Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2014., 15:39   #121
Ne kuzim ovo sa mamom i tatom - ne zivite zajedno?
Mislim kad mama daje samo za stvarne potrebe a tebe ocito vozaju
Ako ne zivite to objasnjava stosta, a ako zivite zajedno zasto se ti i mama ne drzite skupa?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 16:50   #122
Quote:
dr.Bojler kaže: Pogledaj post
Klanjam se i s radošću prihvaćam sugestije kako najbezbolnije financirati dvije od 3 kčeri (treća je premala za bilo kakvo financiranje) sukladno priči vuk sit, ovce na broju i u skladu sa slijedećim parametrima:

- Iste idu u osnovnu školu, zasad odlični učenici.
- Iste idu u glazbenu školu, zasad gotovo odlični učenici (za potpuni uspjeh nedostaje tek veći angažman na polju vježbanja).
- Iste vole imati svoje novce (ne ulazim u horor priču o tome gdje i na što ti novci odlaze).
- Tata ne želi biti niti benigan, niti rasipan, ponajmanje škrtica ali sklon je nagrađivanju prema postignućima
- Od tate se, bez obzira na sve, svakodnevno žicaju i neki ekstra novci i tata, u jednom od 5 jaukanja, zasigurno popusti posebice jer je mama nepokolebljiva i plaća samo (po njenom mišljenju) stvarne potrebe.
- Tata ne želi biti škrti tata, ponajmanje preslik vlastitog tate koji ga je lagao, mazao i na sve moguće načine mu uskraćivao obećano.

Dakle, plodno sam tlo za svaki savijet.
Što misliš pod financiranjem? Pretpostavljam da nisi mislio na hranu, odjeću, obuću kad malenu izuzimaš iz cijele priče?

Nauči prvo sebe, pa onda njih razlikovati potrebe od prohtjeva. Potrebe se zadovoljavaju bezuvjetno, oko prohtjeva se pregovara uzimajući u obzir financijsku situaciju i raznorazne parametre koje smatrate bitnima. Nemoj biti škrt nego financijski odgovoran, i pouči ih da i one takve s vremenom postanu.

Zaboravi ideju o sitom vuku i kozama na broju, malo tko može / želi zadovoljiti sve potrebe i želje teenagera.

I da, ti i supruga biste trebali imati generalno isti stav u tom području. Djeca su jako sklona iskorištavanju roditeljskog razmimoilaženja u mišljenju.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 16:54   #123
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Na što misliš? Kad sam ja rekla "zaradilo" u mom postu, mislila sam za nagrađivanje izvršavanje obveza novcem. Prijateljica mi je živjela na selu i pomagala im u poslovima i za to je dobivala novac. Puno novaca. Nisam je dobro poznavala i ne znam kako je raspolagala novcem, dugo se nismo čule.

Ali u biti, ništa od toga ne vrijedi ako dijete ne nauči kako trošiti (odnosno u kojim prilikama trošiti, a u kojim ne). Mnogi odrasli zaposleni to ne znaju, pa...
To je bio osvrt na onaj dio u citiranom postu u kojem se uspoređuju džeparac i plaća.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 20:44   #124
Jednojajčane?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 10:22   #125
kad ste im počeli davati tjedni džeparac?

Moj ne traži i ne mislim mu davati dok ne počne tražiti
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 10:28   #126
Još uvijek nismo (11g).. ak trebaju damo im, ne fiksno nego sto procijenimo da je dovoljno pa ostatak mogu zadržati. Glupo mi je da ne kupe sladoled ili pecivo ako pozele jer nemaju novca... na ostalo ionako ne trose.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 10:41   #127
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Još uvijek nismo (11g).. ak trebaju damo im, ne fiksno nego sto procijenimo da je dovoljno pa ostatak mogu zadržati. Glupo mi je da ne kupe sladoled ili pecivo ako pozele jer nemaju novca... na ostalo ionako ne trose.
Mislim da ću i ja tak, kad počne tražiti davat mu pomalo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 13:05   #128
Dajem 20 kn tjedno od prvog tjedna prvog razreda.
S time oni sudjeluju u nekim većim poklonima koje si požele, a za koje mi smatramo da su preskupi za poklon ili kad se učestaju višednevni izleti na izvanškolskim aktivnostima i takve stvari. Npr. mi platimo zimovanje, ali onda on plati dvodnevni izlet tri tjedna kasnije.
Da požele, mogli bi, naravno, trošiti odmah tijekom toga tjedna, ali vidim da uvijek imaju zalihicu para pa očito ne troše. Nisu neki od čokoladica i sličica, i na što se još može trošiti?

OK, mi fiannciramo školsku prehranu, rođendane na koje idu, predstave, kina...
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 13:09   #129
Ma moj nema za sada gdje trošiti jer ima do škole 200 m na kojima nema dućana ni ničeg, u parkić još uvijek idem ja s njim pa mu dam za sladoled ili št već želi sa kioska..
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 14:33   #130
Ja od mojih ne očekujem nikad da plaćaju bilo šta od školskih ili sportskih događaja... to mi je nekako nasa dužnost kao roditelja. Na izlet ili ide pa plaćamo ili ne ide.
A za sladolede i sl - dok si možemo priuštiti nek se gustaju. Evo nedavno su starijoj ponudili nesto rabljene odjeće, ona je bez problema odmah prihvatila, usteda je bar 700-800kn. Pa neću joj ja onda s druge strane skrtariti na 20kn max sladoleda tjedno, kad nam je ustedjela za bar 70 sladoleda
Mobitel je uvijek dobila neki naslijeđeni, isto se ne zali, za broj joj nemam nekih troškova, itd...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2020., 11:45   #131
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Još uvijek nismo (11g).. ak trebaju damo im, ne fiksno nego sto procijenimo da je dovoljno pa ostatak mogu zadržati. Glupo mi je da ne kupe sladoled ili pecivo ako pozele jer nemaju novca... na ostalo ionako ne trose.
pa tak i ja razmisljam.
dok mogu, samo mi se sada cini boljim da je na kartici, a ne ovak fizicki, izmedjuostalog, jer mm i ja dizemo gotovinu gotovo nikad. a sve vise mjesta prima kartice i ne gledaju te vise cudno kad hoces i 4kn platit karticom
ona vec dve godine ide u ducan sama (za nas) osim u zadnje vrijeme jer joj najcesce nemamo za dat lovu, pa ipak netko od nas mora ici.

a dzeparac trosi za sebe, obicno na grickalice, sladoled, otvorila se idejica da ode s frendicama na sushi ili pizzu, rekla je da nece jest skolski rucak (mislim da joj je pun k.epidemioloske organizacije), a meni to otvara mogucnost da manje kuham doma

da ne spominjem, skolske upute "kupi mapu, zadacnicu, marker, kistove" da ju mogu poslat samu i online joj samo prebacit lovu
iako, prvo sto me pitala za karticu, hocu li ja moc kupovat online s njom
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 07:23   #132
Uh, mene je u stvari najviše strah te ideje da kupuju online... srecom nisu još probali (niti bi dozvolili nego neku shemu da mi platimo a oni nama daju novce) ali dođe od frendice i počne nešto o wishu i što bi kupila, mladji je sav u nekim Fortnite skinovima i dancevima i koliko su v-bucksa a meni
Mislim da smo im do sada dovoljno puta objasnili da se na netu ne provlače kartice, pogotovo bez nas. A ima malo više novaca na tekućem jer joj je to praktično i štedni račun, pa bi mogla malo više izgubiti nego iznos standardnog Teen djeparca.

Pretpostavljam da će to prije ili kasnije biti neminovno, ne možeš ti dovoljno napričati i biti ozbiljno shvaćen, dok se ne opeku na vlastitoj koži Nadam se da nisam u pravu no...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2020., 13:53   #133
HPB ima besplatnu prepaid karticu, staviš gore novaca koiko želiš, ne može se potrošiti više od toga.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2022., 18:38   #134
Ja moram priznati da mi svojoj (7. razred) ne dajemo redovito džeparac Zapravo se ne sjetimo. Uglavnom funkcioniramo s karticama, tak da gotovine imamo doma minimalno. U tom nekom kontekstu zaboravimo na nju dok ne traži. Uglavnom ima lovu od rođendana, a kako nije baš neki potrošač, to joj traje... Kad ide nekud van pitamo ima li love, ako treba izvučemo kakvu gotovinu Morat ćemo i nju na kartice prebacit, jadno dijete kraj nas.

Ok, odjeća i takve stvari ne idu iz džeparca. Na mobu ima neku malu tarifu, to mi plaćamo. Nekog drugog luksuza baš i nema. Od džeparca kupuje uglavnom knjige (ne mogu vjerovati da smo do tud dogurale, nije voljela baš čitati), sladoled i sl. gluposti kad izađe.

Kako vi to imate dogovoreno s djecom te dobi?
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2022., 18:47   #135
Ni mi ne dajemo đeparac nego ako mu treba kad ide van. Isto je 7r. Zna otići u kino, na sladoled, Mcdonalds ili u zadnje vrijeme na biljar. Većinom troši novce koje je dobio za rođendan, bake kad dođu uvijek daju 5,10,20 kn, kako kad, pa se nakupi.
Više me mlađi (10g) žica da ima ta sladoled, lizalicu.
enigmatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2022., 19:03   #136
kao fol dogovorili djeparac ali zaboravimo i mi i ona.
dobije lovu za ducan prije/poslije skole, ak ide u mekic...
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2022., 19:13   #137
Mi našoj isto ne dajemo džeparac. Nekako iz navike kad traži mi damo, pa ostatak zadrži pa sutra isto... i onda idem prat veš i nađem joj neki dan npr 80kn u jednom džepu, 20kn u drugom OK malo više nego inače jer je išla na neke terapije pa smo joj davali cash ali ipak da zaboraviš na 80kn u džepu? Meni se to ne dešava, jednostavno oduvijek pazim na novac, ne mogu si pomoć.

Ima i karticu (tekući) i poklon-karticu za Konzum ali najviše voli gotovinu.

Uglavnom, iako nije rastrošna ima taj element da uopće ne razmišlja da bi ikad bila u situaciji da joj kažemo da nemamo za Miller, Konzum, pekaru, Mekić - što vjerojatno nije baš odgojno. A što sad. Bude već student jednom ili početnik na poslu pa će vidjeti kako je to kad nemaš novaca
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2022., 23:12   #138
Moja je prvi srednje. Nemamo fiksni džeparac nego po potrebi.
Recimo, hajde u evrima, zbog lašeg upoređivanja, 100 do 120 mesečno, možda i nešto više.
Dajem joj lovu na nedeljnom nivou, i iz tog fonda se krpi za dnevne potrepštine, užina, sitnice, žvake, cigarete, budget kozmetika, mek, kafić i slično.
Pitam povremeno ima li para i na šta je trošila pa pravimo sitne korekcije, ali uglavnom ona prva zapišti kad ostane bez love.
Ajrin Laka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2022., 11:34   #139
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ja moram priznati da mi svojoj (7. razred) ne dajemo redovito džeparac Zapravo se ne sjetimo. Uglavnom funkcioniramo s karticama, tak da gotovine imamo doma minimalno. U tom nekom kontekstu zaboravimo na nju dok ne traži. Uglavnom ima lovu od rođendana, a kako nije baš neki potrošač, to joj traje... Kad ide nekud van pitamo ima li love, ako treba izvučemo kakvu gotovinu Morat ćemo i nju na kartice prebacit, jadno dijete kraj nas.

Ok, odjeća i takve stvari ne idu iz džeparca. Na mobu ima neku malu tarifu, to mi plaćamo. Nekog drugog luksuza baš i nema. Od džeparca kupuje uglavnom knjige (ne mogu vjerovati da smo do tud dogurale, nije voljela baš čitati), sladoled i sl. gluposti kad izađe.

Kako vi to imate dogovoreno s djecom te dobi?
ima revolut, na koji joj mm svaki tjedan salje 100kn (mozes namjestit da automatski dolazi neki dan u tjednu).
ne trazi gotovinu nikad, jer zna nekom od klinca plati nes, pa joj isti drugi dan donese u gotovini i onda ima i gotovinu.


u skoli ne jede ni rucak ni uzinu, nekad nosi od doma ako imamo kolaca, nekad si kupuje hranu, ovisno jel gladna i cega, od pekare/ducana do sushija.
ne trosi svaki dan, nakupi se love, pa moze kupovat za rodjendane i sl.
mislim da najvise trosi u tediju
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2022., 13:19   #140
ja sam mislila karticu joj dati al nije joj zgodno, kad idu u mekic svatko da svoj dio pa plate skupa u.jesto da svako posebno placa, cesto i ducanu tako rade.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:36.