Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2017., 17:34   #121
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
mala limenka tunjevine - nema je ispod 5-6kn... i opet mi obrok neće biti ispod 10kn...
Mala pakiranja su uvijek najskuplja kad preračunaš u neku jediničnu cijenu.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 17:44   #122
Quote:
organiceko258 kaže: Pogledaj post
gableci su financijsko zdravstvena kataklizma. 20 kuna minimalno. 600 kuna na mjesec. bolji auto za radni vijek. a boje i lakovi. i dijaliza ne gine.

Ovo definitivno treba argumentirati.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 17:46   #123
Ma ne treba nista argumentirati. Bacaju se nebulozne izjave i onda se eskivira objasnjenje istih (kao rolandus, jel') jer objasnjenja nema (tj. isto je u stilu "to je tako kako ja kazem, ali sto da ja tebi objasnjavam ako ti nije jasno" ).
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 17:56   #124
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Mala pakiranja su uvijek najskuplja kad preračunaš u neku jediničnu cijenu.
Ma... kupila sam ono pakiranje od 3x85g čini mi se... u Lidlu i još je bila akcija, mislim 15,99kn... i opet po pakiranju 5kn .... mislim da ni veće pakiranje nije jeftinije, osim toga, kad jednom otvorim, ne može stajati, a kad pripremaš za 1 osobu ... e, o tome pričam... ... samac se uvijek skuplje hrani...
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 17:58   #125
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Ovo definitivno treba argumentirati.
Izgleda da ćemo svi kolektivno pocrkat od zatajenja bubrega jer jedemo "iz pekara"...
Pekare su zlo, brašno je zlo, gluten je otrov... joooooooooj...
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 18:11   #126
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Ma... kupila sam ono pakiranje od 3x85g čini mi se... u Lidlu i još je bila akcija, mislim 15,99kn... i opet po pakiranju 5kn .... mislim da ni veće pakiranje nije jeftinije, osim toga, kad jednom otvorim, ne može stajati, a kad pripremaš za 1 osobu ... e, o tome pričam... ... samac se uvijek skuplje hrani...
Pa preračunaj koliko te ispadne jedna kila toga što je u konzervi.
85g je još uvijek malo pakiranje.

Razlike u cijeni znaju biti ogromne. Recimo, badem pakiran u vrećici po 150g te ispadne košta 24-25 kn, što te ispadne 160 kn/kg, a u rinfuzi obično bude 100-120 kn/kg.

Quote:
samac se uvijek skuplje hrani
Samcu je zajebano jer postoji puno toga kaj ne može držati doma jer je jednostavno ne stigne pojesti prije nego se pokvari. Zato kupuj ono kaj se da smrznuti, kupuj ono što se može masovno skuhati pa držati u frižideru par dana (grah sa suhim mesom je primjer) i kupuj ono kaj je suho i stoji mjesecima. Za ostalo si organiziraj neku brzu kupovinu usput na putu prema doma s posla i slično.

Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Izgleda da ćemo svi kolektivno pocrkat od zatajenja bubrega jer jedemo "iz pekara"...
Pekare su zlo, brašno je zlo, gluten je otrov... joooooooooj...
Nije pekara loša zbog brašna, glutena ili dijalize, nego jer je nutritivno bezvrijedna. Za tih 6-7 kuna kolko platiš neku pirošku rađe pojedeš 2 jaja i šalicu nekog voća, povrća ili zobenih, npr.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 18:21   #127
Ništa što skuham ne držim u frižideru za drugi dan, a suho meso UOPĆE ne jedem... uostalom, na hrani zaista ne namjeravam štedjeti... barem ne u tom smislu...

U pekari najčešće kupim sendvič s integralnim pecivom... i baš me briga je li nutritivno bezvrijedno, jer nije da to jedino pojedem taj dan i nije da jedem to svaki dan...
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 18:29   #128
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
U pekari najčešće kupim sendvič s integralnim pecivom... i baš me briga je li nutritivno bezvrijedno, jer nije da to jedino pojedem taj dan i nije da jedem to svaki dan...
I integralna peciva znaju biti samo djelomično s integralnim brašnom, a ostalo ubace obično bijelo brašno. Ako se želi integralno, treba gledati deklaraciju i naći proizvod koji se sastoji SAMO od integralnog brašna i ni jednog drugog.

Nije da moraš cjepidlačiti oko svakog obroka, al velim tek tolko da ljudi budu svjesni.
Neki stvarno jedu to svaki dan.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 21:28   #129
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Da. Relativno jeftino. Za 15-20kn to ide bez problema. Za 7 nikako.
Naravno da ide. Nitko ne kaže da se za 7kn može jesti svaki dan, ali raspon jeftinih i zdravih obroka nije mali.

4 jaja, 250dkg blitve, jedan krompir, 3 dcl mlijeka = 50g proteina, 600kalorija = 8 kn. Bolji obrok pola Hrvata ne pojede na tjednoj bazi, na dnevnoj da ne pričam.
Krompir slata, luk, 250g inćuna, opet slične vrijednosti, 7-8kn. Grah, kelj, kupus, variva i jeftinije, a opet jako zdravo, to što ljude danas uvjeravaju da je nezdravo pojesti tanjur kelja i da se od tog ne može najesti je druga priča.

Meso isto nije skupo, pa pola kg (a tko toliko ždere po obroku) purećih krila je 10kn ili tako nešto, riža, peršin, zelena salata, imaš za 15kn opet kvalitetan obrok za dvoje. A piletina je još jeftinija, kao i srdele, šaruni, inćuni i sl. sve to nije skupo.

Dakle 10 obroka kombinacijom variva, mesa, povrća, ribe, jaja, žitarica složiš bez problema za 150kn. I to prehranu koja je vrh vrhova za ono što Hrvati jedu.

To kaj ekipa ode u supermarket pa kupi 3 kutije keksa za 40kn i svrati po vinceka po 3 kolača za navečer po 45kn još jednom prek tjedna i još se nakupuje nekakvog smeća, od tog ne možeš složiti 2 poštena obroka, pa priča kak potroši milijune na hranu je druga priča.

Dobro vidim što ljudi kupuju po dućanima, što jedu ljudi kod mene na poslu, ili prije na faksu, a to sve i unose onda u sebe, nije da bacaju u smeće, ono čime se Hrvati hrane je čisto smeće.

Još drugi je ekstrem je kaj briju da je zdravo nažderat se kilu svinjetine ili kolača za blagdane i to je njima pojam prehrane.


Ok, ljudi nemaju vremena kuhati, nemaju vremena ovo ili ono. Ali onda kad se nekome kurčiš svojom plaćom uzmi u obzir i troškove koje ti on donosi. Ak radiš za 7-8.000kn a nemaš se vremena ni odmoriti i hraniti normalno, već jedeš smeće po pekarama i ustajalu hranu po supermarketima ili "zdrave" gablece po 35-40kn, tučeš prekovremene, realno bolje žive oni što peru wc-e od takvih kvazikarijerea, ali ljudi su još i ponosni na to.



Ok, možda sam ja razmažen, jer sam cijeli život dok nisam završio faks, doslovno svaki dan imao svježe kuhano i zdravo (i to ne skupo), šokiralo me tek kad sam s vremenom skužio da sam debela iznimka. A nije da mi itko nije u obitelji ne radio, dapače, čak nismo imali ni nikog za pripomoći u istom gradu tipa baba, djed, ovo ono.

Na kraju kad je došlo vrijeme da i kuham sam, brzo sam osjetio da mi je doslovno muka nakon 2 dana onog što prosječni ljudi jedu. Doslovno mi se bljuje, otežano se krećem, nemam energije i osjećam se generalno za kurac. Brzo me čista navika od prije "natjerala" da si dnevno odvojim pol sata, sat, pa jedem kako spada, nego da letim okolo, tako ne bi 50 doživio sigurno.


I sa ovim ne pljujem po onima koji si mogu priuštiti i kvalitetniji obrok. Dapače, zašto ne bi ljudi ako mogu financijski jeli i pastrve i nekakve skuplje žitarice, voće, bademe ili što je već na cijeni, ali to ne znači da se i s manje novaca ne može jesti savršeno zdravo i dobro.

Zadnje uređivanje aaaaaaaa : 03.10.2017. at 21:45.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 21:36   #130
Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
Ti onda jedeš kao pile. Rijetki su muškarci kojma se dnevno ne traži barem dva poštena obroka. Ponavljam muškarci.
Jer ne može se živjeti od salatica i priloga i funkcionirati dugoročno.
a eto, ja sam uvijek bio izuzetan muškarac, što mogu i neke forumašice potvrditi

inače, ja nisam ni naveo da je ovo dugoročno, iako se nadam, jer eto ne želim biti debela nakrkana svinja s problemima, čisto iz tog razloga tako jedem

Zadnje uređivanje KILLERDOG : 03.10.2017. at 21:53.
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 22:02   #131
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Još drugi je ekstrem je kaj briju da je zdravo nažderat se kilu svinjetine ili kolača za blagdane i to je njima pojam prehrane.
Iskreno, ne znam nikoga tko misli da je to zdravo. Nažderu se ljudi svega, no to ne znači da smatraju da je zdravo.

Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Ok, ljudi nemaju vremena kuhati, nemaju vremena ovo ili ono. Ali onda kad se nekome kurčiš svojom plaćom uzmi u obzir i troškove koje ti on donosi. Ak radiš za 7-8.000kn a nemaš se vremena ni odmoriti i hraniti normalno, već jedeš smeće po pekarama i ustajalu hranu po supermarketima ili "zdrave" gablece po 35-40kn, tučeš prekovremene, realno bolje žive oni što peru wc-e od takvih kvazikarijerea, ali ljudi su još i ponosni na to.
Čemu ta retorika? Vidi se frustracija u ovom upisu, samo ne znam otkud to odjednom, početni dio posta ti je bio dobar. Mislim da ovdje debelo pretjeruješ, generaliziraš i imaš neke čudne zaključke.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 22:23   #132
Sta je je. Sad sam skuhala 2kn (200g)heljde na 0.5kn luka i 7,5kn (300g) sampinjona, popekla 21kn (0,5kg) svinj buta na 0,5kn ulja.. to su 3 dobra rucka. Vrijeme pripreme: brzo, pol ure sa rezanjem i pranjem radne plohe. 10kn/ porciji.

Nekidan pile od 2kile dalo je 3 tanjura juhe i 4 porcije pil.paprikasa sa jecmom. Ukupno 60kn (kupujem skuplju piletinu iz slobodnog uzgoja jer je puno ukusnija). To je primjer jela od 15kn.

Najzahvalnije je nepretenciozno, sezonsko i priprosto obicno, a ne neka superhrana fore... jabuke sljive. Bundeve. Zelje. Zitarice i mahunarke ne bioeko nego obicna rinfuza...

sto manje preradjeno, neocisceno i nezapakirano- to jeftinije. Npr grah u konzervi kosta barem duplo (ako ne i 3x) u usporedbi sa suhim kojeg je potrebno namociti preko noci i kuhati 40ak min. Dakle, takva ishrana trazi malo planiranja.






Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 22:37   #133
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Naravno da ide. Nitko ne kaže da se za 7kn može jesti svaki dan, ali raspon jeftinih i zdravih obroka nije mali.
Poanta je upravo u tome - može se složiti obrok za 7 kuna, ali ne možeš tako jesti svaki dan. Odnosno, možeš, ali teško da je tu možemo govoriti o zdravoj prehrani. Nitko ne kaže da moraš jesti skupu ribu - npr. svježa srdela je sigurno kvalitetnija od uzgojene orade, ali nemaju baš sve skupine namirnica jeftine alternative, a i ne možeš uvijek sve nabaviti po povoljnoj cijeni. Iako i sam nastojim kupovati na akcijama kad je to moguće (jer mi je blesavo plaćati skuplje ako nema potrebe), nastojim da to ne bude nauštrb kvalitete. Mislim da je killerdog spomenuo mljeveno meso za 20-25 kn - možeš mislit šta je sve unutra samljeveno kad se prodaje po toj cijeni! Ili drugi primjer - 500 g neke salame na akciji košta 6 kn! Ako je nešto skupo, uopće ne mora značiti da je zdravo, ali ako se nešto što inače košta 2, 3 ili 5 puta više prodaje po nekoj smiješnoj cijeni, male su šanse da se radi o kvalitetnom proizvodu (osim ako se ne radi o proizvodima pred istek trajanja).
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 22:42   #134
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Najzahvalnije je nepretenciozno, sezonsko i priprosto obicno, a ne neka superhrana fore... jabuke sljive. Bundeve. Zelje. Zitarice i mahunarke ne bioeko nego obicna rinfuza...


Nego, gdje nabavljaš piletinu iz slobodnog uzgoja?
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 22:44   #135
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Tako što je netko dao suludu brojku o troškovima prehrane, pa ga se pokušalo navesti da argumentira i definira što se u biti dobiva u tih 7 kuna.

Ako da kvalitetan odgovor na to, super, svi smo nešto naučili.
Ako krene izbjegavati protupitanje ili krene odgovarati na njega nejasnim, subjektivnim, maglovitim izjavama tipa "to je zdravo", "treba svega po malo" i "treba jesti ko normalan čovjek", razotkriveno je da ne zna o čemu govori i da širi budalaštine.

Uglavnom, da, postignuta je svrha, možemo nastaviti o drugim troškovima
Dobro jesi li ti retard ili šta. Izračunaj koliko košta npr obrok kelja sa krumpirom i slična jela. Ako ne znaš izračunati neka ti netko pomogne. Zatim pogledaj sastav takvih obroka negdje na Internetu

I okani se mojih postova i misli privatno što hoćeš, ali ne ocjenjuj javno nešto što ne razumiješ. Ono što možeš reći je ja se ne slažem zbog toga i toga, ništa više od toga nije prihvatljivo.

Ovo je forum za razmjenu mišljenja a ne medij za liječenje osobnih frustracija. Prema tvom odgovoru i stilu vidim da imaš lijepih problema sam sa sobom. Hvala
rolandus is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.10.2017., 22:50   #136
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post

A kad smo kod jeftinih obroka... evo, npr. danas kuham tjesteninu s tunjevinom + salata... mala limenka tunjevine - nema je ispod 5-6kn... i opet mi obrok neće biti ispod 10kn...
Konzerva tunjevine, skupa i štetna, puna konzervansa.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 22:53   #137
Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
Ma ne treba nista argumentirati. Bacaju se nebulozne izjave i onda se eskivira objasnjenje istih (kao rolandus, jel') jer objasnjenja nema (tj. isto je u stilu "to je tako kako ja kazem, ali sto da ja tebi objasnjavam ako ti nije jasno" ).
Takvima kao ti ne vrijedi objašnjavati jer vi već imate svoje mišljenje. Zato je najbolje da se takvi drže svog mišljenja i dalje.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 23:09   #138
Ova tema je zadnjih stranica postala zrela za pdf Gastronomija. Neznam zašto se uvijek na temama o troškovima krene sa nadmetanjima tko može skuhati ručak za manje kuna po obroku. Hrana je zadnja stvar na kojoj se štedi. Ne govorim sad o biftecima vani,nego o tome da odeš u dućanu,na plac,kod "svog čovjek za xyz" i kupiš ono što želiš jest i kad želiš jest bez da razmišljaš koliko te to košta po obroku.

Nismo svi isti,ne vodimo svi isti način života niti imamo svi isti metabolizam. Generalno,rolandus je u pravu. Od svega po malo,biranje sezonskog voća i povrća,bez prejedanja. Sve to stoji,to su nas još ko klince učili,raznovrsna prehrana. Ali opet,neki ljudi paze makro nutrijente,vježbaju,održavaju određeni režim prehrane. Ili jednostavno imaju ubrzan/usporen metabolizam.

Što se same teme tiče,oko 5000 za samca. Pod samca mislim osobu koja živi sama u stanu,bez cimera. U startu pola plaće ode na stan i režije,stan neki cca 250 e i režije još 100e i dođemo na 2600 kn. Od ostalih 2400 da ode 1500 kn na hranu (što je 50 kn na dan za klopu) i ostaje još 900. Oduzmemo još 150 za kozmetiku,sredstva za ćišćenje i odjeću,te 360 kn koliko košta radnički pokaz i našem samcu ostane punih 390 kn mjesečno za osobne gušte kao što su kino,kazalište,koncerti,izlasci,teretana itd.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 23:40   #139
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Iskreno, ne znam nikoga tko misli da je to zdravo. Nažderu se ljudi svega, no to ne znači da smatraju da je zdravo.



Čemu ta retorika? Vidi se frustracija u ovom upisu, samo ne znam otkud to odjednom, početni dio posta ti je bio dobar. Mislim da ovdje debelo pretjeruješ, generaliziraš i imaš neke čudne zaključke.
Nisam frustriran, nego čitam temu i nevjerojatno me živciraju ovi koji su digli nos da ispod maltene 500kn po obroku čovjek oboljeva. A većina normalnih obroka ak kuhaš doma ne dođe više od 5-10-20kn i da zdravo i nutritivno i kalorično. Mislim 3 jaja dođu 3 kune, većina ljudi koje znam jede smeće za doručak, a bolje od toga npr. teško može. To ak ćeš ti rađe ostavit za nekakva dva nalakirana peciva u pekari 15kn i voćni jogurt 8 (pa kukaš kak to netko jede za 7, ti ni za doručak se ne najedeš za 30kn, kamoli ručak), možeš si ispeći 3 jaja (3kn) i samljet bananu i jogurt doma, za 5kn + koja koja voćka između si vrhunski kvalitetno nahranjen do ručka, od ovog smeća može ti se samo želudac dizati iz pekare. I to je 15 minuta ranijeg ustajanja ujutro.

A bonus je to, što je ne samo ovdje već par ljudi spomenulo, nego općenito čujem u životu, ljudi kao da se "hvale" s time da nemaju vremena skuhati si pošten obrok, daju si na važnosti time jer su kao jako zaposleni. Za mene je to sramota, a i čovjek ne može biti produktivan ako radi od jutra do sutra, to su polovnjaci, a ne kvalitetni u poslu. Za obaviti posao, treba biti i naspavan i kvalitetno odmoren i nahranjen, a ne kao "ne znam gdje mi je glava, trčim na sve strane, ne stignem jesti" i jako sam si važan.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 01:38   #140
samac, imam stan , režije standardno 100 eura (ne posjedujem fiksni ni mobilni telefon) nemam auto niti ikakve putne troškove
teretanu imam doma
treba mi 2000 kuna za hranu i ostalo , bez ikakvih stiskanja i suzdržavanja
Imam dosta vremena za obilaske šoping centara pa uglavnom koristim akcije , reko bi da u mom đepu 2 kune vrijede skoro pa 3
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:22.