Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2013., 11:57   #1
Sveto Ime - Jahve - u NZ

Kad čitate SZ,
svako malo naiđete na Ime Boga - Jahve.

A kad čitate NZ - nema nigdje Imena - Jahve.

Zašto?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 12:11   #2
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Kad čitate SZ,
svako malo naiđete na Ime Boga - Jahve.

A kad čitate NZ - nema nigdje Imena - Jahve.

Zašto?
zato što adam, mosije i ostali sapiensi nisu tad još kužili da to u stvari pričaju sa jahvinim sinom a ne jahvom glavom i bradom.

to ćemo skužit tek kad i mnogi učeni židovi poput filona alexandrijskog prihvate platonizam i zeusov logos krajem stare i početkom nove ere i počnu širit radosnu vijest o jahvinom logosu u tori(starom zavjetu) al oni će zeusa naravno nazivat jahve, el elion, el sabaoth i sl.

Zadnje uređivanje ursamajor : 24.02.2013. at 12:38.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 12:12   #3
Zato jer Jahve definitivno nije bog novog zavjeta i definitivno nije isusov bog. Činjenica. /zatvoriti temu
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 12:22   #4
Jehovini svedoci otkrili cari Foruma, te iskacu na svakom topicu.
Nema nam spasa
(osim ako svet ne propadne ).
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 12:31   #5
Nezz, ali koliko god ih došlo na ovaj forum nitko ali baš nitko neće biti bolji od forumaša pod nickom praedicator.

Ali stvarno sad, Jahve nije bog novog zavjeta. Totalno su si različiti po karakteristikama, po kojoj fori je bog koji masovno ubija djecu isti sa bogom koji ih voli.. npr. Još plus, svakom tko je upoznat sa duhovnošću i sa istočnjačkom filozofijom zna da Isusov bog Otac koji je ujedno i bog novog zavjeta ima najviše sličnosti sa brahmanom, univerzalnoj svijesti. To je činjenica koju je čak i sam Isus izjavio, najviše u evanđelju po ivanu. A to što su primitivni i glupi ljudi stavljali riječi isusu u usta koje on nije nikada govorio, to je jedna sasvim druga priča.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:02   #6
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
zato što adam, mosije i ostali sapiensi nisu tad još kužili da to u stvari pričaju sa jahvinim sinom
Da li tu svoju tvdnju, možeš dokazati i Biblijskim stihovima,
ili je to samo tvoja uredba ljudska?

PHP Code:
a ne jahvom glavom i bradom
Ako ti netko kaže svoje Ime i to Ime se ponavlja na 1.000e i 1.000e mjesta,
zašto to ne bi bilo i istinito Ime Boga?
Da li ti misliš da je Biblija u kontradikciji?
Ili misliš da je Bog - lagao ljude?

Quote:
to ćemo skužit tek kad i mnogi učeni židovi poput filona alexandrijskog prihvate platonizam i zeusov logos krajem stare i početkom nove ere i počnu širit radosnu vijest o jahvinom logosu u tori(starom zavjetu) al oni će zeusa naravno nazivat jahve, el elion, el sabaoth i sl.
Bog ima samo Jedno Ime i sa tim Imenom se objavio ljudima - Jahve.

Zašto misliš da Isus i apostoli u NZ nisu izgovarali Ime Boga - Jahve?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:03   #7
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Zato jer Jahve definitivno nije bog novog zavjeta i definitivno nije isusov bog. Činjenica. /zatvoriti temu
Da li tu tvrdnju da Jahve nije Bog Isusu?
Da li je Isus citirao stihove iz SZ?

Tko je po tebi Bog Isusu?
Kako Mu je Ime?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:06   #8
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Jehovini svedoci otkrili cari Foruma, te iskacu na svakom topicu.
Nema nam spasa
(osim ako svet ne propadne ).
Da li se to odnosi na mene?
Ja nisam JS, niti ću ikada biti,
ali JS su u nekim stvarima u pravu.

Koje Ime - kao Božje Ime su izgovarali Isus i apostoli
kada su čitali SZ?

Da li su Isus i apostoli mijenjali Božju riječ,
i izbacivali Ime - Jahve?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:08   #9
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Da li tu svoju tvdnju, možeš dokazati i Biblijskim stihovima,
ili je to samo tvoja uredba ljudska?

PHP Code:
a ne jahvom glavom i bradom
Ako ti netko kaže svoje Ime i to Ime se ponavlja na 1.000e i 1.000e mjesta,
zašto to ne bi bilo i istinito Ime Boga?
Da li ti misliš da je Biblija u kontradikciji?
Ili misliš da je Bog - lagao ljude?


Bog ima samo Jedno Ime i sa tim Imenom se objavio ljudima - Jahve.

Zašto misliš da Isus i apostoli u NZ nisu izgovarali Ime Boga - Jahve?
to nije moja tvrdnja već je to duh sveti izgleda otkrio filonu aleksandrijskom, justinu mučeniku, teofilu antiohijskom i ostalim nadahnutim judeo-kršćanima.

oni naravno to dokazuju i biblijskim stihovima u svojim knjigama.

http://www.earlyjewishwritings.com/philo.html

http://www.earlychristianwritings.com/justin.html

http://www.earlychristianwritings.com/theophilus.html

Zadnje uređivanje ursamajor : 24.02.2013. at 13:19.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:12   #10
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Nezz, ali koliko god ih došlo na ovaj forum nitko ali baš nitko neće biti bolji od forumaša pod nickom praedicator.

Ali stvarno sad, Jahve nije bog novog zavjeta. Totalno su si različiti po karakteristikama, po kojoj fori je bog koji masovno ubija djecu isti sa bogom koji ih voli.. npr. Još plus, svakom tko je upoznat sa duhovnošću i sa istočnjačkom filozofijom zna da Isusov bog Otac koji je ujedno i bog novog zavjeta ima najviše sličnosti sa brahmanom, univerzalnoj svijesti. To je činjenica koju je čak i sam Isus izjavio, najviše u evanđelju po ivanu. A to što su primitivni i glupi ljudi stavljali riječi isusu u usta koje on nije nikada govorio, to je jedna sasvim druga priča.
Po onome što govoriš - očito je da nisi nikada pročitao Bibliju.
Jer da jesi - onda biš znao što će učiniti Gospodin Isus,
kada drugi put dođe na Zemlju.

OTKRIVENJE 2,12
I anđelu Crkve u Pergamu napiši: "Ovo govori Onaj u koga je mač dvosjek, oštar:
OTKRIVENJE 2,16
Obrati se dakle! Inače dolazim ubrzo k tebi da ratujem s njima mačem usta svojih.
OTKRIVENJE 2,18
I anđelu Crkve u Tijatiri napiši: "Ovo govori Sin Božji, Onaj u koga su oči kao plamen ognjeni, a noge mu nalik na mjed uglađenu:
OTKRIVENJE 2,23
i djecu ću joj smrću pobiti. I znat će sve crkve: Ja sam Onaj koji istražuje bubrege i srca - i dat ću vam svakomu po djelima.
OTKRIVENJE 2,27
i vladat će njima palicom gvozdenom, kao posuđe glineno satirati ih -

--------------------------------

Bit će krvi konjima do uzdi,
236,80 kilometara u krug!

Znaš to? Očito ne.

Otkrivenje 19,15
Iz usta mu izlazi oštar mač kojim će posjeći narode. Vladat će njima palicom gvozdenom. On gazi u kaci gnjevne srdžbe Boga Svevladara.
Otkrivenje 14,20
Gazila se kaca izvan grada te poteče krv iz kace konjima do uzda, tisuću i šest stotina stadija uokolo.

--------------
Tko je tvoj Bog?
Kako mu je Ime?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:16   #11
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
to nije moja uredba već je to duh sveti izgleda otkrio filonu aleksandrijskom, justinu mučeniku, teofilu antiohijskom i ostalim nadahnutim judeo-kršćanima.

oni naravno to dokazuju i biblijskim stihovima u svojim knjigama.

http://www.earlyjewishwritings.com/philo.html

http://www.earlychristianwritings.com/justin.html

http://www.earlychristianwritings.com/theophilus.html
Izdižeš uredbe ljudske iznad Božje riječi - Biblije.

Otkrivenje 22,18 Ja svjedočim svakomu tko sluša riječi proroštva u ovoj knjizi: Tko ovomu što doda, Bog će njemu dodati zla napisana u ovoj knjizi.
Otkrivenje 22,19 I tko oduzme od riječi proroštva u ovoj knjizi, Bog će mu oduzeti udio na stablu života i na svetom gradu - na svemu što je napisano u ovoj knjizi.
--------------------------

Koji su to stihovi kojima gornji ljudi dokazuju da je Bog u krivu?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:19   #12
Isus!
--------------------------------------------------------------
Kroz Isusovo Ime - ponavlja se i Ime Boga - Jahve u NZ.
Znači - Ime Boga Jedinoga - Jahve,
pojavljuje se u 935 stiha u NZ - 975 puta.

Ali - treba znati "što" sadrži Ime - Isus.
Strong kaže:

G2424 Ἰησοῦς Iēsous ee-ay-sooce'

Of Hebrew origin [H3091]; Jesus (that is, Jehoshua), the name of our Lord and two (three) other Israelites: - Jesus.

Od hebrejskog podrijetla [H3091]; Isus (koji je, Jehoshua), ime našeg Gospodina i dva (tri) drugi Izralaca: - Isusa.

Pogledajmo - Jehošua!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
H3091 יהושׁע יהושׁוּע yehôshûa‛ yehôshûa‛ yeh-ho-shoo'-ah, yeh-ho-shoo'-ah

From H3068 and H3467; Jehovah-saved; Jehoshua (that is, Joshua), the Jewish leader: - Jehoshua, Jehoshuah, Joshua. Compare H1954, H3442.

Od H3068 H3467 i; Jehova-spašen; Jehoshua (koji je, Joshua), židovski vođa: - Jehoshua, Jehoshuah, Jošua. Usporedite H1954, H3442.

---------------------

U ovome prvome primjeru -
jasno vidljivo da je Ime Boga - Jahve,
i nadalje zastupljeno u NZ.

I to u Imenu Božjega Sina, našega Gospodina Isusa
u 935 stiha u NZ - 975 puta.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:19   #13
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Da li tu tvrdnju da Jahve nije Bog Isusu?
Točno, jahve nije bio njegov bog.

Quote:
Da li je Isus citirao stihove iz SZ?
Je, dosta je učio druge ljude na temelju njih, jer su im te stvari bile najbliže. No i sam ih je pokušavao promjeniti. A i to je jedan od glavnih razloga zašto su počeli prihvaćati isusa i ujedno zadržavati svoju vjeru u tog starozavjetnog boga.

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Po onome što govoriš - očito je da nisi nikada pročitao Bibliju.
Jer da jesi - onda biš znao što će učiniti Gospodin Isus,
kada drugi put dođe na Zemlju.

OTKRIVENJE 2,12
I anđelu Crkve u Pergamu napiši: "Ovo govori Onaj u koga je mač dvosjek, oštar:
OTKRIVENJE 2,16
Obrati se dakle! Inače dolazim ubrzo k tebi da ratujem s njima mačem usta svojih.
OTKRIVENJE 2,18
I anđelu Crkve u Tijatiri napiši: "Ovo govori Sin Božji, Onaj u koga su oči kao plamen ognjeni, a noge mu nalik na mjed uglađenu:
OTKRIVENJE 2,23
i djecu ću joj smrću pobiti. I znat će sve crkve: Ja sam Onaj koji istražuje bubrege i srca - i dat ću vam svakomu po djelima.
OTKRIVENJE 2,27
i vladat će njima palicom gvozdenom, kao posuđe glineno satirati ih -

--------------------------------

Bit će krvi konjima do uzdi,
236,80 kilometara u krug!

Znaš to? Očito ne.

Otkrivenje 19,15
Iz usta mu izlazi oštar mač kojim će posjeći narode. Vladat će njima palicom gvozdenom. On gazi u kaci gnjevne srdžbe Boga Svevladara.
Otkrivenje 14,20
Gazila se kaca izvan grada te poteče krv iz kace konjima do uzda, tisuću i šest stotina stadija uokolo.

--------------
Tko je tvoj Bog?
Kako mu je Ime?
Nema teoretske šanse da je on ikada govorio te stvari i nema šanse da bi on ikada radio te stvari. To su bolesne izmišljotine. I isus je bio normalan čovjek, on se sigurno neće ponovno vratiti jer je mrtav i odavno u prahu jedno sa zemljom. Ali njegov duh, koji je ujedno duh svemira i sam duh koji je u svima nama je naravno uvijek tu, kako i sam isus kaže.

"You heard that I said to you, 'I go away, and I will come to you.' If you loved Me, you would have rejoiced because I go to the Father, for the Father is greater than I.

Nema ime, može ga se slobodno zvati kako god nekome odgovara.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:33   #14
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Točno, jahve nije bio njegov bog.
Da li si ti Kršćanin?
Da li si pročitao Bibliju?
Očito - ne.
Quote:
Je, dosta je učio druge ljude na temelju njih, jer su im te stvari bile najbliže. No i sam ih je pokušavao promjeniti. A i to je jedan od glavnih razloga zašto su počeli prihvaćati isusa i ujedno zadržavati svoju vjeru u tog starozavjetnog boga.
IVAN 5,(19)
Isus nato odvrati: "Zaista, zaista, kažem vam: Sin ne može sam od sebe činiti ništa, doli što vidi da čini Otac; što on čini, to jednako i Sin čini.
IVAN 5,(20)
Jer Otac Ljubi Sina i pokazuje mu sve što sam čini. Pokazat će mu i veća djela od ovih te ćete se čudom čuditi.
IVAN 5,(30)
Ja sam od sebe ne mogu učiniti ništa: kako čujem, sudim, i sud je moj pravedan jer ne tražim svoje volje, nego volju onoga koji me posla."
IVAN 6, (38)
jer siđoh s neba ne da vršim svoju volju, nego volju onoga koji me posla.
IVAN 7,16
Nato im Isus odvrati: "Moj nauk nije moj, nego onoga koji me posla.
IVAN 7,(17) Ako tko hoće vršiti volju njegovu, prepoznat će da li je taj nauk od Boga ili ja sam od sebe govorim.
IVAN 8, (26) "Ta što da vam s početka opet zborim? Mnogo toga imam o vama zboriti i suditi; no onaj koji me posla istinit je, i što sam čuo od njega, to ja zborim svijetu."

Da li gornji stihovi - lažu?
Quote:
Nema teoretske šanse da je on ikada govorio te stvari i nema šanse da bi on ikada radio te stvari. To su bolesne izmišljotine. I isus je bio normalan čovjek, on se sigurno neće ponovno vratiti jer je mrtav i odavno u prahu jedno sa zemljom. Ali njegov duh, koji je ujedno duh svemira i sam duh koji je u svima nama je naravno uvijek tu, kako i sam isus kaže.
Očito je da nisi Kršćanin jer ne vjeruješ Božjoj riječi,
a za te svoje tvrdnje i nemaš nikakove potpore u Bibliji.
Quote:
"You heard that I said to you, 'I go away, and I will come to you.' If you loved Me, you would have rejoiced because I go to the Father, for the Father is greater than I.
Lijepo kaže - Bog Otac Jahve je veći od svih i od mene.
Quote:
Nema ime, može ga se slobodno zvati kako god nekome odgovara.
Znači - netko Ga može nazivati i Sotona!?

ALi Biblija ne kaže tako.

LEVITSKI ZAKONIK 22,2
"Reci Aronu i njegovim sinovima da sveto postupaju sa svetim prinosima Izraelaca; neka ne oskvrnjuju moje sveto ime koje oni - ta moje je! - moraju svetiti. Ja sam Jahve!
LEVITSKI ZAKONIK 22,32
Ne oskvrnjujte moga svetog imena, nego neka budem proglašen svetim među Izraelcima - ja, Jahve, koji vas posvećujem.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:34   #15
Sam Isus i apostoli, citirali su svako malo - SZ.
U njihovo vrijeme nije bilo - NZ.
Znači - cjelokupni nauk o Bogu Jedinome - Imenom Svetim - Jahve,
svodio se na SZ.
A u SZ - stalno se spominje ime Jahve.


Točnije - u 5.524 stiha, spominje se - Jahve - 6.521 Puta.

Postoje NZ Kršćani - koji preferiraju proučavanje samo NZ,
a SZ - ništa.
Ako ne poznaješ dobro SZ - onda nećeš moći imati jako puno saznanja o Bogu.
Dapače - sigurna su skretanja.

Izgleda da je "Nekome" bilo jako u interesu da u NZ nema ni spomena o
Imenu Svetom Jedinoga Boga - Jahve.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:44   #16
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Sam Isus i apostoli, citirali su svako malo - SZ.
U njihovo vrijeme nije bilo - NZ.
Znači - cjelokupni nauk o Bogu Jedinome - Imenom Svetim - Jahve,
svodio se na SZ.
A u SZ - stalno se spominje ime Jahve.


Točnije - u 5.524 stiha, spominje se - Jahve - 6.521 Puta.

Postoje NZ Kršćani - koji preferiraju proučavanje samo NZ,
a SZ - ništa.
Ako ne poznaješ dobro SZ - onda nećeš moći imati jako puno saznanja o Bogu.
Dapače - sigurna su skretanja.

Izgleda da je "Nekome" bilo jako u interesu da u NZ nema ni spomena o
Imenu Svetom Jedinoga Boga - Jahve.
nemaš ga od prvog ili drugog stoljeća ni u starom zavjetu jer u septuaginti(grčkom prijevodu tore) kršćani jahvin tetragramaton najčešće prevode sa hebrejskog adonai na grčki kyrios(gospodin).

http://en.wikipedia.org/wiki/Tetragrammaton

Zadnje uređivanje ursamajor : 24.02.2013. at 14:00.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:55   #17
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Da li si ti Kršćanin?
Da li si pročitao Bibliju?
Očito - ne.
Nisam.
Jesam.
očito - nisi sasvim u pravu.

Quote:
IVAN 5,(19)
Isus nato odvrati: "Zaista, zaista, kažem vam: Sin ne može sam od sebe činiti ništa, doli što vidi da čini Otac; što on čini, to jednako i Sin čini.
IVAN 5,(20)
Jer Otac Ljubi Sina i pokazuje mu sve što sam čini. Pokazat će mu i veća djela od ovih te ćete se čudom čuditi.
IVAN 5,(30)
Ja sam od sebe ne mogu učiniti ništa: kako čujem, sudim, i sud je moj pravedan jer ne tražim svoje volje, nego volju onoga koji me posla."
IVAN 6, (38)
jer siđoh s neba ne da vršim svoju volju, nego volju onoga koji me posla.
IVAN 7,16
Nato im Isus odvrati: "Moj nauk nije moj, nego onoga koji me posla.
IVAN 7,(17) Ako tko hoće vršiti volju njegovu, prepoznat će da li je taj nauk od Boga ili ja sam od sebe govorim.
IVAN 8, (26) "Ta što da vam s početka opet zborim? Mnogo toga imam o vama zboriti i suditi; no onaj koji me posla istinit je, i što sam čuo od njega, to ja zborim svijetu."

Da li gornji stihovi - lažu?
Imaju istinu u sebi, ako ih se tumači kako treba.

Quote:
Očito je da nisi Kršćanin jer ne vjeruješ Božjoj riječi,
a za te svoje tvrdnje i nemaš nikakove potpore u Bibliji.
Ne vjerujem riječima bolesnih ljudi.
O ima, itekako.

Quote:
Lijepo kaže - Bog Otac Jahve je veći od svih i od mene.
Ne, nije rekao jahve. Gdje ti vidiš u tom citatu da je rekao njegovo ime?

Quote:
Znači - netko Ga može nazivati i Sotona!?
Riječi imaju to značenje kojem im sam daješ.. sotona je i tako samo titula. Budući da pri nama ima dosta negativno značenje čisto sumnjam da bi netko tako nazvao duha. No kad smo več kod sotone, da ti stavim citate gdje taj bog jahve šalje demone na ljude i da ti stavim izračun ubijenih ljudi i životinja u bibliji koji jasno pokazuju da je jahve gori od same biblijske sotone?

Iz drage volje:

Then God sent an evil spirit between Abimelech and the men of Shechem; and the men of Shechem dealt treacherously with Abimelech. Judges 9:23

But the Spirit of the LORD departed from Saul, and an evil spirit from the LORD troubled him. And Saul's servants said unto him, Behold now, an evil spirit from God troubleth thee. Let our lord now command thy servants, which are before thee, to seek out a man, who is a cunning player on an harp: and it shall come to pass, when the evil spirit from God is upon thee, that he shall play with his hand, and thou shalt be well. 1 Samuel 16:14-16

And it came to pass, when the evil spirit from God was upon Saul, that David took an harp, and played with his hand: so Saul was refreshed, and was well, and the evil spirit departed from him. 1 Samuel 16:23

And it came to pass on the morrow, that the evil spirit from God came upon Saul, and he prophesied in the midst of the house: and David played with his hand, as at other times: and there was a javelin in Saul's hand. 1 Samuel 18:10

And the evil spirit from the LORD was upon Saul, as he sat in his house with his javelin in his hand: and David played with his hand. 1 Samuel 19:9

A izračun imaš ovdje: http://dwindlinginunbelief.blogspot....an-or-god.html

Ako češ nakon ovoga još uvijek tvrditi da je ovo isusov bog, onda imaš problem. Ali onaj največi problem ni nije u tebi več je u samoj toj 'svetoj knjizi.'
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 14:06   #18
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
nemaš ga ni u starom zavjetu jer u septaguinti(grčkom prijevodu) jahvu najčešće prevode sa kirios(gospod).
Nemaš ga niti u prijevodu Daničić-Karadžić!
Nemaš ga niti u prijevodu Dretar!

Da li znači - ako u nekome prijevodu - nema,
da je to i ispravni prijevod?

Da li je 100ti prijevod točniji od onoga koji je bliži originalu?
Da li je prije bio Hebrejski ili grčki?

Hebrejski!
U Hebrejskom jasno i glasno - Jahve.

Gen 2:4 אלהH428 תולדותH8435 השׁמיםH8064 והארץH776 בהבראםH1254 ביוםH3117 עשׂותH6213 יהוהH3068 אלהיםH430 ארץH776 ושׁמים׃H8064

H3068
יהוה
yehôvâh
yeh-ho-vaw'

From H1961; (the) self Existent or eternal; Jehovah, Jewish national name of God: - Jehovah, the Lord. Compare H3050, H3069.

Jahve!

Što ćemo sad?
Možeš svoj nauk pokopati.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 14:18   #19
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Nemaš ga niti u prijevodu Daničić-Karadžić!
Nemaš ga niti u prijevodu Dretar!

Da li znači - ako u nekome prijevodu - nema,
da je to i ispravni prijevod?

Da li je 100ti prijevod točniji od onoga koji je bliži originalu?
Da li je prije bio Hebrejski ili grčki?

Hebrejski!
U Hebrejskom jasno i glasno - Jahve.

Gen 2:4 אלהH428 תולדותH8435 השׁמיםH8064 והארץH776 בהבראםH1254 ביוםH3117 עשׂותH6213 יהוהH3068 אלהיםH430 ארץH776 ושׁמים׃H8064

H3068
יהוה
yehôvâh
yeh-ho-vaw'

From H1961; (the) self Existent or eternal; Jehovah, Jewish national name of God: - Jehovah, the Lord. Compare H3050, H3069.

Jahve!

Što ćemo sad?
Možeš svoj nauk pokopati.
ja samo odgovaram na tvoje prvo pitanje zašto nema spominjanja imena jahve u novom zavjetu.

dal je taj jahvin tetragramaton bio izgovaran yao, jahve, jehova il nekako drugačije? to je već pitanje al je izgleda (ako ćemo po bibliji) bio ipak poznat i adamu, abrahamu i ostalim praočevima iako jahve mojsiju u exodusu poglavlja 3 i 6 kaže da prije njega nije nikom rekao to svoje pravo ime već su ga zvali el shaddai, el sabaoth i sl. i da ga odsada moraju tako zvat.

Zadnje uređivanje ursamajor : 24.02.2013. at 14:36.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 14:22   #20
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Kad čitate SZ,
svako malo naiđete na Ime Boga - Jahve.

A kad čitate NZ - nema nigdje Imena - Jahve.

Zašto?
neko mi izbrisa post ZNAM zasto: rekoh - ima ima:
hebrew mattew
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.