Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2011., 09:55   #1
Preporuka tradicionalne hrvatske kuharice

zelim za poklon kupiti kuharicu tradicionalnih hrvatskih jela, pa me zanima koja je najzgodnija (do 100kn) i gdje se moze kupiti. nasao sam neku od 270, ali ta mi je preprepreskupa...
drasko2002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 10:09   #2
Quote:
drasko2002 kaže: Pogledaj post
zelim za poklon kupiti kuharicu tradicionalnih hrvatskih jela, pa me zanima koja je najzgodnija (do 100kn) i gdje se moze kupiti. nasao sam neku od 270, ali ta mi je preprepreskupa...
Do 100 kuna dobru kuharicu možeš pronaći samo u antikvarijatima.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 11:06   #3
Antikvarijati

Od kuharica mi trenutno pada na pamet "Zlatna knjiga kuharstva" Mire Vučetić.

Jedan od, po meni boljih, antikvarijata je Antikvarijat Studio. Knjige su im uvijek u odličnom stanju, samo su i skuplji od ostalih.

www.antikvarijat-studio.hr/shop/

Probaj još i ovdje:

www.superknjizara.hr/index.php?catg=51
rusofilka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 12:24   #4
nadjoh za 119kn
http://www.mozaikknjiga.hr/hrvatska-...PR/115166,9290
drasko2002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 23:04   #5
Ja bih rekla tri:

1. već spomenuta Vučetićka
2. Dika Radica Marjanović - Dalmatinska kuhinja (antikvarijati)
3. Gioia Calusso: Kuharica dalmatinskih gospođa (postoji i paperback izdanje po vrlo pristupačnoj cijeni).

Ili nešto od Branke Vlahović, samo ona je više izdavala manje, specijalizirane knjižice.

Od ovih "novodobnih" mi se nijedna, unatoč glossy slikama, ne može mjeriti s navedenima.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 22:44   #6
Kad smo ja i moj dragi počeli živjeti zajedno poklonio mi je "Bakin kuhar" (http://www.privlacica.hr/privlacica/bakin-kuhar-2/), 151 str. podijeljena po poglavljima juhe, povrće, tijesto, meso, kiselo, slatko i ostalo. Meni se ta čini 100 % tradicionalna.
__________________
moja svrha nije da živim u ljušturi, nego da razvijem krila...svoja krila...
ljubicastaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 14:10   #7
u rangu cijene koju si naveo, ovo je moj favorit

http://http://www.antikvarijat-studi...ducts_id=95612
Aida* is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 21:16   #8
-malo iz naftalina.

Viđam po JutarnjemListu reklamu za Zlatnu knjigu kuharstva Mire Vučetić, mislim kako je cijena 99kn, gruntam kupiti, ili ne kao poklon.

I danas sasvim slučajno, dobijem na uvid luksuzno ukoričeno izdanje iz 1973., izdavač NZMH (NakladniZavodMaticeHrvatske), no, ne piše koje izdanje (čini se kako tada nije bila na snazi današnja katalogizacija ).

Nisam siguran, je li to prvo izdanje?
Ili je prvo ipak bilo 1972. (kao što navodi drug guglo)
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 22:51   #9
Za Zlatnu knjigu ne znam, moja Vučetićka je iz 1964. i zove se Suvremena prehrana i kuhanje.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 20:37   #10
Imam od Vučetićke Priručnik za kuhanje, teorija i praksa iz sredine 30-ih godina kada je ona bila ravnateljica domaćinske škole u Ilici 44 u koju je išla moja baka, pa joj je to bio svojevrsni udžbenik. Knjiga je genijalna, a da ne kažem kakvu sentimentalnu vrijednost ima za mene.
No isto tako mi je draga kuharica koju sam dobila na poklon, a to je reizdanje knjige iz 1813. koja se zvala Nova z-kup szlosena zagrebechka szhokachka kniga vu sheztih razdelenyih zadersavajucha 554. naredbe vfzakojachke jeztvine pripravlyati. I mogla se kupiti kod Ferenza Rudolfa, knjigoveže i trgovca.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 21:00   #11
Ja sam imala Vučetićkinu "Ja sam mala kuharica"
Mislim, i dalje je (negdje) imam. Čak i ta dječja ima uporabnu vrijednost.
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 21:11   #12
Jednog dana, kad uhvatim vremena ( čitaj: MissionImpossible) ću posložiti njene knjige kronološki- zanima me, koliko su recepti iz npr. 30.-ih zadržali svoju autentičnost, odnosno, koliko su "evoluirali"
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 22:22   #13
Zlatna knjiga kuharstva

Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
luksuzno ukoričeno izdanje iz 1973., izdavač NZMH (NakladniZavodMaticeHrvatske), no, ne piše koje izdanje

Nisam siguran, je li to prvo izdanje?
Ili je prvo ipak bilo 1972. (kao što navodi drug guglo)
Imam izdanje NZMH iz 1978., tamo je navedeno da je prvo izdanje bilo 1972.,

nabavila sam i Knjigu kuharstva iste autorice, izdavač: Nova knjiga Rast, 2005., recepti i popratni tekstovi su isti, ali nezgodan je format i bole oči od trešaste opreme teksta tak da još uvijek rađe konzultiram staru knjigu ak trebam pouzdan recept

Nisam vidjela ovo što nude u Jutarnjem, svejedno mislim da je 100,00 kn super cijena za knjigu koja je doista osnova kulinarstva.
__________________
To die by your side is such a heavenly way to die.
*sara* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 02:23   #14
Moje 2 kuharice Mire Vučetić (naslijeđene od mame) su:
1. Kuharstvo I dio - prerađeno izdanje - Poljoprivredni nakladni zavod, Zagreb 1952.
2. Kuharstvo II dio - prerađeno izdanje - Poljoprivredni nakladni zavod, Zagreb 1956.

Prvi dio je "obična", svakodnevna kuhinja, a drugi "fina kuhinja" (gosti, fine slastice...) i posebna kuhinja - za bolesnike, ekonomična kuhinja...

Posebno cijenim i uživam u dijelovima koji daju društvene i socijalne preporuke domaćicama kad pozivaju goste... Baš je veselo u današnje vrijeme pročitati npr. ovakve i slične savjete u poglavlju Gostoprimstvo:
"Stan prije dolaska gostiju treba dobro prozračiti, a domaćica mora goste dočekati uredna, počešljana i obučena lijepo, ali nenapadno. Nikako ona svojom odjećom ne bi trebala nadmašiti bilo koju gošću..."
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2021., 14:25   #15
Trazim knjizicu s receptima

imala sam knjizicu s receptima za (otprilike) 100tinjak dana dorucak-rucak-vecera, datirala je negdje 50-60tih godina proslog stoljeca. mini format (jos manja od a5), papirnata, neugledna, mislim da je bila dodatak nekom zenskom casopisu (prakticna zena ili slicno). izgubila sam svoju a nekako mi je bas imala jednostavne ideje za "tradicionalne" domace obroke i ne mogu prezaliti.

zna li itko o cemu pricam i gdje bih takvo sto mogla potraziti/naci? google ne izbacuje nista a mozda i ja ne znam sto tocno pitati.

hvala unaprijed!
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:47.