Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2010., 09:43   #21
Ima nade za neke a za neke poput Francuske i Engleske već je gotovo.

Ali ne sumnjam da će naši kratkovidni političari zajebati stvar kao i inače.Pa će se čuditi kad za 20 godina izađe još 10ak novih Hitlera.
lažni branitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 09:47   #22
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Nije mi baš najjasniji mađarski izborni sustav. O nekim zastupničkim mjestima odlučivati će se 25 travnja, ali ne znam ni zbog čega ni kako - ako neko zna neka pojasni.
kratko, ali jasno:

The Hungary election system calls for an election in 2 phases, wherein the first phase is dedicated to the election of candidates to the first 176 seats. In the 2 round elections to these 176 seats, candidates must win with a distinct majority in the first round, while in the second round, the candidate with the maximum votes wins. The remaining 210 seats elect their candidates from the regional and national lists, which depend on proportional representation. A total of 152 candidates are chosen from the regional list, while 58 candidates are elected from the national list. Political parties competing for seats in the National Assembly through these regional and national lists must necessarily gain 5% of the total votes. The first round of elections are held valid only if there is at least 25% turnout of the electorate for the elections.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 09:57   #23
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jebeno,moram si i ja nešto ovako nabaviti do 2011.
http://www.szabosag.com/pages/category.php?id=12 (english)

(Veszprem, Kossuth ulica)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 09:59   #24
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nakon Švicarske i Mađari su se drznuli glasati protiv neoliberalnih vrijednosti...

No, još je zanimljivije,što i jedna Danska navodno jako skreće udesno,a i Nizozemska bi to mogla učiniti...

U svakom slučaju,možda još ima nade za Europljane
Koliko čujem iz prve ruke, Danska jako skreće u desnonajviše motivirana mržnom prema imigrantima, Nizozemska će morat skrenut desno jer oni su otišli u lijevo do krajnjih granica pa se mora javiti reakcija. Kao i svaki puta u povijesti s jednom lijepom idejom liberalizma i ljudske slobode se otišlo u paradoksalne krajnosti koje će same sebe urušiti i koje same sebe negiraju. Najgore je što imam dojam da ćemo možda krenuti prema drugoj krajnosti, kao što to obično biva...
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 10:09   #25
Evo zanimljivog komentara o "Pohodu desnice na Europu" kojeg jutros donosi Radio Deutche Welle.

Dakako i kod tog komentatora je prisutan taj, po mom sudu nepotrebni, element zgražavanja, ali u njemu se dobro analizira različita motivacija popularnosti desnih stranaka na zapadu od onih na istoku kontinenta:

Quote:
"U Skandinaviji smo imali desne populiste koji su borili protiv visokih poreza, u istočnoj Europi imamo nacionalno motivirane desničare koji od pada Berlinskog zida naovamo pokušavaju potaknuti nove nacionalne identitete. S druge strane nacionalno motivirani desničarski pokreti u Austriji i Francuskoj su opet drugačije prirode"
No, autor nastavlja sa tipičnim klišejima gdje se desnicu optužuje za jednostavna rješenja kompliciranih problema ali i nesposobnost za suradnju izvan svojih nacionalnih okvira:

Quote:
No s obzirom na to da se ove snage uglavnom definiraju u svom sijanju mržnje prema svemu što je strano, one teško funkcioniraju izvan granica svojih zemalja i nisu u stanju svoje snage udružiti sa slično orijentiranim snagama u inozemstvu. To je vidljivo i u Europskom parlamentu: "I desni ekstremisiti i populisti imaju problema kad je u pitanju Europa. Oni se protiv nje bore, oni ne žele nadnacionalnu političku razinu kao što je to Europska unije. Oni žele Europu nacionalnih domovina, žele zadržati identitete pojedinih zemalja. Apsurd je taj da su se desni ekstremisti pokušali ujediniti u jedan zastunički klub u parlamentu ali im nije uspjelo jer su međusobne razlike jednostavno prevelike".
No u tom razmišljanju koliko god ima istine, barem je jednako toliko i zabluda: Istina jest da ce nacionalne desnice morati početi međusobno razgovarati i dogovarati se žele li preurediti Europsku uniju na način da ista umjesto "melting pota" postane mozaik nacionalnih različitosti - u protivnom vrlo će brzo završiti na marginama sa kojih su i došle. JOBBIK naprimjer mora vrlo brzo shvatiti da njihovi glasači ne žele Rijeku u sastavu Mađarske i da nisu za to glasovali. No s druge strane velika je zabluda ljevice da je glavna odlika desnica "sijanje mržnje prema svemu što je strano". Takvo razmišljanje užasno je daleko od bilo kakve istine i pokazuje potpuno nerazumijevanje problema sa kojima je Europa danas suočena, poput naprimjer mogućnosti da u španjolskim obalnim općinama Nijemci budu gradonačelnici samo zato jer su u njima kupili kuće za odmor ili su se koristeći EU zakonodavstvo tamo za stalno naselili. Nema mržnje prema stranom, ali postoji odlučnost da europske države ostanu dominantno nacionalne a ne "građanske" i da u njihovim granicama narodi čije su to države zadrže vlast i svoje tradicionalne vrijednosti.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 10:25   #26
Inače, nas netko sad apokušava uvjeriti da su Mađarski desničari protiv Hrvata,i da bi mi sa Srbima i Rumunima trebali biti na udaru...

Da baš, Mađara ej nažalost kod nas malo,svi su izrazito lojalni,i nitko nas ni ne spominje u tom kontekstu...

S druge strane,sok me za Rumunjsku boli k..., Slovake volim,ali ne mogu im Mađari ništa jer su u EU, oštrija politika Mađarske prema Srbiji može ju oslabiti, i malo spustiti na zemlju Tadića, jer se do sada nije javila EU zemlja koja bi imala išta protiv Srpskog nacionalizma(izrazito jakog), dok protiv Hrvatskog(nepostojećeg) postoji izrazito moćan blok Britanije,Nizozemske i Skandinavskih zemalja...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 11:16   #27
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Inače, nas netko sad apokušava uvjeriti da su Mađarski desničari protiv Hrvata,i da bi mi sa Srbima i Rumunima trebali biti na udaru...
Slažem se 100% - klasična manipulacija lijevo-liberalno-jugo establišmenta. Madžarsko-Hrvatska državna granica je među najneupitnijim na cijelom kontinentu. Spominjati "Madžarsku do Rijeke" u ovom kontekstu nema puno veze sa realnošću, čak i kada dolazi od meni bliskog i dragog diskutanta Saul Tigh-a

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
oštrija politika Mađarske prema Srbiji može ju oslabiti, i malo spustiti na zemlju Tadića, jer se do sada nije javila EU zemlja koja bi imala išta protiv Srpskog nacionalizma(izrazito jakog), dok protiv Hrvatskog(nepostojećeg) postoji izrazito moćan blok Britanije,Nizozemske i Skandinavskih zemalja...
Upravo tako - mi možemo samo sjediti i uživati kada se mračnija strana srpske politike, nama nažalost predobro poznata, u punoj snazi iskaže u srazu sa snažnom nacionalnom političkom opcijom u Mađarskoj i sa vojvođanskim mađarima, koji će teško moći izbjeći da se jasnije odrede prema novom odnosu političkih snaga u matičnoj im državi..
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 12:15   #28
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
S druge strane,sok me za Rumunjsku boli k..., Slovake volim,ali ne mogu im Mađari ništa jer su u EU, oštrija politika Mađarske prema Srbiji može ju oslabiti, i malo spustiti na zemlju Tadića, jer se do sada nije javila EU zemlja koja bi imala išta protiv Srpskog nacionalizma(izrazito jakog), dok protiv Hrvatskog(nepostojećeg) postoji izrazito moćan blok Britanije,Nizozemske i Skandinavskih zemalja...
Najbolje odnose sa Slovacima imali smo za vrijeme vladanja mađarskog Orbána (desničar) i slovačkog Dzurinde (desničar) između 1998 i 2002.
Danas su odnosi katastrofalni (mađarski Bajnai i Gyurcsány /ultraliberal-ljevičar/, slovački Fico /populist, ljevičar, nacionalist/).

Neće biti nikakva „oštrija” politika. Bit će samo jedna značajna promjena: nova vlada daje državljanstvo svim Mađarima u Karpatskom bazenu (oko 13.000.000 Mađara). To će biti jedini izvor konflikta, pogotovo sa Slovačkom, eventualno i s EU-om.

Ni Jobbik ne želi nikakve teritorije, samo autonomiju za Mađare u Rumunjskoj/Slovačkoj/Srbiji/Ukrajini (mislim da to je minimum koji Mađari zaslužuju). Njihovi glavni ciljevi su: borba protiv kriminala (pogotovo ciganskog kriminala i gospodarskog kriminala), borba protiv korupcije, zatvor za korumpirane političare, drakonski zakoni protiv korupcije, postavljanje bivše žandarmerije (csendőrség), prisiljavanje Cigana na rad i na obrazovanje, pregovori o javnom dugu.
Inače, najveću glasačku bazu Jobbika čine mladi, studenti (pogotovo sa filozofskog fakulteta), mladi intelektualci (od 18 do 30 godina), odnosno seosko stanovništvo koje je glavna meta ciganskog kriminala (pogotovo na sjeveroistoku Mađarske i u nekim zapadskim županijama).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 12:37   #29
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
oštrija politika Mađarske prema Srbiji može ju oslabiti, i malo spustiti na zemlju Tadića, jer se do sada nije javila EU zemlja koja bi imala išta protiv Srpskog nacionalizma(izrazito jakog), dok protiv Hrvatskog(nepostojećeg) postoji izrazito moćan blok Britanije,Nizozemske i Skandinavskih zemalja...
Sorry, ali ovo su gluposti...

Tko je 2007. spriječio ostanak radikala na vlasti i radio pritisak na oporbu i DSS da se konačno dogovore i skupe većinu? Nije valjda Mađarska...

O Kosovu kao stoljećima sastavnom dijelu te iste Srbije valjda ne treba raspravljati, koliko god nama bilo drago što im je oduzeto...
__________________
21.09.2008.
derbi
towar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 12:43   #30
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Najbolje odnose sa Slovacima imali smo za vrijeme vladanja mađarskog Orbána (desničar) i slovačkog Dzurinde (desničar) između 1998 i 2002.
Danas su odnosi katastrofalni (mađarski Bajnai i Gyurcsány /ultraliberal-ljevičar/, slovački Fico /populist, ljevičar, nacionalist/).

Neće biti nikakva „oštrija” politika. Bit će samo jedna značajna promjena: nova vlada daje državljanstvo svim Mađarima u Karpatskom bazenu (oko 13.000.000 Mađara). To će biti jedini izvor konflikta, pogotovo sa Slovačkom, eventualno i s EU-om.

Ni Jobbik ne želi nikakve teritorije, samo autonomiju za Mađare u Rumunjskoj/Slovačkoj/Srbiji/Ukrajini (mislim da to je minimum koji Mađari zaslužuju). Njihovi glavni ciljevi su: borba protiv kriminala (pogotovo ciganskog kriminala i gospodarskog kriminala), borba protiv korupcije, zatvor za korumpirane političare, drakonski zakoni protiv korupcije, postavljanje bivše žandarmerije (csendőrség), prisiljavanje Cigana na rad i na obrazovanje, pregovori o javnom dugu.
Inače, najveću glasačku bazu Jobbika čine mladi, studenti (pogotovo sa filozofskog fakulteta), mladi intelektualci (od 18 do 30 godina), odnosno seosko stanovništvo koje je glavna meta ciganskog kriminala (pogotovo na sjeveroistoku Mađarske i u nekim zapadskim županijama).
A kome si ti dao svoj glas? Je li moguća koalicija između Fidesza i Jobbika?
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 14:11   #31
Quote:
jax kaže: Pogledaj post
A kome si ti dao svoj glas? Je li moguća koalicija između Fidesza i Jobbika?
Ukoliko se prognoze pokažu točnima Fidesz-u sa dvotrećinskom većinom nikakva koalicija neće biti potrebna, čak ni za pisanje novog Ustava.

Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Neće biti nikakva „oštrija” politika. Bit će samo jedna značajna promjena: nova vlada daje državljanstvo svim Mađarima u Karpatskom bazenu (oko 13.000.000 Mađara). .
Što znači u "Karpatskom bazenu" - obuhvaća li to sve Madžare izvan Madžarske (Vojvodina, Banat, Bačka, Srijem) ili postoji neki selektivni princip?

Inače činjenica da se Madžarska sprema u svoje knjige državljanstva upisati 13 milijuna novih građana fantastičan je "kontrapunkt" naporima hrvatske vlade koja prijedlozima o novom zakonu o prebivalištu do krajnjih granica otežava zadržavanje hrvatskog državljanstva hercegovačkim Hrvatima.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 17:54   #32
Quote:
jax kaže: Pogledaj post
A kome si ti dao svoj glas? Je li moguća koalicija između Fidesza i Jobbika?
Fideszu.

Nije moguće. Jobbik će biti najveći protivnik Fidesza. Dapače, već sad jest (burna izborna kampanja između dvije stranke). Koalicija s Jobbikom je apsolutno isključena.
Jedini problem je što oko trećina glasača Fidesza simpatizira s Jobbikom, oni nisu „sigurni glasači” Fidesza. Dakle, Jobbik još nije na vrhu.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 17:56   #33
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Što znači u "Karpatskom bazenu" - obuhvaća li to sve Madžare izvan Madžarske (Vojvodina, Banat, Bačka, Srijem) ili postoji neki selektivni princip?
Kod nas "Karpatski bazen" praktički znači povijesna/velika/prijeratna/bivša Mađarska (Ugarska).

Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Inače činjenica da se Madžarska sprema u svoje knjige državljanstva upisati 13 milijuna novih građana fantastičan je "kontrapunkt" naporima hrvatske vlade koja prijedlozima o novom zakonu o prebivalištu do krajnjih granica otežava zadržavanje hrvatskog državljanstva hercegovačkim Hrvatima.
Mislim da će biti riječ o nekakvom simboličnom državljanstvu. Vjerojatno bez glasačkog prava.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 18:06   #34
Ne vidim ništa zanimljivo u rezultatima mađarskih izbora.
Da je u Hrvatska u trenutku kad je HDZ došao na vlast imala stopu nezaposlenosti oko 5% i da su sada izbori, a gospodarske prilike ovakve kakve jesu i SDP bi dobio apsolutnu većinu.

A i HSP i krajnja ljevica (ako je uopće moguće ovdje oformiti tako nešto) bi dobile impresivan broj glasova.
__________________
They say I'm vulgar, I say Bullshit
Gospodin Jones is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 18:30   #35
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Mislim da će biti riječ o nekakvom simboličnom državljanstvu. Vjerojatno bez glasačkog prava.
Hvala na pojašnjenjima! Jel može još jedno?

Kako je zamišljeno "simbolično" državljanstvo? Pretpostavljam da Mađarima u Srbiji ili Ukrajini i nije toliki prioritet da li će moći glasati u Mađarskoj, ali da ih jako zanima da li će se kao mađarski državljani moći slobodno naseljavati i zapošljavati u Mađarskoj i drugdje u EU?

Koliko mi je poznato u ovom trenutku etnički mađari, konkretno iz Vojvodine, imaju popriličnih problema ako žele dobiti mađarsko državljanstvo, iako im najčešće treba ne da bi dolazili u Mađarsku, već da bi otišli u Britaniju, Njemačku i dalje. Da li se u tom smislu stvari sada mijenjaju?
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 18:51   #36
Ja sam za socijaliste žalosno je šta su izgubili a ovu stranku JOBBIK treba zabraniti.
Dragon ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 20:56   #37
Quote:
Dragon ball kaže: Pogledaj post
Ja sam za socijaliste žalosno je šta su izgubili a ovu stranku JOBBIK treba zabraniti.
Kako hrvatski ljevičar shvaća demokraciju...

Quote:
Inače, najveću glasačku bazu Jobbika čine mladi, studenti (pogotovo sa filozofskog fakulteta), mladi intelektualci (od 18 do 30 godina), odnosno seosko stanovništvo koje je glavna meta ciganskog kriminala (pogotovo na sjeveroistoku Mađarske i u nekim zapadskim županijama).
Hebote, a na HR filozofskim fakultetima dominira pobožno vjerovanje u svetog Chea Guevarskog
__________________
You have received an infraction at Forum.hr
Saul Tigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 20:58   #38
Quote:
Saul Tigh kaže: Pogledaj post
Kako hrvatski ljevičar shvaća demokraciju...
JOBBIK da dođe na vlast napao bi Hrvatsku, jer do Rijeke on smatra da je njegovo
Dragon ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 21:04   #39
Ja bi ipak razdvojila politicare poput Geerta i neke desne ekstreme po Istocnoj Europi, i onog shizofrenika Griffina u UK.
__________________
Sve što je zbilja veliko i nadahnuto stvaraju pojedinci koji mogu djelovati u slobodi. Albert Einstein
_Bea_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 21:28   #40
Quote:
Dragon ball kaže: Pogledaj post
Ja sam za socijaliste žalosno je šta su izgubili a ovu stranku JOBBIK treba zabraniti.
Eh da, duh "diktature proleterijata" živi dalje
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:47.