Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2003., 13:12   #1
Srce - pitanja razna

Moje pitanje je: Da li srce boli, što može biti uzrok tome, i ako srce ne boli kako objasniti bol u lijevom dijelu prsa? Boli onako kad udahnem, no bol je jača otraga, na predjelu leđa. Ne znam objasniti najbolje, ali kao da probada.
Možda nisam najbolje opisala, pa ako je nejasno kasnije pojasnim.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2003., 13:35   #2
Naravno da srce boli, i onda se bol moze siriti i u lijevu ruku i prema vratu. Ako boli - boli zbog ishemije (tkivo nema dovoljno kisika).

Uz srce moze boljeti jos puno stvari. Ovo sto tebe boli najvjerojatnije nije srce, ali odi provjeriti.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2003., 13:39   #3
Zaboravih napomenuti da mi se katkad čini kao da će mi u području vrata izletjeti kako kuca. Dok katkad kao da na tren stane i onda polagano, nakon što se opusti počne dalje pumpati. A i tlak mi je prilično nizak uz povišeni puls, recimo najčešće 95.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2003., 00:54   #4
Pođi ti lijepo za početak napraviti EKG. Ako živiš u RH, onda ti ga možda može napraviti i tvoj obiteljski liječnik, jer ih znatan broj ima potreban aparat. A nakon toga...slijedi njegove upute!
__________________
Tri su uvjeta da čovjek bude sretan: treba biti glup, sebičan i dobra zdravlja; ali ako prvi uvjet nije ispunjen, sve je propalo. Flaubert
healer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2003., 00:57   #5
Moje je misljenje ...

da ti fantomski bolovi imaju uzrok na psihickoj bazi i da osvjescenjem i eliminiranjem istih bolovi bi trebali nestati . Al je frka ako uzroci traju dugo pa ih i ovo nestabilno vrijeme moze pogorsati .

Mozda pomogne da odes na godisnji odmor ?
__________________

OzzY is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2003., 14:43   #6
Srce je inervirano ograncima živaca koji inervira i kožu. Tako kad "zaboli srce", najčešće zbog nedostatka kisika, bol se reflektira na živčane ogranke koji se nalaze na lijevoj strani prsa, u području ruku, donje čečjusti, a bol je ponekad locirana čak u području žličice.

To što kažeš da imaš osjećaj da imaš osjećaj da će ti srce izletjeti kad kuca može biti loš znak jer upućuje na aortalnu insuficijenciju.

Najbolje bi bilo da odeš liječniku da se ustanovi o čemu se radi.

Bol može biti i psihičkog karaktera, naravno ali bez pregleda teško je ustanoviti.

Dali te zaboli pri naporu ili u mirovanju? Ili te boli uvijek kada udahneš?
__________________
Genije, ili ipak idijot!?
Idijot is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2003., 18:09   #7
To sto on opisuje mogla bi vrlo lako biti i pleuralna bol ili bol misicno-kostanog podrijetla jer se bol pojacava pri udahu, a i probadajuca je.

Kao sto smo ti rekli, odi provjeriti, cisto za svaki slucaj. Ovo sto ti se dogadja sa pulsom je losiji znak nego to sto te boli. Ja bih na tvom mjestu napravila i ultrazvuk osim ekg-a.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 18:04   #8
Lahor kakva je to bol misicno-kostanog podrijetla,koji je uzrok ovoj vrsti boli?
kako se lijeci?

Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 18:22   #9
Vjerovatno je mislila na bol koja se javlja zbog pritiska na interkostalne živce zbog krivog položaja kralježnice. Jako je česta i kad mlađi pacijent dođe liječniku zbog bolova u prsima prvo se posumnja na takvu etiologiju boli. Liječi se pravilnim držanjem i vježbama za kralježnicu.
__________________
Genije, ili ipak idijot!?
Idijot is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 18:25   #10
Upravo tako

Vidi se da idijot jako dobro pece svoj zanat
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2003., 19:14   #11
A drugačije nebi bilo dobro. Odmah bi drugu profesiju izabrao.
Nagovoriti ću ja još par kolega da postaju ovdje pa će ovo postati najbolji dio foruma. Pravi savjetnik će postati.
__________________
Genije, ili ipak idijot!?
Idijot is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 17:19   #12
Question

Ovo i mene jako zanima jer moj dragec često nesvjesno pritišće prsa u području srca, kad pitam što je - odmahne rukom, ali mislim da ga boli. Ne mogu ga natjerati liječniku (glupo, znam), a majka mu je srčani bolesnik, pa još više brinem
Marija_1963 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 17:33   #13
Ja sam se tri godine mučio sa tim "boli me srce". Par puta me tako spopalo da sam morao u hitnu ići, i svaki put su mi radili EKG i uvijek je sve bilo super OK. Ali bi mene opet zabolilo nakon par mjeseci. I onda se poslije tri godine našla teta liječnica kojoj je palo na pamet kako me u stvari boli želudac i na kraju se ispostavilo da je to u pitanju.

I onda sam saznao da Amerikanci žgaravicu (gorušicu, kako god da je ime) i zovu "heartburn" pošto po simptomima jako liči na to da te boli srce.
Lamp is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 23:48   #14
Quote:
healer kaže:
Pođi ti lijepo za početak napraviti EKG. Ako živiš u RH, onda ti ga možda može napraviti i tvoj obiteljski liječnik, jer ih znatan broj ima potreban aparat. A nakon toga...slijedi njegove upute!

Da. Idi. Za svaki slučaj.




(mene srce boli od tuge )
 
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 01:23   #15
Mene isto vrlo rijetko zaboli u tom podrucju. Cak me tu i tamo strefi poneka ekstrasistola...

Ali ne zamaram se
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 15:25   #16
Problemi sa srcem

Imam neki problem sa srcem, išao sam na ultrazvuk i napisat ću što mi piše u nalazu pa Vas molim da mi to malo objasnite normalnim rječnikom, što mi nevalja s srcem, da li se to može pogoršati, da li se može popraviti

9.4.2004

Ehokardiografija s obojenim dopplerom: vjerojatno bikuspidna aortna valvula s rudimentalnim III.kuspisom. Aortalna insuficijencija do II.stupnja (uski mlaz koji seže do korda tendineja) Nema pataloškog sistoličkog gradijenta kroz aortalni zalistak. Nema kriterija za prolaps mitralnog zalistka. Nema plučne hipertenzije. Kavitarne dimenzije LV neznatno povečane LVIDd 5,7, LVIDs 3,5. kontraktilnost stijenki LV koordinirana. Globalna istisna frakcija 76 %. FS 37 %. Debljina stijenki LV 1,1-1,2 cm. Ao 3,5, LA 2,9 cm. Perikard b.o. Intrakardijalne tvorbe nisu nađene.

12.9.2005.

Ehokardiografija s obojenim dopplerom: i dalje se prikazuje aortna insuficijencija blažeg do srednje teškog stupnja. Aortna valvula je bikuspidalna s rudimentalnim trečim kuspisom.Kavitarne dimenzije su neznatno veće nego kod posljednjeg pregleda. LVIDd 6,1, LVIDs 4,0 cm. Kontraktilnost stijenki je koordinirana. Globalna istisna frakcija 70%. FSD 33%. Debljina stijenki LV 1,2-1,3cm Ao 3,4 LA 3,3 cm.Perikard b.o. intrekardijalne tvorbe nisu nađene.

Ako treba nekom još podataka nevezanih uz nalaz sa ultrazvuka rado ću ih iznjeti.
Zecky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 20:45   #17
Re: Problem sa srcem

Quote:
Zecky kaže:
Imam neki problem sa srcem, išao sam na ultrazvuk i napisat ću što mi piše u nalazu pa Vas molim da mi to malo objasnite normalnim rječnikom, što mi nevalja s srcem, da li se to može pogoršati, da li se može popraviti

9.4.2004

Ehokardiografija s obojenim dopplerom: vjerojatno bikuspidna aortna valvula s rudimentalnim III.kuspisom. Aortalna insuficijencija do II.stupnja (uski mlaz koji seže do korda tendineja) Nema pataloškog sistoličkog gradijenta kroz aortalni zalistak. Nema kriterija za prolaps mitralnog zalistka. Nema plučne hipertenzije. Kavitarne dimenzije LV neznatno povečane LVIDd 5,7, LVIDs 3,5. kontraktilnost stijenki LV koordinirana. Globalna istisna frakcija 76 %. FS 37 %. Debljina stijenki LV 1,1-1,2 cm. Ao 3,5, LA 2,9 cm. Perikard b.o. Intrakardijalne tvorbe nisu nađene.

12.9.2005.

Ehokardiografija s obojenim dopplerom: i dalje se prikazuje aortna insuficijencija blažeg do srednje teškog stupnja. Aortna valvula je bikuspidalna s rudimentalnim trečim kuspisom.Kavitarne dimenzije su neznatno veće nego kod posljednjeg pregleda. LVIDd 6,1, LVIDs 4,0 cm. Kontraktilnost stijenki je koordinirana. Globalna istisna frakcija 70%. FSD 33%. Debljina stijenki LV 1,2-1,3cm Ao 3,4 LA 3,3 cm.Perikard b.o. intrekardijalne tvorbe nisu nađene.

Ako treba nekom još podataka nevezanih uz nalaz sa ultrazvuka rado ću ih iznjeti.
Puno je tu kardijalnih fraza i brojki razumljivih samo kardiolozima. To ni nije tako bitno za laika.
Bitan su izrazi "Aortalna insuficijencija blažeg do srednje teškog stupnja", "Nema plućne hipertenzije" i "kavitarne dimenzije LV su neznatno povećane".

Prvo je srž problema koji te pati. Mali background....krv u srce dolazi venama i to prvo u desnu predklijetku ( atrij ). Odtuda srčanim radom ulazi u desnu klijetku ( ventrikul ). Između desnog atrija i desnog ventrikula nalazi se zalistak ( valvula ) koja sprečava da se krv kod srčane kontrakcije vraća "natrag" u desni atrij. Krv nema kuda nego kod kontrakcije srca iz desnog ventrikla ulazi dalje u plućnu arteriju koja granajući se u sitne ogranke u pluća nosi vensku krv gdje se na nivou plućnih alveola odvija izmjena plinova ( CO2 i O2 ) tj. disanje. OK?
Sada ta oksigenirana krv ( nosi na sebi O2 ), iz pluća plućnim venama dolazi u lijevu predklijetku ili atrij. Odtuda srčanim radom ulazi u lijevu klijetku ili ventrikul ( LV ). Srčanom kontrakcijom, srce izbaci krv u aortu, najveću arteriju, te krv ide dalje arterijama u sve dijelove tijela noseći kisik stanicama. Između lijeve klijetke i aorte nalazi se aortalni zalistak koji se nakon izbacivanja krvi iz srca ( medicinari kažu nakon sistole ), zatvara i onemogućava povratak krvi natrag u lijevu klijetku. I to tako ide cijeli život. OK?

Nadam se da je to razumljivo.

E sad....izraz aortalna insuficijencija označava stanje gdje se aortalni zalistak u određenom stupnju NE ZATVARA nakon izbacivanja krvi u aortu. Jednostavno dio krvi, ovisno o stupnju aortalne insuficijencije, se vrati u lijevu klijetku nakon sistole.

Kako oksigenirana krv iz pluća skroz dolazi u lijevo srce a dio krvi se nakon kontrakcije vraća u isto to lijevo srce, s vremenom šupljina lijevog ventrikla ( LV ) s proširi. Izraz "kavitarne dimenzije LV su neznatno povećane" upućuje na to mada uzrok tome može biti još koješta vrlo vjerojatno je kod tebe uzrok te formulacije ( koja izgleda nije još uznapredovala ) upravo aortalna insuficijencija. Inače, aortalni zalistak se sastoji od tri da tako kažem "listića". Ali kod tebe piše da je zalistak "bikuspidalni s rudimentarnim trećim kuspisom" što znači da se tvoj aortalni zalistak sastoji samo od dva a ne tri "listića". Dakle, nekakvom logikom dva "listića" lošije zatvaraju aortu nego tri. Ovo je vrlo vjerojatno urođena mana koja je eto tek sad počela praviti probleme.

I treće, izraz "nema plućne hipertenzije" govori da tvoj srčani problem vjerojatno nije uznapredovao da se ne može liječiti.
Liječenje osim kardiologa skoro sigurno mora uključivati i kardiokirurga koji je kompetentan procijeniti treba li kardiokirurškim zahvatom zamjeniti aortalni zalistak ili ne. Ako je operacija neophodna, bolje ju je uraditi sad kad je srce još u relativno dobrom stanju nego nakon nekog vremena kad srce neće više biti u "dobroj kondiciji".

U svakom slučaju, puno sreće!
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2005., 11:09   #18
Re: Re: Problem sa srcem

Quote:
trebor kaže:



Ovo je vrlo vjerojatno urođena mana koja je eto tek sad počela praviti probleme.


U svakom slučaju, puno sreće!
E sad, pravi probleme, ja za taj problem nisam znao do kad nisam prošao kroz lječnički pregled za vojsku što znaći da sam npr. išao u civilnu vojsku za to nebi ni znao.Nemem nikakve probleme (nisam ih osječao) osim u zadnje vrijeme kad često osječam nekakvo probadanje, nelagodnu bol u prsima pa je to razlog što sam i postavio ovu temu. Zanima me da li to probadanje i lagana unutarnja bol s vremena na vrijeme ima kakve veze s tim nedostacima na srcu? Da li možda ima kakav utjecaj povečanje tjelesne težine nogomet, povremeno pušenje?
Zecky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2005., 13:34   #19
Pa čuj, ovako preko foruma možemo samo špekulirati. Odgovore na tvoja pitanja morao bi dati kardiolog, najbolje onaj koji ti je i radio UZV srca. Nemoj odgovore tražiti kod liječnika drugih profila ili onih opće prakse. Ja ne bih. Svi će oni nešto reći o tome, ali samo ono što su pročitali negdje prije i općenito. Konkretne odgovore o detaljima baš tvog stanja a na osnovu nalaza koje imaš i kliničkog stanja mora dati kardiolog.

Možda dio odgovora na tvoja pitanja možeš dobiti ako klikneš ovdje .

Problemi koje navodiš mogu biti posljedica nalaza na srcu. Srčani mišić pokušava uvijek nekakvim kompenzatornim mehanizmima nadomjestiti problem - povećat će frekvenciju rada, udarni i minutni volumen, s vremenom će srčani mišić hipertrofirati ( povećati se ). No sve to će ići do jedne granice. Ali kad više ne ide, e onda je puno teže liječiti problem nego sada.
Ali ponavljam, odluku i pravi izbor kako i kada liječiti MORA DONJETI KARDIOLOG + ( eventualno ) KARDIOKIRURG. I naravno, pušenje i povećanje tjelesne težine svakako su faktori koji nimalo ne olakšavaju rad srcu nego mu pričinjavaju dodatnu smetnju. Bavljenje sportom s obzirom na srce, opet mora biti u skladu s preporukama kardiologa..
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 23:02   #20
Question "grcevi oko srca"

ponekad mi se dogodi da me zaboli nesto oko srca,a svi mi govore da srce nemoze bolit???
aj-vi-ou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.