Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2014., 20:22   #8721
@blue i tbf1d: OK, okrenul sam antenu sa 28e početkom 8. mj., a do tada sam imao cijeli SKY UK uključujući i upravo BT Sport/ESPN/setantu na UK beamu iznad 12000 koji mi je i bio najvažniji, uz F1...ne sjećam se za taj beam, ali fixed beam sa HD verzijama BT-a sam hvatao na moru sa 60 cm antenicom, kao i SKY SD transpondere...ali, kako i rekoh, nikad niš od beamova na kojima je BBC i ITV...

E, sad, kako više nisam na 28e, ne znam da li je što oslabilo ili nije...

Zadnje uređivanje MytByte : 21.10.2014. at 21:03.
MytByte is offline  
Old 21.10.2014., 21:10   #8722
Quote:
Blue Corsair kaže: Pogledaj post
je, treba pazit..a kolika ti je elevacija na samom tanjuru, znači na onoj skali na leđima giba? gledao sam po nekom izračunu za zg na dishpointeru ispada 23 stupnja? (za stab HH100/120)
Nema leđa giba kad je polarmount u pitanju
Nosač (onaj koji ide na stup) i kompletno sve oko štelanja kuta se sele na polarmount, pa antena tj. leđa se stave na polarmount i s njim se dobiju novi šarafi/štange za štelanje elevacije...

E sad na leđima giba postoji mala skala za polarmount (prije ju nisam niti skužil ) koja ide od 0 do 10
Meni je sad jednu crticu od sredine, a po tome di se nalazi oznaka 10 to bi trebalo bit 4...
No po izračunu treba bit na 6 i kad stavim na 6 onda nemam baš ništ, a kad stavim na 4 onda u sredini na 16.0e imam maksimalan signal i bogme nije loš niti na ostalim satelitima...

Dakle negdi je zajeb, no pretpostavljam da je zajeb na Gibu u oznakama
Moguće čak da je to zato kaj tu skalu vidim samo s kontra strane antene (s lijeve strane), dok onu na polarmountu normalno vidim sa desne strane di i je šaraf za štelanje...
The Best F1 Driver is offline  
Old 21.10.2014., 21:13   #8723
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
@blue i tbf1d: OK, okrenul sam antenu sa 28e početkom 8. mj., a do tada sam imao cijeli SKY UK uključujući i upravo BT Sport/ESPN/setantu na UK beamu iznad 12000 koji mi je i bio najvažniji, uz F1...ne sjećam se za taj beam, ali fixed beam sa HD verzijama BT-a sam hvatao na moru sa 60 cm antenicom, kao i SKY SD transpondere...ali, kako i rekoh, nikad niš od beamova na kojima je BBC i ITV...

E, sad, kako više nisam na 28e, ne znam da li je što oslabilo ili nije...
BT sport i ESPN nisu problematični, setanta je
Ti si baš siguran da si sa 60cm antenom na moru lovio setantu
Bokte pa kakva je to antena i kakav LNB ???
The Best F1 Driver is offline  
Old 21.10.2014., 23:00   #8724
Ne, kažem da nisam siguran za setantu na moru (tj. 90% sam siguran da nisam) al uredno sam gledao f1(sky) i BT sport/espn HD, pa mi setanta nije ni trebala...i pritom je lnb imao sheban kontakt jer je pao s terase skup s antenom (i pogodi kaj je prvo udarilo u tlo)
MytByte is offline  
Old 22.10.2014., 06:33   #8725
Ne imat signala na Sky F1 je doslovce pa nemoguće
Meni je na njemu na bilo kojoj anteni signal zakucan na 100% i to kak god ju naštelal

BT sport 1 i 2 i ESPN su takaj vrlo jakog signala, tak da ni to nije problem...
Eventualni problem su BT sports mosaic i BT sport extra, te Setanta

BTW Stup mi je hebeno čvrst
Ak je zdural ovo čudo od vjetra danas ujutro, onda ga nikaj nemre sjebat
BTW puhalo je tak grdo da to nije malo, bokte kante sa smećem su letele po ulici
A meni signal na setanti na 55%, na Pink folku 65% i to stabilan da stabilniji nemre bit bez ikakvog pucanja
The Best F1 Driver is offline  
Old 22.10.2014., 07:53   #8726
Hmmda...uglavnom, imal sam i bt mosaic na 80-tki pa eto....upalim jutros rec i nema signala na tanjuru na kamp nosaču, izgleda da ga je vjetar pomaknuo...
MytByte is offline  
Old 22.10.2014., 13:04   #8727
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Nema leđa giba kad je polarmount u pitanju
Nosač (onaj koji ide na stup) i kompletno sve oko štelanja kuta se sele na polarmount, pa antena tj. leđa se stave na polarmount i s njim se dobiju novi šarafi/štange za štelanje elevacije...

E sad na leđima giba postoji mala skala za polarmount (prije ju nisam niti skužil ) koja ide od 0 do 10
Meni je sad jednu crticu od sredine, a po tome di se nalazi oznaka 10 to bi trebalo bit 4...
No po izračunu treba bit na 6 i kad stavim na 6 onda nemam baš ništ, a kad stavim na 4 onda u sredini na 16.0e imam maksimalan signal i bogme nije loš niti na ostalim satelitima...

Dakle negdi je zajeb, no pretpostavljam da je zajeb na Gibu u oznakama
Moguće čak da je to zato kaj tu skalu vidim samo s kontra strane antene (s lijeve strane), dok onu na polarmountu normalno vidim sa desne strane di i je šaraf za štelanje...
da, ta skala a na gib tanjurima su inače skale za elevaciju na lijevoj strani leđa, bar za ove do 105. pa gotovo si sve uštimao al nije 100% negdje treba dić/spustit tak da imaš 61% na 27W i 68% na onom ntv spor na 42E istovremeno, onda budeš bio ziher da je clarkova putanja 100%

ok za listu al moraš probat koliko ti ustvari lovi sada gib, morao bi ak ne 90E onda bar 75E a na zapadu teoretski do 61W al nisam ziher da uopće ima kaj za gledat zapadnije od 30W, treba malo preskenirat

tek jutro poslije ovakvih vjetrova se vidi tko je dobro i čvrsto montirao tanjure, ostali sad moraju ić ponovno naštelavat

mada nebi bilo loše imat i onaj mesh 120cm u ovakvim vremenima.
Blue Corsair is offline  
Old 22.10.2014., 17:11   #8728
Nema brige za Giba i stup...sve je na svom mjestu.
Kaj se tiče ovog 75E do 61W mislim da nema teorije...
Nejdem se penjat na krov po ovakvom vremenu ni pod razno
No koliko pamtim krajnje na aktuatoru sam naštelal tak da ga zaustavi na cca 0.5-1 cm od fizičkog kraja (preko toga bi počel trgat polarmount i antenu) a 30W je bil vrlo blizu tog kaja, a bogme ni 42E nije bil jako daleko...
Osim toga koliko vidim (ubacil sam listu) tražit nekaj preko 45E i 30W doslovce ni nema smisla, tam ionak nema baš ništ...
U biti možda bi i bilo da je gore LNB za C band, no ovak nema baš nikakvog razloga gubit vrijeme na to...

P.S. čini mi se da moram pomaknut antenu na stupu tj. zamaknut sredinu...
Imam osjetno slabiji signal na W strani, dok je na E signal i prejak...na 45.0E su TP-i uglavnom na 100% i 17 dB...čini mi se da nekaj definitivno ne štima, to mi je najjači satelit
The Best F1 Driver is offline  
Old 22.10.2014., 18:00   #8729
pa bilo bi fino iskoristit sav horizont od 61W-90E no naravno u stvarnosti je to 30W-46E

C band je ipak više za 150+ cm no i sa ovim Ku bandom imaš dost

kad smo već kod zapada koliko imaš na 4.0W 11130 H 10000 (MTV Adria) ?
Blue Corsair is offline  
Old 22.10.2014., 18:33   #8730
Quote:
Blue Corsair kaže: Pogledaj post
...tak da imaš 61% na 27W i 68% na onom ntv spor na 42E istovremeno, onda budeš bio ziher da je clarkova putanja 100%
Sad imam 59% na 27.5W i 68% na tom ntv sporu na 42E, a antena mi ide od 66E do 30W...
nisam ju mical nego sam samo obrisal limite u recu

sigurno može i malo više u W stranu ali sam krajnji naštelal blizu 30W, a kaj se tiče E strane i tu bi mogla al mi aktuator ulazi do kraja prije kraja polarmounta, znači možda bi se i dalo navuč do 75E i recimo 45W...samo kaj je pitanje jel bu mi se zbilja dalo ponovo programirat sve pozicije...

4.0W 11130 H 10000 (MTV Adria) - 69% 11dB...
Inače baš sam neki dan čul da se naši svade s njima jer su im spustili snagu tog TP-a...no i dalje mi se vidi sasvim ok.

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 22.10.2014. at 19:03.
The Best F1 Driver is offline  
Old 22.10.2014., 19:50   #8731
Judovi jedno brzinsko pitanje, je ovo uredu cijena za kabal i treba li uopce obracati paznj na ovo Full Hd, 3D ? Je li ovaj kabal tanji od normalnih kablova jer je momentalno provuceno 5 koax kablova kroz FXP40 pa me zanima da li ce moci proci 4 quattro kabla ili ima razlicitih promijera ? I jeli bolje sa vise ili manje dB ?

Zadnje uređivanje Brico_GO : 22.10.2014. at 20:08.
Brico_GO is online now  
Old 23.10.2014., 07:47   #8732
To Full Hd, 3D i ostale gluposti su nikaj drugo nego marketinške gluposti
Svaki koaksijalac je 3D, Full HD, UltraHD/4K HD...baš svaki kabel, svaka diseqc sklopka, svaki LNB, svaki MSW
Jedino di postoji razlika je reciver dakle postoji DVB-S (SD rec) i DVB-S2(HD rec), a sve ostalo u antenskom sistemuo samo prima i prosljeđuje signal do recivera...dakle ne postoji Full HD kabel, LNB, sklopka

Kaj se tiče kvalitete kabela jedino bitno je kolika je dužina
No ako ti je dosta 20 metara pretpostavljam da je u pitanju cca 5 metara x 4 kabela za 4 LNB-a...i kod te dužine bi u principu trebalo bit totalno svejedno kakav kabel uzmeš.
No ako su veće dužine onda je već bitno kakva je kvaliteta kabela, jer na većoj dužini su i veći gubitci signala

Kabel nije tanji, no razlika je u tome da nemra šanse da tak fino formiraš 4 u hrpu da uzmu isto mjesta u cijevi kao i kad je u pitanju ovakav jedan kabel...
osim toga fora je i kod označavanja, jer je puno lakše zeznut kabele na LNB-ima i MSW-u kad imaš 16 kabela (4x4 kabela) koji su isti ili kad imaš 4 kabela a svaki unutar ta 4 kabela ima po četiri žile različitih boja
Ako je u pitanju cijev fi40 mm (unutarnji promjer) to bi u principu uz fino složene kabele (paziti da se ne prepletu međusobno i podmazati sa recimo tekućim sapunom za ruke) trebalo bit moguće navući u tu cijev, al bu išlo prokleto na knap...
No ako je cijev fi 40 mm vanjski fi (unutarnji 32 mm) onda bi već moglo bit gadnih problema i pitanje je jel bu to moguće...

Recimo ovaj koji ja imam ti je dimenzija 15mm u najužem dijelu i 18mm u najširem dijelu po dijagonali (nije potpuno okrugli, nego je kockasti), a 4 komada se daju složit tak da su u hrpi poput kvadratne cijevi dimenzija cca 30mm x 30 mm...najbolje ti je uzmi metar/šubler i provjeri može li ti to proći kroz tu tvoju cijev

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 23.10.2014. at 07:55.
The Best F1 Driver is offline  
Old 23.10.2014., 21:59   #8733
Za ovo 3D,FullHD sranje sam tako i mislio ali skoro su me navukli,a meni ce trebati 40m (4x8-10m,neznam dok ne izvucem postojece kablove kad uselim),pa na ovu duzinu dali je dovoljno 100dB ? FXP40 (40mm vanjski a 31,2 unutarnji promijer) a ako ne bude moguce 4 onda ce ici tri kabla za 13,16 i 19,2°
Edit: je ovo dovoljno dobro Quattro Quad Koaxial 4-Fach 4 in 1 LNB Sat Koax Antennen Kabel 100dB

Zadnje uređivanje Brico_GO : 23.10.2014. at 22:19.
Brico_GO is online now  
Old 24.10.2014., 09:58   #8734
Biti će tu gadnih problema...
Tablica kaže da u cijev Fi 40(vanjski)/31.2(unutarnji) ide 13 kabela promjera 6 mm ili 7 kabela promjera 8.3mm...
Da je kojim slučajem FI 50 (vanjski)/ 39.6(unutarnji, sve bi bilo ok...jer u nju ide 21 kabel promjera 6 mm ili 11 kabela promjera 8.3mm...dakle ovih 16 x 6.8mm prolazi bez problema...

Naravno to su podaci koji su uvijek sa nekom rezervom, znači toliko kabela ide kroz tu cijev bez ikakvih problema bilo koljena ili ne, dakle uvijek ide više od toga samo pitanje je koliko više...
A koaksijalac je obično 7 mm dakle čak i 12 kabela bi po tome bilo jako problematično.
Osim toga kaj se tiče ovog tvog kabela sa linka čak niti dva takva ne prolaze kroz cijev
Kaže da mu je vanjski promjer 17mm dakle 2 x 17 = 34 mm, a tebi je cijev 31.2mm, ako su dimenzije točne to znači da nema šanse...
Uglavnom ako je cijev ravna još možda na silu i idu 2 takva kabela, možda čak i 3/4 (skidanje vanjske izolacije i fino slaganje kabela u krug...no ako ima zavoja i ako nisu savršeno napravljeni onda niti to nema šanse...

Kak god to okrenul čini mi se da bu to jako teško išlo kroz tih 31.2 mm, možda ipak nebi bilo loše probat sa 16 samostalnih kabela (i to 5mm kabela) ili quattro kabela pa skinut vanjski plašt tj. izolaciju u ovom dijelu koji prolazi kroz cijev jer s tim ipak dobiješ koliko-toliko kad makneš taj vanjski plašt i možeš te kabele bolje formirat da svi skupa u hrpi izgledaju kao okrugla cijev, a ne četvrtasta...no onda je pitanje koliko to ima smisla kupovat quattro kabele pa ih ogulit
Eventualno i šemu sa 2 ili 3 Quattro tanja kabela + 4 ili 8 samostalnih kabela da ih možeš bolje rasporediti, na taj način bi to možda i moglo proč.

Imaš i šemu da ideš na 5mm kabele umjesto na 7mm, pa čak i recimo 5mm (4.8mm) Quattro kabele tipa ovog samo kaj je pitanje kak se bu to ponašalo, taj kabel sigurno ima poprilične gubitke čim ih nisu niti napisali

Postoji još i nova fora sa Optičkim LNB-ima i onda optičkim kabelima pa dolje konverterima optika na quattro pa sa njih na MSW, no za to nemam pojma kakve su cijene, no sigurno su još uvijek ogromne...
Iako u toj situaciji bi imao samo 4 optička kabela od LNB-a do tih konvertera i to bi prošlo bez ikakvih problema.
ali čisto sumnjam da bi ta igra bila ispod cca 1000 eura ak bi to uopće i bilo dosta

A možda i izvest nekaj drugo
Nemam pojma jel moguće no možda da ipak probaš naći neko mjesto da MSW montiraš gore na tavanu ili negdi blizu antene pa čak i vani na stupu u nekakvoj IP65 kutiji ili ormaru,
pa da gore dopeljaš kabel za napajanje MSW-a (PGP 3x1,5 mm2 za 230V napajanje) po toj cijevi i da onda opet po toj cijevi ideš dolje samo sa izlazima, dakle kabelima prema reciverima...
jer u toj situaciji ti ih treba maksimalno 8 x koax 7 mm + 1 x PGP 3x1,5mm ako ideš na MSW 17/8...to već sigurno prolazi kroz tu cijev


A evo postoji i kombinacija bez MSW-a (ako već nisi naručio LNB-e i MSW )
axing SPU 82-00 x 2
Quad LNB x 4
U toj situaciji to spajaš ovak:

Naravno tak svaki LNB na ulaze A, B, C, D pa recivere na izlaze...
I onda imaš 4 satelita ali samo na 4 recivera/tunera no to sve staviš gore na stup od antene i nema napajanja, a dolje ti odlazi samo 4 kabela prema reciverima.
ako ti treba i zemaljski signal onda samo dodaš SAT/TER combinere iza izlaza i spajaš satelitski signal i zemaljski u taj isti kabel, pa dolje opet dijeliš taj isti signal na SAT/TV utičnici..ili još i bolje uzmeš 4 diseqc 5/1 (4/1 + TER) sklopke sa zemaljskim ulazima...
Ako ti ih treba 8 imaš i Octo LNB-e koje po istoj šemi možeš spojit u 4 takve diseqc sklopke pa imaš 4 satelita na 8 recivera, bez napajanja tih diseqc sklopki...
Samo onda imaš hrpetinu kabela na anteni...8 x 4 = 32 kabela sa LNB-a + zemaljska antena na razdjelnik 8/1 pa 8 x kabel prema 8x SAT/TV combiner pa opet 8 x kabel sa diseqc sklopke na SAT/TV combiner pa opet 8 kabela dolje kroz cijev prema reciverima...
Dakle:
8 x Octo LNB
4 x Axing-SPU-82-00 + razdjelnik zemaljskog signala 8/1 + 8 x TV/SAT combiner ili 8 x diseqc 5/1 sklopke (4/1+TER) + razdjelnik zemaljskog signala 8/1
cca 60 F konektora i hrpetina kabela, te naravno opet neka kutija u koju buš to sve strpal...

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 24.10.2014. at 11:19.
The Best F1 Driver is offline  
Old 24.10.2014., 17:45   #8735
TBF1D uzeo na kraju ovaj multiholder pro koji mi je Blue preporučio,čini mi se za mene njubaru dobar početak pa ću se malo poigrat ovaj vikend ako mi vrime dopusti,i još ova 3 uska lnb-a.
Kako si nakraju zadovoljan u smislu T90,jesu ti signali dosta slabiji u odnosu na onaj mesh koji si imao u multifeedu,a pogotovo u odnosu na motoriziranu antenu koju si imao?To ne mislim sad na ovo čudo koje si instalirao nego prije ono šta si imao?
Jel štelanje signala vršiš sa enigma signal meterom ili imaš kakav profesionalniji uređaj?Kako ovo preko android moba radi,sve u istu mrežu,ukucam satelit pa pišti kad sam blizu?
Antem is offline  
Old 24.10.2014., 18:49   #8736
Enigma signal meter
Ta aplikacija je zakon i vredi zlata
Nikaj ne pišti, nego imaš skalu na mobu na kojoj ti piše koji postotak ti je na kanali koji je trenutno na reciveru, naravno možeš ih i prebacivat sa mobitelom unutar aplikacije kak se sjetiš
Naravno moraš bit spojen na WiFi i unutar iste mreže mora biti i rec...onda upišeš user i pass reca i konektiraš se, znači slično kao i sa WebIf-om na PC-u

Jedino je šteta kaj niko nikad nije napravil enigma2 listu sa najslabijim i najjačim signalom na kanalima po pojedinim satelitima...to si buš moral sam složit u dreamboxEditu ili kaj već koristiš za ubacivanje lista...
da postoji gotova lista za to, onda bi to bilo savršeno lako

Motor imam tek sad, to mi je prvi
A T90 nije uštimana do kraja tak da i nemrem nekaj puno pametovat oko nje...no onak na prvi pogled mi se ne čini kao savršeno rješenje,
istina da je bolja nego multifeed u situacijama tipa sredina antene na 16.0 a želiš 0.8W ili 28.2 koji su daleko, no opet to nije tak dobro kao motor i 110 cm antena...
No s druge strane je odlična zbog brzog prebacivanja kanala i ogromne pokrivenosti satelita...recimo ja na kraju imam 5W-42E.
Iako mi se čini da sam se poprilično zajebal sa originalnim nosačima LNB-a za T90
Puno bolje riješenje bi bili ti emeesse pro multiholderi da se pripašu na T90 jer bi onda bez brige imal i satelite na 2 stupnja, a i mogel bi ih finije uštimat...
Sve u svemu zbilja ok antena, ali nosači LNB-a su banana
The Best F1 Driver is offline  
Old 24.10.2014., 18:53   #8737
@ The Best F1 Driver
T90,MSW i LNB-ove sam danas pokupio iz DHL,tako da ostajem pri toj opciji. Tavana nemam a montiranje na stupu ce biti zadnja opcija jer je MSW ogroman,ja sam mislio da je to puno manje. Kroz tu cijev momentalno ide 5 koax kablova (5x7mm=35mm).Nekakvo rjesenje cemo vec naci,hvala na savijetima i pomoci. A je li ovaj kabal dobar za uporabu na duzini od 8-10 m Quattro Quad Koaxial 4-Fach 4 in 1 LNB Sat Koax Antennen Kabel 100dB ?
Brico_GO is online now  
Old 24.10.2014., 20:02   #8738
TBF1D to sam za te nosače lnb-a negdi usput i pročitao da je lik radio modifikaciju na način da su mu ti nosači bili podesivi po visini i po svim smjerovima i sjećam se da je napisao da je dobio popriličan boost u signalu na svim satelitima,pogotovo na krajnjima gdje je to potrebnije.
Ta antena bi bila odlična da je još malo veća bar t100 ili t110 i da po defaultu dolazi sa tim prilagođenijim nosačima lnb-a.
Antem is offline  
Old 24.10.2014., 20:27   #8739
Pitanje u vezi HD receivera.
Je li bolje postaviti opciju displeja na 720p ili 1080i
Imam osjećaj da je slika na HD kanalima bolja sa manje blur-a ako postavim sliku na 720p ili je to nevažno jer ionako TV uređaj procesira sliku kako želi neovisno o 720p ili 1080i postavljenima na receiveru
__________________
Mr. BAD GUY
Beco is offline  
Old 24.10.2014., 22:25   #8740
Quote:
Brico_GO kaže: Pogledaj post
@ The Best F1 Driver
T90,MSW i LNB-ove sam danas pokupio iz DHL,tako da ostajem pri toj opciji. Tavana nemam a montiranje na stupu ce biti zadnja opcija jer je MSW ogroman,ja sam mislio da je to puno manje. Kroz tu cijev momentalno ide 5 koax kablova (5x7mm=35mm).Nekakvo rjesenje cemo vec naci,hvala na savijetima i pomoci. A je li ovaj kabal dobar za uporabu na duzini od 8-10 m Quattro Quad Koaxial 4-Fach 4 in 1 LNB Sat Koax Antennen Kabel 100dB ?
Po napisanim specifikacijama je to jedan od boljih Quattro kabela...
samo kaj je kod tebe problem debljine tog kabela
Taj je 17mm i jedan je od debljih...

gledaj ove podatke na kraju:
....
1000 MHz: 21.49
1450 MHz: 27.1
1750 MHz: 30.5
2150 MHz: 33.5

To je ono što je bitno
Dakle na tvojih cca 10 metara bi ti teoretski gubitak trebao bit maksimalno 3.35 dB signala...

Evo recimo postoje i specijalni kabeli poput ovog...
10x Koax 7 mm unutar jednog kabela, ukupni promjer mu je 35.204 mm...dakle maksimum ti je možda 9 kabela kroz tu cijev, čak niti 10 komada nebu išlo

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 24.10.2014. at 22:41.
The Best F1 Driver is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.