Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2015., 11:21   #1
Operacija "Neretva93"

Dosad slabo obrađena, sa hrvatske strane operacije tzv Armije AbIh kojom se htjelo kako oni kažu konačno dotući HVO, deblokirati ( iako nije ni bio u okruženju) i zauzeti Mostar, osvojiti Prozor i doći do Neuma.

Akcijom je zapovjedao tadašnji načelnik generalštaba tzv ABiH Sefer Halilović.

Sudjelovale su snage 4-og i 6-og korpusa tzv AbiH kojima su pridodani dijelovi 9-te i 10-te brdske brigade za tu prigodu izvučenih iz Sarajeva kojima su zapovjedali Mušan Topalović-Cao i Ramiz Delalić-Ćelo, također jedinica MUP-a Laste i jedinica Adnana Solakovića.

Ambiciozno napravljen plan slamanja HVo na hercegovačkom rtaištu počeo je napadom na Crni vrh i Makljen koji je doživio fijasko. Slijedio je napad na Uzdol i teški ratni zločin nad civilima u tom selu. Selo Uzdol je HVo brzo povratio pod voju kontrolu a na tom dijelu jablaničko-ramskog ratišta gdje su se nalazile brigade Kralj Tomislav iz Tomislavgrada i Hrvoje Vukčić Hrvatinić iz Jajca jedinice Armije uzimaju kote Hudutsko, Majan, Križ i Dumnice. Prilikom zuzimanja Hudutskog gine preko 20 bojovnika brigade Hrvoje Vukčić Hrvatinić iz Jajca.

Da bi rasteretili snage HVo na južnom dijelu brigada Kralj Tomislav poduzima napad na dominatnu kotu Pisvir i zauzima veći dio čime stvara paniku u samoj Jablanici koja je tada operativni centar za akciju "Neretva 93".

Bošnjačka propaganda i danas govori da je akcija politički stopirana i da je HVO bio pred porazom.


Sa strane ratišta na kojem sam bio, ne da nisu uspjeli zauzeti Prozor što su najavljivali nego mu se nisu ni približili i osim par isturenih kota oko jablaničkog jezera i pokolja u Uzdolu nije urađeno ništa a izgubili su veći dio Pisvira koji dominira Jablanicom i cijelim tim krajem.


Zato me zanima stanje na južnom dijelu operacije, pogotovo bitka za Hum kojeg su dio Armijaši bili uzeli pa izgubili uz teške gubitke i pogotovo bitka na Vrdima koja je značila i kraj operacije.

Na južnom dijelu operacije počinjen je još jedan težak zločin nad civilima u selu Grabovica koje se već nalazilo pod kontrolom tzv Armije BiH i u kojem su bili samo civili.

Zanima me ako ima tko ako je bio neposredan sudionik bitaka na mostarskom dijelu operacije a pogotovo bitke na Vrdima

Sa bošnjačke strane sve je pratio poznati njihov ratni reporter i propagandist Šefko Hodžić i sve to opisao na svoj način naravno, detaljno


http://www.slobodanpraljak.com/MATER...retva%2093.pdf


Ima i film kojeg je napravio sin Sefera Halilovića, Semir gdje se opet priča o političkoj "prodaji Hercegovine" i zaustavljenom slomu HVO-ea,


https://www.youtube.com/watch?v=ZGm12BcjWw0

Sa hrvatske strane sam samo našao spomen obljetnice bitke na Vrdima

http://www.hrsvijet.net/index.php?op...sti&Itemid=100


Armijaši govore o rasulu među mostarskim HVO-om pakiranjem i civilnog stanovništva i samo je politička odluka to zaustavila, pa me zanima ako ima tko a da je neposredni sudionik događaja, sa obje strane naravno.

Zadnje uređivanje sedan : 21.03.2015. at 12:11.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 11:41   #2
Imaš i na ovom linku zanimljivih stvari...

http://hercegbosna.org/forum/rat-bih...va-93-t42.html

http://www.hrsvijet.net/index.php?op...vko&Itemid=332
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 12:50   #3
Quote:
sedan kaže: Pogledaj post
Dosad slabo obrađena, sa hrvatske strane operacije tzv Armije AbIh kojom se htjelo kako oni kažu konačno dotući HVO, deblokirati ( iako nije ni bio u okruženju) i zauzeti Mostar, osvojiti Prozor i doći do Neuma.
...
Za neuspjeh na Prozoru krive svog zapovjednika Buzu , a ne znam kada je nastala izvala da je HV sa 12 tenkova Leopard spalio Prozor i protjerao muslimane prije ili poslije Neretve 93? pa smo skoro 20 godina nakon operacije morali uvjeravati levate da HV nije nikad imao Leoparde

i ona glupost oko Lištice i 2 km , bio sam na Širokom i pitao ljude kako Vas je to Sefer mogao gađati i birati kuću koju će pogoditi ? , odgovore koje sam dobio svodili su se na "salve smijeha"

P.S gledao sam Halilovicev film , i smijao se cijelo vrijeme , lik nastoji opravdati Sefera u svakoj recenici , film se trebao zvati "Pravdanje"

Zadnje uređivanje rezon@tor : 21.03.2015. at 13:29. Reason: citat
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 13:07   #4
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Za neuspjeh na Prozoru krive svog zapovjednika Buzu , a ne znam kada je nastala izvala da je HV sa 12 tenkova Leopard spalio Prozor i protjerao muslimane prije ili poslije Neretve 93? pa smo skoro 20 godina nakon operacije morali uvjeravati levate da HV nije nikad imao Leoparde

i ona glupost oko Lištice i 2 km , bio sam na Širokom i pitao ljude kako Vas je to Sefer mogao gađati i birati kuću koju će pogoditi ? , odgovore koje sam dobio svodili su se na "salve smijeha"

P.S gledao sam Halilovicev film , i smijao se cijelo vrijeme , lik nastoji opravdati Sefera u svakoj recenici , film se trebao zvati "Pravdanje"
Nije 2 nego 8 kilometara do "Lištice".

za događanja na zapadnom dijelu ratišta većinom znam jer sam tamo bio. Jablaničko-ramsko bojište. Tu su uzeli par kota, napravili pokolj u Uzdolu, popušili na Crnom vrhu i izgubili veći dio dominatnog Pisvira.

Pa me zanima odakle im to da je akcija politički prekinuta

kad sam Sefer govori ovo



Srijeda, 29. septembra ‘93. Opet otišao u Komandu 44.brdske brigade da vidim šta se događa na Pisviru, čiji se veći dio sada nalazi u rukama HVO-a. Jablaničani od juče žive u strahu. Jer, ako HVO uzme cijeli Pisvir, ugrožena je i Jablanica. Ali, načelnik Štaba Brigade Semiz Čilić i bezbjednjak Zajko Sihirlić kažu da se danas na Pisviru ne vode borbe, ukopavaju se i naši i HVO. Ali, vele, sutra naši kreću u akciju da vrate izgubljene položaje na Pisviru.


Iako sam uz Vašu saglasnost rekao komandantu 6. korpusa Gušić Salki da se vidimo u Jablanici u subotu, on se do danas ne pojavljuje, niti se javlja. To je već njemu postala praksa. Ja njega tražim po zoni odgovornosti 6. korpusa četiri, pet dana da bih ga šesti dan sasvim slučajno susreo uKomandi 6. korpusa, mada, ako se Pisvir izgubi, onda bi se teško odbranila Jablanica i dolina Neretvice. On je, izgleda,do kraja ozbiljno shvatio da mu ja ne mogu narediti, što ja,u osnovi, niti hoću, niti želim. Ali, red bi bilo da se makar javi on ili neko iz Komande Korpusa, pošto se ovdje izvode žestoka borbena dejstva.»


Na početku pisma Sefer je naveo kako telegram Arifa Pašalića u cjelini ne odgovara stvarnom stanju na terenu,«jer HVO zadnjih pet, šest dana neselektivno granatira Mostar i to sa mnogo manjim intenzitetim nego ranije.»Sefer je, zatim, pisao Deliću kako je sada «težište napada ustaša i Hrvatske vojske preko Pisvira na Jablanicu», tekako stalno granatiraju Jablanicu. «Pisvir, kao dominantan objekat», pisao je Sefer, «je dva puta skoro zauziman i vraćan angažovanjem Izviđačko-diverzantske brigade 4. korpusa (Zukina jedinica), dijelom i jedinica koje su izašle iz Sarajeva tako da je za ofanzivno djelovanje ostalo vrlo malo snaga zbog subjektivnih slabosti komandi 1. i 6. korpusa.»


I da je propali napad na Vrda bio još poslije toga i težak poraz na Humu..

Pogotovo ova zadnja boldirana rečenica demantira tu nekakvu politiku koja je spriječila "slom HVO-a" a sam Hodžić u feljtonu prenosi Alijine riječi, zauzmite Stolac što brže.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 13:17   #5
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Za neuspjeh na Prozoru krive svog zapovjednika Buzu , a ne znam kada je nastala izvala da je HV sa 12 tenkova Leopard spalio Prozor i protjerao muslimane prije ili poslije Neretve 93? pa smo skoro 20 godina nakon operacije morali uvjeravati levate da HV nije nikad imao Leoparde

i ona glupost oko Lištice i 2 km , bio sam na Širokom i pitao ljude kako Vas je to Sefer mogao gađati i birati kuću koju će pogoditi ? , odgovore koje sam dobio svodili su se na "salve smijeha"

P.S gledao sam Halilovicev film , i smijao se cijelo vrijeme , lik nastoji opravdati Sefera u svakoj recenici , film se trebao zvati "Pravdanje"
kako se kretala linia obrane na prozorskom ratištu tjekom te operacije . jesu linije ble otprilike kao i krajem 93 god ? Koje su bil polazni položaji ABIH ?
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 13:55   #6
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
kako se kretala linia obrane na prozorskom ratištu tjekom te operacije . jesu linije ble otprilike kao i krajem 93 god ? Koje su bil polazni položaji ABIH ?
To će ti odgovoriti netko tko je bio na tom dijelu ratišta.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 14:12   #7
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post

P.S gledao sam Halilovicev film , i smijao se cijelo vrijeme , lik nastoji opravdati Sefera u svakoj recenici , film se trebao zvati "Pravdanje"
Mora "babu" malo veličat.

Film je teška propaganda prepuna kontradiktornosti i to amaterskih.

Prvo je Zuka pocijepao planove za napadnu operaciju nadređenih komandanata Bilajca i Suljevića i uradio svoj plan akcije, što je nevjerovatan čin i za kakvu vojsku, pa onda hvale njegove akcije, pa je Ćelo sa svojom jedinicom planski učinio zločin u Grabovici da spriječi akciju po nečijem nalogu a onda ga opet hvale u akcijama poslije toga za koju je on poslan da je zločinom opstruira????

Zašto bi Ćelo sudjelovao u akciji za koju je poslan da je opstruira..??'

A tek bajke o slomu HVO-ea, pakiranju HVO i civila Mostara a oni popušili žestoko na Humu a Esad Šejtanić u svojoj knjizi " Hercegovci na ognjenim vratima Bosne" zapovjednik brigade "Bregava" tzv ABiH koja je sudjelovala u napadu na Hum piše da je nakon tragedije na Humu moral boraca srozan do dna.

Pišu o nekom prekidu akciju krajem 9 mjeseca 1993 a Vrda se napadaju 4-og i 5-0g desetog mjeseca..i takve stupidne nelogičnosti.

Uglavnom film je pravdanje teške pušione tzv ABiH u toj akciji.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 08:22   #8
Otac mi je bio na Vrdima 93 kaže da su cjelu noć klanjali i molili na megafon muslimani,Sopta zapovjednik sa Širokog im je rekao da će ujutro napasti sigurno,na repetitoru je poginulo 13 Gruđana,kad su osvojili vrh,poslije su naši topovima sastavili po tom vrhu,poslije su našli komade mesa kad je HVO osvojio to,tu nije bilo stege,požarnik je spavao,na Vrdima je pobjegao zarobljenik musliman,pa ove naše strah bilo da muslimanima ne pokaže put ,a jednu noć su naši se zapili u prizemlju pa pucali po tavanu gdje su muslimani bili,moj otac je čuvao muslimane,imali su upalu mokraćnih kanala,uši,češali se stalno,kaže stari da su naši jednom sasuli rafal iz mitraljeza malo po muslimanima,al kad su oni onda sastavili pobjegli su u neki kamen,valjda pogodio nesto tamo
__________________
...mineri,padobranci,i djevice griješe samo jednom
Rafael fon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 23:14   #9
Operacija Neretva 93' je još jedna u nizu akcija koje je genocidna Armija BiH pokušala sprovesti u svojoj agresiji na Hrvatsku Republiku Herceg Bosnu.
Dario Kordić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 14:09   #10
Quote:
Rafael fon kaže: Pogledaj post
Otac mi je bio na Vrdima 93 kaže da su cjelu noć klanjali i molili na megafon muslimani,Sopta zapovjednik sa Širokog im je rekao da će ujutro napasti sigurno,na repetitoru je poginulo 13 Gruđana,kad su osvojili vrh,poslije su naši topovima sastavili po tom vrhu,poslije su našli komade mesa kad je HVO osvojio to,tu nije bilo stege,požarnik je spavao,na Vrdima je pobjegao zarobljenik musliman,pa ove naše strah bilo da muslimanima ne pokaže put ,a jednu noć su naši se zapili u prizemlju pa pucali po tavanu gdje su muslimani bili,moj otac je čuvao muslimane,imali su upalu mokraćnih kanala,uši,češali se stalno,kaže stari da su naši jednom sasuli rafal iz mitraljeza malo po muslimanima,al kad su oni onda sastavili pobjegli su u neki kamen,valjda pogodio nesto tamo


Ti Gruđani što su poginuli na repetitoru su bili toliko opušteni da su ih pripadnici Zukine jedinice koji su odrađivali repetitor našli kako igraju karata i praktično su bez borbe izginuli.

Zadnje uređivanje dadox : 17.08.2017. at 14:11. Reason: greška u tipkanju
dadox is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.