Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2012., 20:31   #21
I pretpostavlja sam da je to tako nešto, nabijem njih i taj zakon, ako sam odradija masu prekovremenih a jesan, i poslodavac ih može platit, di je tu logika da se to ne smije...
kvisko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 23:01   #22
Slažem se da to baš i nema smisla, pogotovo ako radnik hoće, ipak smatram tu logikom dobrom, bolje da dva radnika rade po 6 h, nego 1 po 12, ova moja varijanta čak ispadne jeftinije.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 11:48   #23
Slažem se s tom logikom, ali nije ona baš izvediva, ako ti je gužva samo misec ili dva dana, nemaš baš koristi da zaposliš nekoga jer taj ne zna posa i treba mu vremena dok nauči, a zaposlit nekog dugoročno zbog toga šta ti je potreban na kratko je besmisleno i neisplativo
kvisko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 14:13   #24
Prekovremeni rad i slobodni dani u smjenskom radu

Prekovremeni rad

Članak 45.

(1) U slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik na zahtjev poslodavca mora raditi duže od punog, odnosno nepunog radnog vremena (prekovremeni rad), ali najviše do osam sati tjedno.

(2) Prekovremeni rad pojedinog radnika ne smije trajati duže od trideset dva sata mjesečno niti duže od sto osamdeset sati godišnje


Skupio sam u ovoj godini više od 180 sati prekovremenog. Ništa nisam potpisivao u vezi toga. Poslodavac traži da i dalje tako radim. Znaci do kraja ako bi se ovako nastavilo što hoce skupilo bi se više od 500 prekovremenih

Naravno ja cu to odbiti i što onda??? Poslodavac ce zaprijetiti otkazom!! Što ja mogu napraviti u tom slucaju? Što mogu dobiti tužbom. Kolika je njemu kazna za tjeranje radnika na prekovremene.

Btw može lako nabaviti nove ljude no to mu se ne isplati jer bi placao više mirovinskog i zdrastvenog za nove radnike.

2. problem radim u smjenama. Prekovremeni se ne placaju nego se za njih dobivaju slobodni dani.

Slobodne dane moramo koristiti uz godišnji odmor. Za sve to smo dobili nekakvu sitnu usmenu obavijest i ništa drugo.

Problem je što kada koristimo slobodne dane fond sati od 168 sati mjesečno koji nam je placen umanjen za te slobodne dane se ne poklapa sa oduzetim prekovremenim satima iz razloga što ja radim smjenski i u tom tjednu od 40 sati slobodnog fond sati na kraju mjeseca mi ispadne opet veci od normalnog fonda sati. Da skratim ostavljam im na poklon nekih 20 sati prekovremenog.

Ima li negdje u zakonu zakon ili pravilnik o korištenju slobodnih dana kada je u pitanju smjenski rad odnosno preraspodjela radnog vremena.

To bi bilo ukratko
Volimzivotne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 00:48   #25
Poslodavac oduzima slobodne dane

Dakle imam sljedeći problem.
Svaki mjesec mi poslodavac oduzme najmanje 1 slobodni dan.
Kod njega radim već godinu dana i želio bi ga prijaviti.
Sad mene zanima kome da se obratim?
Mogu li poslati kome kakav email?

Inaće svaki mjesec dobimo raspored, kad oduzme slobodan dan zabilježi na rasporedu, ali na plaći se ne vidi nikakva razlika.
Uvijek piše maksimalni dozvoljeni broj sati na platnoj listi. Oni prekovremeni nisu zabilježeni.
Sad bi ja želio da mi poslodavac plati te dane ili da mi ih vrati.
Hmm4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 11:59   #26
Kome da se javim, ima kakva državna služba za to?
Hmm4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 14:48   #27
Imaš inspekciju rada.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 13:03   #28
Da, imaš isnpekciju rada.
S druge strane, pazi da ti se ne bi nešto odmotalo(što bi naravno bilo jako dobro za tebe, ali loše za poslodavca, pa da ti on to ne zamjeri)
Plaćanje slobodnim danima baš i nije u skladu s Zakonom o radu.
U pravilu bi ti trebao dobiti plaćeno koliko radiš, i slobodne dane na koje imaš pravo po Zakonu(dnevni odmor, tjedni i godišnji odmor).
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 20:26   #29
raditi na dva mjesta - rjesenje ?

Konobar sam po struci i pruza mi se prilika da radim u restoranu na puno radno vrijeme i u kaficu na pola radnog vremena. Cinjenica da po zakonu to nije moguce mi je jasna. Prepreka je to sto nitko od poslodavaca ne zeli isplacivati na ruke pa ne mogu kod oba na pola radnog vremena.

ono sto mi je u krajnjoj liniji potrebno jest pouzdani i kvalitetni odgovor u slucaju dolaska inspekcije u neki od ta dva lokala.

Zanimaju me pojedinosti i mogucnosti sljedeca dve opcije kao mogucih rjesenja

1. Da ta dva poduzeca sklope ugovor pa da ja budem prijavljen kao zaposlenik samo u jednome a u drugome onda radim kao neki vanjski suradnik ili najamni radnik druog poduzeca. A placu mi isplacuje ovo u kojem sam.prijavljen naplacujuci moj rad u drugom sa fakturama.

2. U biti izvedenica prve opcije ali svodi se da ja sam otvorim j.d.o.o. Pa u oba lokala radim kao vanjski najamni radnik naplacujuci za to fakture.

Meni je netko pokusao objasniti da pred inspekcijom ovo ne bi proslo jer bi i dalje imalo obiljezja stalnog radnog odnosa i da bi ja kao radnik de fakto bio pod upravom sefa drugog poduzeca.

Ja zapravo ne vjerujem da je ovo ipak izvedivo makar bih bio odusevljen da je, ali me takodjer zanimaju paralele ovih prijedloga rjesenja sa rjesenjima legalnosti gradjevinskih poduzeca ciji radnici takodjer odlaze obavljati rad u drugim firmama i za druge firme i sa catering ugostiteljia, dakle kako konobar cateringa lida dodje posluzivati u kafic buldog neki prsut a da vlasnik buldoga ne plati kaznu za ne prijavljenog radnika?

Hvala
El Borracho is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 03:03   #30
Prvo sigurno ne možeš jer je propisano da se radi 40h tjedno, u iznimnim okolnostima dulje. Drugo bi možda pravno mogao, kao j.d.o.o. bi mogao fakuturirati tim kafićima da radiš uslugu za njih, a onda si isplatiti rad 40h, samo veću sumu. No onda opet treba opravdati tko je to radio - raspitaj se malo kod nekog tko se bavi knjigovodstvom kako to riješiti...Ne znam, u Engleskoj su takve stvari normalne, moj suprug je dobio ponudu posla koji je actually na 330 h mjesečno i to je legalno.

A zašto ne ugovor o djelu za ovaj drugi birc?
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 08:59   #31
40h tjedno nije problem. To su normalni prekovremeni sati koji ce.mi se platiti. Jedino treba paziti da me se ne.otkrije da radim vise od 12h u komadu ili da nemam odmor izmedju dana. Ali opet to je sve tesko utvrdivo i prolazi redovno kod vecine ugostitelja tako da nije presudan problem.

Ugovor o djelu je mislim nesto skuplji, ali glavni problem je to sto inspektpr bi za konobara utvrdio da njegov rad nema obiljezja rada na ugovor o djelu vec je evidentno da se radi o stalnom ranom odnosu ne reguliranom nikakvim ugovorom. Odnosno radu.ma crno.

Bio jesam u knjigovodstvu ednom i nisu mi mogli pomoci, nisu uopce djelovalo kao da ke to nesto u njihpvom fazonu, zato sad trazim savjet lod pravnika.
El Borracho is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 13:18   #32
Niti jedna od tvoje dvije opcije nije izvediva.
Posao koji bi obavljao ima sva obilježja nesamostalnog rada i kao takav mora biti i prijavljen i plaćen.
Svaki inspektor rada će to primjetiti sigurno.
Hoćeš li ti riskirati ili ne, to je na tebi.

Drugo, fakturirati iznajmljivanje radnika mogu samo one tvrtke koje su registrirane za posredovanje u zapošljavanju (ili tako nekako, nisam sad sigurna kako se to točno zove). Tvrtke koje nisu tako registrirane nemaju pravo iznajmljivati radnike.

Što se pak tiče građevine koju spominješ, tu se radnici ne iznajmljuju, tu se izvode radovi.
Dakle, radnici tvrtke A rade na radilištu tvrtke B, ali nisu iznajmljeni niti se to tako fakturira. Fakturira se izvođenje radova...
Pa onda tvrtka A fakturira tvrtci B npr. radove na ugradnji stolarije, parketa ili već prema tome što se radi. Nema tu iznajmljivanja radnika nego se radi o izvršenju nekakve usluge. To su različiti pojmovi.

Ista stvar i s ovim cateringom koji spominješ. Jedna firma drugoj fakturira uslugu cateringa, a ne iznajmljuje svog radnika.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 13:30   #33
Cek a zasto nije moguce da moj j.do.o. Ili d.o.o. Firme u kojoj sam prija ljen i zaposlen fakturira obavljanje radova cateringa firmi kafica u kojem bi radio kao konobar?
El Borracho is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 14:00   #34
Dakle, radio bi u radno vrijeme kafića, za šankom i ostalom opremom tog kafića, servirao bi gostima ponudu tog kavića, u skladu s normativima i cjenikom tog kafića i sve to još gostima fakturirao preko kase tog istog kafića. Ništa svojeg u cijeli posao ne bi uložio, nikakve poslovne odluke u vezi poslovanja ne donosiš i nikakav poslovni rizik ti sam ne snosiš.
Sve su to karakteristike nesamostalnog rada.
Imaš i u pravilniku o porezu na dohodak definiciju nesamostalnog i samostalnog rada pa si pogledaj malo.

Mislim, radi kak hoćeš, rizik je tvoj.
A misliš da se tebi isplati otvarati j.d.o.o. i plaćati sva davanja za 4 sata rada u nekom kafiću?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 14:10   #35
Hvala, sad je jasnije. Nisam shvacao kako se uopce definira samostalni i ne samostalni rad, odnosno nacin na koji bi inspekcija uopce postupila.

Ovako mi se rizik cini ipak malo prevelik. Ali da sam imao svoj j.d.o.o. Koristio bih ga za oba lokala u kojima radim sto bi bilo oko 65 sati u tjednu, 12 na dan pa bi se za to valjda isplatilo, osim toga iznajmljujem jos neke opreme sa strane pa bi se i na to moglo nadovezati. Samo kako se cini nista ni od dva posla ni od svega.... Preodvratno
El Borracho is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:48   #36
da jako odvratno da se ne dopušta nikako da radimo posao i pol.

da li se barem sezonski nekako može?-kao privremen posao sezonski?

i to još, ako radimo za 1600 kn preko stručnog osposobljavanja, da li ikako možemo dodatno raditi u sezoni 4 sata na dan van struke, ali posao ne spada u ugovor o djelu?

da li možemo raditi besplatno, sklopiti ugovor sa poslodavcem, da radim besplatno?

tražim svakakva rješenja, ali možda da šaljem e-mail kojem ministru, pa da mi daju neko odobrenje, imam dijete malo, radim za 1600, imam priliku dodatno zaradit u sezoni i ne mogu legalno, ovo je užas.
tarantula100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 15:54   #37
Prekovremeni rad vikendom

Pozdrav,

Nisam našao temu za ovo pute search opcije pa molim moda da premjesti ako već postoji.

Naime,zanima me da li negdje u zakonu postoji koliko se plaćaju prekovremeni subotom i nedjeljom? Da li je to 50% više subotom i 100% više nedjeljom ili to nema nikakve veze ili je pak to napisano odredbom unutar same firme?

Isto tako zanima me koje pravne odredbe mogu poduzeti ukoliko me poslodavac zakida za 7 sati prekovremenih vikendom,točnije nedjeljom?

Hvala
Num_Lock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 19:56   #38
S obzirom kakvo je radno vrijeme u pitanju, pretpostavljam da radiš u trgovini i Zakonu o trgovini su ti točno propisani postoci za prekovremeno, noćni i rad nedjeljom. Ne znam odakle ti da bi ti netko trebao plaćati išta više za rad subotom.

Ukoliko ti poslodavac ne isplaćuje prekovremene, to potražuješ tužbom.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 23:07   #39
Pozdrav...

Radim u jednoj firmi koja radi 24/7/365. Rad je u smjenama.

Ugovor koji sam potpisala je na puno radno vrijeme, tj.160h mjesecno.

Mene zanima, ako sam ja npr.prosli mjesec odradila 184h, racunaju li se ova 24h kao prekovremeni koji bi se onda trebali i posebno platiti?
Na platnoj listi mi to nisu posebno platili..nego su samo izdvojili 7h koji su cinili dio nocnog rada. Dobila sam fiksnu placu uvecanu za tih 7h.
__________________
..sometimes it sucks being too STRONG, because people begin to think It's okay to continually HURT ME over and over again...
La felicidad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 23:19   #40
Prošli mjesec nije nikako mogao imati fond od 160 sati. Fond sati je 184 (23 radna dana x 8 sati).
superscarabey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.