Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2009., 15:41   #1
Nevjenčani roditelji

Zanima me koje su realne prednosti bracne u odnosu na izvanbracnu zajednicu (s djetetom)?
Ima li uopce razlike? Svi oko mene tupe da se obavezno treba zeniti, zbog raznoraznih problema oko papira, povlastica itd., ali mi nitko ne zna reci nista konkretno.
Znam da smo jos poprilicno zatucani i da mnogii gledaju na ideju "divljeg braka" s neodobravanjem, no mene to ne dira, nego me zanima dal to ima kakvog utjecaja na povlastice, poreze i ostalo...

Nick Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 15:48   #2
Ima povlastica, da, recimo porez na imovinu po kvadraturi ukoliko posjedujete više od 1 kuće/stana npr. Ne gledam loše na ''divlji brak'' ali ja recimo sa mm-om ne bi tako voljela živjeti. Više volim da cijela familija nosi isto prezime, a ne npr. da mi se dijete drugačije preziva od mene. U brak se ne ulazi pod ''moram'', nego pod ''želim''.
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 16:02   #3
Pa evo vidis meni taj papir ne predstavlja nista, ali pitam iz prakticnih razloga.
Nick Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 16:35   #4
pa onda se ni nemoj ženiti. u brak se ulazi iz ljubavi, a ne iz koristi i praktičnih razloga
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 17:50   #5
Quote:
Tina406 kaže: Pogledaj post
pa onda se ni nemoj ženiti. u brak se ulazi iz ljubavi, a ne iz koristi i praktičnih razloga
Cura je već u braku, samo što ona definira brak drugačije od tebe. I pita ima li praktičnih razloga za potpisivanje papira koji tebi predstavlja brak, a njoj pak samo formalnost.

Mi smo potpisali taj papir iz praktičnih razloga, ali moj muž je stranac pa nam je formalno vjenčanje pojednostavnilo par stvari.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.

Zadnje uređivanje Kakadu : 20.08.2009. at 17:59.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 19:34   #6
Ja nisam još udana i mogu ti reci da nema nikakve razlike. Jedino sta na papirima (kao dj. doplatak i slično) možež birati dali ces napisati samohrana majka ili izvanbračna zajednica. Nemas nikakvih privilegija a ni nedostataka. Sasvim svejedno. Papira jedino sta moras vise imati je ''problem'' oko djetetova prezimena i to napravis odmah nakon rođenja ako zelis da ti dijete ima tatino prezime potpišete papir u kojem on priznaje djete kao njegovo. To ti je 5 min posla i cijeli zivot si na miru. Ja sam sve tako sredila i sad, nakon par godina odlucila se ozenit, neobavezno, bez zurbe, pritiska i trudnoce. Kad i ako se odlucis ozenit neka to bude tvoja zelja a ne tuđa niti zbog papira.
mamica :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 20:47   #7
Quote:
Nick Nick kaže: Pogledaj post
Zanima me koje su realne prednosti bracne u odnosu na izvanbracnu zajednicu (s djetetom)?
Ima li uopce razlike?
pravno:
dijete rođeno u braku - otac se podrazumjeva da je muž majke
izvan braka - priznavanje očinstva na zapisnik pred CZSS


imovina - nikakva razlika ono što je tvoje je tvoje a ono što ste stekli zajedno dijeliš i bračna i izvanbračna.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 21:32   #8
mi smo živjeli i u izvanbračnoj zajednici, sad živimo u bračnoj
vjenčanje mi nije bitno, ali nit imam išta protiv pa smo se vjenčali.

u izvanbračnoj smo dobili i dijete. sitnih nepraktičnosti ima, ali ništa zbog čega bi se trebalo ženiti ako to ne želiš.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 07:31   #9
Izvanbračna sa djetetom.

Nikada nikakvi problemi.

Jedino, koliko sam ja upućena, žena sa djetetom u izvanbračnoj zajednici nema pravo zvati se samohranom majkom. Možda griješim...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 07:55   #10
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Izvanbračna sa djetetom.

Nikada nikakvi problemi.

Jedino, koliko sam ja upućena, žena sa djetetom u izvanbračnoj zajednici nema pravo zvati se samohranom majkom. Možda griješim...
ima pravo ali treba dokazivati da je partner otišao... to je lakše kada si u braku jer postoji vjenčani list pa Presuda za razvod braka. U izvanbračnoj nema vjenčanog lista pa nema ni presude...
Samohranost kao majka dokazuješ nanovo tužbom i podkrepljuješ svjedocima.

Izvanbračna je zajebanija kada ju dokazuješ i tražiš neka prava.. tu je zahvalnija bračna jer je sve crno na bijelo.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 08:45   #11
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ima pravo ali treba dokazivati da je partner otišao... to je lakše kada si u braku jer postoji vjenčani list pa Presuda za razvod braka. U izvanbračnoj nema vjenčanog lista pa nema ni presude...
Samohranost kao majka dokazuješ nanovo tužbom i podkrepljuješ svjedocima.

Izvanbračna je zajebanija kada ju dokazuješ i tražiš neka prava.. tu je zahvalnija bračna jer je sve crno na bijelo.
To znam.

Ja sam zapravo mislila na nešto što sam pročitala na ŽuD-u (slična tema je aktualna), da žene s djecom u izvanbračnoj zajednici mogu birati hoće li negdje napisati "izvanbr. zajednica" ili "samohrana majka". Koliko ja znam, za vrijeme trajanja zajednice, žena se nema pravo nazivati samohranom majkom.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 08:54   #12
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
To znam.

Ja sam zapravo mislila na nešto što sam pročitala na ŽuD-u (slična tema je aktualna), da žene s djecom u izvanbračnoj zajednici mogu birati hoće li negdje napisati "izvanbr. zajednica" ili "samohrana majka". Koliko ja znam, za vrijeme trajanja zajednice, žena se nema pravo nazivati samohranom majkom.
e vidiš sad problema tu.. ako se rodi dijete smatra se da je izvanbračna zajednica iako možda traje kraće od 3 godine.
Ali nigdje ne piše koliko izv. br. zajednica traje.. (u bračnoj to stoji).. znači ako ćeš rušiti da izv. br. zaj ne traje ti trebaš pred sudom pokrenuti deklaratrornu (utvrđujuću) tužbu da je izv. br. zajednica prestala postojati, podkrepiti svjedocima itd. i tek kada dobiješ presudu tada mijenjaš status.

Zahebanije nego kada si u braku uglavnom... jer se u braku sve pretpostavlja a u izv. br. zajednici sve se dokazuje... (da više ne filozofiram - ovo je bit onog što želim reći)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:26   #13
Nevjenčani roditelji

ovak, ne znam je li ova tema već bila ili se o ovoj situaciji pričalo na nekoj drugoj - ugl. molim modove da prebace ako treba.

trudna sam i u nevjenčanom braku. ne namjeravamo se vjenčati iz raznih razloga.

zanima me ima li to kakvih zakonskih posljedica za dijete, odnosno na kaj se trebamo pripremiti s birkoracijom.
naked is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:29   #14
Prema obiteljskom zakonu nakon rođenja djeteta se izvanbračna zajednica izjednačuje s bračnom u smislu prava i obveza, tako da nemaš brige...
Sve ćete raditi i prolaziti isto kao da ste u braku.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:31   #15
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Prema obiteljskom zakonu nakon rođenja djeteta se izvanbračna zajednica izjednačuje s bračnom u smislu prava i obveza, tako da nemaš brige...
Sve ćete raditi i prolaziti isto kao da ste u braku.
thnx. nekaj sam čula da se ima problema s putovnicom za dijete

i kakva je procedura kad rodim i prijavljujemo dijete? navodno se daju neke izjave...
naked is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:32   #16
Mislim da nema nikakvih problema, jedino možda više birokratskih pitanja, ali to je zanemarivo.
vjestica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:38   #17
Quote:
naked kaže: Pogledaj post
thnx. nekaj sam čula da se ima problema s putovnicom za dijete

i kakva je procedura kad rodim i prijavljujemo dijete? navodno se daju neke izjave...
nema nikakvih zakonskih problema
za putovnicu jedan roditelj predaje zahtjev, a drugi podiže gotovu putovnicu - al to je, čini mi se, procedura za svaku dječju putovnicu
a kod prijave djeteta nakon rođenja, ti ne potpisuješ nikakvu izjavu, a otac mora potpisati da je suglasan s time da je on otac djeteta (tj. izjavu kojom priznaje dijete) i s tom izjavom se rade daljnji dokumenti (rodni list, domovnica)
__________________
moja beba
vjerojatno smo cura
toja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:38   #18
baš sam htjela otvoriti ovakvu temu. ni mi nismo vjenčani, i koliko mi se čini ne bi trebalo biti nikakvih problema prilikom prijeve bebe, osim možda par pitanja više..
__________________
Stigla nam je mala čupavica!
yellowzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:44   #19
Quote:
naked kaže: Pogledaj post

i kakva je procedura kad rodim i prijavljujemo dijete? navodno se daju neke izjave...
pred matičarom kojemu prijavljuješ dijete otac izjavi (i kasnije potpiše) da priznaje dijete kao svoje, a ti izjaviš (ne sjećam se jel i to trebaš potpisat) da se s tim slažeš
i to je sva procedura više

jedino što kod prijavljivanja djeteta morate biti oboje prisutni cijelo vrijeme (a mi smo, budući da nismo imali kome ostavit bebu, i nju vodili sa sobom), a kad ste vjenčani mama može bit u autu s bebom pa samo doći potpisati
(to je jednostavnije jer nije baš preporučljivo voditi tak malu i osjetljivu djecu u prostor gdje defilira svaki dan brdo ljudi)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 13:07   #20
za putovnicu su meni rekli - ovisno čije prezime ima dijete.
recimo mi nismo formalno vjenčani, a mali ima tatino prezime i ako ga ja stavim na sebe i hoću nekud otići van hrv. onda otac mora potpisati neku suglasnost da se slaže (da ja ne bi otela i odvela dijete )
i navodno carinici znaju po pitanju razl. prezimena mame i djeteta raditi komplikacije
__________________
while we try to teach our children all about life, our children teach us what life is all about.
Irra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:17.