Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2014., 13:05   #1
Odgoda škole

Više sam dosadila sa istom temom svima oko sebe pa da i vas malo udavim . Mali je rođen u veljači 2008, tako da bi na jesen trebao krenuti u školu. Međutim, ja sam otpočetka više navijala za odgodu, obzirom da će najesen imati 6 i pol godina.
Svatko ima drugačije mišljenje o odgodi, neki psiholozi su za odgodu, neki pak nisu. Vrtićka psihologinja je rekla da mu odgoda ne treba jer da još jedna godina u vrtiću može biti dvosjekli mač.
Testiranje je prošlo odlično, nema nikakvog odstupanja ili nezrelosti. A ja se još uvijek mozgam i važem što da radim.

Što vi mislite? Je li lakše da dijete ide sa 7 i pol ili sa 6 i pol godina u školu?
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 13:41   #2
Odgoda škole

Nezahvalno je to generalizirati kad je svako dijete drugacije.
Imam dvije kolegice, od jedne ja mala isla sa 6 i pol godina u skolu, a druga je trazila odgodu za malog i on je isao sa 7 i pol. I obje su zadovoljne svojom odlukom, djeca su u oba slucaja bila u tom trenutku spremna za skolu. Tako da je sve individualno.

Ti najbolje poznajes svoje dijete. Probaj uzeti u obzir koliko njegovih prijatelja iz vrtica/kvarta krece u skolu, mozda budu zajedno u razredu, pa ti to pomogne u odluci, buduci da kazes da je vec sada zreo za skolu.
__________________
ono sve što znaš o meni
to je stvarno tako malo
*chiara* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 13:51   #3
Quote:
*chiara* kaže: Pogledaj post
Nezahvalno je to generalizirati kad je svako dijete drugacije.
Imam dvije kolegice, od jedne ja mala isla sa 6 i pol godina u skolu, a druga je trazila odgodu za malog i on je isao sa 7 i pol. I obje su zadovoljne svojom odlukom, djeca su u oba slucaja bila u tom trenutku spremna za skolu. Tako da je sve individualno.

Ti najbolje poznajes svoje dijete. Probaj uzeti u obzir koliko njegovih prijatelja iz vrtica/kvarta krece u skolu, mozda budu zajedno u razredu, pa ti to pomogne u odluci, buduci da kazes da je vec sada zreo za skolu.
pa je zreo i nije.. Emocionalno je sazrio u zadnjih par mjeseci, ali nije baš samostalan, makar je to naša krivnja. Najbolji prijatelj bi išao s njim ove godine u razred, ostali će ići u drugu školu zbog produđenog boravka.
I plus mi je za ovu godinu što znam da će mu biti divna učiteljica
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 14:02   #4
Nije samostalan kako? Mislis zbog odlaska/dolaska u skolu ili higijenske navike?
Uciteljica ti je jako bitna stavka.
__________________
ono sve što znaš o meni
to je stvarno tako malo
*chiara* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 14:42   #5
Mi imamo još 2 godine do škole, ali ja već sad planiram odgodu, tako da su to 3. Zanima me što može biti loše u toj odluci, zašto je godina dana u vrtiću više "dvosjekli mač"?
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 15:12   #6
ja ne vidim nista lose u ostajanju u vrticu do 7,5 godina, osim sto bi moglo biti dosadno djetetu ako svi njegovi odu u skolu. ja bi se time vodila ako je dijete zrelo za skolu inace, ima li drustva u vrticu. ako nema, upisala bi ga u skolu, ako ima, ostavila bi ga.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 17:30   #7
ma nesamostalan u smislu da si ne može zavezati vezice, dobro, to rijetko koje dijete u prvom razredu zna. Redovito se vrati iz vrtića i potkošulja mu viri van, ne briše nos dovoljno pa bude pun govanca.

Nemam ni ja ništa protiv odgode, zato ovoliko važem, stručnjaci u školi i vrtiću vele da je spreman, s druge strane, roditelji druge djece, oni iskusniji mi savjetuju da je odgoda bolja. Jer ih zatrpavaju gradivom jer ta djeca doslovno cijeli dan bulje u knjigu, što u školi, što doma. Djeca maltene uče kao za doktorat.

Malo mi je to nevjerojtano, jer uglavnom slušam horor priče s tim gradivom. Čak sam razmišljala da ga uopće ne upišem u školu nego da pobjegnemo u divljinu

U vrtiću će biti par prijatelja što neće ove godine u školu, dok će taj jedan najbolji prijatelj ove godine u školu.
Vrtić u koji ide je pretrpan zato ide nevoljko tamo, kao i većina djece, zato govorim da može biti dvosjekli mač i to je doslovno borba za kutak prostora.
A bilo bi izuzetno blesavo da ga sad upišem u drugi vrtić..
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 23:02   #8
ako stručniji od tebe kažu da je spreman, ja bih vjerovala njima...

nama su oni uvijek bebe, ali treba dijete pustit svojim putem, zapitaj se je li to još jedna stvar gdje ćeš ga kočit u samostalnosti o kojoj pričaš?

kod nas u BiH polaze i ranije u devetogodišnju i ništa im ne fali, mislim da s i na zapadu rano kreće...
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 10:23   #9
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
Više sam dosadila sa istom temom svima oko sebe pa da i vas malo udavim . Mali je rođen u veljači 2008, tako da bi na jesen trebao krenuti u školu. Međutim, ja sam otpočetka više navijala za odgodu, obzirom da će najesen imati 6 i pol godina.
Svatko ima drugačije mišljenje o odgodi, neki psiholozi su za odgodu, neki pak nisu. Vrtićka psihologinja je rekla da mu odgoda ne treba jer da još jedna godina u vrtiću može biti dvosjekli mač.
Testiranje je prošlo odlično, nema nikakvog odstupanja ili nezrelosti. A ja se još uvijek mozgam i važem što da radim.

Što vi mislite? Je li lakše da dijete ide sa 7 i pol ili sa 6 i pol godina u školu?
a kak ces odgoditi, kada je obveznik, testiranje je vec prosao i nema nikakvog odstupanja

kod ovih granicnih po rodjenju, ja bih isto radije birala odgodu...
nece puno na gradivu propustiti u zivotu, a jednu godinu bezbriznog igranja, nece vise nikada nadoknaditi.

a kja on kaze? prica li sto o skoli, zanima ga? kak se inace igra? cega se igra?
da li je vise tip od trcanja i penjanja, istrazivanja po prirodi, igranja nogometa, odn. bilokakve fizicke aktivnosti ili mu je draze crtanje, farbanje, citanje prica i sl. moze mirno sjediti i za igru bira sjedacke aktivnosti?
kakav je bio sa predskolskim zadacima u vrticu?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 16:43   #10
Mi smo odgodili, ali i strucnjaci su bili za to. Bas sam u petak dobila rjesenje doma. A mjesec je samo mladi od tvoga
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 19:34   #11
ići ću idući tjedan do škole pa još popričati sa psihologom. Inače, imamo tu sreću da je škola jedna od boljih škola u gradu.
Prije testiranja ga nisam pripremala, da se vidi stvarno stanje negovih intelektulanih i emocionalih sposobnosti.
Što se tiče sjedanja i slušanja, prilagodljiv je, tako da je to veliki plus, mislim da će moći bez problema odsjediti u školi par sati. Ali da mu je draža fizička aktivnost, je. Na početku godine je imao problem sa radnim listićima jer se trudio što prije sve odraditi pa da se može igrati.
Sad je ipak malo bolje, koncentrira se, malo je sporiji u ispunjavanju, ali sve riješi i uglavnom bez greške. Ne, nismo ga to mi učili, da mora biti besprijekoran, uvijek su mi išli na živce roditelji koji očekuju besprekornost od djece.

Što se tiče nas, mi bi najradije da ostane doma još jednu godinu, ali gledam što je za njega najbolje. I jako mi otežava što ne postoji univerzalan odgovor što je najbolje za dijete. Ostati doma ili krenuti u školu.
Kako može biti loše da dijete ostane doma još godinu dana?

Lopto, blago vam se, bar ne trebate mozgati što ćete
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 19:41   #12
pa moze biti lose ako dijete umire od dosade u vrticu jer su svi prijetelji otisli u skolu i moze biti lose ako dozili da ne ide u skolu po nekoj kazni ili zbog svog nedostatka
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 03:51   #13
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
ma nesamostalan u smislu da si ne može zavezati vezice, dobro, to rijetko koje dijete u prvom razredu zna. Redovito se vrati iz vrtića i potkošulja mu viri van, ne briše nos dovoljno pa bude pun govanca.

Nemam ni ja ništa protiv odgode, zato ovoliko važem, stručnjaci u školi i vrtiću vele da je spreman, s druge strane, roditelji druge djece, oni iskusniji mi savjetuju da je odgoda bolja. Jer ih zatrpavaju gradivom jer ta djeca doslovno cijeli dan bulje u knjigu, što u školi, što doma. Djeca maltene uče kao za doktorat.

Malo mi je to nevjerojtano, jer uglavnom slušam horor priče s tim gradivom. Čak sam razmišljala da ga uopće ne upišem u školu nego da pobjegnemo u divljinu
Ma čekaj, pa što se toliko promijenilo s gradivom u prva četiri razreda škole Kakav crni doktorat?
Ja inače ovo nisam čula od prijatelja u Hrvatskoj. Djeca idu u školu kao što su išla i prije, nekima ide bolje, nekima teže, neki vole, neki ne. Ljudi isto vole napraviti dramu od svega.

Ako mu idu prijatelji, nek ide, što će u vrtiću raditi?

Kod nas se kreće na 5. rođendan, cca (taj Year 0 je naravno ipak drukčiji od hrvatskog prvog razreda, jer su tako mali klinci). Mi ćemo je dati i malo ranije (par tjedana, tako se poklapa s početkom semestra), ako ne bude nekih problema, da ostane u godini s prijateljima koji su uglavnom 3-6 mjeseci stariji.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 09:35   #14
moja je rođena 15.6. 2009...
mi nismo obveznici slijedeće godine ali moram priznati da mi se ekipa koja živi vani čudom čudi kako mogu dati u školu dijete sa 7 god i 3 mjeseca a ne sa 6 god i 3 mjeseca jer kod njih u zapadnom svijetu se kreće i ranije u školu.... (ja već obznanila kako neće sa 6 godina i 3 mjeseca u školu)

e sad da mene ubiješ ako ja kužim što to nas roditelje iz ove zemlje sprečava da dajemo djecu ranije a kod susjedstva se podrazumijeva da daju djecu ranije
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 12.05.2014. at 09:48.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 09:43   #15
jer smo mi normalni a oni ne.
pogledaj finsku, djeca krecu iza 7g u skolu. plus, ovo kretanje sto ranije je skroz drugacije organizirano, njima taj 1 razred nije kao kod nas prava skola.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 09:47   #16
a valjda i ja se tješim da je tako
doduše moja mlađa će krenuti u ovaj novi program (ako ostane tako) kada bude osnovna škola produljena na 9 godina... (biti će prva generacija u tom điru) a kretati će se ranije godinu dana
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 10:30   #17
kod nas u BiH ide se ranije jer je devetogodišnja, ali taj prvi razred nije prvi razred iz starih vremena ili to što je u Hrvatskoj sad, već se na podu sjedi (ne stalno), gleda se televizija, imaju igre, kao malo napredniji vrtić i traje samo par sati, za mnoge roditelje je to tlaka sa dovoženjem i odvoženjem djece, ali eto, valjda je korisnije za djecu
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 10:34   #18
pa dobro, ne bih sad pričala o zapadu, tamo je druga priča. I da mi je rođen u šestom mj ili travnju, normalno da ga ne bih upisivala ranije.

Da, kao gradivo je puno teže nego kad smo mi išli u školu, tako kažu roditelji i svi, ama baš svi roditelji sugeriraju da se dite upiše kasnije. Ima tu raznoraznih razloga, od preteškog gradiva, do preteške torbe.
Jer on je sitan, kako mi kaže rodica.. Pa će mu torba biti teška i neće se vidjeti na cesti.
Mali je čisti prosjek po težini i visini 125 cm i 21 kg, oli dite triba imati 40 kg da krene u školu
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 10:44   #19
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
pa dobro, ne bih sad pričala o zapadu, tamo je druga priča. I da mi je rođen u šestom mj ili travnju, normalno da ga ne bih upisivala ranije.

Da, kao gradivo je puno teže nego kad smo mi išli u školu, tako kažu roditelji i svi, ama baš svi roditelji sugeriraju da se dite upiše kasnije. Ima tu raznoraznih razloga, od preteškog gradiva, do preteške torbe.
Jer on je sitan, kako mi kaže rodica.. Pa će mu torba biti teška i neće se vidjeti na cesti.
Mali je čisti prosjek po težini i visini 125 cm i 21 kg, oli dite triba imati 40 kg da krene u školu
mene neopisivo zanima da li je ovo zbilja istina. ono sto sam sigurna je da su (u kasnijim razredima) knjige daleko tanje, zanimljivije i vizualno logicnije no sto su bile nase. da li sad ima manje vremena mozda a isto gradiva, da li je vise gradiva zbilja, da li su ipak losije knjige uili su samo djeca razmazena i lose koncentracije, e to bi jako voljela znati.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 10:45   #20
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
a valjda i ja se tješim da je tako
doduše moja mlađa će krenuti u ovaj novi program (ako ostane tako) kada bude osnovna škola produljena na 9 godina... (biti će prva generacija u tom điru) a kretati će se ranije godinu dana
nemam pojma kako oni to misle izvesti, to ranije kretanje u skole, i da li misle onda produziti boravak. ali ima posebna tema za toccini mi se
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:02.