Natrag   Forum.hr > Društvo > Ljubav, erotika, seks

Ljubav, erotika, seks Stvari intimne prirode. Neke teme zahtijevaju i rječnik koji možda nije za jako mlade (i jako stare).

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2018., 09:26   #1
Razlika između zaljubljenosti i ljubavi

Ovo temu pokrećem zbog jednog članaka od psihoterapeuta Zorana Milovojevića koji je pričao o ljubavi i zaljubljenosti. Ne znam smijem li na forum staviti link, da ne ispada da reklamiram neki drugi portal...

Uglavnom, on ovako objašnjava razliku:

“To su dva različita osjećaja koje doživljavamo na sličan način. U osnovi ljubavi je mehanizam emocionalnog vezivanja jedne osobe za drugu, a kod zaljubljivanja je posrijedi drugi mehanizam kojega nazivamo idealizacija. Dakle, po psihološkim mehanizmima to su dva različita osjećaja. Danas ljudi najčešće vjeruju da je zaljubljenost ona prva, intenzivnija faza ljubavi i da ljubav mora početi zaljubljivanjem. Oba su ta uvjerenja pogrešna. Točno je da veza može početi zaljubljivanjem, ali zaljubljivanje obično prelazi u razočaranje, a ne u ljubav. Razlog tomu je nepostojanje idealnog partnera pa kad netko shvati da osoba u koju je zaljubljena nije idealna, dolazi do razočarenja. Ako razočaranje nije veliko, onda se može zavoljeti osobu u koju smo se zaljubili.

Ali, individualne statistike uglavnom pokazuju da su neki ljudi bili puno puta zaljubljeni, ali ipak nisu uspjeli pronaći zadovoljavajuću ljubavnu vezu. Zbog toga iz tih razlika proizlaze i bitne posljedice. Dok je vrlo stabilan i trajan odnos posljedica ljubavi, rezultat zaljubljenosti je relativno kratkotrajan i prolazan odnos. A kad kolektivno pobrkamo ljubav i zaljubljenost, kad pomislimo da je cilj zaljubljenost ostvariti vezu koja vječno traje, onda kao civilizacija imamo problem. Tada, naime, veze, brakovi i obitelji, dakle, sve što je zasnovano na ljubavi, također postaju nestabilni, kratkotrajni i prolazni.”

Slažete li se s ovim napisanim? Smatrate li da je zaljubljenost iluzija i da ne može taj osjećaj potrajati zauvijek tj. da nije dobro ni da potraje jako dugo jer zaslijepljuje?
Tubular bells is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:58   #2
Evo njegove poznate knjige u kojoj on demistifikuje neke od velikih zabluda I mitova vezanih za ljubav, kao sto je ona da je ljubav smisao zivota ili da je prava ljubav bezuslovna, da nema ljubavi bez bola, da se voli samo jednom u zivotu itd...

http://milivojevic.info/knjige/formule-ljubavi/
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:02   #3
A šta misliš o ovome što piše da je zaljubljenost narcisoidna? Tj. da nama u toj zaljubljenosti nije bitna druga osoba, nego nam je bitan taj osjećaj kojeg imamo i kojeg volimo. A druga osoba nam postaje nebitna čim ta zaljubljenost prođe?
Tubular bells is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:17   #4
Pa evo razmisljam, podstaklo me je na razmisljanje to sto si napisao. Zaljubljenost mozda ume da deluje i kao gledanje u ogledalu, u smislu da nam je bitan nas odraz I to kako nas druga osoba gleda, koliko nam uzvraca ushicenja koje joj mi saljemo.

Iskreno, ne znam, meni je I osecaj zaljubljenosti lep, pozitivan, podstice dobro raspolozenje, osecaj srece, uzburkanosti krvi u zilama, strast... Nisam sklona razocaranju a verujem da svi imamo u pocetku taj osecaj odusevljenja I ushicenja, ne mora to biti idealizacija.
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:15   #5
Sve si uglavnom rekao tako da se nema što puno dodati osim žvakati sve to u nedogled. Mogu reći samo još da je zaljubljenost samo obični nagon da se vežemo za drugu osobu, a iz toga proizlazi želja za seksom, potomstvo, nastavak vrste. Zaljubljenost traje otprilike do prvog seksa, nakon toga se osjete neke promjene, osjećaj zaljubljenosti slabi, a javlja se osjećaj potrebe povezivanja sa partnerom u bračnu ili obiteljsku zajednicu, a to je ljubav, obostrana želja za zajedničkim podizanjem djece...i sve je to skupa na kraju krajeva banana, često iz svega toga ispadne čista pušiona
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:34   #6
nisam se uopce potrudio procitat

mogu rec wtf. vidis osobu svida ti se i pokusavas je zavest. s tim da smo programirano drustvo, nakon uspjeha se gradi model zajednice s tom osobom. to je cjeli algoritam. nije to slucajno tako, niti ce se promjeniti za 1000 godina model. zivotni put nije ravna linija i prepreke su tu. ljudi od prepreka rade mitove dileme filmove itd..
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 21:20   #7
Oba stanja su lijepa.
Iz osobnog iskustva mogu reći da trenutak kada zaljubljenost prelazi u razočaranje je uočavanje mana partnera.
Ako se tog trena prihvate sve mane i situacija,to postaje ljubav - koja zahtjeva mnogo više od same zaljubljenosti ali isto tako i daje.
Također se držim ove ;
Nezrela ljubav kaže - volim te jer te trebam.
Zrela ljubav kaže - trebam te jer te volim.
__________________
Imperfection is beauty, madness is genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring.
Jenny123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 22:16   #8
Kemikalije oboje.
Ufur is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 22:55   #9
Prvo kemija, onda fizika.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 23:04   #10
A cesto i puno matematike...
Ufur is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 01:18   #11
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Prvo kemija, onda fizika.

Quote:
Ulfur kaže: Pogledaj post
A cesto i puno matematike...
kako s malim, tako i s velikim brojevima rekla bi matematika. kemija i fizika jedno te isto. oboje slusaju zakon struje jer je ovo elektricni svijet. za one koji ce mi napisat ne razumim sto je autor zelio rec. unutar nekog elektricnog polja se jasno definira kemijski i fizicki proces LOL
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 09:13   #12
Pitanje koje te potice na jace razmisljanje,al opet toliko lagano i jednostavno.
Mozemo spojiti kao nesto sto ne ide jedno bez drugoga.Mozemo cak reci da je zaljubljenost pocetno stanje,dok je ljubav onaj zavrsni stadij.Pecat svega!
Diploma
Bez zaljubljenosti nema ljubavi i to je jedino pravo i tocno stanje covjeka.Zaljubljenost kao znak da ti se netko svidja.Opet kazem,koliko god da je komplicirano toliko je i jednostavno,zavisi kako ce tko protumaciti i na koji nacin.
Zapp1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 09:17   #13
Quote:
Jenny123 kaže: Pogledaj post
Oba stanja su lijepa.
Iz osobnog iskustva mogu reći da trenutak kada zaljubljenost prelazi u razočaranje je uočavanje mana partnera.
Ako se tog trena prihvate sve mane i situacija,to postaje ljubav - koja zahtjeva mnogo više od same zaljubljenosti ali isto tako i daje.
Također se držim ove ;
Nezrela ljubav kaže - volim te jer te trebam.
Zrela ljubav kaže - trebam te jer te volim.

Quote:
Zapp1 kaže: Pogledaj post
Pitanje koje te potice na jace razmisljanje,al opet toliko lagano i jednostavno.
Mozemo spojiti kao nesto sto ne ide jedno bez drugoga.Mozemo cak reci da je zaljubljenost pocetno stanje,dok je ljubav onaj zavrsni stadij.Pecat svega!
Diploma
Bez zaljubljenosti nema ljubavi i to je jedino pravo i tocno stanje covjeka.Zaljubljenost kao znak da ti se netko svidja.Opet kazem,koliko god da je komplicirano toliko je i jednostavno,zavisi kako ce tko protumaciti i na koji nacin.
Zapravo se svi više manje slažu da je zaljubljenost nešto početno i nešto intenzivnije nego sama ljubav, pa zbog toga uzrukuje da ne vidimo možda sve partnerove mane.
A što mislite, može li ta zaljubljenost biti uz ljubav zauvijek? Ja imam primjer iz svoje okoline gdje su mi ljudi koji su bili +60 godina u braku pričali kako i dalje kad se poljube osjete leptiriće. Kao da su cijeli život zaljubljeni.
Tubular bells is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 09:28   #14
Quote:
Tubular bells kaže: Pogledaj post
Zapravo se svi više manje slažu da je zaljubljenost nešto početno i nešto intenzivnije nego sama ljubav, pa zbog toga uzrukuje da ne vidimo možda sve partnerove mane.
A što mislite, može li ta zaljubljenost biti uz ljubav zauvijek? Ja imam primjer iz svoje okoline gdje su mi ljudi koji su bili +60 godina u braku pričali kako i dalje kad se poljube osjete leptiriće. Kao da su cijeli život zaljubljeni.
Zavisi kako je tko "odgajao" odnos. To je opet do covjeka(individualca) ili do para koji se razumije kroz sve godine.Danas to ide malo teze,jer su nova i modernija vremena.
Zapp1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 09:33   #15
+ dodatak svemu tome(dakle zaljubljenost i ljubav) ima i onaj treci,koji je mozda i sam pocetak svega,a to jest privlacnost.
Pricao sam na tu temu da li privlacnost i zaljubljenost mogu ici ruku pod ruku..dobio sam mozda i najbolji odgovor..privlacnost je zapravo seksualna.Dakle ona je stadij gdje privlacnost i seks(ualnost) idu skupa. Da li tu ima znakova zaljubljenosti,pa cak i ljubavi?!Moguce,no kako to razaznati?Kako znati da osim privlacnosti (na prvu) postoji jos i zaljubljenost te na kraju ljubav?
Privlacnost je pocetni udarac adrenalina,kada iz gornje ode u donju,al stvarno u rijetkim slucajevima se moze dogoditi suprotno!
Zapp1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 09:38   #16
A moguće je da se privlačnost i zaljubljenost miješaju kod nekih ljudi. Ali kod nekih i ne. Meni je npr. teško odvojiti seksualnu privlačnost od emocija. Mora se se nešto pojaviti i tu. Ako dođe do seksa, naravno.
Ali mogu vidjeti privlačnu ženu za koju znam da bi je volio vidit u krevetu, a da se ne zaljubim u svaku koja prođe do mene
Tubular bells is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 09:41   #17
Moguce,ali i tocno. Privlacnost postoji jedino seksualna(barem u zacetku neceg),koja poslije moze narasti u zaljubljenost(kada se osoba upozna),te na kraju ljubav (kada ste vec upoznali jedan drugog.) No moguca je i privlacnost bez da je seksualnog podrazaja,ali onda s tom osobom nesto nije u redu,haha..
Zapp1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 10:02   #18
Prvi put čujem za privlačnost bez seksualnog podražaja Šta mi je onda privlačno na prvu?

Osjetiš li taj trenutak kad zaljubljenost preraste u ljubav ili kad zaljubljenost preraste u ništa? To je baš taj trenutak kad ili mozak preuzme komandu i kaže kako nešto nije u redu i ugasi tu kemiju zaljubljenosti ili se potpuno prepustiš još dubljim osjećajima jer ispadne sve kako treba...
Tubular bells is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 10:11   #19
Quote:
Zapp1 kaže: Pogledaj post
No moguca je i privlacnost bez da je seksualnog podrazaja,ali onda s tom osobom nesto nije u redu,haha..
da, kad ne zelis jebat osobu cim je vidis mora da nesto s tobom nije ok

Quote:
Tubular bells kaže: Pogledaj post
Prvi put čujem za privlačnost bez seksualnog podražaja Šta mi je onda privlačno na prvu?
pa meni obicno bude privlacno nesto sto je osoba rekla, a neobicno je ili zbog neceg mi je zanimljivo. onda cu pridavati toj osobi vise paznje jer ce me zanimati hoce li napraviti ili reci nesto drugo sto ce mi biti zanimljivo. pa prema tome razmisljam koliko ce mi ovo biti napeto ili zanimljivo.

meni vi ljudi izgledate ko majmuni kad ste in heat pogotovo muski u hrpi kad udje zenska sa sisama na izvolite xD pa te promjene ponasanja se sve primjecuju i vecinom nisu privlacne, osim u slucaju ako zena uziva u takvoj paznji. meni je to smijesno

national geographic, bro.
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 10:15   #20
Quote:
Xayah kaže: Pogledaj post
pa meni obicno bude privlacno nesto sto je osoba rekla, a neobicno je ili zbog neceg mi je zanimljivo. onda cu pridavati toj osobi vise paznje jer ce me zanimati hoce li napraviti ili reci nesto drugo sto ce mi biti zanimljivo. pa prema tome razmisljam koliko ce mi ovo biti napeto ili zanimljivo.

meni vi ljudi izgledate ko majmuni kad ste in heat pogotovo muski u hrpi kad udje zenska sa sisama na izvolite xD pa te promjene ponasanja se sve primjecuju i vecinom nisu privlacne, osim u slucaju ako zena uziva u takvoj paznji. meni je to smijesno

national geographic, bro.
Pa to i je majmunski i prirodno. Meni je prirodno da me na prvu privuće fizički izgled. Naravno da mi on nije najvažniji kriterij, ali je jedini što je odmah vidljiv. A dalje sve ovisi o tome što stoji iza izgleda i kolika će se privlačnost razviti...
Tubular bells is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum


Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:35.


Powered by vBulletin Version 3.8.4 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site content ©1999-2016 Forum.hr
Ad Management by RedTyger