Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2018., 14:18   #1
Sjetite se Duge

“Kad se ukaže duga u oblacima, pogledat ću je
i spomenut ću se vječnoga saveza” (Postanak 9:16)
Noi je trebalo 120 godina da izgradi arku (vidi Post. 6:3). Iako su neki ljudi uzeli napomenu o trajanju ljudskog života od 120 godina kao o maksimumu, ta se teorija čini kontradiktornom kad uzmemo u obzir da su ljudi živjeli dulje nakon potopa (vidi Post. 11). Time što je dao Noi 120 godina da izradi arku, Bog je istovremeno dao pokvarenom čovječanstvu 120 godina da se pokaje. Oni su sigurno vidjeli Nou kako gradi arku, i oni su sigurno čuli od Noe razlog zbog kojeg mu je Bog rekao da izgradi arku spasa. Nažalost, oni su zanemarili sigurnost predstojećeg Božjeg suda.
Noa učini sve onako kao mu je Gospodin bio zapovjedio. Noa je imao šest stotina godina kad dođe povodanj na zemlju. Sa svojim sinovima, svojom ženom i ženama svojih sinova, uđe Noa u korablju pred vodama potopa. Od čistih i nečistih životinja, od ptica i od svega što gmiže po zemlji, uđe k Noi u korablju po dvoje, muško i žensko, kao što je bio Bog zapovjedio Noi. Nakon sedam dana prodriješe vode potopa na Zemlju. U godini šestotoj života Noina, sedamnaestoga dana drugoga mjeseca, toga dana prodriješe svi izvori velikog bezdana i otvoriše se nebeske ustave dažd je padao na zemlju četrdeset dana i četrdeset noći. (Postanak 7:5-12)
Biblija nam kaže kako je trebalo tjedan dana da se arka napuni, i da je potom kišilo četrdeset dana i četrdeset noći. Nebeske ustave bile su otvorene, kiša je sipila četrdeset dana i četrdeset noći, i Bog je vratio na zemlju prvobitni kaos, dok je voda i padala s visina i izvirala iz podzemlja. Zapravo, voda se podigla do te mjere da su planine bile u potpunosti prekrivene… svi ljudi i sve kopnene životinje koji nisu bili na arci u potpunosti su uništeni (vidi Postanak 7:17-24).
Tada se Bog spomenu Noe i svih zvijeri i sve stoke, što su bili s njim u korablji zato pusti Bog da puhne vjetar na zemlju, tako da je voda opadala. (Postanak 8:1)
Hebrejska riječ za “zapamtiti” označava sigurnu odluku da se ponaša u skladu sa prijašnjom obvezom. Drugim riječima Bog se “sjetio” saveza predanosti koji je bio sklopio s Noom. On je “djelovao” prema danom obećanju, ne samo štiteći Nou od razarajućih voda osude već i šaljući vjetar na zemlju da povuče razarajuće vode. Ali, postojao je i drugačiji način da Bog “zapamti” i “djeluje” prema svom zavjetnom obećanju.
Nato nastavi Bog: "Ovo neka bude znak saveza što ga sklapam između sebe i vas, svih živih bića što su s vama, za vječno vrijeme. Dugu svoju stavljam u oblake. Ona neka bude znak saveza između mene i zemlje! Kad, eto, navučem oblake nad zemlju i ukaže se duga u oblacima, tada ću se spomenuti saveza svojega, koji postoji između mene i vas i svih živih bića svake vrste. Nikada više neće biti vode za potop, da uništi sva stvorenja. Kad se ukaže duga u oblacima, pogledat ću je i spomenut ću se vječnoga saveza između Boga i svih živih bića svake vrste, što su na zemlji." (Postanak 9:12-16)
Hebrejska riječ u ovom odlomku ista je kao u prethodnom. Bog je u svojoj milosti stavio dugu na nebo kao znak čovječanstvu da je “zapamtio” svoje savezno obećanje Noi. Ovo je prozvano Noinim savezom, a sklopljen je sa njim zato što se on smatra ocem post-potopnog čovječanstva. Ovo obećanje je vječno i Bog nikada više neće potopiti čitav svijet i čovječanstvo, “Kao svjetleće munje su Božje strijele (vidi Psalmi 18:14), On, također, ima luk rata. Ovdje je ratnikov luk odložen, usmjeren suprotno od zemlje, kao znak mira. Nenategnuti luk proteže se od neba do zemlje i od jednog do drugog obzora, podsjećajući Boga na njegovo savezno obećanje” (Reformacijski Duh Biblija za proučavanje, str. 26). Idući put kada vidite dugu, nemojte zaboraviti zahvaliti Bogu što je “zapamtio” i “djelovao” prema svom saveznom obećanju da nikada više neće uništiti svijet potopom. Također, nemojte Mu zaboraviti zahvaliti na vjernosti … jer su njegova obećanja savršena i ona neće apsolutno nikada zakazati.
Današnja molitva: Dragi Gospodine, ti si vrijedan svih hvala i divljenja. Veliko ti hvala na tvom daru spasonosne milosti. I veliko ti hvala na tvom daru održavajuće milosti. Ja sam to što jesam zbog tvoje milosti, želim živjeti svoj život po tvojoj milosti, i želim sve to činiti tebi na slavu! Molim u ime Isusovo, Amen.
Za daljnje čitanje: Postanak 9; 2 Petar 3
josifllighthous is offline  
Old 24.01.2018., 21:43   #2
... došlo čovjeku nešto napisati o Svemogućem Bogu
Pravi Život is offline  
Old 25.01.2018., 02:40   #3
Quote:
josifllighthous kaže: Pogledaj post
“Kad se ukaže duga u oblacima, pogledat ću je
i spomenut ću se vječnoga saveza” (Postanak 9:16)
Duga je Božiji znak. A ljudski je obrezivanje. Da li si ti obrezan, ili slijediš fariseja zvanog Šaul (kasnije samozvan kao Paul) koji je rekao da može i bez toga tj. da to Bog više ne traži od ljudi, iako je ranije tražio to od svojih slugu? Hvala.
Kudum is offline  
Old 25.01.2018., 03:23   #4
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Duga je Božiji znak. A ljudski je obrezivanje.
Sveto pismo kaže čovjek obrezan po srcu. (znaš li gdje piše citat?)
Nadam se ne misliš doslovno je obrezanje, da kojim slučajem transplantacija herza i te šprehe, jer ne. Govora je o dubokoj težnji prema JHWH Bogu. Nešto slično kao što je napisao autor uvodne teme. Razumi ga i pusti na miru.
Pravi Život is offline  
Old 25.01.2018., 12:36   #5
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Duga je Božiji znak. A ljudski je obrezivanje. Da li si ti obrezan, ili slijediš fariseja zvanog Šaul (kasnije samozvan kao Paul) koji je rekao da može i bez toga tj. da to Bog više ne traži od ljudi, iako je ranije tražio to od svojih slugu? Hvala.
Obrezivanje je kao i uzdržavanje od svinjetine, alkohola, nekih vrsta lako kvarljivih riba, mekušaca i školjaka odraz tadašnjeg vremena i pametnih ljudi koji su to savjetovali.
Klimatske prilike uz 45 C i pomanjkanje vode presudni su faktor ovakve odluke.

Pa tko bi normalan mogao održavati higijenu spolovila, jesti svinjetinu i još se poslije toga napiti vina ili rakije a vani 45 C.
Sve u svoje vrijeme.

Teško Bošnjacima/Muslimanima iz BiH koji su do devedestih revno tamanili pajceke i bili poznati po kvalitetnoj šljivovici, hoće li im milostivi Bog oprostiti ?
panorama is offline  
Old 26.01.2018., 00:20   #6
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Duga je Božiji znak. A ljudski je obrezivanje.
Sveto pismo kaže čovjek obrezan po srcu. (znaš li gdje piše citat?)
Znam gdje piše i koji farisrej je to rekao, ali muslimane ne zanimaju Šaulove praznovjerice, i ne smatraju ih relevantnim - kako za Židovsku, tako i za muslimansku vjeru.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nadam se ne misliš doslovno na obrezanje, da kojim slučajem transplantacija herza i te šprehe, jer ne. Govora je o dubokoj težnji prema JHWH Bogu. Nešto slično kao što je napisao autor uvodne teme. Razumi ga i pusti na miru.
Ne izigravaj policajca, kao prvo. Kao drugo, naravno da sam mislio baš na doslovno obrezivanje, kako je Jehova, Stvoritelj i objavio u Tori. Kada je Mojsije dobio taj naputak, on je to također ispravno shvatio a nije mislio kao spomenuti licemjer i prevrtljivac iz Tirsa.

Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Duga je Božiji znak. A ljudski je obrezivanje. Da li si ti obrezan, ili slijediš fariseja zvanog Šaul (kasnije samozvan kao Paul) koji je rekao da može i bez toga tj. da to Bog više ne traži od ljudi, iako je ranije tražio to od svojih slugu? Hvala.
Obrezivanje je kao i uzdržavanje od svinjetine, alkohola, nekih vrsta lako kvarljivih riba, mekušaca i školjaka odraz tadašnjeg vremena i pametnih ljudi koji su to savjetovali. Klimatske prilike uz 45 C i pomanjkanje vode presudni su faktor ovakve odluke. Pa tko bi normalan mogao održavati higijenu spolovila, jesti svinjetinu i još se poslije toga napiti vina ili rakije a vani 45 C. Sve u svoje vrijeme. Teško Bošnjacima/Muslimanima iz BiH koji su do devedestih revno tamanili pajceke i bili poznati po kvalitetnoj šljivovici, hoće li im milostivi Bog oprostiti ?
Pogrešan pristup.
Kudum is offline  
Old 26.01.2018., 00:32   #7
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Ne izigravaj policajca, kao prvo.
Ehh tebe polismena neudostojenog obratiti pažnju na posljednji redak autorovog teksta. Hajde, pročitaj što je naveo. Ne misliš valjda pozvao vas na obrezivanje.
Pravi Život is offline  
Old 26.01.2018., 09:30   #8
@ Kudum : napisao si da je pristup pogrešan. Rado bih pročitao tvoje objašnjenje.
panorama is offline  
Old 26.01.2018., 10:18   #9
Odlično, sjetitite se da postoje i Dugine obitelji,
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 02.02.2018., 04:00   #10
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ehh tebe polismena neudostojenog obratiti pažnju na posljednji redak autorovog teksta. Hajde, pročitaj što je naveo. Ne misliš valjda pozvao vas na obrezivanje.
Šta ima veze šta je on naveo? Obrtezivanje ima svoju jasnu formu u Jehovinoj Knjizi, Starom zavjetu. Jehova je tamo jasno propisao kakvo obrezivanje treba da praktikuje Njegov narod, i rekao je da je to za vječnost. Nije rekao: "obrezujte se ovako dok ne dođe moj "sin", a onda se više nemorate obrezivati..." A to što starter teme, pod uticajem fariseja Šaula (kasnije nazvanog Pavla), želi zamijeniti takav vid obrezivanja sa nečim drugim, nevažećim, nema veze sa istinom.

Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
@ Kudum : napisao si da je pristup pogrešan. Rado bih pročitao tvoje objašnjenje.
Pozdrav. Greška je u tom orijentalističkom pristupu, kad se sve hoće objasniti "ovosvjetski". Recimo, dovodiš u vezu alkohol, obrezivanje, krmetinu i ostalo, sa klimom, ali u vjeri to nužno nije tako. Na primjer, krmak je zabranjen gdje god da živiš. Također, obrezivanjre je preporučeno gdje god da živiš... itd.
Kudum is offline  
Old 02.02.2018., 05:12   #11
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Šta ima veze šta je on naveo?
Ima veze. Da ponovimo: duga, a ne tuga. Skontao?.
Pravi Život is offline  
Old 02.02.2018., 16:21   #12
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Pozdrav. Greška je u tom orijentalističkom pristupu, kad se sve hoće objasniti "ovosvjetski". Recimo, dovodiš u vezu alkohol, obrezivanje, krmetinu i ostalo, sa klimom, ali u vjeri to nužno nije tako. Na primjer, krmak je zabranjen gdje god da živiš. Također, obrezivanjre je preporučeno gdje god da živiš... itd.
Kad već ovdje ozbiljno raspravljamo želim vjerovati da si pažljivo pročitao što napisah.
Vjerojatno si i sam već shvatio da razne svjetske religije imaju u sebi naputke i zabrane vezane uz svakodnevni život pa je tako i u Islamu.
Nisam ni namjeravao osporavati pravila u Islamu i jasno mi je da se odnose na svakog vjernika, pa i u hladnoj Švedskoj ili na Islandu.

No, pokušao sam istaknuti da je podneblje iznjedrilo pravila a sva su inkorporirana u vjerske knjige, bilo Kuran, Toru ili Bibliju.

Jednako je tako novozavjetno učenje, širenjem kršćanstva ka sjeveru i zapadu, donekle popustilo ( olabavilo ) po pitanju hrane, posta i obrezanja.

Australski su Aboriđini, kao kultura mnogo starija od svih koje sam prethodno nabrojio, također obavljali inicijaciju dječaka obrezivanjem ne poznajući Boga u smislu u kojem ga doživljavaju Židovi ili Muhamedanci.

Islam je s Turcima dospio do današnje BiH sa svim pravilima koja vrijede za svakog Muslimana ma gdje bio, ali su kroz stoljeća i oni olabavili po pitanju alkohola i nešto manje kod konzumiranja svinjetine.
Na to ih nisu natjerali njihovi susjedi katolici i pravoslavci već oštre zime i težak rad na polju i u šumi.
panorama is offline  
Old 02.02.2018., 16:39   #13
Jučer se pojavila krasna duga. Jeste li je vidjeli?, zbilja persu nešto, čak i znanstvenici zastanu kad je spaze bez obzira što misle o njoj znaju puno a opet tako malo.
Duga je samo jedno od ispunjenih Božjih obećanja. On što reče, to i ispuni.
Pravi Život is offline  
Old 02.02.2018., 17:51   #14
Baš sam se sjetila one Dinka Šimunovića.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 03.02.2018., 02:30   #15
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Kad već ovdje ozbiljno raspravljamo želim vjerovati da si pažljivo pročitao što napisah. Vjerojatno si i sam već shvatio da razne svjetske religije imaju u sebi naputke i zabrane vezane uz svakodnevni život pa je tako i u Islamu. Nisam ni namjeravao osporavati pravila u Islamu i jasno mi je da se odnose na svakog vjernika, pa i u hladnoj Švedskoj ili na Islandu. No, pokušao sam istaknuti da je podneblje iznjedrilo pravila a sva su inkorporirana u vjerske knjige, bilo Kuran, Toru ili Bibliju. Jednako je tako novozavjetno učenje, širenjem kršćanstva ka sjeveru i zapadu, donekle popustilo ( olabavilo ) po pitanju hrane, posta i obrezanja. Australski su Aboriđini, kao kultura mnogo starija od svih koje sam prethodno nabrojio, također obavljali inicijaciju dječaka obrezivanjem ne poznajući Boga u smislu u kojem ga doživljavaju Židovi ili Muhamedanci.
"Muhamedanci" je pogrešan i za muslimane prilično uvredljiv izraz.
Mi smo muslimani a ne "muhamedanci", a naša vjera se zove islam a ne "muhamedanstvo".

Što se tiče podneblja, židovska pravila o ishrani, alkoholu, obvrezivanju itd, su došla kod njih iz Egipta, tj. iz vremena vladavine egipatskog faraona Ehnatona, savremenika Josifa, Jakovljevog sina, kralja snova. U vrijeme njegove vladavine Židovi su stasali kao narod.

Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Islam je s Turcima dospio do današnje BiH sa svim pravilima koja vrijede za svakog Muslimana ma gdje bio...
Bilo je muslimana stotinama godina prije turaka. Taj stereotip bi trebalo da razbiješ.
Ovo o susjedima ne bih komentirao.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ima veze. Da ponovimo: duga, a ne tuga. Skontao?.
Neozbiljna si. Niko nije spominjao nikakvu tugu. Kad se završi tvoj film, javi se.
Kudum is offline  
Old 04.02.2018., 15:01   #16
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Obrezivanje je kao i uzdržavanje od svinjetine, alkohola, nekih vrsta lako kvarljivih riba, mekušaca i školjaka odraz tadašnjeg vremena i pametnih ljudi koji su to savjetovali.
Klimatske prilike uz 45 C i pomanjkanje vode presudni su faktor ovakve odluke.



Teško Bošnjacima/Muslimanima iz BiH koji su do devedestih revno tamanili pajceke i bili poznati po kvalitetnoj šljivovici, hoće li im milostivi Bog oprostiti ?
Tadasnje vrijeme a kakvo je danas!?

Bosna i Hercegovina nije serijetski ustrojena da bi to bio zakonsko-pravni prekrsaj!

I da, tvoja konstatacija nije tocna, jer mi zivimo na Sjeveru i ne jedemo i ne pijemo navedeno!
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Old 04.02.2018., 16:29   #17
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Neozbiljna si. Niko nije spominjao nikakvu tugu.
Samo ti pričaj da obrezivanje je duga a ne tuga.
Pravi Život is offline  
Old 04.02.2018., 18:12   #18
Prodji samnom ispod duggee, zagrli me cvrsto ti..nemoze nam niko visee..srecu uzeti

S.S.
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Old 04.02.2018., 19:00   #19
Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
Tadasnje vrijeme a kakvo je danas!?

Bosna i Hercegovina nije serijetski ustrojena da bi to bio zakonsko-pravni prekrsaj!

I da, tvoja konstatacija nije tocna, jer mi zivimo na Sjeveru i ne jedemo i ne pijemo navedeno!
Mišljah na tadašnje vrijeme kad nije bilo mogućnosti hlađenja hrane.

Nisam mislio pisati o šerijatu ni o zakonima već o božjem praštanju.

Nravno da život na sjeveru nužno ne nosi promjenu prehrambenih navika no, ja pisah o BiH u vrijeme kad se jako teško živjelo a još teže radilo za puko preživljavanje, podnoseći oštre i duge zime.
panorama is offline  
Old 04.02.2018., 19:12   #20
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post

ja pisah o BiH u vrijeme kad se jako teško živjelo a još teže radilo za puko preživljavanje, podnoseći oštre i duge zime.
Napola prošla teška vremena. Danas takvih zima više nema. Makar preživljavanje ostalo isto. Zato dugu kad vide ne vjeruju svojim si očima, preko Duge svađaju se s drugima.
Pravi Život is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:24.