Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2010., 23:55   #81
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Taj će onda sigurno zadržati i visoko mišljenje o psihijatrima i/ili psiholozima.
Iskreno, mislim da je ispod svakog nivoa imati visoko ili nisko mišljenje o bilo kojoj grupi ljudi (temeljeno na boji kože, vjeri, seksualnosti, profesiji etc.), a pogotovo ga temeljiti na crticama iz života o pojedinoj osobi (tračevima) i onda to preslikavati na cijelu profesiju.

Ja nemam ni visoko ni nisko mišljenje, ni o psihijatrima ni o psiholozima.
Imam visoko mišljenje o dvije osobe koje su psihijatri. Imam nisko mišljenje o jednoj osobi koja je psihijatar.
A to moje visoko ili nisko mišljenje nema veze s tim što je njihova profesija, nego s time kakvi su ljudi i kakvi su stručnjaci, svako ponaosob.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 01:58   #82
Femmelatin, hvala za link na temu.
I evo ga opet, osjećam se krivom. Nisam imala namjeru opstruirati ovu temu na bilo koji način, sve sam već rekla, pozdravljam autoricu topika, i ne bih htjela dodijavati sa svojim viđenjem stvari (što sam već napravila, ali dobro) - samo malo samokontrole pri pisanju i sve bu za pet (jer upis tipa "brijem da njima samima psihijatri više trebaju nego nama" sam po sebi ne znači niš). Sve ovo samo zato da bude ugodnije za čitati, ništa drugo.
A i bilo je tu i super upisa, uostalom.

I dalje mi je žao što, možda paradoksalno ali je tako, ne poznajem ni jednog psihijatra.
Evo što bi mene zanimalo: kakav smisao za humor se može naći u psihijatara?
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 19:38   #83
Mene isto zanima kako shvaćaju humor,kakvu glazbu vole,kakav im je bračni život itd..al slutim da to neću nekako (odnosno nikako) saznat.....
I stoga,kako sam temu započela sa iznošenjem patologije u pojedinih psihijatara,s tim ću i nastaviti...
..... http://www.nacional.hr/clanak/47507/...hijatra-s-pala
..... http://www.jutarnji.hr/psihijatar-ko...udivao/188974/
Što mislite općenito o psihopatiji u psihijatara i njihovoj primjeni struke za manipuliranje masom ,i kako to da takvi primjerci sa prikrivenom dijagnozom prođu neopaženo odnosno ne budu uopće detektirani od svojih vjerujmo objektivnih kolega?
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 19:47   #84
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
Mene isto zanima kako shvaćaju humor,kakvu glazbu vole,kakav im je bračni život itd..al slutim da to neću nekako (odnosno nikako) saznat.....
Što mislite općenito o psihopatiji u psihijatara i njihovoj primjeni struke za manipuliranje masom ,i kako to da takvi primjerci sa prikrivenom dijagnozom prođu neopaženo odnosno ne budu uopće detektirani od svojih vjerujmo objektivnih kolega?
Veterinare i geodete bije glas da su pijanci, advokate da su gramzljivi gadovi bez skrupula, a liječnike da su kurve...psihijatre udara njihova profesija tamo gdje su najtanji a svatko je tanak gdje se osjeća i sam slab. Pa i najmanji udarac perom tamo stvara bol...slušajući tuđe sudbine, nisu imuni na priče ali su oko sebe stvorili obrambene zidine iza kojih imaju svoj svijet.
Kakakv je njihov svijet ne otkrivaju rado. Kao i svi ljudi, crveni su ispod kože.

Da bi se masom manipuliralo ne treba ti psihić niti psiholog već samo vrsan manipulator a to su ideolozi, političari i oni koji znaju da je mali plamičak dovoljno da zapali veliku lomaču.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 22:36   #85
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
Što mislite općenito o psihopatiji u psihijatara i njihovoj primjeni struke za manipuliranje masom ,i kako to da takvi primjerci sa prikrivenom dijagnozom prođu neopaženo odnosno ne budu uopće detektirani od svojih vjerujmo objektivnih kolega?
Previse gledas znanstvenu fantastiku dusho.
Nije sve psihopatolosko (npr. shizoidni poremecaj licnosti) nuzno i klinicki znacajna psihijatrijska dijagnoza, nego je normalni dio necijeg karaktera.
Ili ces ti ovako automatski proglasiti Sherlocka Holmsa psihopatom?
__________________
You gotta lick it, Before we kick it
You gotta get it soft and wet, So we can kick it
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 22:41   #86
[QUOTE=Naïve Lurker;25157050]
Quote:
Nije sve psihopatolosko (npr. shizoidni poremecaj licnosti) nuzno i klinicki znacajna psihijatrijska dijagnoza, nego je normalni dio necijeg karaktera.

Osoba sa takvim karakterom može biti psihoterapeut?
__________________
Sometimes you can't make it on your own...
lamija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 22:48   #87
Da, kao sto ima i psihijatara sa shizofrenijom (doduse kontroliranom lijekovima ).
Smije li kardiokirurg koji je dozivio infarkt operirati? Ili epidemiolog koji ima HIV?
__________________
You gotta lick it, Before we kick it
You gotta get it soft and wet, So we can kick it
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 23:09   #88
naravno da smije,znam jednog specijalista onkologa koji ima dg.sch,i radi posao ko i njegovi kolege bez dg ,ali ipak je psihijatrija malo drukčija
kako će te liječit netko tko je i sam psihički bolestan
__________________
Sometimes you can't make it on your own...
lamija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 23:28   #89
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
Mene isto zanima kako shvaćaju humor,kakvu glazbu vole,kakav im je bračni život itd..al slutim da to neću nekako (odnosno nikako) saznat.....
I stoga,kako sam temu započela sa iznošenjem patologije u pojedinih psihijatara,s tim ću i nastaviti...
..... http://www.nacional.hr/clanak/47507/...hijatra-s-pala
..... http://www.jutarnji.hr/psihijatar-ko...udivao/188974/
B]
dala si link na dva članka o radovanu karadžiću. što znamo o njemu kao psihijatru? ništa. čitala sam da je bio prilično cijenjen pjesnik u sarajevu prije rata, ali se ne sjećam da sam čula ili čitala kakav je bio kao psihijatar. kako je ambiciozan, ne bih se čudila da nije bio loš

ne vjerujem da recimo psihijatar koji pati od depresije i anksioznosti može biti dobar psihoeterapeut. ali ne znam zašto ne bi mogao kao ovi psihijatri po bolnicama primati pacijente na desetak minuta i prepisivati im lijekove. nisu svi psihijatri psihoterapeuti. di je sacreus? da mi opet objasni kako postoji x psihoterapeutskih tehnika o kojima ja nemam pojma, pa neke možda može voditi i depresivac
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 23:33   #90
Quote:
Naïve Lurker kaže: Pogledaj post
Previse gledas znanstvenu fantastiku dusho.
Nije sve psihopatolosko (npr. shizoidni poremecaj licnosti) nuzno i klinicki znacajna psihijatrijska dijagnoza, nego je normalni dio necijeg karaktera.
Oprosti,ali moje vezivanje psihijatra sa psihopatijom se odnosilo na gornji link o liku i djelu psihijatra Radovana Karadžića,a pravljenje paralela između ratnog zločina i znanstvene fantastike,tu ispada ipak vrlo neumjesno.
Poremećaja ličnosti ima podosta,al ne povezuju se svi sa antisocijalnim stavovima,postupcima,itd...a takav poremećaj sigurno nije normalni dio nečijeg karaktera ili beznačajna dijagnoza čim uključuje odnosno isključuje toliko ljudskih života...
Dal bi ti kod njega na psihoterapiju?
Osim toga za shizoida ne bih nikad rekla da je psihopat...taj epitet je rezerviran samo za sociopate.
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 23:36   #91
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
dala si link na dva članka o radovanu karadžiću. što znamo o njemu kao psihijatru? ništa. čitala sam da je bio prilično cijenjen pjesnik u sarajevu prije rata, ali se ne sjećam da sam čula ili čitala kakav je bio kao psihijatar. kako je ambiciozan, ne bih se čudila da nije bio loš
Navedeno je u članku da je imao privatnu psihijatrijsku ordinaciju u Sarajevu..
Nadam se ne psihoterapijsku....al opet ponavljam nije poanta kakav je psihijatar,nego privatna osoba....a i radi toga je u zatvoru...
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 23:45   #92
Quote:
lamija kaže: Pogledaj post
kako će te liječit netko tko je i sam psihički bolestan
može,ako ima sva potrebna znanja i još pogotovo ako ste na sličan način bolesni
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 23:52   #93
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
Navedeno je u članku da je imao privatnu psihijatrijsku ordinaciju u Sarajevu..
Nadam se ne psihoterapijsku....al opet ponavljam nije poanta kakav je psihijatar,nego privatna osoba....a i radi toga je u zatvoru...
nije on u zatvoru zato što je psihički poremećen, nego zato što je optužen za ratne zločine. a nije sam klao, nego je bio ratni političar, isto kao milošević, tuđman, izetbegović, mate boban i milan martić.

(ne, nikako ne mislim da su "svi oni isti". ovo je Psihologija, a ne Politika)

upoznala sam nekoliko njegovih predratnih prijatelja, i svi su mi govorili isto: da je bio jako šarmantan, simpatičan, omiljen. bio je ugledan građanin sarajeva, družio se sa piscima, umjetnicima itd. normalno, ti njegovi prijatelji, bošnjaci i hrvati, ne mogu mu oprostiti što je on odjednom postao velikosrbin i počeo pucati po sarajevu. kao što su i kod nas mnogi odjednom postali veliki hrvati koji smatraju da je normalno srbe izbaciti iz stanova i paliti im kuće
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 23:57   #94
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
može,ako ima sva potrebna znanja i još pogotovo ako ste na sličan način bolesni
tu fale sacreus i cocaine

- može li psihijatar s dijagnozom biti dobar psihoterapeut
- u kojim vrstama psihoterapije?
- da li to što svaki terapeut mora prethodno sam proći istu tu terapiju koju će kasnije sam voditi nad pacijentima (što traje par godina) garantira da se on sam riješio svojih hemunga?

mislim da nijedan psihoterapeut ne može biti "potpuno zdrav" tako da ama baš ništa svoga ne unosi u terapiju (što bi bilo idealno), ali sasvim je druga stvar kad ti njegovi ne-zdravi dijelovi "utječu" ili kad ometaju
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 00:28   #95
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post

ne vjerujem da recimo psihijatar koji pati od depresije i anksioznosti može biti dobar psihoeterapeut.
vecina vojnih psihijatara u US su depresivni, aksiozni, razvedeni i/ili samci.
pa nisu komicari da budu high (osim toga humor cesto moze maskirati lose raspolozenje, onda ispada da su ovi realisticni psihijatri barem iskreni).
__________________
You gotta lick it, Before we kick it
You gotta get it soft and wet, So we can kick it
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 00:31   #96
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
Oprosti,ali moje vezivanje psihijatra sa psihopatijom se odnosilo na gornji link o liku i djelu psihijatra Radovana Karadžića.
Nije bitno da je psihijatar, nego da je doktor. (Mozda je topic ispod).
U povijesti, najveci zlocinci su bili doktori (ne samo za vrijeme nacizma nego i prije, a i poslije). Zamisli da se radi o krugu koji se okrece, i ide iz krajnosti u krajnost.
__________________
You gotta lick it, Before we kick it
You gotta get it soft and wet, So we can kick it
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 00:33   #97
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
nije on u zatvoru zato što je psihički poremećen, nego zato što je optužen za ratne zločine. a nije sam klao, nego je bio ratni političar, isto kao milošević, tuđman, izetbegović, mate boban i milan martić.


upoznala sam nekoliko njegovih predratnih prijatelja, i svi su mi govorili isto: da je bio jako šarmantan, simpatičan, omiljen. bio je ugledan građanin sarajeva, družio se sa piscima, umjetnicima itd. normalno, ti njegovi prijatelji, bošnjaci i hrvati, ne mogu mu oprostiti što je on odjednom postao velikosrbin i počeo pucati po sarajevu. kao što su i kod nas mnogi odjednom postali veliki hrvati koji smatraju da je normalno srbe izbaciti iz stanova i paliti im kuće
Ali,Vilenica,čovjek ne postaje samo odjednom takav,on to ima ili nema u sebi, o tome i pričam....a stvaranje programa masovnog ubijanja,jednostavno nije prosocijalno ponašanje,nego upravo oprečno antisocijalno i zato sam ga ovdje navela kao primjer patologije koje se nađe čak i u psihijatara....al neću više o tome jer ću dobit ban...
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 00:38   #98
Quote:
Naïve Lurker kaže: Pogledaj post
vecina vojnih psihijatara razvedeni i/ili samci.
To meni
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 00:39   #99
Quote:
Naïve Lurker kaže: Pogledaj post
vecina vojnih psihijatara u US su depresivni, aksiozni,...
Psihijatara ili psihoterapeuta? Ogromna je razlika između prepisivati farmakoterapiju i raditi psihoterapiju.

Quote:
...razvedeni i/ili samci.
To dvoje još uvijek, nadam se, ne spada u psihičke poremećaje s obzirom da je pitanje bilo može li osoba koja boluje od neke psihičke bolesti/poremećaja biti psihijatar ili psihoterapeut.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 00:44   #100
U SADu 90 % psihijatara su i psihoterapeuti.
Tako bi trebalo biti svuda, jer je kljuc dobre terapije: psihofarmak + psihoterapija.

U RH psihoterapija se moze uzeti kao
1) supspecijalizacija iz psihijatrije i traje 2g
(ostale supspecijalizacije su: forenzicna psihijatrija, djecja i bioloska psihijatrija)
2) dodatna izobrazba tijekom specijalizacije kod odredjenog udruzenja
[npr. specijalizant si sam placa izobrazbu iz KBT)...
__________________
You gotta lick it, Before we kick it
You gotta get it soft and wet, So we can kick it
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.