Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2007., 01:20   #1
2007 Izrael napada Iran?

Ova vojna tema vise spada u buducnost nego u povijest, ali mislim da je tu vec bilo dosta kvalitetnih rasprava vojne tematike

Novi broj uglednog britanskog casopisa Spectator donosi novogodisnju procjenu da ce Izrael ove godine napasti Iran
Procjenu temelji na nekoliko premisa:

1. Iran ce ove godine dosteci tzv. point of no return u smislu nuklearnog know-howa.
2. Amerika je nakon Iraka u politickom slimlu impotentna te se ne moze odluciti na sukob.
3. U Izraelu su se u svim sferama drustva prijetnja Irana smatra egzistencijalnom prijetnjom u najstvarnijem mogucem smislu te ce Izrael "sigurno" napasti
4. Iranski nuklearni program toliko je napredan da ga je nemoguce potpuno zaustaviti, no moze ga se usporiti, dovoljno do dolaska na vlast malo bolje klerikalne "administracije"

Vise nezavisnih analiza dugo vec tvrdi da Izrael ne moze djelotvorno napasti Iran iz zrake - avioni im nemaju dovoljan domet za napad i siguran povratak, a neke instalacije su i duboko u pustinji, sto jos vise otezava zracni napad; to je ipak u sferi Amerike.
Izrael sa druge strane ima vjerovatno vrlo dobre rakete, koje mogu nositi i bojeve glave, a ima i njemacke diesel podmonice koje je navjerovatnije preuredio da mogu lansirati balisticke rakete.
I sada dolazimo do najvaznijeg dijela analize:
Buduci da Izreal moze samo usporiti, a ne unistiti Iranski program, autor tvrdi da ce se udariti iranske Ahilova peta- centrifuge. Buduci da americke bombe koje Izrael ima ne mogu probiti bunkere i podzemna sklonista (nisu mogli cak ni Hezbolahovoh stozer) ici ce se nukleranim oruzje, i to - neutronskim bombama. Centrifuge su vrlo slozene masine i dovoljan je mali potres da ih ucini neupotrijebljivima. Napad ce se dogoditi neutronskim bombama kojih Izrael ima vec 30-tak godina, sa minimumom radijacijskog zracenja koje nestaje u roku od nekoliko dana, malog dosega, ali koje istovremeno penetrira kroz sve stitove i bunkere i ubija 100%-tno svu zivu silu.

Ukratko unistit ce se centrifuge, ubit sve tehnicare i osoblje, uz "zanemariv" broj civilnih zrtava.

Koliko vam se ovaj scenarij cini ozbiljan?
Gosn. kotlokrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:27   #2
ovo stavi u SF a ne ovde... Izrael koliko god ima love nema kapacitete ni muda da napadne Iran. Iran nije zemlja u jadu kao Iraq koji je imao vojsku ko Slovenija... Molim te da provjeris ili nadjes snimke sa vjezbe Iranske vojske pa ce ti ta sva misljenja pasti u vodu. lako je se izraelcima iskaljivati na palestincima koji ih gadjaju kamenjima... Iranska vojska je jedna od 5 najspremnijih i najopremljenijih vojski u svijetu. Izraelska mornarica se nemoze mjeriti sa iranskom koji ima vise podmornica nego izrael camaca u drzavi... Ponavljam provjeri status iranske vojske... To je jedina preostala prava islamska zemlja i nece pasti bas tako lako... uostalom vodja im govori za sve
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:31   #3
Izraelska vojska je među najjačima na svijetu, a IIRC prije kojih 10+ godina su izveli napad na postrojenja u kojima je Sadam Husein htio razviti nuklearno oružje. Bez problema bi to mogli napraviti i u Iranu, čija je vojna sila, kao i od ostatka muslimanskih država, zanemariva.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:38   #4
Quote:
Xerex kaže:
Izraelska vojska je među najjačima na svijetu, a IIRC prije kojih 10+ godina su izveli napad na postrojenja u kojima je Sadam Husein htio razviti nuklearno oružje. Bez problema bi to mogli napraviti i u Iranu, čija je vojna sila, kao i od ostatka muslimanskih država, zanemariva.
pa ti stavrno pricas bez veze... mislim... Pa pogledaj samo jednu vjezbu Iranske vojske i bit ce ti sve jasno... pa nemozes tek tako govoriti o stavrima u koje nisi upoznat...

Evo ti primjer...

Izraelsko ratno zrakoplovstvo opremljeno je avionima tipa F-15 harrier. i F-16 Falcon i pokoji F-18 Horrnet... e sad ti meni reci... mogu li oni konkurirati Iranskim Mig 29B Fulcrum,Suhoj 31, Suhoj 35 i najnoviji Suhoj 37 za kojega je konstruktor americkoga aviona F-22 Raptor rekao da je daleko ispred sviju... A sposobnosti Miga 29 i F-16 su neusporedive...

Oces da ti pricam jos?
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:39   #5
Iran je puno jaca i stabilnija drzava nego sto je bio Irak.
Dakle to je zemlja sa oko 70.000.000 stanovnika, pretezno brdovitog terena (sjetite se Afganistana) s prilicno jakom infrastrukturom. Mislim da je to ipak malo prevelik orah za Izrael. Pogotovo na "gostujucem terenu". Mogu eventualno probat sa strateskim gađanjem, ali bojim se da bi odgovor bio strahovit.
Pugsley Adams is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:41   #6
Quote:
Pugsley Adams kaže:
Iran je puno jaca i stabilnija drzava nego sto je bio Irak.
Dakle to je zemlja sa oko 70.000.000 stanovnika, pretezno brdovitog terena (sjetite se Afganistana) s prilicno jakom infrastrukturom. Mislim da je to ipak malo prevelik orah za Izrael. Pogotovo na "gostujucem terenu". Mogu eventualno probat sa strateskim gađanjem, ali bojim se da bi odgovor bio strahovit.
Pa neće izraelci u kopneno osvajanje zemlje, već par sabotaža, koje strateško bombardiranje i ode im nuklearni program u vrit. A ako i to ne uspije, uvijek mogu nuklearku.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:43   #7
Quote:
dolinapiramida.blog. kaže:
pa ti stavrno pricas bez veze... mislim... Pa pogledaj samo jednu vjezbu Iranske vojske i bit ce ti sve jasno... pa nemozes tek tako govoriti o stavrima u koje nisi upoznat...

Evo ti primjer...

Izraelsko ratno zrakoplovstvo opremljeno je avionima tipa F-15 harrier. i F-16 Falcon i pokoji F-18 Horrnet... e sad ti meni reci... mogu li oni konkurirati Iranskim Mig 29B Fulcrum,Suhoj 31, Suhoj 35 i najnoviji Suhoj 37 za kojega je konstruktor americkoga aviona F-22 Raptor rekao da je daleko ispred sviju... A sposobnosti Miga 29 i F-16 su neusporedive...

Oces da ti pricam jos?
O Bože. Još jedna koji misli da je Iran vojna sila i da su ruski avioni bolji od američkih.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:47   #8
Quote:
Ken kaže:
O Bože. Još jedna koji misli da je Iran vojna sila i da su ruski avioni bolji od američkih.
ovo nezasluzuje nikakv komentar,

i da iran nije vojna sila, pravi su muslimani, a pravi muslimani ce pojist zidova
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:51   #9
Quote:
Ken kaže:
O Bože. Još jedna koji misli da je Iran vojna sila i da su ruski avioni bolji od američkih.
Što se čudiš, lik vjeruje u bosanske piramide i atlantidu.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:53   #10
Quote:
dolinapiramida.blog. kaže:
ovo nezasluzuje nikakv komentar,

i da iran nije vojna sila, pravi su muslimani, a pravi muslimani ce pojist zidova
Imali smo ovakvu raspravu i na politici i ovdje. Iran je 5. u svijetu samo i isključivo samo ako se gleda broj ljudi koje može regrutirati. Naoružanje im se ne može mjeriti sa Izraelskim.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:54   #11
Quote:
Ken kaže:
Imali smo ovakvu raspravu i na politici i ovdje. Iran je 5. u svijetu samo i isključivo samo ako se gleda broj ljudi koje može regrutirati. Naoružanje im se ne može mjeriti sa Izraelskim.

pa jeste vi ovde zatupljeni... pa provjeri... vidi lipo samo jednu vjezbu iranske vojske... pogledaj to molim te... i bit ce ti sve jasno...

i jos jedna.... iran peti??? ako iran ima 80 milijun aljudi, kako moze regrutirati vise od kine,indije,japana,rusije,USA, pa i njemacke i ostalih zemalja.. pojasni mi tu matematiku... ovde nevridi 2+2=5,.. uostalom vojska koja se brani je uvijek jaca od one koja napada ako im je stalo (primjer domovinski rat) a slabija ako im nije stalo (primjer iraq)
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:56   #12
Quote:
Xerex kaže:
Što se čudiš, lik vjeruje u bosanske piramide i atlantidu.

isto kao sto ja nemogu dokazati da postoji atlantida ti nemozes dokazati da ne postoji... pa nemoj onda molim te govorit bez veze... shvacas?
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 01:56   #13
Šta da gledma vježbu? Kako mašu kalašnjikovima? Što uopće vježba predstavlja Na vježbi prikazane elitne postrojbe koje vjerovatno imaju najbolje oružje. A ostalih 95% vojske? Koje se voze u prastarim ruskim tenkovima i avionima?
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 02:01   #14
Quote:
dolinapiramida.blog. kaže:
isto kao sto ja nemogu dokazati da postoji atlantida ti nemozes dokazati da ne postoji... pa nemoj onda molim te govorit bez veze... shvacas?


Ne dokazuje se da ne nešto postoji. Dokazuje se da nešto postoji.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 02:04   #15
Quote:
Ken kaže:
Šta da gledma vježbu? Kako mašu kalašnjikovima? Što uopće vježba predstavlja Na vježbi prikazane elitne postrojbe koje vjerovatno imaju najbolje oružje. A ostalih 95% vojske? Koje se voze u prastarim ruskim tenkovima i avionima?
molim te nemoj pricati o necemu sto neznas, iranska vojska je jedna od rijetki koja je u stanju napraviti koordiniranu akciju napada u kojoj sudjeluju pjesadija, artiljerija ( sa ruskim raketama zemlja-zelja koje tebi vjerovatno navaljaju), te aviacija ( sa ruskim Migom 29 i Suhojom 35 koji jos ima najbolje sposobnosti leta) tebi ni to nevalja... ali eto... da neblebetam vise

I molim te provjeri stanje u Iranskoj mornarici.. ako blokiraju perzijski zaljeva s onim sta imaju nece ih probiti 6 Izraela... Sami su amerikanci rekli za Iransku mornaricu ( posebno podmornice da su jedne od najboljih na svijetu.)

jos jedna.... iran peti??? ako iran ima 80 milijun aljudi, kako moze regrutirati vise od kine,indije,japana,rusije,USA, pa i njemacke i ostalih zemalja.. pojasni mi tu matematiku... ovde nevridi 2+2=5,.. uostalom vojska koja se brani je uvijek jaca od one koja napada ako im je stalo (primjer domovinski rat) a slabija ako im nije stalo (primjer iraq)
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 02:07   #16
Quote:
Xerex kaže:


Ne dokazuje se da ne nešto postoji. Dokazuje se da nešto postoji.
nase su pretpostavke jednake i prihvati to... kazem ti da nemozes ti dokazati da nesto nepostoji isto kao da ja nemogu da postoji... pa prihvati to...
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 02:10   #17
Quote:
dolinapiramida.blog. kaže:
nase su pretpostavke jednake i prihvati to... kazem ti da nemozes ti dokazati da nesto nepostoji isto kao da ja nemogu da postoji... pa prihvati to...
Ja sam Bog, imam narančastu boju kose, alergičan sam na tamjan te imam krila u rasponu od 158 metara te pucam laser iz očiju. Dokaži da to nije istina.



Naše pretpostavke nisu jednake. Ako nešto tvrdiš, moraš dokazati da to postoji.
Kako oupće dokazati nešto što ne postoji (da ne postoji)?
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 02:11   #18
Odustajem. Shvaćaš ti dečko da npr. danas ništa više ne znači mogućnosti leta. Danas pobjeđuje pilot koji protivnika ima prije na radaru i prije ispali raketu. Tu SAD tuče ruske avione. Drugo, sve što imaju oni rusko, izrael ima američko ili svoje, što je par puta bolje kvalitete.
I kojeg jebenog napada? Ako Izrael napadne, letit će rakete, nuklearna postrojenja će biti sravnjena sa zemljom i to je to. Kao da će Iran uzvratiti invazijom na Izrael
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 02:12   #19
Quote:
dolinapiramida.blog. kaže:
A sposobnosti Miga 29 i F-16 su neusporedive...

mig29 je jednako kvalitetan skoro i kvalitetniji od f-16, samo sto su ameri imali potpunu logistiku i napredne radare pa su prijevremeno detektirali migove sto znaci da su ih mogli srusiti bez problema,

individualna sora 1 na 1 bi bila veoma napeta. , a izrael nema logistike kao sto ima SAD, jedino ako ce SAD pomoci logisticki izrael sto je vrlo izvjesno..

Osobno smatram, nece biti neke velike krize (poput svj. rata ili slicno oko irana), ako i naprave napredno postrojenje, 20ak preciznih bombi bi moglo ozbiljno ostetiti sve to i unazaditi iran dodatnim sankcijama. Malo je izvjesno da SAD fizicki nasrne na teritorij irana jer i sami znaju da je to suludo.


jos k tome irak je sad americki, tako da i tu imaju saveznika, jer je irak i ratovao protiv irana, pa ce vjerojatno i opet ako iran kao reakciju napadne irak.
đoni501 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 02:15   #20
Quote:
Xerex kaže:
Ja sam Bog, imam narančastu boju kose, alergičan sam na tamjan te imam krila u rasponu od 158 metara te pucam laser iz očiju. Dokaži da to nije istina.



Naše pretpostavke nisu jednake. Ako nešto tvrdiš, moraš dokazati da to postoji.
Kako oupće dokazati nešto što ne postoji (da ne postoji)?
nemogu sada, ali kad te pronadjem onda cu dokazati to, shavacas....a u tome i jesu problemi... dokazi ti da nema atlantide.. dokazi da nema boga... nemozes jer ih nisi pronaso... a kad se pronadju onda si vec dokazao da postoje... vidis filozofije
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:13.