Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2004., 13:52   #1
Kako sa pravi i nanosi špic

Kako se pravi špric koji dolazi prije žuke (što točno, omjeri i konzistencija?) i kako se baca (metlicom?)?
Radi se o betonskom stropu.

Treba li koristiti neku impregnaciju, budući da se radi o starom betonu?
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 19:53   #2
Jel to misliš ti raditi ili netko drugi?
ISTRAŽIVAČ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2004., 11:20   #3
Najbolje ti je na jednu mješalicu (amatersku LIV) ili slično gdje češ izmješati jedno 50-a litara gotovog cementnog šprica napraviti slijedeće.
Dodaj u mješalicu cca 10-12 litara vode, ubaci cca 6 lopata pijeska granulacije 2-4, i ubaci jednu kantu od 12 litara cementa (4 lopate)
To ti je cementni špric. Napravim rijetko da ga lakše nabacuješ na strop. Inače to po stropu je veoma prljav i težak posao.

SAVJET: Ako nisi nikad bacao špric a pogotoovo na strop, dodaj u mješalicu cca pola kante vapna. Lakše će ti se primati.
 
Odgovori s citatom
Old 26.09.2004., 11:22   #4
Ah da , zaboravio sam , baca se zidarskom žlicom, ili neki to rade sa "fanglom" (oblik male tavice samo dublje)
 
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 11:41   #5
Ručno žbukanje

Pozdrav
Trebao bih pomoć nekoga tko se kuži u građevisnke norme.
Naime, imao sam renovaciju stana sad prije par mjeseci. Za taj posao sam uzeo jednu firmu (zbog koje sam požalio) te se sad navlačim sa njihovim ing. građevine koji me je počeo zahebavati sa "građevinskim normama".

i sad imam problem oko izračuna gotovih radova. naime, jedan od detalja gdje on koristi "građ. norme" je kod žbukanja zida dim. 0,80x2,55cm na kojem se nalazi otvor za vrata dim. 0,70x2,15. On tvrdi da se prema građ. normama otvori manji od 3m2 se NE ODBIJAJU od cijele površine zida. No problem je, što je kad je sazidani dio puno manji od površine otvora, kao što je slučaj kod mene?
Naime, on meni to računa kao da otvora nema i da mi je žbukano cijelih 0,80x2,55 (a ne 0,80x2,55 - 0,70x2,15)

Trebam vašu stručnu pomoć!

Zadnje uređivanje Majstor : 14.03.2018. at 09:21. Reason: Promjena naslova posta Građevinske norme
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 11:46   #6
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Trebao bih pomoć nekoga tko se kuži u građevisnke norme.
Naime, imao sam renovaciju stana sad prije par mjeseci. Za taj posao sam uzeo jednu firmu (zbog koje sam požalio) te se sad navlačim sa njihovim ing. građevine koji me je počeo zahebavati sa "građevinskim normama".

i sad imam problem oko izračuna gotovih radova. naime, jedan od detalja gdje on koristi "građ. norme" je kod žbukanja zida dim. 0,80x2,55cm na kojem se nalazi otvor za vrata dim. 0,70x2,15. On tvrdi da se prema građ. normama otvori manji od 3m2 se NE ODBIJAJU od cijele površine zida. No problem je, što je kad je sazidani dio puno manji od površine otvora, kao što je slučaj kod mene?
Naime, on meni to računa kao da otvora nema i da mi je žbukano cijelih 0,80x2,55 (a ne 0,80x2,55 - 0,70x2,15)

Trebam vašu stručnu pomoć!
da to ti je tako! Otvori se ne izbijaju iz površine (do neke mjere) jer kod njih ima dodatnog posla sa kutnim profilima.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 12:21   #7
ok, ali kutni profili nisu uređivani... evo, nisu mi vrata ugrađena i lijepo se vidi red siporeks blokova, red žbuke, red ljepila za pločice, pločice...

mislim, to je stvarno bezobrazno obračunat žbukanje za zid koji je površinom 2/3 otvor!
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 12:24   #8
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
ok, ali kutni profili nisu uređivani... evo, nisu mi vrata ugrađena i lijepo se vidi red siporeks blokova, red žbuke, red ljepila za pločice, pločice...

mislim, to je stvarno bezobrazno obračunat žbukanje za zid koji je površinom 2/3 otvor!
zapravo na vrata se ne ugrađuju kutni profili, to sam se ja zabunio. A ako nisi zadovoljan kvalitetom radova - žali im se i nemoj im platiti. Uglavnom i ja bih volio da se otvori izbijaju iz površine ali to na našu žalost nije tako. Nije ni kod fasade za kuću, prozori su u površini fasade.
Mislim da si trebao unaprijed dogovoriti cifru za sve radove a ne da se kasnije nešto računa po nekim normama.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 13:07   #9
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
Mislim da si trebao unaprijed dogovoriti cifru za sve radove a ne da se kasnije nešto računa po nekim normama.
ma dogovorio sam radove sa cifrom, no u tu cifru je bilo uključeno i "20% mogućih vantroškovničkih radova"
naravno, sada ispada da je vantroškovničkih bilo više od tih 20% i kad sam se ja pobunio na početni cjenik i srezao ga sa 13000 kn na 8000kn (da, zaboravih reći, ja sam građ. teh. no na poslovima projektiranja cjevovoda, tak da se u zidanje kuća razumijem ko Marica u krivi k...).
No opet mi nije strano obračunat troškovnik, samo što ne poznajem građevinske norme (na cjevovodu se baš i ne javlja potreba za sitnim detaljima poput špaleta)

sve u svemu, sad se ko dva rogonje borimo ja i njihov građevinac jer on, stara iskusnjara, "zna bolje" neg ja mlad i neuk, pa će on mene na finesse poput građ. normi ipak nadjačat...

odbijam mu stavke gdje mi računa potpunu površinu zida a na kojem su otvori vrata jer tamo vidno nisu uređivane špalete, pa s time nit nema potrebe za uračunavanje uređivanja istih (a neuračunavanje otvora manjih od 3m2 dolazi od toga da je "jeftinije" obračunati žbukanje cijelog zida nego stvarno žbukanje + cijena uređenja špaleta.
lako je njemu sad se pozivat na norme a iste nisu poštivane prilikom izvođenja radova

i da, nemrem ne platit: praksa je pokazala da se redovito gubi ako ih sudiš zbog loše izvedenih radova, jer kao, moraš prekinuti radove i ostaviti takvo stanje za sudskog vještaka a ne čekat da radovi budu gotovi pa se onda žalit jer sud na to gleda kao pokušaj izvlačenja od plaćanja izvedenih radova
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 15:12   #10
HA! Našao sam mu rupu, nakon detaljno detaljnog traženja: Obračunao mi je špalete kao zasebnu stavku! Pošto je to napravio, građevinske norme padaju u vodu i nesmije mi zanemariti otvor bilokoje veličine!

Obračun is going down, baby!!!!

Neće on mene je*at!

Joj, sad sam tak hepi, ko njunferica prije prve noći!
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 14:25   #11
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
HA! Našao sam mu rupu, nakon detaljno detaljnog traženja: Obračunao mi je špalete kao zasebnu stavku! Pošto je to napravio, građevinske norme padaju u vodu i nesmije mi zanemariti otvor bilokoje veličine!

Obračun is going down, baby!!!!

Neće on mene je*at!

Joj, sad sam tak hepi, ko njunferica prije prve noći!
Otvori manji od 3 kvadrata se ne odbijaju vec se površina obračunava kao da je cijela zatvorena.

Što se tiče špaleta i one se obračunavaju ja mislim

No da ne duljim. Jesi ti zadovoljan ili ne kvalitetom radova? Ako nisi neka ti poprave, ako jesi onda odi u društvo potrošač i oni će ti dati stručnjaka koji će ti reć da li je obračun površina u redu.
Što se tiče cijena iz ugovora tu možeš mačka objesit u vreću. Potpisao si cijene i točka.
Jedino možeš reagirati na cijene vantroškovničkih radova tražeći od izvoditelja radova analizu cijena za svaki vantroškovnički rad i te analize odnijet nekom stručnjaku (također preporučujem društvo potrošač) koji će ti reć da li je analiza u redu.

Gle ideš se gnjavit tu po forumu a sve lijepo možeš iz prve ruke saznat u društvu potrošač.
Oni su tao da pomognu.

Jedino ako nisi neki tamo od onih debila koji žive na tuđi račun i ne plaćaju nikakve usluge izmišljajući štošta i navačeći se po sudovima dokpredmet ne ode u zastaru.
ant23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 14:33   #12
Quote:
ant23 kaže: Pogledaj post
Otvori manji od 3 kvadrata se ne odbijaju vec se površina obračunava kao da je cijela zatvorena.

Što se tiče špaleta i one se obračunavaju

.
istina!

a za VTR-ove ti trebaju napraviti analizu cijene i to moraš provjeriti jer se tu obično krade!
crnarupa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 21:52   #13
Istina je da se otvori do 3 m2 ne odbijaju. Ovo pišem držeči norme u rukama.
karamba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 12:44   #14
Hvala svima na odgovorima. I sam sam našao norme i obračunao po njima, no na kraju je ispalo da je zbog fušanja samih majstora (a sa fušanjem nije bio upoznat sam vlasnik firme) došlo do nagodbe mene i vlasnika te sam platio cijenu koja je ugovorena kod procjene radova, umjesto uvećane cijene. Stoga, norme mi nisu niti trebale...

Ali je vraški dobro znati da sam bio u pravu i da sam ja kao mladi građ teh. potukao u znanju iskusnog građ. inžinjera
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 16:56   #15
Ručno žbukanje

Kako se kreću cijene materijala i cijene ruku ; mislim na ručno žbukanje cementno-vapnenom žbukom ( klasika ) ?
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 18:03   #16
Meni su uzeli 60 kn po m2 za ruke,kakva je cijena cementa,pijeska i sipine danas,to ne znam !!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 23:18   #17
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
Kako se kreću cijene materijala i cijene ruku ; mislim na ručno žbukanje cementno-vapnenom žbukom ( klasika ) ?
Pa cijena Vapnenocementne žbuke ide oko 700kn/ toni a cijena po m2 ručno žbukanje prvenstveno ovisi o debljini žbuke koju želiš da se nanosi. Ali ako strojno košta oko 50ak kn onda bi ručno moralo biti barem 70 kn ako ne i više za m2.
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 23:24   #18
pa i je , koliko čujem 70 , 75 pa idu cijene i do 80-90 kn/m2
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 23:25   #19
Quote:
Torcidas kaže: Pogledaj post
... ručno žbukanje prvenstveno ovisi o debljini žbuke koju želiš da se nanosi.
2 cm
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 08:29   #20
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
2 cm
Ukoliko je nešto veća površina možda i dobiješ pod 70ak kn/m2. Ukoliko je manja površina onda će ti sigurno tražiti i višu cijenu..
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:31.