Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2012., 16:35   #201
Quote:
Matahari kaže: Pogledaj post
Imam veliki problem pa molim ljude koji stvarno znaju kako u ovim stvarima da mi ponude neko rješenje.
Naime postala sam vlasnica parcele (nasljeđivanjem) koja je u širini jako uska, a na njoj planiram graditi kuću.
Dok sam skupljala papire za kuću geodeta je izmjerio da je susjed s jedne strane uzeo čak 4-5 metara cijelom dužinom parcele i zato je moja parcela tako uska. Ograda koja dijeli parcele je prilično ruševna i izgleda da je međa postupno kroz godine pomakivana dok nije došlo do ovih razmjera.
Geodet mi je rekao da imam dvije opcije: napraviti iskolčenje i lupiti novu ogradu pa nek on mene tuži (ali on je bio u posjedu kojih 20-ak ili više godina i kaže budući da se mi nismo bunili da su šanse 50:50 posto da dobijem) ,
ili da ja njega tužim i pokušam to sudski rješiti.
Nemam pojma kaj bi bilo pametno, ali tih par metara mi itekako puno znači pogotovo jer se radi duž cijele parcele.
Uz to taj susjed prodaje svoju nekretninu (isto je dobio nasljeđivanjem i živi na drugom mjestu) tako da ako ja lupim novu ogradu, on to nebi mogao spriječiti kad ga nema tamo.
Kaj napraviti?
Po meni najbolje napraviti iskolčenje vaše parcele, pa čekati reakciju druge strane.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 17:39   #202
Quote:
Matahari kaže: Pogledaj post
Imam veliki problem pa molim ljude koji stvarno znaju kako u ovim stvarima da mi ponude neko rješenje.
Naime postala sam vlasnica parcele (nasljeđivanjem) koja je u širini jako uska, a na njoj planiram graditi kuću.
Dok sam skupljala papire za kuću geodeta je izmjerio da je susjed s jedne strane uzeo čak 4-5 metara cijelom dužinom parcele i zato je moja parcela tako uska. Ograda koja dijeli parcele je prilično ruševna i izgleda da je međa postupno kroz godine pomakivana dok nije došlo do ovih razmjera.
Geodet mi je rekao da imam dvije opcije: napraviti iskolčenje i lupiti novu ogradu pa nek on mene tuži (ali on je bio u posjedu kojih 20-ak ili više godina i kaže budući da se mi nismo bunili da su šanse 50:50 posto da dobijem) ,
ili da ja njega tužim i pokušam to sudski rješiti.
Nemam pojma kaj bi bilo pametno, ali tih par metara mi itekako puno znači pogotovo jer se radi duž cijele parcele.
Uz to taj susjed prodaje svoju nekretninu (isto je dobio nasljeđivanjem i živi na drugom mjestu) tako da ako ja lupim novu ogradu, on to nebi mogao spriječiti kad ga nema tamo.
Kaj napraviti?
Geodeta - sudski vještak, treba napraviti snimku sadašnjeg stanja i iskolčenje onako kako bi trebalo biti, da i tvoja i susjedova parcela budu u veličini po katastru (naravno, u točnosti koja je moguća obzirom na mjerilo plana). Po tome iskolčenju napravi betonsku ogradu, a susjed neka tuži ako misli da je u pravu. Elaborat si sačuvaj kao dokaz, pa će geodeta moći posvjedočiti kako i zašto je to napravio. Ako nisi sigurna, ostavi još 10 cm više susjedu, za svaku sigurnost.
I spremi živce u frižider, a susjeda uputi na geometra ako mu kaj nije prav.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 21:22   #203
Ne bi ja pravio betonsku ogradu, niti posebni elaborat.
Troškovi tog posla, tj.samog iskolčenja bi trebali biti minimalni, jer susjed ima pravo u roku od 30 dana na posjedovnu zaštitu, u kojoj bi skoro pa sigurno uspio.
Zato bi troškove tog pokušaja trebalo smanjiti.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 23:21   #204
Pozz svima, imam pitanje a ako san pogriješila temu molim vas ispravite me. Unaprijed hvala
Ovako stvari stoje. Muž i ja živimo u kući s njegovom bakom. Više puta je rečeno usmeno kako će ta kuća pripasti mom mužu, jer se on oduvijek za nju brine itd. Mi tu živimo oko 10 godina a uložili smo velike novce, jer se kao oduvijek zna da ta kuća ide nama.
Jedno vrijeme ta baka je napisala oporuku, kojom ostavlja kuću mom mužu, ali je nakon nekih nesuglasica tu oporuku ukinila.
E sad, moj muž ima još braće. A šta se tiće njegovog oca kojem bi ta kuća možda zakonski pripala, on se oduvijek slaže da kuća ide mom mužu.
Mi ne želimo otić iz te kuće, (niti nas itko tjera) jer smo u nju uložili pravo malo bogatstvo (znam budale) .
Šta mislite o ovoj situaciji, imamo li mi jednog dana ikakvog prava?
maja4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 20:12   #205
Quote:
maja4 kaže: Pogledaj post
Pozz svima, imam pitanje a ako san pogriješila temu molim vas ispravite me. Unaprijed hvala
Ovako stvari stoje. Muž i ja živimo u kući s njegovom bakom. Više puta je rečeno usmeno kako će ta kuća pripasti mom mužu, jer se on oduvijek za nju brine itd. Mi tu živimo oko 10 godina a uložili smo velike novce, jer se kao oduvijek zna da ta kuća ide nama.
Jedno vrijeme ta baka je napisala oporuku, kojom ostavlja kuću mom mužu, ali je nakon nekih nesuglasica tu oporuku ukinila.
E sad, moj muž ima još braće. A šta se tiće njegovog oca kojem bi ta kuća možda zakonski pripala, on se oduvijek slaže da kuća ide mom mužu.
Mi ne želimo otić iz te kuće, (niti nas itko tjera) jer smo u nju uložili pravo malo bogatstvo (znam budale) .
Šta mislite o ovoj situaciji, imamo li mi jednog dana ikakvog prava?
Nema veze s dosjelošću, nego više sa nasljednim pravom.

Ako je mužev otac jedini nasljednik bake, onda nema problema, osim ako on umre prije bake.
Osim toga, pretpostavljam da i otac ima imovine za naslijeđivanje, pa je možda ta bakina kuća tek dio imovine koju bi muž i njegova braća naslijedili od oca.

Ako ste ulagali u povećanu vrijednost nekretnine, možete od drugih nasljednika tražiti povrat uloženog, ako oni traže udio u nasljedstvu.
U nekretnini živite, imate posjed, pa vas ne bi mogli niti izbaciti samo tako.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 22:10   #206
Hvala

Stavila sam na dosjelost jer iskreno nisan imala pojma di to stavit
maja4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 18:27   #207
Molim Vas pomoč u vezi problema vlasništva nekretnine.
Prije 10,5 god. kupio sam vinograd i klijet na čestici koja je jedna od 6 čestica koje čine 1 zk uložak.
Upisao sam se u katastar te čestice kao posjednik ali nisam se mogao upisati na mjesto svog prodavaoca u gruntovnici samo na temelju ugovora jer nije bilo moguće pribaviti od svih vlasnika čestica očitovanje(neki su pokojni ).
Sada pokrečem pojedinačni ispravni postupak za svoju česticu kako bi se mogao uknjižiti u gruntovnicu.Ujedno pokrečem i legalizaciju klijeti koja je ucrtana 10,5 godina u katastru i gruntovnici te uzimam 3 primjerka katastarskog plana.
Problem je sljedeći na katastarskom planu se vidi da klijet prelazi na susjednu česticu cijelom svojom dužinom oko pola metra.To nisam dosad znao jer sam posjed kupio od vlasnika koji mi je pokazao da je međa na rubu klijeti pa čak i pola metra od nje a i sa susjedom nisam nikad imao problema ni njegovog spomena da sam na njegovom dijelu.
Moj zadnji red vinograda također je u paraleli sa klijeti što ja obrađujem več toliko godina.Na koji način da riješim među sa susjedom pošto se bojim da kad legaliziram klijet neču nakon par godina morati rušiti tih pola metra.Da li da sklopimo neki sporazum ukoliko je on voljan ili da li imam pravo na dosjelost jer se smatram kvalificiranim posjednikom.
Napominjem i ja i susjed smo upisani zasad samo u katastar i nikad sa njegove strane nije ni bilo spomena da je to na njegovom.
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru.
neon69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 07:47   #208
ps.moguče da je i vlasnik samo što to nije još proveo gruntovno pa se i stog vodi samo kao posjednik.
neon69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 15:38   #209
ako sam falila temu molim vas da me ispravite na čemu se unaprijed zahvaljujem, naime imam pitanje kolko bi ova zavrzlama,tj.otpetljavanje moglo potrajati,odnosno želim potvrdu za ono što sav već čula...

Naime moj otac je davne 1966.ili 67. kupio zemljište i na njemu polako gradio ovu kuću u kojoj smo sad, znači već preko 40 godina smo ovdje. Pogriješio je što nikad nije prepisao vlasništvo terena na svoje ime pa tako nema ni vlasn.list za tu kuću.Sad po stare dane i pod našim pritiskom krenuo je u riješavanje tog problema. Čovjek od kojeg je kupio je već pokojan ,teren su naslijedili njegovi nećaci koji od nas traže bez određenog razloga novce, smatramo da im nismo dužni ništa, i iz tog razloga smo podignuli tužbu da se dokaže pravo vlasništva. Sve te godine se između nijedne stranke ne vodi nikakav spor glede tog zemljišta, nitko nam nije branio gradnju te iste obit.kuće ,oni jednostavno žele nešto zaraditi onako usput. Odvjetnik kaže da su svi argumenti na našoj strani i da će sve to brzo završiti,a mi živimo u nadi da će to stvarno biti tako. Molim vaše mišljenje,hvala
moka shake is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 22:15   #210
Po ovome kratko što ste napisali ne bi trebalo bit problema.

Je li zemljište u vrijeme kupnje bilo u režimu društvenog vlasništva?
Je li kuća ima građevinsku?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 23:40   #211
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Po ovome kratko što ste napisali ne bi trebalo bit problema.

Je li zemljište u vrijeme kupnje bilo u režimu društvenog vlasništva?
Je li kuća ima građevinsku?
kuća nema građevinsku jer je otac nije nikad ni tražio,kao što nije ni zemljište na kojem je kuća prepisao na sebe,za kuću imamo jedino posjedovni list u ovom trenutku
moka shake is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 14:22   #212
Quote:
moka shake kaže: Pogledaj post
ako sam falila temu molim vas da me ispravite na čemu se unaprijed zahvaljujem, naime imam pitanje kolko bi ova zavrzlama,tj.otpetljavanje moglo potrajati,odnosno želim potvrdu za ono što sav već čula...

Naime moj otac je davne 1966.ili 67. kupio zemljište i na njemu polako gradio ovu kuću u kojoj smo sad, znači već preko 40 godina smo ovdje. Pogriješio je što nikad nije prepisao vlasništvo terena na svoje ime pa tako nema ni vlasn.list za tu kuću.Sad po stare dane i pod našim pritiskom krenuo je u riješavanje tog problema. Čovjek od kojeg je kupio je već pokojan ,teren su naslijedili njegovi nećaci koji od nas traže bez određenog razloga novce, smatramo da im nismo dužni ništa, i iz tog razloga smo podignuli tužbu da se dokaže pravo vlasništva. Sve te godine se između nijedne stranke ne vodi nikakav spor glede tog zemljišta, nitko nam nije branio gradnju te iste obit.kuće ,oni jednostavno žele nešto zaraditi onako usput. Odvjetnik kaže da su svi argumenti na našoj strani i da će sve to brzo završiti,a mi živimo u nadi da će to stvarno biti tako. Molim vaše mišljenje,hvala
molim još koje mišljenje,možda iskustva? hvala
moka shake is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 22:29   #213
na parceli imam 8 čestica koje 4 glase na mene a 4 na pokojne osobe kojih nema preko 30 godina mene zanima dali mogu ove 4 čestice tužbom DOSJELOST riješiti u posjedu sam 9 godina i da još napišem u katastru sam vlasnik svih 8 čestica ili ima neki drugi način da riješim te 4 čestice
robberta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 22:50   #214
dosljednost

Moja majka i teta su nasljedile dosta zemlje od moga djeda zemlja je bila cista . .Na toj zemlji je bila drvena stara kuca koju su one posudile nekom covjeku jos pocetkom 80ih.Taj covjek je posvojio sina i i oni su sagradili kucu na nasoj zemlji.Pitanje dali je on to smio iako je znao da nije njegova i dali se mogao upisati u knjige i dobiti dozvole za kucu bez da su moja mama i teta znale uopce za to i da ih nije nikakav sud ili netko obavijestio o tome i sta ja mogu eventualno napravit glede toga
buza44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 00:45   #215
podijela imovine

večer
neznam di da postavim temu pa ako ne prpada ovdje neka je admin premijesti...
radi se o ovome...
zanima me što se događa kad vlasnik,kao što je moja teta,od mog oca sestra ne uživa imanje preko 40 godina koji su vlasnici moj tata i ona...ona je otišla od kuće još kao mlada a otac uživa sve cijelokupno imanje i sada se je ona sijetila doći i tražiti jedan dio terena,a nije dobra sa mojim ocem,a nikada otkad je otišla nije kročila na to imanje niti u našu kuću...
mene zanima što se događa sa dijelom imanja koje vlasnik ne uživa preko 40 godina,dal ima negdje u zakonu nešto o tome,ako ima neka netko postavi...
lijepi pozdrav
__________________
Pravila uređivanja potpisa
java rab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 16:04   #216
Tužba oko zemljišta

evo ovako da i ja iznesem svoj problem

jedan gospodin nas tuži zbog zemlje, ta je zemlja jednom trećinom na nama, jedna trećina na njemu, a jedna trećina na nekom trećem gospodinu...

od tužitelja majka je tužila moju babu koja za zemlju na foru da ju je ona obrađivala i dovela svjedoke koji su to potvrdili, a moja baba nije mogla dolaziti na sud jer je moj djed u to vrijeme bio jako bolestan (na samrti) pa se morala brinuti o njemu, ta je gospođa s obzirom na nedolazak moje babe dobila spor i zemljište, nakon toga to zemljište nije ni na koga upisano, pa je išao novi postupak na kojem je opet podijeljeno na tri dijela i nitko se nije žalio u žalbenom roku, od toga je prošlo dosta godina, oko 15.

i sad njezin sin pokušava opet to uzeti na tu istu foru da je njegova majka to obrađivala i na osnovu prve sudske presude koja je u njegovu korist, e sad druga presuda je u našu korist, možete li mi reći kakve su nam šanse da dobijemo to?

btw taj treći se gospodin kao odrekao svog dijela zamlje u korist tužitelja, njih dvojica imaju očito nekakav dogovor...
__________________
Bender: *snore* "Kill all humans...Kill all humans...Must kill all hu..." - Fry: "Bender, wake up!" -Bender: "I was having the most wonderful dream! I think you were in it."
bbaco is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 20:21   #217
WTF

Evo jos jedne situacije:

1.Kuca je na čestici sa 4 posjednika upisana u katastru i zauzima ukupno 1/2 čestice
2.Posjednici su nasljednici u 1/4
3.Kuca je napravljena prije 30 god od strane jednog od 4 spomenuta posjednika i cijela čestica je korištena isto toliko vremena bez bilo kojih zahtjeva ostalih posjednika
4.Mi dvoje smo nasljednici spomenute kuce po jednom od 4 spomenuta posjednika
5.Sada odjednom ispada da svi ostali posjednici imaju pravo na svoje dijelove...odnosno neki čak na udio kuće jer ista zauzima 1/2 čestice
6.Potrebna je legalizacija kuće ...

Kaže advokat da nema dosjelosti jer su drugi posjednici direktni nasljednici i da je taj posjednik koji je izgradio kuću i koristio zemljište znao da to u stvari nije sve njegovo ?

W T F
__________________
I used to be catholic but converted to Narcissism
TwoFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 17:28   #218
nacionalizirani stan

Zanima me da li se dosjelost odnosi i na nacionalizirane stanove?
E da , trebam preporuku za dobrog odvjetnika vezanog za tu temu u ZG.
Pushmepulli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 14:43   #219
Održavanje tuđeg zemljšta?

Imao bih jedno pitanje vezano za susjedno zemljište.
Naime,zemljište pored našeg održavamo vec 15-17 godina.
Vlasnik je u pocetku htio prodavati,te smo mislili kupiti po pola sa susjedom ali je cijena bila prevelika pa je opcija otpala.Održavamo zemljište skupa sa susjedom po pola,čistimo,kosimo,i sve ostale radnje da nam se nebi skupile razne štetočine i ostalo.Kako se vlasnik uopce nije pojavljivao mi smo svoje neke stvari odložili na to zemljište,tipa tačke,posadili cvijece,odložili bicikle i sl.Vlasnica (kcer preminulog bivseg -vlasnika) se pojavila danas te prijeti da ce podici sudsku tuzbu protiv nas.E sad me zanima imamo li mi kakva prava posto smo to zemljiste odrzavali i cistili,a oni se opce nisu pojavljivali?
Zanima me jer je susjed par ulica dalje na istu situaciju (tuđe zemljište,nitko nije održavao,pa se on brinuo o tome) prisvoio to zemljište te se ono prenjelo na njega.
Kakve su nam mogucnosti?
Hvala.
buhazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 19:20   #220
Mislim da se radi negdje o dvadeset godina za poljoprivredno zemljište a 40 za građevinsko. Mislim da se to zove dosjelost ili tako nešto. Stari mi je objašnjavao nešto da se to vuče još iz rimskog prava. Ako se ona samo izvikala na vas i ništa nije poduzela možete biti mirni. Sličan sam slučaj imao doma. Sa susjedom kupili plac popola i napravili kuće - blizanke. Živjeli mirno skoro 30 godina, a onda se on dosjetio da mi imamo više zemlje za otprilike dva parkirna mjesta. Nije htio pristati na isplatu nego je htio zemlju. Raspitali smo se je li to dosjelo na nas jer je koristimo 30 godina i ispalo da nije. Trebalo je proć 40 - tako nešto. Sad zidić ide u dijagonali - kreće od između kuća pa na kraju dvorišta ulazi dva metra u naše, a prije je išao točno po sredini, nastavljao se na zamišljenu crtu koja dijeli kuće. Uglavnom sranje.
__________________
Di će suza neg na oko
bojlere is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:45.