Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2016., 21:18   #1
Jakov dobiva blagoslov na prevaru

Što mislite, jeli ispravno to što je Rahela sugerirala Jakovu da na prevaru dobije blagoslov?
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 21:55   #2
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Što mislite, jeli ispravno to što je Rahela sugerirala Jakovu da na prevaru dobije blagoslov?
To je proročanska priča način kako da Israel preživi u egzilu pod Esavovom vlasti da se konvertira na kršćanstvo ili da kaže da je Esav i time se zaštiti progona.

Ne znam koliko ste informirani Izraelci nazivaju kršćane Esavovci

No ima i drugih tumačenja.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 22:30   #3
Ti se samo vračaš na krščane. Više me zanima tvoje mišljenje na temu
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 22:34   #4
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Ti se samo vračaš na krščane. Više me zanima tvoje mišljenje na temu
Ne,ja govorimo o Izraelu i načinu na koji je trebao preživjeti u egzilu a egzil je bio na teritoriju kršćana.

To je moje mišljenje da je u pitanju,nekako mi najlogičnije.


Iako imam i drugih tumačenja.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 22:41   #5
Možda je malo offtopic no koja je razlika levela svijesti Jakova i levela svjesti Izraela ?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 23:11   #6
Ja mislim na sam čin prevare Izaka, jeli to bilo u redu prema njemu i Ezavu?
Rebeka je to predložila Jakovu ali on je mogao i odbiti a i nečkao se i rekao da mu to ne može učiniti. Šta da je ustrajao i dali mu je taj blagoslov toliko značio? Ezav je bio cool lik po meni, čak se i odrekao prvorodstva za tanjur leče. Jakov je mogao mahnuti rukom i reči, mama nije me briga za blagoslov! Brat mi je važniji od blagoslova umiručeg i sirotog oca i pomoli se ti za mene umjesto toga! Ona je tako i ako uz Leu i Rebeku dovoljno močna žena. Možda je upravo takvu reakciju očekivala od Jakova, znaš i sam žene Ali Jakov nije dorastao tome i na kraju je i bio ljut na nju što mu je to savjetovala, jer je morao pobječi od Ezava. To je moje mišljenje a što se tiče tvog odgovora, nisam ga dobro shvatio i ne kontam što ta proročka priča govori o samom činu prevare Izaka? Iako naslučujem da si htjeo reči da je Esav tako zao, da se Jakov mora spustiti na njegovu razinu i biti prevarant da preživi. Ali šta će mu blagoslov za to i zar se ne spušta na njegov nivo time? Kako u riječi Esav može biti sadržano krščani ili ne shvačam gematriju dovoljno Šta je to Ezav učinio Jakovu da je on morao reči tati da je on Ezav, jer nebi preživjeo a šta bi u toj proročkoj priči bio prelazak na krščanstvo u zajednici u kojoj je Jakov živjeo prije bijega. Znam da je, mislim čak i prvi Amalek Ezav i jasna mi je veza sa krščanima kod Izraelaca. Što se tiče levela svijesti Jakova i Izraela, je off topic je ali mislim da je razlika u tome što je nakon borbe sa andjelom Jakov bio ozljedjen i psihički i fizički ali je dobio blagoslov za kojim je žudjeo od malih nogu. Još i više dobio je novo ime!
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 23:28   #7
Bez uvrede ali ti idealiziras mnogo pa tako kroz tu prizmu posmatras text i kao da nisi svjestan sto je Izraelski narod prolazio u krscanskim zemljama.Teska je rijec prevarant prije bi bilo da se radi sacuvanja glave trebalo prilagodit inace ne bi opstali.Istu stvar i kod Mandejaca sam nasao kazu priznaj Krista ustima a u srcu negiraj sve da ne budes likvidiran.
Zivot je jedno fantazije su drugo Tsal.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 08:18   #8
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Što mislite, jeli ispravno to što je Rahela sugerirala Jakovu da na prevaru dobije blagoslov?
Ispalo je dobro. Ezav je bio materijalist Jaakov duhovnjak. Ezav je imao prgavu ćud Jaakov je bio lukav.
Jaakov se bojao osvete Ezavove no ovaj mu je oprostio.
Od Ezava su nastali Edomci od Jaakova Izraelci. Kasnije su ratovali i Izraelci su pobjedil. izraelci su dobili Toru i njome promjenili čitav svijet Edomci su nestali. Kasnije je Edom postao sinonim za Rimljane, ratoborne ljude žedne krvi i tuđeg blaga.
Rivka je dobro postupila a i Jiscak.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 10:29   #9
Hvala na lijepom odgovoru Shaganappi.
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 14:13   #10
Tko Toru cita samo kao fragmente a ne cijelinu taj je dobio nagradu u vidu odnosa prema Tori a to je fragmentacija vlastite osobnosti.Tu je sve vrlo jednostavno stvar je samo pristupa povrsnost ili temeljitost.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 15:38   #11
Vjerojatno su kroz lik Jakova/Izraela Židovi željeli predstaviti esenciju svoje nacije, naroda. Jakov je snalažljiv, ponekad i previše snalažnjiv, sukobljava se s Bogom, ali i surađuje s njim.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 17:32   #12
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Vjerojatno su kroz lik Jakova/Izraela Židovi željeli predstaviti esenciju svoje nacije, naroda. Jakov je snalažljiv, ponekad i previše snalažnjiv, sukobljava se s Bogom, ali i surađuje s njim.
Mali ispravak : Jakov je prevladao boga postao Izraelom ili sekularna drzava.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 18:06   #13
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Vjerojatno su kroz lik Jakova/Izraela Židovi željeli predstaviti esenciju svoje nacije, naroda. Jakov je snalažljiv, ponekad i previše snalažnjiv, sukobljava se s Bogom, ali i surađuje s njim.
Onda Izrael i Hrvatska imaj puno toga zajedničkog
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 21:07   #14
Jakova je prevario Laban time je Jakov platio karmicki dug zato Esavu nije se uopce izvinjavao nego su se zagrlili kao da nista nije bilo prije lose medju njima.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 21:11   #15
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Onda Izrael i Hrvatska imaj puno toga zajedničkog
A sta ti poredjujes lol...Jednu propadajucu drzavu s gigantom kakav je Izrael.Izraelci su od pustinje napravili raj dok Hrvati imaju rijeke,more ,nacional parkove, ogroman potencijal a duzni ko grcka.Sve sto dotaknu ukenjaju...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 21:32   #16
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Vjerojatno su kroz lik Jakova/Izraela Židovi željeli predstaviti esenciju svoje nacije, naroda. Jakov je snalažljiv, ponekad i prieviše snalažnjiv, sukobljava se s Bogom, ali i surađuje s njim.
Isus savjetuje : budite lukavi kao zmije ,budite dobri mjenjaci novca..Neki ga poslusali.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 22:16   #17
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Jakova je prevario Laban time je Jakov platio karmicki dug zato Esavu nije se uopce izvinjavao nego su se zagrlili kao da nista nije bilo prije lose medju njima.
Dobro je tako gledati na stvari koje nam se dogadjaju u životu.
Što se tiče usporedbe Izraela sa Hrvatskom i tu si u pravu ali ne zaboravi da je Hrvatska država u Uniji. To malo mijenja situaciju i relativizira je.
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 16:36   #18
Mislim da je bitno za temu i dio kad Jakov odbija blagosloviti prvog starijeg Josipovog sina pa blagoslovi drugog unatoc primjedbi Josipa.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 00:59   #19
Ali ih je ipak oboje blagoslovio.
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 10:23   #20
Quote:
tsal kaže: Pogledaj post
Ali ih je ipak oboje blagoslovio.
Desu ruku polozi na mladjega sina Josipa sto je Josipa naljutilo dok lijevu na starijeg i tako ostane.
i ti kazes ali ih je ipak blagoslovio?
Poslije se desava u prvom stoljecu da lider Maneseh zaokrene desno.
Da dokaze da je on taj prvorodjenac a ne Efraim kojeg su smatrali Mesijom sina Josipa.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.