Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2010., 12:05   #1
Bihevioralna ekonomija i dizajn mehanizama

Prije nego se raspricamo o recentnim dometima u ovoj domeni ekonomije... predstaviti cu svoj eksperiment.

Dakle, kao i svaki profesor na faksu, suocena sam sa studentima koji prepisuju sa salabahtera, ili jos gore - sa studentima koji su nemotivirani za ucenje i ne zele se potruditi za vise od 2, iako to kognitivno mogu. Dala sam si u zadatak dizajnirati test kojim cu mjeriti njihovo istinsko znanje, jer je vecina klasicnih testova dizajnirana tako da otkrije koliko student ne zna. Proucavajuci bihevioralne principle u ekonomiji, posla sam od sljedecih pretpostavki;

a)studenti su sebicni
b)studenti su, bas kao i poduzetnici, motivirani nekim payoffom(ocjena ili neke druge povlastice)
c)studenti su neskloni riziku(dobra kontrola protiv prepisivanja smanjuje mogucnost varanja na minimum, u slucaju varanja slijedi drakonska kazna)
d)studenti su neskloni vjerovati jedni drugima kada ih je broj velik, odnosno kada se medjusobno slabo poznaju.

Test iz osnova ekonomije 2(makroekonomija) koncipirala sam na sljedeci nacin - uobicajeni broj bodova na kolokviju je 40, a ja sam ukupni broj bodova udvostrucila i bitno povecala opus pitanja s tim da je bilo jedno pitanje koje nikad u zivotu nisu vidjeli.
- studentima je dano uobicajeno vrijeme za pisanje kolokvija(sat vremena)
- pravila igre su im bila a priori pokazana(iako nisu znali puno prije da ce pisati takav kolokvij), odnosno objasnjeno im je da ce biti ocjenjeni po Gaussovoj krivulji i/ili percentilima.

Koja je intrinzicna motivacija iza ovakvog testa? S obzirom na ograniceno vrijeme, studenti nemaju ni vremena za prtljanje po salabahterima jer je pitanja puno, a mozda na neko znaju odgovor. Dake, vrijeme je ucinjeno jos oskudnijim.
Iako je kontrola prepisivanja rigorozna, studenti su svejedno demotivirani da na testu pomazu kolegama koji nisu naucili. Time ih oni u distribuciji priblizavaju sebi i tako u konacnici dobivaju manju ocjenu zbog uprosjecavanja.
Treca i najbitnija stvar - studenti se nebi mogli dogovoriti da svi napisu tipa 2 pitanja i dobiju 3. Na N=300 to je jednostavno nemoguce, jer je takva kooperativna ravnoteza jednostavno iznimno nestabilna. To je kao da imate kartel od 300 tvrtki.

Dakle, koja je logika iza ovoga? Smatram da sam nesto sto je zapravo jedna vrsta Stackelbergove igre(dvorazinsko odlucivanje) svela na local competition koji zavrsava u Nashovoj ravnotezi koja je zapravo Pareto poboljsanje od prijasnjeg sistema, jer su studenti pokazali vise znanja te dobili bolje ocjene, a 15 studenata od 300 je preslo 10/11 sto je bilo a posteriori postavljeno kao 100%. Jedan student je rjesio cijeli test!

Pitanje - moze li se ovakvo nesto dizajnirati i za bilosto drugo? Znam da se to vec radi u Velikoj Britaniji, ali meni se cini da je Hrvatska u potrebi dizajniranja mehanizama koji su bazirani na bihevioralnim principima i koji generiraju neki social choice.

Discuss.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:36   #2
Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
...
Nothing to discuss
Odlicna ideja
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron

Zadnje uređivanje lili p. : 21.04.2010. at 14:54. Reason: uklanjanje quote-a
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:40   #3
Ionako je većina tih testova debilna i studenti nakon par dana zaborave naučeno. Uče radi ocjene,a ne radi znanja.Tko uči radi sebe nisu mu potrebne ove metode. Tko uči da bi prošao isto nisu potrebne. Jedino što ćeš postići s ovim jest da se studenti moraju više namučiti kako bi prošli. Ovo naravno ne znači i kvalitetnije učenje.
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:57   #4
Ja dobijem mlade kad cujem rijec "Pareto". Pareto poboljsanje je samo za onog tko ne priznaje da su vrijednosti subjektivne, odnosno onoga tko pristupa sa predrasudom i svoj vrijednosni sustav smatra valjanijim od drugih.
U ovom konkretnom slucaju su gubitnici oni koji sada moraju uciti da bi prosli ispit.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 15:13   #5
malo je off-topic, ali čitajući temu sam se sjetio ovoga pitanja Trump-u

Question: I read your testimony to Congress on the United Nations renovation project. It was simple to understand and didn’t slip into jargon or manager-speak. Why do you think people use jargon when simple words will do?

Donald J. Trump: I’ve noticed that insecure people are often long-winded when they try to convince others that they are important or have special knowledge. I believe in getting to the point in the most direct way possible. It saves everyone’s time and teaches you to distill information into sound bites that cannot be misinterpreted. I move quickly in business, so I don’t have the time, the desire, or the need to pontificate or sound important. Oftentimes, this backfires. Being concise is more effective, but not necessarily easier. Sometimes I ask people to explain things to me in less than three sentences to make sure they’ve got it down. Condensing your thoughts is a great technique for both speaking and writing. Busy people work in sound bites; anything more can be a waste of time or cause confusion. I prefer to speak simply and clearly whether I’m addressing my employees or Congress.
yeehawyaw is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 16:11   #6
Da se nadovežem na Trumpa - Najbolji ispit = samo usmeni, što kraći, pitanje iz razumijevanja materije i rješvanja problema, i odgovor koji otkriva smjer razmišljanja i da li se uopće razmišlja informirano ili demagoški.
dr. McCoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 21:04   #7
Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
Dakle, kao i svaki profesor na faksu, suocena sam sa studentima koji prepisuju sa salabahtera, ili jos gore - sa studentima koji su nemotivirani za ucenje i ne zele se potruditi za vise od 2, iako to kognitivno mogu.
Aaaah, those memories...

Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
Dakle, koja je logika iza ovoga? Smatram da sam nesto sto je zapravo jedna vrsta Stackelbergove igre(dvorazinsko odlucivanje) svela na local competition koji zavrsava u Nashovoj ravnotezi koja je zapravo Pareto poboljsanje od prijasnjeg sistema, jer su studenti pokazali vise znanja te dobili bolje ocjene, a 15 studenata od 300 je preslo 10/11 sto je bilo a posteriori postavljeno kao 100%. Jedan student je rjesio cijeli test!
Ja bih krenuo od Saya, ako ne postoji potražnja za time znači da to nije ono što tržište traži

Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
Pitanje - moze li se ovakvo nesto dizajnirati i za bilosto drugo? Znam da se to vec radi u Velikoj Britaniji, ali meni se cini da je Hrvatska u potrebi dizajniranja mehanizama koji su bazirani na bihevioralnim principima i koji generiraju neki social choice.
"The curious task of economics is to demonstrate to men how little they really know about what they imagine they can design."
__________________
I can't quantify my hatred of the State. Preferences are ordinal.
Pike B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 22:32   #8
Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
Prije nego se raspricamo o recentnim dometima u ovoj domeni ekonomije... predstaviti cu svoj eksperiment.

Dakle, kao i svaki profesor na faksu, suocena sam sa studentima koji prepisuju sa salabahtera, ili jos gore - sa studentima koji su nemotivirani za ucenje i ne zele se potruditi za vise od 2, iako to kognitivno mogu.
Na FER-u su bili slicno postavljeni kolokviji iz AFJJP (Automati, formalni jezici i jezicni procesori).

Ispit nije medu laksima, no lako se uvuci u Gaussa.

Uostalom, ionako mi se vise svidala snalazljivost (kako uz sto manje truda poloziti sto vise ispita u roku) naspram hard work

Tako da je to zapravo challenge studenata na tvom ispitu - uvuci se u gaussa uz sto manje truda
NightFlight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.