Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2014., 13:33   #1
Molite li se svecima druge konfesije?

Zanimalo me dakle, mole li se katolici pravoslavnim svecima i ima li vas koji se molite srpskim pravoslavnim svecima?

Priznaju li katolici uopće pravoslavne svece i ako ne, zbog čega ne?

Pitanje ide i na drugu stranu; kako pravoslavni vjernici gledaju na katoličke svece, priznaju li proglašenje sveca od strane Vatikana? Mole li se forumaši srpske nacionalnosti recimo svecima hrvatske nacionalnosti?

Iako nije namjera izazvati konflikt temeljem povijesno-političke prirode odnosa ali i odgovor tipa "ne molim se jer su se Srbi\Hrvati molili za granate i tenkove 91." je također razlog zbog čega se netko možda ne odlučuje moliti.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 22:12   #2
Ma kakvi sveci, kakve molitve svecima !?! Kao prvo to su lazni sveci proglaseni od ljudi, nisam bas cuo u zadnje vrijeme da je Bog nekog proglasio svecem !!! A moliti se treba samo Bogu preko Isusa a ne nekakvim svecima !!!
praedicator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 13:01   #3
Pitanje "treba li se moliti ljudima koji su proglašeni svecima uopće" je samo po sebi dobro pitanje ali kršćanske konfesije koje poznaju taj institut, poput RKC i Pravoslavne crkve, priznaju taj institut temeljem čuda.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 13:27   #4
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Ma kakvi sveci, kakve molitve svecima !?! Kao prvo to su lazni sveci proglaseni od ljudi, nisam bas cuo u zadnje vrijeme da je Bog nekog proglasio svecem !!! A moliti se treba samo Bogu preko Isusa a ne nekakvim svecima !!!
Svet je samo Bog!

Nitko od ljudi nema Božje ovlasti da bilo koga proglašava svetim,pa ni onaj koji sebe naziva Vicarus fiili dei.
Naravno ne molim se nikakvim svecima bilo čije konfesije.
Moje molitve upučene su Bogu i Kristu.
Obračam im se vlastitim riječima,jer Bog i tako zna što je u mojoj duši i umu..

Jedina molitva koju priznajem je Oče naš!
U njoj je sadržano sve,što je vjerniku bitno..
na um mi ne pada da klečim pred slikama,kipovima ili grobovima,kostima,odnosno relikvijama,takozvanih svetaca i svetica.
Niti im priznajem čudotvorne moći,jer svako čudo kad se i ako se dogodi su Božje djelo,a to se događa bilo kada i bilo gdje bez Vatikanskog proglašenja i posvečenja...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 16:23   #5
Sve i da postoje sveci logično bi bilo da se moliš "svome" svecu!
Samo ne znam koji bi pametan vjernik išao moliti druge svece i time pokazao šta!! "Da njegovi nisu dovoljno dobri ,
pa je išao kod susjeda???"

Inače imamo malo svetaca..pa ono...
ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 21:11   #6
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Svet je samo Bog!

Nitko od ljudi nema Božje ovlasti da bilo koga proglašava svetim,pa ni onaj koji sebe naziva Vicarus fiili dei.
Očigledno se tisućljetna praksa i jedne i druge konfesije ne slaže s takvim stajalištem te se pronašlo opravdanje u svetim spisima koji je običnom laiku nedokučivo. Iako, nije ni meni jasno o kakvom se opravdanju radi...

Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
Sve i da postoje sveci logično bi bilo da se moliš "svome" svecu!
Samo ne znam koji bi pametan vjernik išao moliti druge svece i time pokazao šta!! "Da njegovi nisu dovoljno dobri ,
pa je išao kod susjeda???"

Inače imamo malo svetaca..pa ono...
Meni ovakav stav više vuče kao da ima korijene u ovozemaljskoj teritorijalnosti i prirodi ljudskog postojanja. Ako je svetac osoba koja iz nekog razloga, dokazano čineći min. 2 čuda koja su običnom čovjeku nemoguća, uživa posebne darove od Boga (jer vlastitim autoritetom i vlastitom prirodom sama od sebe ne može učiniti) onda bi trebalo biti nevažno moliš li se svetom Savi ili Nikoli?
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 21:11   #7
pretpostavljam da se priznaju oni koji su stariji od raskola, a da se medjusobno ne priznaju oni koji su mladji od tog vremena
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 21:45   #8
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da se priznaju oni koji su stariji od raskola, a da se medjusobno ne priznaju oni koji su mladji od tog vremena
Ako je ta pretpostavka točna, bio bi to najneuvjerljiviji argument ikada izrečen s obzirom da se radi o istom Bogu i raskol ne bi trebao imati posebnog značaja. Ono što bi prije pretpostavio, ako se razlike uopće i čine na prvom mjestu, bio bi drugačiji set standarda jednih kada je riječ o proglašenju neke osobe svecem iliti administracija.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 22:04   #9
Pa nije religija znanost da se traze smisleni argumenti

Ionako je sluzbeno proglasenje svetim administrativni zemljski, a ne Boziji sud i nitko ne garantira da nema vecih, a nepoznatih svetaca ili pogresno poroglasenih svetaca koji to u Bozijim ocima mozda nisu i tako

Uostalom sto znaci proglasenje? Ako papa sutra proglasi svecem nekoga od prije 200 god znaci li to da on do sada nije bio svet, da je odjednom dobijo neku novu karakteristiku? Mozda i znaci, ne znam, ali pretpostavljam da se vise radi o formalnom "prepoznavanju" svetosti i time dozvoljavanju da se u datoj instituciji formalno odaje (po)stovanje i stoga jest vezano uz specificnu instituciju. Sasvim je moguce, vjerujem da tu nema crkva problem, smatrati da je netko po duhovnim karakteristikama svet u okviru pravoslavne crkve, ali im nije institucionalno bitan i ne odredjuju se prema njemu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 22:08   #10
došao je i taj dan, ja se slažem sa predikatorom

Ja bih išao i korak dalje - papa ne samo da nije kvalificiran nekog proglasiti svecema, on nije niti kvalificiran da vodi Kristovu Crkvu uopće
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 22:54   #11
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pa nije religija znanost da se traze smisleni argumenti
Oprosti ali W.L.Craig mi djeluje kao da je maksimalno ozbiljan u metodičnosti i prakticiranju racionalnosti.

Može biti da je ponešto od toga što se napisalo istinito i službeno, svakako ne znam kakve je prirode autoritet pape i crpi li ono potkrepljenja recimo u Bibliji. Pokušao sam pronaći odgovor na to pitanje ali jedino što sam pronašao bio je postupak kanonizacije neke osobe.

Quote:
...ili pogresno poroglasenih svetaca koji to u Bozijim ocima mozda nisu i tako.
Ako ćemo povlađivati omogućavanjem pretpostavki, tada mi se ne čini nerazumno pretpostaviti i to da su nečime morali zaslužiti Božju pozornost (ah, tako ljudski koncept). S druge strane ako ćemo vjerovati u neintervenističku ili minimalno intervenističku narav božjeg bića, ništa ne sprečava mogućnost kako se prije radi o ograničenoj ljudskoj spoznaji nego uplitanju u ovosvjetovne poslove ljudi.

No, vjernici(?) koji su ostavili odgovore i započeli s preispitivanjem čitavog koncepta "svetosti" zapravo su me iznenadili jer to nisam očekivao. Koliko znam, prosječan Katolik čitavu stvar ne dovodi u pitanje.

Quote:
Sasvim je moguce, vjerujem da tu nema crkva problem, smatrati da je netko po duhovnim karakteristikama svet u okviru pravoslavne crkve, ali im nije institucionalno bitan i ne odredjuju se prema njemu.
Ima svakako smisla ako ćemo gledati kroz prizmu institucionalne religije kao ljudske djelatnosti kojoj očigledno trebaju kakve povučene granice i nešto što nije u duhu ekumenizma ali opet ostaje činjenica da vjernici vjeruju u istoga boga i nema mi smisla da se pokoji puta ne žele pomoliti i svetom Savi.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 02:58   #12
Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
Sve i da postoje sveci logično bi bilo da se moliš "svome" svecu!
Samo ne znam koji bi pametan vjernik išao moliti druge svece i time pokazao šta!! "Da njegovi nisu dovoljno dobri ,
pa je išao kod susjeda???"

Inače imamo malo svetaca..pa ono...
Nešto ti loše ide "svecologija"...
Sveci i svetice imaju svoje domene,jednom se moliš za izgubljene predmete,drugom da te zaštiti od vatre,svetici da dobiješ dijete itd itd
A sada smo/ćemo dobili(ti) još jednog sveca,naše gore list,nije dovoljno da je blažen biti će i sveti Alojzije Stepinac...
samo mi je nije jasno koja će biti njegova domena...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:02   #13
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Nešto ti loše ide "svecologija"...
Sveci i svetice imaju svoje domene,jednom se moliš za izgubljene predmete,drugom da te zaštiti od vatre,svetici da dobiješ dijete itd itd
A sada smo/ćemo dobili(ti) još jednog sveca,naše gore list,nije dovoljno da je blažen biti će i sveti Alojzije Stepinac...
samo mi je nije jasno koja će biti njegova domena...
Ma znao sam to,samo ipak je jedan Bog koji daje i mislim da
ti ne treba posrednik.
Neki put treba i prihvatiti žrtvu....potrpiti, a ne stalno moljakati.
Ok ako imaš nekog sveca koji ti paše pa ajde... ali sad tražiti kruha preko pogače...
ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:18   #14
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Oprosti ali W.L.Craig mi djeluje kao da je maksimalno ozbiljan u metodičnosti i prakticiranju racionalnosti.

Može biti da je ponešto od toga što se napisalo istinito i službeno, svakako ne znam kakve je prirode autoritet pape i crpi li ono potkrepljenja recimo u Bibliji. Pokušao sam pronaći odgovor na to pitanje ali jedino što sam pronašao bio je postupak kanonizacije neke osobe.



Ako ćemo povlađivati omogućavanjem pretpostavki, tada mi se ne čini nerazumno pretpostaviti i to da su nečime morali zaslužiti Božju pozornost (ah, tako ljudski koncept). S druge strane ako ćemo vjerovati u neintervenističku ili minimalno intervenističku narav božjeg bića, ništa ne sprečava mogućnost kako se prije radi o ograničenoj ljudskoj spoznaji nego uplitanju u ovosvjetovne poslove ljudi.

No, vjernici(?) koji su ostavili odgovore i započeli s preispitivanjem čitavog koncepta "svetosti" zapravo su me iznenadili jer to nisam očekivao. Koliko znam, prosječan Katolik čitavu stvar ne dovodi u pitanje.



Ima svakako smisla ako ćemo gledati kroz prizmu institucionalne religije kao ljudske djelatnosti kojoj očigledno trebaju kakve povučene granice i nešto što nije u duhu ekumenizma ali opet ostaje činjenica da vjernici vjeruju u istoga boga i nema mi smisla da se pokoji puta ne žele pomoliti i svetom Savi.

bold

Pa čini mi se
nisu se ni uključili katolici....
Ja osobno sam samo kršćanka...
Izgleda da i nisi pogriješio u zaključku,da katolici o tome ne razmišljaju niti dovode u pitanje..jer kad bi počinili bi težak grijeh..već po onom:
vjerujem u svetu katoličku crkvu(samim tim i nepogrešivu)..
a na kraju krajeva što bi kad bi prestali vjerovati u svetost idolopoklonije???
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:25   #15
Volim posjetiti pravoslavne bogomolje i tada obavezno
zapalim svijecu za pokojne prijatelje, dobrocinitelje , ...
Imam i jednu slicicu bogorodice sa molitvom za putnike iz jednog manastira.
__________________
Da ist mehr Hunger nach Liebe und Wertschätzung auf der Welt, als nach Brot. - Mutter Teresa
emofree KJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 20:57   #16
Ne neznam puno o njima a svecima se molim vrlo rijetko. Vjerujemo da je i među njima bilo istinskih svetaca. Jedino Mariju izuzetno častim . Vjerujem Ona je u tolikoj mjeri sjedinjena sa Sinom da je to neshvatljivo ljudima i anđelima. Samo ljudska oholost i glupost može Bogorodicu olako odbaciti.

Zadnje uređivanje Forumaško : 14.02.2014. at 21:04.
Forumaško is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 00:00   #17
Thumbs up

Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Svet je samo Bog!

Nitko od ljudi nema Božje ovlasti da bilo koga proglašava svetim,pa ni onaj koji sebe naziva Vicarus fiili dei.
Naravno ne molim se nikakvim svecima bilo čije konfesije.
Moje molitve upučene su Bogu i Kristu.
Obračam im se vlastitim riječima,jer Bog i tako zna što je u mojoj duši i umu..

Jedina molitva koju priznajem je Oče naš!
U njoj je sadržano sve,što je vjerniku bitno..
na um mi ne pada da klečim pred slikama,kipovima ili grobovima,kostima,odnosno relikvijama,takozvanih svetaca i svetica.
Niti im priznajem čudotvorne moći,jer svako čudo kad se i ako se dogodi su Božje djelo,a to se događa bilo kada i bilo gdje bez Vatikanskog proglašenja i posvečenja...
Tak je...

http://www.jw.org/hr/izdanja/casopis...oliti-svecima/


http://wol.jw.org/hr/wol/d/r19/lp-c/1101989265
praedicator is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 16:02   #18
Quote:
Forumaško kaže: Pogledaj post
Ne neznam puno o njima a svecima se molim vrlo rijetko. Vjerujemo da je i među njima bilo istinskih svetaca. Jedino Mariju izuzetno častim . Vjerujem Ona je u tolikoj mjeri sjedinjena sa Sinom da je to neshvatljivo ljudima i anđelima. Samo ljudska oholost i glupost može Bogorodicu olako odbaciti.
Kada je Isus naznačio "jedini sam vam posrednik do Boga", jel to značilo da se smije pokojnicima obraćati u molitvama?

Znaš, nekromantija i tzv.mogućnost komunikacije s mrtvima, povezana je s krivim doktrinama po kojima duša preživljava nakon smrti. Ali, Biblija odbacuje tu mogućnost tvrdnjom da je duša smrtna. U stvarnosti, vjerovanje po kojem mrtvi prelaze u neko više stanje 'postojanja' nego dok su bili živi, te da imaju sposobnost pomagati živima na zemlji... je nauka u totalnoj suprotnosti s Biblijom koja tvrdi da sotona podmeće ljudima sve kako bi ih odvukao od pravog obožavanja Boga.
Nekromantija je toliko uzavrela u svijetu danas da je postala sveopći kamen spoticanja ljudima, na žalost, jer njen razvitak više niti ne zahtijeva da se mora nužno klečati ispred nekog kipa (idola) nego je dovoljno već samo u mislima "komunicirati" s nekim pokojnikom, i bez 'klanjanja' na kakvo su ljudi navikli prije.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 12:01   #19
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Kada je Isus naznačio "jedini sam vam posrednik do Boga", jel to značilo da se smije pokojnicima obraćati u molitvama?

Znaš, nekromantija i tzv.mogućnost komunikacije s mrtvima, povezana je s krivim doktrinama po kojima duša preživljava nakon smrti. Ali, Biblija odbacuje tu mogućnost tvrdnjom da je duša smrtna. U stvarnosti, vjerovanje po kojem mrtvi prelaze u neko više stanje 'postojanja' nego dok su bili živi, te da imaju sposobnost pomagati živima na zemlji... je nauka u totalnoj suprotnosti s Biblijom koja tvrdi da sotona podmeće ljudima sve kako bi ih odvukao od pravog obožavanja Boga.
Nekromantija je toliko uzavrela u svijetu danas da je postala sveopći kamen spoticanja ljudima, na žalost, jer njen razvitak više niti ne zahtijeva da se mora nužno klečati ispred nekog kipa (idola) nego je dovoljno već samo u mislima "komunicirati" s nekim pokojnikom, i bez 'klanjanja' na kakvo su ljudi navikli prije.
Pretjerivate s svojim naucima o idolo poklonstvu ako netko stavi kip arkanđela ispred crkve to nije zato da se on štuje kao Boga već zato da se krasi crkva i oda slava, počast i hvala Bogu na takvim stvorenjima. A ako je kome neki svetac blizak to neznači da ga se nesmije koji put sjetiti u mislima ili da napr osobe koje zato pred Gospodinom imaju pravo i mogućnost zazvati Mihaela da oslobodi opsjednutog od zlog duha. Jer to je njegova zadaća pred Bogom. A za ovo što ne štujete Mariju me nimalo ne čudi kad vi čast oduzimate i Sinu Božjemu koji je bezgrešnu djevicu jedinu od ljudi rođenu bez istočnog grijeha učinio kraljicom kao što je i on Kralj. A ovo o smrtnosti duše ste izvukli debelo iz konteksta sv pisma vjerovatno iz knjige mudrosti ili negdje slično iz konteksta se može izvući svašta a Biblija sama vas opovrgava u doslovnom smislu u vašim tumačenjima. U ovom slučaju na pamet mi pada kad je Šaul preko bajačice zazvao Samuela koji je i došao a došao je zato što je živ.
Forumaško is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 17:37   #20
Quote:
Forumaško kaže: Pogledaj post
Pretjerivate s svojim naucima o idolo poklonstvu ako netko stavi kip arkanđela ispred crkve to nije zato da se on štuje kao Boga već zato da se krasi crkva i oda slava, počast i hvala Bogu na takvim stvorenjima. A ako je kome neki svetac blizak to neznači da ga se nesmije koji put sjetiti u mislima ili da napr osobe koje zato pred Gospodinom imaju pravo i mogućnost zazvati Mihaela da oslobodi opsjednutog od zlog duha. Jer to je njegova zadaća pred Bogom. A za ovo što ne štujete Mariju me nimalo ne čudi kad vi čast oduzimate i Sinu Božjemu koji je bezgrešnu djevicu jedinu od ljudi rođenu bez istočnog grijeha učinio kraljicom kao što je i on Kralj. A ovo o smrtnosti duše ste izvukli debelo iz konteksta sv pisma vjerovatno iz knjige mudrosti ili negdje slično iz konteksta se može izvući svašta a Biblija sama vas opovrgava u doslovnom smislu u vašim tumačenjima. U ovom slučaju na pamet mi pada kad je Šaul preko bajačice zazvao Samuela koji je i došao a došao je zato što je živ.
Pogledaj što piše u Svetom Pismu :

" JEDAN JE BOG, I JEDAN JE POSREDNIK IZMEĐU BOGA I LJUDI, ČOVJEK, KRIST ISUS."
1.Timoteju 2:5

Taj biblijski stavak diretkno ruši sve što si naveo ti ili što bi naveo netko drugi tko zagovara tzv svece.

Stoga, kako sada vidiš, nije to "naše" tumačenje nego tako tumači BIBLIJA, RIJEČ BOŽJA.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:58.