Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Pogledaj rezultate ankete: Koje drzave su nas najpovoljniji geostrateski partner
SAD 133 37.25%
Velika Britanija 21 5.88%
Njemacka 105 29.41%
Rusija 76 21.29%
Zemlje Visegradske skupina 130 36.41%
Zemlje Zapadnog Balkana 39 10.92%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 357. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2014., 16:44   #1
Hrvatska vanjska politika / geostrategija (zbirna tema)

Citajuci i prateći neka svjetska gibanja nemozes se ne zapitati a di smo mi u svemu tome. Kakav je nas put, koliko mi to pratimo, koliko je to dobro po nase sanse ili nije dobro.
Necu se konkretno vezati za pojedine aspekte price jer je tako bolje
jer se mogu raditi presjeci razlicitih teorija i ideja a znamo da je sve to povezano u velikoj mjeri i pogresno je staviti fokus na samo neke aspekte.

Da tema sada nebi isla u nedogled,i onako opsirno za neke okvire (a i za laksu moderaturu) stavio bi jednu tablicu ili izvor iz djela Gearoid O Tuathail--Understanding Critical Geopolitics: Geopolitics and Risk Society.
To mi se ucinilo jako dobro i moze nam biti put u raspravi.
Kako bi to izgledalo:
Quote:
1.Geopolitičko mišljenje i geopolitička tradicija-(Intelektualci, institucije i njihov politički i kulturni kontekst)

2.Svakodnevna praksa u upravljanju državom-(Praktično geopolitičko promišljanje i konceptualizacija vanjske politike)

3.Popularna kultura, masovni mediji, geografsko shvaćanje-(Nacionalni identitet, konstrukcija imagea naroda i prostora)

4.Suvremeni geopolitički uvjeti-(Globalni procesi, tendencije i suprotnosti)
Sve ove stvari sta su stavljene mozemo promatrati kroz Hrvatsku drzavu i kroz nase prilike.
Uzivajte i nadam se konstruktivnoj raspravi.

Zadnje uređivanje realist : 15.10.2014. at 17:14.
realist is offline  
Old 15.10.2014., 18:40   #2
Na pocetku bi tu stavio jednu geostrategijsku posjelu svijeta 60 tih godina po Saul Cohenu
koja je dosta aktualna i dan danas i cini mi se dosta realna.
U njegovim podjelama ulaze :
a)geo-strategijska područja,
b)geopolitičke regije,
c)države
d)i regije unutar država.

On ima 4 razine hijerarhije:
1. Dva geostrateska podrucja ; maritimno i euroazijsko kontinentalno i to su podrucja gdje se odigravaju globalni geostrateski odnosi izmedju velikih sila.
2. geostrateske regije,a one su oblikovane kao politicke , kulturne i vojne cjeline.
3. nacionalne države, kao dominantan oblik političkog i teritorijalnog organiziranja u suvremenom svijetu
4. gateway regije, odnosno područja koja mogu imati značajan utjecaj na razvoj
države unutar koje se nalaze, odnosno na susjedne regije, kao i na čitava geopolitička
područja. Vrlo je vazna karakteristika tih gateway drzava kao miroljubivih, naprednih, zemlje koje suradjuju sa svima
s tim da moraju izbjeci VEZIVANJE sa jednom silom, jednom drzavom nego se postavljati u nekom smislu kao "neutralne" i da rade sto vise mogu za svoje interese.

Zasto sam stavio ovo jedno razmisljanje ili bolje ovu podjelu pa Saulu, pa iz cistog razloga da vidimo
gdje se mi mozemo pronaci u svemu tome i dali je nas polozaj vec POSTAVLJEN, a sa druge strane da vidimo koliko imamo "lufta" za neke stvari promjeniti.

Hrvatska danas je clanica mnogih medjunarodnih organizacija, EU, NATO, UN, WB, itd...itd....
Dali mozemo biti zadovoljni sa tim cinjenicama, mislim da mozemo.
E sad dali je nas manevar suzen, vidimo u ovoj polarizaciji oko Ukrajine-pridruzili smo se sankcijama Rusiji
kao clanica EU.......jeli moglo biti drugacije???
Mozda je, mozda nije.......

Koliko jedna drzava ala nase moze u biti voditi svoju politiku, biti samostalna koliko mozes biti samostalan....
Koliko ti mozes POSTAVITI svoje geostrateske interese ali da su nasi, ne neki planovi koji se poklapaju sa nekim velikim ciljevima velike sile......to je kljucno pitanje.
I koliko su nasi drzavnici zainteresirani da to odrade......vjerujem da nesto mogu,dali zele dalo bi se o tome.

Pozitivan primjer je ono paljenje HDZ BH u Mostaru kada je Milanovic odma otisao,a Karamarko podrzao....
zasto takvih koncenzusa nema vise.....zasto je npr. Milorad Dodik najveci zagovaratelj prava BH Hrvata i treceg kantona ili vec kako god.....zasto se HR drzava snazno za to nezalozi.....koja god to napravi imala bi podrsku sire ekipe....mozda ne na globalnom planu a definitivno par % glasaca vise.....

Kakva je sada situacija oko plina u Jadranu, MOLA i INE, sve su to nasi interresi i to veliki.
Po meni tu nema mjesta za opustanje i za neku neslogu......

Sve ovo sta pisem moze se staviti u ovu tablicu:
1.Geopolitičko mišljenje i geopolitička tradicija-(Intelektualci, institucije i njihov politički i kulturni kontekst)
Neki svjetski okviri i globalni interesi postoje
2.Svakodnevna praksa u upravljanju državom-(Praktično geopolitičko promišljanje i konceptualizacija vanjske politike)
Jeli nasa vanjska politika u skladu geostrateskim interesima drzave
3.Popularna kultura, masovni mediji, geografsko shvaćanje-(Nacionalni identitet, konstrukcija imagea naroda i prostora)
Jesmo li malo izgubili na indentitetu, kakav nam je medijski prostor, sta mi sirimo prema drugima, kako se predstavljamo....
4.Suvremeni geopolitički uvjeti-(Globalni procesi, tendencije i suprotnosti)
Vrlo komplicirana trenutna situacija sa velikim suprotnostima na relaciji Amerika Rusija i ne ostavlja prostora za neku dvokraku politiku...

Ovoliko za neki uvod, dosta je toga stavljeno pa pomalo cemo razloziti....
realist is offline  
Old 15.10.2014., 19:54   #3
Anketa bez opcije "Kina - najjaca svjetska ekonomija" je krajnje neozbiljna anketa. Pogotovo jer se u njoj nalazi nekakva Visegradska skupina koja nije nista drugo nego najobicniji lobi unutar EU-a, i kao takva niti ima niti moze imati svoju geostrategiju.

Sukladno tome, ni Hrvatska nema, a niti moze imati, vlastitu geostrategiju. Pogotovo dok je sluganski hrvatski narod demokracijom na vlasti.

Quote:
realist kaže:
Hrvatska danas je clanica mnogih medjunarodnih organizacija, EU, NATO, UN, WB, itd...itd....
Dali mozemo biti zadovoljni sa tim cinjenicama, mislim da mozemo.
Mozes, ako si jadnicak bez samopostovanja kojem je zivotni cilj ulizivanje i sluzenje drugima, te iskljucivo slijedjenje postojecih trendova bez kreiranja vlastitih.
A stranger is offline  
Old 15.10.2014., 20:15   #4
nije tema za pdf svijet.
antilles is offline  
Old 15.10.2014., 20:23   #5
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
nije tema za pdf svijet.
Slobodno predlozi pa neka moderatori premjeste
al nekako mi je najblize jer dotice ajmo reci druge drzave....

A stranger:
Primjedba je na mjestu....dodati cu odma....
a posto nevidim opcije zamolio bi nekog moda da doda i Kinu.

Gle ovo je jedna tema za mali krug ljudi koga ovo zanima,
tu nema navijanja, ovog i onog, jednostavno da se proba izanalizirati
Hrvatski put tim globalnim pravcima.......
Problemi, prednosti, mane, greske i slicno.....
I kako dalje ako bude ovo i ono.....

Tu sam dao jedan malo siri uvod cisto da se otvore neke teme
a svaki pojedinac ce otvoriti jos mozda nesto bitnije .....da prica krene.
realist is offline  
Old 16.10.2014., 04:21   #6
Prije svega oni najjaci,i najbitniji za nas,SAD i Njemacka.
Ali ne treba zanemarit odnose ni sa V.Britanijom,Francuskom,pa ni sa Rusijom,koliko se moze sa Rusima,a da istodobno ne zahladimo sa SAD.

Visegradska skupina i zap.balkan?
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Old 16.10.2014., 09:20   #7
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Prije svega oni najjaci,i najbitniji za nas,SAD i Njemacka.
Ali ne treba zanemarit odnose ni sa V.Britanijom,Francuskom,pa ni sa Rusijom,koliko se moze sa Rusima,a da istodobno ne zahladimo sa SAD.

Visegradska skupina i zap.balkan?
Dobro zboris, definitivno bi to trebali biti nasi prioriteti.
To ti je ono sta sam gore opisao status da znas sta ti je primarno ali da se ne vezujes previse ni na koga. E sad kljucno je pitanje koliko to mozes raditi.
Sada na primjeru Rusije i sankcija vidis da nemamo nikakav manevar.
Nazalost to je problem za male drzave jer tesko da sa druge strane mozes nadoknaditi gubitak a moras biti lojalan ekipi...

Sta se tice Visegratske skupine i ZB stavljeni su u anketi cisto kao jedna od opcija, ako nam se neka mozda i ne svidja neznaci da ne postoji neka mogucnost.
Iako oko Visegrada imam samo pozitivne komentare, mislim da bi nam to bio dobar put.

Vezano za ZB, malo je kompleksnije,s obzirom na pozitivnu trgovinu sa tim drzavama a i samim tim sta je tamo BH moramo igrati pametnu igru prema toj asocijaciji.....lova plus BH Hrvati su itekako vazna karika.
realist is offline  
Old 16.10.2014., 10:27   #8
Zanimljivo je vidjeti kako nas vide neke druge drzave,kako druge drzave nas vide sa svoga stajalista iz njihovog vidokruga i njihove perspektive. Ovo je svijet iz ruske perspektive.
http://i62.tinypic.com/2rcodh3.jpg
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=0UoopiNlnLk
Čarobna njiva is offline  
Old 16.10.2014., 12:12   #9
Quote:
Čarobna njiva kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je vidjeti kako nas vide neke druge drzave,kako druge drzave nas vide sa svoga stajalista iz njihovog vidokruga i njihove perspektive. Ovo je svijet iz ruske perspektive.
http://i62.tinypic.com/2rcodh3.jpg
Bas zanimljiva karta.
Steta sta nije po interesnim sferama da vidimo kako drze koju zemlju.
Ovo je ona klasicna....

Kaze jedan politicki analiticar, zemlje da bi bile uspjesne moraju biti "dobre zemlje"
i nije u relaciji sa bogatstvom i jacinom, jednostavno koliko doprinose prema svijetu....po njegovoj analizi je IRSKA najbolja zemlja.......

Ruska politika nije toliko vezana za ovaj kraj politicki koliko energetski,iako mozemo li odvojiti te dvije strane, tesko.....
Ono sta daje atraktivnost Hrvatskoj u tim nekim nazovimo sukobima izmedju velikih sila je "nase toplo more", oce ga i Rusi i Njemci.....

Sa druge strane Englezi to nemogu pustiti, i onda stalno tu imamo fazu nekih latentnih prejebavanja koji ne koriste previse nikome.....a to nas zakopava da se bavimo glupostima....
realist is offline  
Old 16.10.2014., 12:53   #10
Cini mi se da nas Poljaci preferiraju kad se radi o juznim Slavenima. Što se tice Madjara oni su podijeljeno društvov-neki Madjari su za jačanje euroazijski utjecaja i sklapanje prijateljstva sa npr. Turskom. Madjarski ministar vanjskih poslova je bio Tibor Navracic,on je sada na čelu Europs.komisije za obrazovanje,kulturu,mladež i građanstvo. Madjari nisu sigurni u to jel postoji taj "europski identitet" iliti europska kultura,isto kao mnogi bliskoistočni ljudi koji smatraju da je Europa samo ekstenzija od Bliskog Istoka i da sve što Europljani imaju i sto jesu je poteklo sa Bliskog Istoka. Tako da mi Hrvati bismo se trebali razmisliti koje je nase stanoviste o tome,da li mi vjerujemo u europski identitet,u bijelu Europu,jesmo li eurocentrični ili ne.
Viktor Orban i puno Mađara smatra da europska kultura nestaje i da je zapad mrtav,ali da bi si Mađarska trebala sačuvate neke prijatelje u Europi. Ne vole liberalnu europu,onda postoji kod njih "Fidesz politika",a to znači da Mađari žele biti poveznica izmedju istoka i zapada, Viktor Orban se je priklonio vise istoku,a sve manje zapadu,on se protivi Europ.Uniji i NATO-u.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=0UoopiNlnLk
Čarobna njiva is offline  
Old 16.10.2014., 13:17   #11
Quote:
Čarobna njiva kaže: Pogledaj post
Cini mi se da nas Poljaci preferiraju kad se radi o juznim Slavenima. Što se tice Madjara oni su podijeljeno društvov-neki Madjari su za jačanje euroazijski utjecaja i sklapanje prijateljstva sa npr. Turskom. Madjarski ministar vanjskih poslova je bio Tibor Navracic,on je sada na čelu Europs.komisije za obrazovanje,kulturu,mladež i građanstvo. Madjari nisu sigurni u to jel postoji taj "europski identitet" iliti europska kultura,isto kao mnogi bliskoistočni ljudi koji smatraju da je Europa samo ekstenzija od Bliskog Istoka i da sve što Europljani imaju i sto jesu je poteklo sa Bliskog Istoka. Tako da mi Hrvati bismo se trebali razmisliti koje je nase stanoviste o tome,da li mi vjerujemo u europski identitet,u bijelu Europu,jesmo li eurocentrični ili ne.
Viktor Orban i puno Mađara smatra da europska kultura nestaje i da je zapad mrtav,ali da bi si Mađarska trebala sačuvate neke prijatelje u Europi. Ne vole liberalnu europu,onda postoji kod njih "Fidesz politika",a to znači da Mađari žele biti poveznica izmedju istoka i zapada, Viktor Orban se je priklonio vise istoku,a sve manje zapadu,on se protivi Europ.Uniji i NATO-u.
To za Poljsku je interesantno. Vjerujem da pripadanje istoj vjeri ima najveci utjecaj toga,al netreba ni zaboraviti utjecaj turizma na percepciju Hrvatske (pogotovo u vrime ex Yu). Sve te stvari donose dobru percepciju....barem dobrim dijelom.

Sta se tice Madjara, tu ti je i malo nasljedje, je njih komunizam skrsio ali nisu izgubili onaj "dominantni duh vodstva" i vjerujem da i u tome ima dosta istine.
Kada kazes zele biti balans ISTOK-ZAPAD, pa iskreno to i je najbolja stvar sta jedna drzava moze napraviti.
Tu sam i u uvodu rekao,ne se vezivati ako nemoras nego radi balans u vanjskoj politici......mii ocito nemamo taj luksuz.....

Orban radi mudro,dobro balansira i uzima najbolje od svih.
Nije otkacio Ruse,dapace, al nije sad neki neprijatelj EU....
Sad gle za takvu politiku moras imati moc, mislim da bi se dalo diskutirati koliko je on ima....iz nekog razloga tolerira mu se takva politika, sa druge strane na zadovoljstvo Madjarskog naroda.....

Zar to nije i cilj svake Vlade odnosno instrument kako ce diplomacija to odraditi...
Ovo sta sam ti zatamnijo,jako si dobro pitao.
Na neki nacin sam i odgovorio, imamo li mi taj luksuz reci nekom NE ili vidit cemo....
Iako po meni imamo jako dobre perspektive.....sa pametnim manevrima bi mogli osigurati svoje nacionalne i geostraeske interese, a sa ostalim trgujes kao i ostali.
realist is offline  
Old 16.10.2014., 15:48   #12
Treba se usmjeriti prema Hrvatima izvana i omoguciti da se dio njih vrati. Hrvati su nešta kao Židovi južne Amerike.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Svij...6/Default.aspx
Navodno je i Evo Morales djelomično Hrvat po majci,jer je njegovo ime netipicno za Boliviju,njegovo ime se izgovara Ivo. Morales ne voli Hrvate,jer su najbogatiji u zemlji i vode najveće tvrtke.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=0UoopiNlnLk
Čarobna njiva is offline  
Old 16.10.2014., 15:51   #13
Srbija je sada potpisala sve i svašta sa RF, bit će zanimljivo pratiti reakciju Zapada. Dam se kladiti da je incident sa albaskom zastavom bio upozorenje.
Geopolitički položaj Hrvatske u odnosu na današnju poruku Rusije i Srbije, dobit će novu dimenziju, ako me moja kristalna kugla ne vara.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Old 16.10.2014., 16:38   #14
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Geopolitički položaj Hrvatske u odnosu na današnju poruku Rusije i Srbije, dobit će novu dimenziju, ako me moja kristalna kugla ne vara.
već je ista dimenzija neko vrijeme, ima par godina. Ja bih rekao da današnja poruka neće donijeti ništa novo i dosad neviđeno. Srbija ovim činom samo ide istim kursom nesrvrstavanja koji je zauzela u odnosima između EU i Srbije - a s obzirom na stav EU po pitanju proširenja (zamrzavanje na min.5-10godina), paradiranje neće nikom dići kosu na glavi u Brusellsu i Washingtonu.
"Poruka" će dobiti nešto prostora u medijima, malo podići prašinu, dok se dojmovi slegnu, no ništa bitno ne donosi sobom a što se nije znalo do sada.

p.s. evo Nikolić najavio dizanje spomenika ruskom caru Nikolaju u Beogradu
žalac_1 is offline  
Old 16.10.2014., 16:47   #15
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
a posto nevidim opcije zamolio bi nekog moda da doda i Kinu.
Nemaš potrebe, jer Kina ni geografski ni politički nije i ne može biti strateški geopolitički partner RH.
Budimo realni...

Ona u odnosu na RH ostaje na razini potencijalno kvalitetnog vanjskotrgovačkog faktora, a i zadnji put kada je ozbiljnije bila politički involvirana u ovom kutku Europe bilo je za Hladnog rata posredstvom ideološko-političkih sporova u komunističkoj sferi oko toga tko je bolji komunist, Peking ili Moskva, i to preko munjenog Hodže i ništa manje luđeg Rumunja

Sama Kina danas nema takvih političkih interesa u Europi, a i sama ima prilično velikih internih problema da bi širila geostrateški zalogaj sa zapada Afrike još i na Europu.
žalac_1 is offline  
Old 16.10.2014., 16:54   #16
Za hrvatsku je najpametnije bilo da je ostala neutralna, no sada je kasno, do grla se uvalila u klinč sa SAD-om a s obzirom da je zemlja manje više na razmeđu istoka i zapada itekako će osjetiti poremećaje svjetskog porekta koji su u tijeku (čitaj raspad dominacije zapada tj. SAD-a)...
I btw zemlja je totalno premala da bi imala bilo kakav faktor u svjetskom poretku i to je jedan od razloga zašto se trebalo držati po strani i gledati svoje interese a ne interesa svjetskih centara moći. Uglavnom prošla je baba sa kolačima i sada nema nikakve alternative više .
kuroishijin is offline  
Old 16.10.2014., 17:26   #17
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
Srbija je sada potpisala sve i svašta sa RF, bit će zanimljivo pratiti reakciju Zapada. Dam se kladiti da je incident sa albaskom zastavom bio upozorenje.
Geopolitički položaj Hrvatske u odnosu na današnju poruku Rusije i Srbije, dobit će novu dimenziju, ako me moja kristalna kugla ne vara.
dobro zapaženje i meni je to prvo palo na pamet
maki83_ is offline  
Old 16.10.2014., 18:43   #18
Apsolutno se slazem kolega Zalac,nikakve velike stete tu za Srbiju nece biti a
zasto zato jer pola zapada sada trguje sa Rusijom preko nje.
Sve ako i bude koji komentar bice cista demagogija.
Iskreno svaka cast na njihovoj politici,rade sa svima i drze odmak.
Do kada budemo vidili.

Ovo oko helikoptera,da po meni dvije poruke,
1. Srbima ako ne budu slusali imaju ljeka za to
2. Putinu vjerujem odnosno njegovima da imaju cudne tehnike.......ovo ide i srpskim sluzbama....

Mi smo za razliku od Srba u drugoj situaciji,opredjeljeni smo,e sad nekad je to ok a nekad teret
realist is offline  
Old 16.10.2014., 18:51   #19
hrvatska je birala uvijek lose , nevjerovatno...sto je jos gore oni jos uvijek vide njemacku kao nesto , pa njemacka je jedan obican drek koji je dva svjetska rata izgubio i da digne glavu treba ih izbrisati kao sto su rimljani kartagu

usa , britanija , zidovstan je osovina koja vlada i u ovom nuklearnom svijetu to se nece promijeniti
indra2 is offline  
Old 16.10.2014., 19:01   #20
moderatori aloooooo
indra2 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:52.