Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2009., 15:27   #121
evo da vam se i ja pridruzim s istim problemom
Takodje mi krce cvrijeva, ali kod mene se to ne desava npr kad sjedim, kad hodam, kad nesto obavljam po danu, na faxu, na predavnjima nikad...nego kod mene je najcesce navece kad legnem, ili bilo kad kad lezim, eh onda pocne ludilo u stomaku, toliko krci, pod rukom se osjeti, najgore mi je navece kad hocu da spavam ne mogu zaspati dva sata koliko me nervira, na ledjima kad lezim ubi me taj zvuk, kad sam sa strane manje je, pa onda je bolje...
mislim da je to sve od psihe...imam termin kod gastroenterologa, cekam vec 3 mjeseca, j..m ti ove doktore, a pored toga takodje imam i nadimanje stomaka, za sto vec pijem tablete espumisan, ranisan, malo je bolje, ne idem vise tak ocesto u wc kao prije, prije sam stalno imala gasove, cak i podrigivanje, i stalno stolicu, nakon cega sam osjecala iscrpljenost u stomaku.,...

i tako ja cekam taj termin, a te tablete za nadimanje mi je propisao urolog...
ne jedem vise przenu hranu, fast food, ne pijem gazirana pica, pijem zeleni caj, i jos pijem c vitamin, i b komplex jer mi je to propisao neuropsihijatar...ma looda, jadni m iljudi, kad se nasa psiha odrazava na nas organizam i tijelo...
__________________
Ostavite cigare, bavite se sportom...
U zdravom tijelu, zdrav duh :)
luda_pametna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 10:41   #122
Quote:
luda_pametna kaže: Pogledaj post
evo da vam se i ja pridruzim s istim problemom
Takodje mi krce cvrijeva, ali kod mene se to ne desava npr kad sjedim, kad hodam, kad nesto obavljam po danu, na faxu, na predavnjima nikad...nego kod mene je najcesce navece kad legnem, ili bilo kad kad lezim, eh onda pocne ludilo u stomaku, toliko krci, pod rukom se osjeti, najgore mi je navece kad hocu da spavam ne mogu zaspati dva sata koliko me nervira, na ledjima kad lezim ubi me taj zvuk, kad sam sa strane manje je, pa onda je bolje...
:
isto tak, ovak je jos kolko-tolko mirno, al kad legnem.. imam osjecaj da cu proljev dobit ak se ne dignem i manje ''krci'' samo ako sam ne desnom boku i zato imam 1001 jastuk pa sam u polulezecem polozaju
ledolinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 16:10   #123
IBS

pozdrav
Meni doktor po simtomima: bol,proljev,sluz,nadustost sumnja na IBS.

Pa me intersira koliko se s tim simdromom moze normalno zivjeti?
Da li pomaze neka alternativna medicina?
Da li je "bolja" dijagnoza IBS ili cronova bolest ili tako neka slicna?

Hvala

Inace ne patim od nekog stresa ali od kada sam poceo posjecivat doktora zivim pod strasnim stresom..
davidcroma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 17:48   #124
Gledam ovaj tvoj post jedno 5 minuta i nikako mi ne pada na pamet što se krije pod "IBS"? Daj, životatireci što je to?

Da li pomaže alternativna medicina, potraži na tom pdf-u...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 19:14   #125
IBS je engleska kratica za sindrom iritabilnog kolona (Irritabile Bowel Syndrome). Ništa strašno i puno puno puno bolja dijagnoza od chronove bolesti. Ne bi ih niti uspoređivao. IBS pogađa oko 20% odrasle populacije od čega veliku većinu čine žene. To nije bolest u užem smislu nego kronični funkcionalni gastrointestinalni poremećaj, ne do kraja razjašnjenog uzroka, koji se manifestira nadutošću, poremećajem defekacije i boli u donjem dijelu abdomena. Na težinu simptoma mogu utjecati stresne situacije, a čini se da postoji uzročno-posljedična veza s prethodnim crijevnim infekcijama koje su možda oštetile živčane završetke. Dakle, nema patohistoloških promjena u probavnom traktu.

S ovim sindromom se može ugodno živjeti. Zbog simptoma ljudi se često prepadnu pa pomisle da boluju od teških bolesti, ali o tome ovdje nema govora. Liječenje je simptomatsko (zatvor-laksativi, proljev-antidijaroici te, u budućnosti, gonadotropni hormoni). Za alternativne metode, imaš poseban pdf. lp
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 21:56   #126
Hvala na odgovorima..
Ali mene u zadnjih mjesec dva dosta muci,dogodi se proljev pa onda visednevna bol u trbuhu s konstantnom sluzi.
Valjda ce biti dobro..
I valjda se moze donekle dobro zivjet s tim?
Nisam primjetio da mi hrana utjece na to,nego tek nekakva polustresna situacija.. A u danasnje vrijeme svaki dan je stresan..
Sta mislis dal bi trebao ici na one analize koja hrana mi smeta ili nekakvu drugu slicnu pretragu??

Svaki savjet je dobrodosao jer me ovo jako brine i ne izlazi mi iz glave..

Hvala

P.S. "gonadotropni hormoni" sta je to? Kako ce pomagat? U kakvoj buducnosti daljnjoj ili blizoj?
Da li se vec negdje provodi neko eksperimentalno ljecenje?

Zadnje uređivanje davidcroma : 12.03.2009. at 22:01.
davidcroma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 01:34   #127
U praksi se dijagnoza SIC-a uspostavlja na temelju kliničke slike, budući da ne postoje definirani testovi koji bi ga potvrdili. Stoga se obično ide metodom eliminacije ostalih stanja u abdomenu. Za dijagnosticiranje SIC-a također mogu poslužiti tzv. ROME II kriteriji. U slučaju proljeva savjetuje se dijeta s manje celuloze, izbjegavanje slatkog mlijeka, konzervirane i masne hrane, smanjenje obroka i uzimanje spazmolitika. Također je potrebno da izbjegaješ stresne situacije. Sada si vjerojatno u tjeskobi (depresiji) zbog svog stanja. To je zato što se bojiš da je nešto opasno. Moraš sam sebe uvjeriti da nije ništa strašno, da se od toga ne umire i da se sve može suzbit. Istina je da ova bolest rijetko nestaje sama od sebe i da te čeka malo duže liječenje, ali uvjeri sam sebe da ti se ništa strašno neće dogodit. Mislim da je također bitno napomenuti da nije utvrđena nikakva veza ove bolesti s eventualnim kasnijim malignim promjenama na probavnom traktu.

Primjena antagonista gonadotropnih hormona zasad je samo jedna od mogućih solucija za terapiju ove bolesti u budućnosti. Oni djeluju na receptore u živčanim završecima i tako smanjuju podražaj. Pokazali su se uspješnim u studijama provedenim nad ženama (alosetron i tegaserod maleat). Ne usuđujem se procjenjivati kada će se naći u svakodnevnoj uporabi...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 11:29   #128
Quote:
tErMiNaTe kaže: Pogledaj post
U slučaju proljeva savjetuje se dijeta s manje celuloze, izbjegavanje slatkog mlijeka, konzervirane i masne hrane, smanjenje obroka i uzimanje spazmolitika. Također je potrebno da izbjegaješ stresne situacije. Sada si vjerojatno u tjeskobi (depresiji) zbog svog stanja. To je zato što se bojiš da je nešto opasno. Moraš sam sebe uvjeriti da nije ništa strašno, da se od toga ne umire i da se sve može suzbit. Istina je da ova bolest rijetko nestaje sama od sebe i da te čeka malo duže liječenje, ali uvjeri sam sebe da ti se ništa strašno neće dogodit. Mislim da je također bitno napomenuti da nije utvrđena nikakva veza ove bolesti s eventualnim kasnijim malignim promjenama na probavnom traktu.
tako je... treba samog sebe uvjerit da nije nis strasno... i najbolje je dok sam vidis kaj ti smeta pa to izbjegavas.
ledolinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 11:39   #129
Quote:
ledolinica kaže: Pogledaj post
tako je... treba samog sebe uvjerit da nije nis strasno... i najbolje je dok sam vidis kaj ti smeta pa to izbjegavas.
Da ali ja nisam primjetio da mi ikakva hrana smeta.. Jedino od neke polustresne situacije mi se trbuh zgrci,moram u wc i onda bolovi tjedan dana..
Bas cudno je to kod mene..
davidcroma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 16:27   #130
uz th proljeva/zatvora dobro dođu spazmolitici, tipa Buscopan il Spasmex... inače kao što je već rečeno, osim što je dosadna bolest, niš prestrašno
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 17:38   #131
Davidcroma imaš temu na forumu "sindrom iritabilnog crijeva", na njoj osobe sa istim problemom pišu svoja iskustva i kako živjeti sa time, što im pomaže i ostalo.
Preporučam također osobi koja je gore navela da se sa tim problemom može lako živjeti da pročita kako je živjeti sa IBS-om, mislim da bi tada promijenila mišljenje. Osim toga još nije utvrđeno da li je to bolest ili poremećaj jer nijedan lijek na utječe na potpuno i trajno povlačenje simptoma, a terapija je usmjerena samo na olakšavanje simptoma.
Rija30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 23:43   #132
Quote:
Rija30 kaže: Pogledaj post
Preporučam također osobi koja je gore navela da se sa tim problemom može lako živjeti da pročita kako je živjeti sa IBS-om, mislim da bi tada promijenila mišljenje. Osim toga još nije utvrđeno da li je to bolest ili poremećaj jer nijedan lijek na utječe na potpuno i trajno povlačenje simptoma, a terapija je usmjerena samo na olakšavanje simptoma.
ak mislis na mene, sorry, ne mislim ja tak, al dok se pomiris s tim ti je lakse...
imam to vec 4 il 5 godina, do tad nisam uopce bila bolesna, cak ni prehlade nije bilo, a onda odjednom to... mislim da ne moram pricat koji je to sok bio, ali eto nakon par godina pocela sam se nosit s tim najbolje kak znam.. istina da se u drustvu zdravih osjecam nekak... jadno, ne znam kaj da drugo velim,ali kaj sad. da se zatvorim doma i cekam? moze mi biti samo gore...
i da, zaboravih rec da imam samo 17... pa ako je bilo,izmedu ostalog, i meni upuceno da mislim da se s tim lako moze zivjet, mislim da je sad jasno da ne mislim bas tak.. pogotovo dok moji vrsnjaci idu van, jedva cekaju vikend, a ja jedva cekam vikend da se odmorim i da se normalno najedem bez da razmisljam kaj mi bude
ledolinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 16:26   #133
Ne brini Ledolinica, nisam mislila na tebe nego na osobu koja je pisala o tome post iznad tebe.
IBS imam 2 godine i tek sada mi je malo bolje, ali ima dana kada crijeva polude. Čuj, ne znam možda je moje tijelo trebalo više vremena da se "navikne" na IBS i sve njegove posljedice, ali kak su mi doktori rekli, to će mi trajati doživotno sa različitim fazama, a sve ovisi o načinu života, a najviše o stresu. Izbjegavati stres i sve ostalo što mi stvara nervozu, a to je jako teško.
Rija30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 16:34   #134
Ovo što si napisala za vikend, izlaske i hranu, samo ti mogu reći da je i meni isto tako, pogotovo ako moram izlaziti svaki dan ista tortura, priprema i psihička i fizička prije izlaska, ništa ne smijem jest,i tek kad dođem doma mogu u miru pojesti i opustiti se. Ali mnogi ne kuže da to užasno iscrpi tijelo
Rija30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 22:51   #135
Quote:
Rija30 kaže: Pogledaj post
Ovo što si napisala za vikend, izlaske i hranu, samo ti mogu reći da je i meni isto tako, pogotovo ako moram izlaziti svaki dan ista tortura, priprema i psihička i fizička prije izlaska, ništa ne smijem jest,i tek kad dođem doma mogu u miru pojesti i opustiti se. Ali mnogi ne kuže da to užasno iscrpi tijelo
znam kako ti je... koma, onda me od toga i bzvz pocne frkat, sarafit bez razloga.. npr. idem na trening, tamo sam ko doma i pocne me frkat kad se pocnem spremat, a do tad mi je dobro.. ili me pocne frkat pred dvoranom i sl., al ono kaj sad, znam di sam, znam ljude, a i znam da mi je cijeli dan (vise-manje) bilo dobro pa valjda ne bude sad odjednom...
psihoterapija pomaze, meni je dosta pomogla jer da nisam otisla vjerojatno ne bi ni iz kuce izasla do danas,a dok se malo zatvoris problem je ici van i medu ljude... psihologica mi je stvarno oke, super zena, prezadovoljna sam, savjetuje me i ne bi nikad htjela prestat ic jer mi je nekak lakse dok znam da imam nekoga ko me stvarno razumije i strucnjak je :P
ledolinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 14:15   #136
Zanima me da li je netko od vas sa ovim "nasim" simptomima radio test intolerancije na hranu u Splitu? Poprilicno je skup ali ne bi bilo lose probat..
Da li netko ima iskustva sa tim?

Hvala
davidcroma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 21:53   #137
Obavio sam taj pregled.
Ne podnosim jaja i kravlje mlijeko..

Treba se odrec sve hrane koja to sadrzi..
Nece biti lako ali ako ce mi to pomoc onda stvarno nije problem.

Valjda je to to.. ( drzim fige) )
davidcroma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 21:51   #138
Pozdrav svima

Evo i ja imam isti problem, pa mi je nekako lakše kad vidim da ima još ljudi s tim sindromom. Meni je to počelo ima skoro godinu dana, stres je definitivno glavni uzročnik, jer mi je prošli posao bio takav, a sad kad radim jedan puno lakši posao mislim da imam posljedice od prijašnjeg stresa. I kad bi se trebala smiriti i uživati počeli su ovi grozni problemi s crijevima, normlno najgore je na poslu, jer me ometa u radu, a onda se još i iznerviram, pa se to pogorša, tako da je to zapravo začarani krug. Probala sam s Rudakolom, Iberogastom,nije pomoglo, čak i akupunkturu. Ne znam da li uopće ima pomoći, za sad sam se naručila kod gastroenerologa, i normalno mjenjam prehrambene navike, no more fast food, prženo i nezdravo. Iako nisam primjetila neke poveznice s određenom hranom, jer mi sve smeta, i najbolje je kad uopće ne jedem, ali eto to opet nije pametno.
Molim sve za bilo kakve savjete ili ovako čisto za razmjenu iskustva, ja se isto javim ako nađem nešto što pomaže
Amalka V. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 22:20   #139
pozdrav

Vec osam godina se borim sa ovom dosadnom bolesti koja mi je uzela najbolje godine zivota, muci me od moje 21 god, a tek ove godine su mi doktori ustanovili da se radi o IBS-u. svake godine sam radio nalaze i uvjek su bili " idealni" ali ja sam i dalje imao problema sa bolovima u stomaku,pucketanjem crijeva,nadimanjem i nagonom za wc.Dva puta sam radio gastroskopiju i nisu primjecene nikakve promjene na organima, kolonoskopiju sam izbjegavao sve do ove godine kada sam i na nju pristao,takoder ni ovim pregledom nije nista uoceno pa je doktorica na osnovu simptoma i pretraga utvrdila da se radi o IBS-u.Mislim da je stres glavni uzrocnik ove bolesti, jer cim treba negdje da idem dobijem neku nervozu i potrebu za wc.Stolicu imam jednom ili eventualno 2x dnevno ali nagoni i nadimanje su prisutni po cijeli dan pa tako da vise ni sam neznam kad je pravi nagona a kad ne.
Pored ovih problema prisutna je i panika ali narocito izrazena na javnim mjestima kada u blizini nema wc.
Doktori kazu da ova bolest sama po sebi moze nestati ali ja cisto sumnjam jer mene godinama ne popusta, mada nada zadnja umire . Adekvatan lijek nisam pronasao sem da rijetko uzmem seldiar (loperamid) ili neki antidepresiv xanax samo najmanju dozu.Kada redovno uzimam seldiar 1x poslije stolice osjecam se super jer me on zatvori i nemam ni nadimanja ni potrebe za wc.
seldiar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 12:23   #140
Quote:
Rija30 kaže: Pogledaj post
Davidcroma imaš temu na forumu "sindrom iritabilnog crijeva", na njoj osobe sa istim problemom pišu svoja iskustva i kako živjeti sa time, što im pomaže i ostalo.
Preporučam također osobi koja je gore navela da se sa tim problemom može lako živjeti da pročita kako je živjeti sa IBS-om, mislim da bi tada promijenila mišljenje. Osim toga još nije utvrđeno da li je to bolest ili poremećaj jer nijedan lijek na utječe na potpuno i trajno povlačenje simptoma, a terapija je usmjerena samo na olakšavanje simptoma.
u potpunosti se slazem ......zivjeti s tim je sve drugo osim lako .....jos k tome kad nista ne pomaze.
istina je da svako ima drugacije simptome ali opet je uzasno trpiti sve to
nije ni cudo sto ljudi padaju u depru nako toga
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:19.