Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2003., 10:53   #1
muslimansko "Varnavino jevandjelje" - ko jos veruje mujama? :flop:

[posluga izvora svajcarskog instituta za Islam, Dr. Christine Schirmacher]

Varnavino jevandjelje drze skoro svi muslimanski apologeti kao pravo jevandjelje Isusa Hrista, dok ne-muslimani skupa odbacuju istinitost i ovo jevandjelje drze kao falsifikat najranije iz srednjeg veka.

- Najstariji poznati eksemplar

Dugo vreme javnosti bio je poznat samo jedan eksemplar na italijanskom jeziku, koje se danas nalazi u austrijskoj nacionalnoj biblioteci u Becu.
Pored italijanskog manuskripta poznati su jos dva spanski manuskripti iz 18. veka, od kojih jedan vazi kao izgubljen, drugi ali pronadjen u Sidnej, Austaliji, gde se i dan danas nalazi.
Osim jednog italijanskog i dva spanskih spisaka nikada se nije naso jedan grcki, latinski ili jevrejski eksemplar, i takodje nije pronadjen nijedan istorijski dokaz da je to jevandjelje postojalo pre 16. veka.

Pocetkom 20. veka Hriscani su bili u islamskim svetu konfrontirani sa pricama o ovim jevandjelju, od kojeg su samo delovi bili poznati javnosti.
Dvoje saradnika Anglikanske crkve, Lonsdale i Laura Ragg, zbog toga su bili odlucili da izdaju jednu kompletnu ediciju celog jevandjelja na engleskom jeziku.
1907 izasla je prva dvojezicna edicija na engleskom i italijanskom, godine 1908 jevandhjelje po Varnavi bilo je vec prevedeno na 'arapski'; posle toga jevandjelje je posluzilo u Islamu kao veoma vazno sredstvo u borbi protiv Hriscanstva.

- Islam i jevandjelje po Varnavi, zasto Muslimani toliko brane ovo jevandjelje?

Zato sto ovo jevandjelje za sebe veli da je jedino jevandjelje jednog svedoka o zivotu Isusa Hrista, i trazi pravo da sadrzava istinu o Hriscanstvu. U isto vreme ne priznaje glavne temelje hriscanske vere, koje inace i Islam odbacuje:

Jevandjelje po Varnavi odricuje da je Isus sin Boziji, takodje Njegovo raspece i smrt na krstu radi spasenja covecanstva, i Njegovo vaskrsenje.
Tako se ovo jevandjelje kao 'hriscansko' uzima kao navodno glavni svedok protiv - kako Muslimani tvrde, pokvarenog i falsifikovanog - 'Pavlovog' Hriscanstva, dok jevandjelje u isto vreme potvrdjuje izjave kurana.
Da pravo hriscansko otkrivenje ne stoji suprotno Islamu, vec da sa ovim harmonira, jeste stalno izjavljena muslimanska dogma koja se - sa muslimanskog gledista - dokazuje Varnavinom jevandjelju.

- Jevrejski, hriscanski i muslimanski elementi

Varnavino jevandjelje, koje sadrzava jevrejske, hriscanske i muslimanske elemente, pise o zivotu Isusa Hrista, od Njegovog rodjenja sve do Njegove smrti, dalje o Njegovim cudesima, Njegovim ucenju, tajnoj veceri, izdaje, sudjenju i raspecu, kojim ovo jevandjelje daje muslimansko tumacenje: ne Isus, vec Juda Iskariotski umire na krst.

Ova 'razmena teorija' koja kazuje da je Juda bio pomesan sa Isusom i umesto Njega uhvacen i ubijen na krstu, danas jeste najcesce misljenje u muslimanske teologe o raspecu Hristovom.
Jedina izjava u kuranu o raspecu Hristovom, u suri 4,157-158, govori u tamnom pokazivanju oko tog desavanja, i tako bi se moglo protumaciti, da nije Isus vec neki drugi bio raspet na krst. Sa objasnjenjem da se radilo o Judi, Varnavino jevandjelje de fakto potvrdjuje kuran.

- Razlozi protiv autenticnosti

Skoro za svakog ne-muslimana, koji Varnavino jevandjelje ne bi branio iz stranacnosti za Islam, vaze teski razlozi koji govore protiv istinitosti tog jevandjelja, posto sve pokazuje da je Varnavino jevandjelje napisano izmedju 14. i 16. veka.
Mnogo je teze odgovoriti na pitanje namere i okolnosti zasto je pisano Varnavino jevandjelje.

- Namera i okolnost o pisanju Varnavinog jevandjelja

Ne-muslimani idu od toga da je jedan bivsi Hriscanin koji je presao u Islam bio pisac tog jevandjelja, posto je kao takvi bio poznat i sa Hriscanstvom i sa Islamom.
Ovo je moguce bilo iz osvete Hriscanstvu zbog spanske inkvizacije u 16/17. veku, posto se u Spaniji gleda moguce poreklo Varnavinog jevandjelja.

Muslimanski pokusaji da povezu Varnavino jevandjelje sa ranim izjavama o jednim jevandjelju po Varnavi nisu uspeli.
Tako je bilo pokusano da se nadju dokazi u apokrifnom Varnavinom pismu, ovaj medjutim sadrzava 21 glave, dok Varnavino jevandjelje sadrzava svega 222.
Muslimani dalje pokazuju na Varnavine akte, ovo je medjutim jedno psevdo-epigrafsko delo iz 5. veka, i na grckom jeziku.
Jedan 'Decretum Gelasianum de libris recipiendis et non recipiendis' iz 4./5. veka govori o jednom jevajdjelju po Varnavi, ali od ovoga nije nista sacuvano, tako da je cista spekulacija da li sadasnje jevandjelje ima sta zajedno sa tim iz 4./5. veka.
U spisku 60 kanonskih knjiga iz vremena 7. do 8. veka takodje imenuje jedno Varnavino jevandjelje, ali i o ovome dalje nije nista poznato.
Medjutim, svi rano-hriscanski dokumenti kao i rana crkvena istorija nedaju nikaki uput o povezanosti sa sadasnjim poznatom jevandjelju po Varnavi.

- Uglavnom islamska ideologija

Sadasnje Varnavino jevandjelje drzi islamsku interpretaciju, koje - mada osim licnosti Muhameda nigde ne pominje Islam - jako poseca na kuran i muslimansko predanje.
Posto je Islam nastao tek u 7. veku, ovo jevandjelje zbog toga i nemoze biti iz rano-hriscanskog vremena.



P.S. kOJI STE VI FALSIFIKATORI?
Hrišćanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 12:02   #2
U ime Boga Sveopceg Dobrcinitelja Milostivog

Hriscaninu, ti zaboravljas da je jedna vjera u Boga.
Bog nije objavio 3 vjere.

Kazes: "posto je Islam nasta u 7 veku"
Muammedov s.a.w.s. ummet je samo jedan od raznih drugi.
Svakoj skupini ljudi je bio poslan poslanik od Boga
da ih opominje. Svaki poslanik je imao svoj ummet.
Muhammed s.a.w.s. je bio zadnji.
Mi muslimani priznajemo svaku istinutu
stvar iz Jevandjelja.
Barnabino priznajemo u cjelosti.
Sveto trojstvo je djelo Pavlovo. Isusus nije pozivao
na trojstvo, vec u vjeru u jednog Boga.
On je pripisao Bogu druga sto se kosi sa Kur'anom.
Posto je on bio Jevrej jasna je stvar zbog cega je doslo
do izmjene Bozije rijeci, jer se kroz svet knjige zna da su
oni ubijali Bozije poslanike.
Barnaba se je suprostavljao Pavlu, ali on mu je
prijetio i tu se nije moglo nista uciniti da se jevandjelje sacuva
u orginalnom ruhu.
Cinjenica je da ni sam Pavle nije stigao iskriviti sve, pa se i dalje mogu izvlaciti lijepi ostaci ranjenog Jevandjelja i same Biblije.

pozdrav
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 12:18   #3
1.
ti si patoloski lazov, koji nema obraza, casti i postenja da ista argumentuje za razliku od mene koji sam ponudio relevantne dokaze;

2.
muhhamedanac mene da uci o apostolu Pavlu, Svetom Trojstvu je gore nego da sam neznabozac.
Hrišćanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 12:20   #4
Za tu svoju fals spiku, moz da nadjes eventualno neku najcrnju-najotpadnickiju zidovsku sektu, jer cak ni hebreji nisu spali na te mizerne grane da na tako gnusan nacin ruze hriscanstvo.
Hrišćanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:29   #5
U ime Boga Sveopceg Dobrcinitelja Milostivog

Sto se namah ljutis.
Polahko....smiri hormone.
Ko ti je kriv kad ti je Pavle vazniji od Isusa...
Nisam ja nista ruzio....Ja ne vjerujem u Pavla ko ti.
Pa on je tvorac krscanstva, zar ne.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:32   #6
Quote:
El-Kalem kaže:
U ime Boga Sveopceg Dobrcinitelja Milostivog

Sto se namah ljutis.
Polahko....smiri hormone.
Ko ti je kriv kad ti je Pavle vazniji od Isusa...
Nisam ja nista ruzio....Ja ne vjerujem u Pavla ko ti.
Pa on je tvorac krscanstva, zar ne.
Zar to nije Isus?
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:36   #7
...Kakav Isus.
Pavle je izmislio trojstvo.
Isus to nigdje nije spomenuo.
Dabome da je Isus primao Boziju objavu
al' zidovi su i tako bili protiv nje
te su htjeli da izmjene Boziju rijec sto im se
dakako i ostvarilo. Pa nije cudo sto
Barnabino jevandjelje nije prihvaceno.
Nije Pavlu odgovaralo.
Kada govorim o zidovima mislim na ondasnje
kako nam stoji u Kur'anu.
Samo da ne ispadne frka....


pozdrav
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:39   #8
Kalem,
A sto je s onim "U ime Boga Sveopceg Dobrcinitelja Milostivog"?
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:40   #9
Eno ga gore....
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:47   #10
Zasto gospon moderator dozvoljava ovaj pink spam, ugrusak, sta li je, koji veze nema sa temom?
Hrišćanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:48   #11
Quote:
Hrišćanin kaže:
1.
argumentuje za razliku od mene koji sam ponudio relevantne dokaze.
ahahahhaah
argumente ahahahha dokaze ahahahahh
al je zabavan

ljudi jeste li vidjeli argumente
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:51   #12
jok, nego smo videli klanjanje kamenu i natrt....... , joj, patos.
Hrišćanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:53   #13
Quote:
Hrišćanin kaže:
jok, nego cu da se molim kamenu i da , joj, patos.
ne bolje da se pomolis citajuci o magrcevim penisima ..(Ezekiel 23:20)
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:56   #14
'oces da kazes da Jezekilj nije prorokovao o mujamedu?
Hrišćanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 13:58   #15
Quote:
Hrišćanin kaže:
'oces da kazes da Jezekilj nije prorokovao o mujamedu?
ne mozda je prorokovao tvog dolaska na forumu

uspust pametnjakovicu: ja nisam musliman , dzaba vrijedjas muslimane boli me briga
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 14:26   #16
jok nego si egipcanin.

nego jel si ti musko ili zensko, da te ne uvredim posto kazes da nisi musliman, a ne muslimanka?
Hrišćanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 14:28   #17
[QUOTE]El-Kalem kaže:
[B]...Kakav Isus.
Pavle je izmislio trojstvo.
Isus to nigdje nije spomenuo.
Dabome da je Isus primao Boziju objavu
al' zidovi su i tako bili protiv nje
te su htjeli da izmjene Boziju rijec sto im se
dakako i ostvarilo. Pa nije cudo sto
Barnabino jevandjelje nije prihvaceno.
Nije Pavlu odgovaralo.
Kada govorim o zidovima mislim na ondasnje
kako nam stoji u Kur'anu.
Samo da ne ispadne frka....

Aganor:
*Koji ste vi idi... i lazovi to je nevjerojatno.
Pa zasto ne procitas NZ; i uvjeris se u njegovu ispravnost, te napustis lazi tvoga pedofilnog i "vragom inspiriranog" proroka, Satanasova sljedbenika Mohameda.

Dokaz za Sv. Trojstvo:
"Tada im se priblizi Isus te im rece: 'Dana mi je sva vlast, nebeska i zemaljska. Zato idite i ucinite sve narode ucenicima mojim ! Krstite ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga ! Ucite ih da vrse sve sto sam vam zapovijedio ! Ja sam s vama u sve vrijeme do svrsetka svijeta.' "
(Matej; 28; 18-20)

Ali jednoj Kameli niti to nije dovoljno, jer njezin IQ-se mjeri u decimalnim velicinama, sa pocetnom nulom ispred zareza.

Upravo smo svjedoci, kako se raspada islamisticka kuca, "Dar al-Islam" u Iraku, pa se nadajmo i brzom rjesenju Blisko-Istocne krize.

Islamizam i terorizam, nemaju nikakve sanse protiv slobodnog zapadnog svijeta, a njihov Dzihad, izvikan protiv Krscana, postao im je kobni udes.

Zlo se samo pobijedilo !
Danas skandiraju i slobodni Iracani: "Hvala Gospodine Bush, hvala gospodine Blair!"
Tako zavrsava Takija satanovih sljedbenika!
Sa stovanjem!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 15:08   #18
Quote:
Rima kaže:
ne bolje da se pomolis citajuci o magrcevim penisima ..(Ezekiel 23:20)
Opet ova o penisima...

Aganor je u pravu kada kaže da se kod Rime radi o seksualnim frustracijama!
Super Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 15:10   #19
hermafrodit, moze biti? dal' neko rece?
Hrišćanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 15:13   #20
Quote:
Super Hrvoje kaže:
Opet ova o penisima...

Aganor je u pravu kada kaže da se kod Rime radi o seksualnim frustracijama!
Hrvoje :
opozorenje broj 2 ...NE KACI SE SAMNOM

drugo:
zbog starog zavjeta , jedan citav narod gine i uskoro ce ga iskorijeniti , oni pozivaju na dokaze iz starog zavjeta , i ja cu ga dovjesti pod upitnikom

inace Penisi su u Bibliji spomenuti 56 puta , Izmet 20 , mokrace 3 , kurve 128 , zenske sise i noge 1352 puta , mozes zamisliti kako je divna

znas li da postoji jedna citava knjiga starog zavjeta u koju nije spomenuta RIJEC BOG nikako ..pogodi o kojoj knjizi je rijec
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:58.