorij Republike nije imao resursa da trajno izdrži toliko stanovništvo

Već sredinom 16. stoljeća broj pada na 60.000, do kraja 16. stoljeća na 50.000, neko vrijeme ostaje na toj brojci, a nakon potresa se strmoglavljuje ispod 40.000 (najniža procjena koju sam našao kaže da je u 70-im godinama 17. stoljeća ostalo samo 26.000 ljudi)

Što se tiče samoga grada, uglavnom je to bilo 5.000 - 6.000 stalno naseljenih prije potresa.

To su brojevi za 15., 16. i 17. stoljeće, razdoblja prije i nakon toga mi nisu u fokusu interesa pa podatke nemam.
Glotka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 15:07   #62
Dubrovačka Republika je bila dosta močna premda je mlečanima i Turcima plačala danak da ne napadaju imala je mornaricu sa oko 200 brodova s tim da su se i trgovački brodovi mogli pretvoriti u ratne imali su vlast kakvu nitko jer nitko nije mogao potkradat ili krivotvorit u to vrijeme jer nije toliko dugo bio na vlasti da bi to uspio ... jednostavno da je danas takvo stanje bilo bi savršeno ja vjerujem da se mogla održat do danas ali nitko nije htio uložit truda u to ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 17:35   #63
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Dubrovačka Republika je bila dosta močna premda je mlečanima i Turcima plačala danak da ne napadaju imala je mornaricu sa oko 200 brodova s tim da su se i trgovački brodovi mogli pretvoriti u ratne imali su vlast kakvu nitko jer nitko nije mogao potkradat ili krivotvorit u to vrijeme jer nije toliko dugo bio na vlasti da bi to uspio ... jednostavno da je danas takvo stanje bilo bi savršeno ja vjerujem da se mogla održat do danas ali nitko nije htio uložit truda u to ...
I bez potresa je počelo opadanje, ne samo Dubrovnika,nego i Venecije i Genove, naime, kolonizacijom AMerika, Maditeran od središta sviejta,postaje provincijsko jezerce
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 22:06   #64
A sve zavisi opet što bi bilo kad bi bilo tj. da je dubrovačka republika opstojala i da se modernizirala ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 23:05   #65
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
A sve zavisi opet što bi bilo kad bi bilo tj. da je dubrovačka republika opstojala i da se modernizirala ...
A gledaj, sve te male republikice u Italiji su propale,a Dubrovačka je bila jedinstven slučaj u Slavenskom svijetu,ali vidiš i sam, prvom prilikom je propala, jednostano, okolnosti su se promjenile i kako je slabila Turska i Venecija,a Austrija postajala sila na tom području, logično je da bi ih pokušala ugrabiti i da nije bilo Francuza,iako slažem, se,možda bi ospatli kao nekakav Luxemburg
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 03:12   #66
Jel zna netko nešto detaljno reći o Dubrovačkim prekomorskim kolonijama kao npr. Goya u Indiji?
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 03:45   #67
Dubrovčani su imali trgovačke kolonije (gradske četvrti) po Bugarskoj, za vrijeme Osmanlija.
Dio današnjih bugarskih katolika vuče podrijetlo od tih ljudi.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 15:22   #68
Također i janjevci sa Kosova su podrijetlom iz Dubrovnika, no može li netko detaljnije o tim kolonijama reći kao npr. kako su ih dobili i zašto su izgubili. ne može se nigdje naći.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 17:13   #69
AKo je sam Dubrovnik prije potresa imao 6.000 stanovnika,što je zbilja brojka vrijedna divljenja, ove fore od 90.000 mi se ipak čine kao SF
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 18:04   #70
Prodali su Neum i zaleđe da nebi guzice morali maknut pred blesavom Venecijom. Eto sad zbog toga taj dio nije u sastavu Hrvatske...
__________________
286. [Quark's rule] When Morn leaves, it's all over.
fatigue is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.07.2011., 19:28   #71
Quote:
fatigue kaže: Pogledaj post
Prodali su Neum i zaleđe da nebi guzice morali maknut pred blesavom Venecijom. Eto sad zbog toga taj dio nije u sastavu Hrvatske...
Dubrovnik je bio bogat grad, da ga je Venecija okupirala bila bi siromašna kao Dalmacija.
Da Zadar ili Split nisu okupirani od Venecije,bili bi tada bogati i razvijeni kao Dubrovnik,ovako su do 19.st bili teška provincija je rje Venecija gušila gopodarstvo da ne bude konkurencija Veneciji
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 09:56   #72
Zanima me nešto o vojsci dubrovačke republike?
O tome na netu ima jako malo informacija, gotovo ništa, ali neke/nekakve su oružane snage morali imati, barem posadu tvrđava
Zli_Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:41   #73
Quote:
Zli_Medo kaže: Pogledaj post
Zanima me nešto o vojsci dubrovačke republike?
O tome na netu ima jako malo informacija, gotovo ništa, ali neke/nekakve su oružane snage morali imati, barem posadu tvrđava
d iskreno kažem,u pravu si,malo se govori o kopnenoj vojsci,a morali su sigurno imati bar nešto.

Znad da je zdur,bio grdski stražar,ali ne znam jesu li imali helebarde ili
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:57   #74
Quote:
Zli_Medo kaže: Pogledaj post
Zanima me nešto o vojsci dubrovačke republike?
O tome na netu ima jako malo informacija, gotovo ništa, ali neke/nekakve su oružane snage morali imati, barem posadu tvrđava
Imali su topnike-plaćenike, a u 16. st. su otvorili i vlastitu školu topništva.Imali su i četu plaćenika tzv. barabanta, veterana iz bojeva protiv Turaka iz Ugarskog kraljevstva - bilo ih je oko 70.Nisu uzimali mnogo plaćenika ni stranaca, zbog poučka kondotjera u tal. gradovima i što se tiče događaja kad neki kondotjer odluči promijeniti vlast u gradu .Također svaka bratovština, gilda ili trgovačko udruženje je imalo dužnost davati članove na stražu u gradu.Svake noći u gradu je bilo između 60 i 100 članova gildi na straži.Kroz par dana ću skenirati i postaviti članak o vojsci Republike.Ovo je bilo ukratko.

P.S. Najveća vojska koju je Dubrovnik podigao brojila je 300o ljudi, i to u ratu protiv nekog srpskog kralja (ne znam kojeg, možda Milutina).
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:59   #75
Možda su se oslanjali na plačenike
Možda su imali neku vrstu "vojne obveze" za građane, pučane, stanovnike... pa da ih u kriznim vremenima mogu mobilizirati, no bilo jedno ili drugo ili nešto treće neka stalna posada tvrđava/zidina morala je postojati no koje im je bilo brojno stanje? Kako je ta "služba" bila organizirana?
Mislim kad su već masu i masu para utukli u fortifikacije morali su bome i utući u posadu.
Jasno ko dan da možeš imati i 3 puta veće i jače zidine ali ako nemaš ljudstvo koje će ih braniti (a dio ljudstva mora biti za to posebno obučen i to im mora biti neko stalo ili bar stalnije zaduženje) đabe ti zidovi i kule.

Kako su ti Zduri bili ustrojeni, koliko ih je bilo i koji su bili planovi ako im se desi neki napad s mora/kopna?

Uz onakve fortifikacije zamišljam barem 200 stalnih "članova posade" kojima je to bilo ako ne jedino onda sigurno glavno zanimanje.
Zli_Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 15:03   #76
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Imali su topnike-plaćenike, a u 16. st. su otvorili i vlastitu školu topništva.Imali su i četu plaćenika tzv. barabanta, veterana iz bojeva protiv Turaka iz Ugarskog kraljevstva - bilo ih je oko 70.Nisu uzimali mnogo plaćenika ni stranaca, zbog poučka kondotjera u tal. gradovima i što se tiče događaja kad neki kondotjer odluči promijeniti vlast u gradu .Također svaka bratovština, gilda ili trgovačko udruženje je imalo dužnost davati članove na stražu u gradu.Svake noći u gradu je bilo između 60 i 100 članova gildi na straži.Kroz par dana ću skenirati i postaviti članak o vojsci Republike.Ovo je bilo ukratko.

P.S. Najveća vojska koju je Dubrovnik podigao brojila je 300o ljudi, i to u ratu protiv nekog srpskog kralja (ne znam kojeg, možda Milutina).
Svaka čast, to se traži
Zli_Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 01:13   #77
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
AKo je sam Dubrovnik prije potresa imao 6.000 stanovnika,što je zbilja brojka vrijedna divljenja, ove fore od 90.000 mi se ipak čine kao SF
Treba razlikovati broj ljudi u Dubrovačkoj republici i broj u samome gradu. Mislim da je "kapacitet" unutar zidina 6 tisuća ljudi, dok je republika navodno imala oko 40 tisuća...
The Godfather is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 11:10   #78
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
P.S. Najveća vojska koju je Dubrovnik podigao brojila je 300o ljudi, i to u ratu protiv nekog srpskog kralja (ne znam kojeg, možda Milutina).
U ratu protiv Ostoje 1403.-1404. imali su oko 4000 ljudi pod oružjem, kojima su zapovijedali Marin Gučetić i Jakov Gundulić, tako bar kaže Gavro A. Škrivanić u "Vesniku vojnog muzeja JNA" iz 1958. - nažalost, fali zadnjih 12 stranica (tiskarska greška)
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 08:58   #79
Tko je bio Orlando?
Zli_Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 10:25   #80
Quote:
Zli_Medo kaže: Pogledaj post
Tko je bio Orlando?
epski junak slavan u srednjem vijeku.

inspiriran je Karlovim(Karlo Veliki) vitezom Rolandom koji je poginuo tokom njergova pohoda u španjolsku.

inače nikada nisam skužio njegovu popularnost, jer nije poginuo u slavnom boju sa Maurima,nego u besmislenom sukobu sa kršćanskim Baskima, jer je palio po njihovoj zemlji
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:05.