Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2007., 18:10   #1
Crkva štiti vanbračnu djecu svećenika

http://index.hr/clanak.aspx?id=342189

crkva navodno štiti vanbračnu djecu naših svecenika. čak i ja znam za par takvih slučajeva.
šta vi mislite o tome ali i o ukidanju celibata uopce? ja sam za njegovo ukidanje
__________________
U ratu protiv organiziranog kriminala, opstanak ovisi o mitu i korupciji
rocco-spalato is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 19:02   #2
Ja sam također za ukidanje celibata,nije mi jasno kako nekog ako je uistinu prihvatio božji poziv mogu smetat vlastita žena i djeca u obavljanju ovog koji bi trebao bit častan posao unatoč nekim iznimkama.
Mnogi Pape su imali ljubavnice i djecu i to se znalo,pa kakva je tek onda situacija u nižem svećenstvu.
__________________
Stara narodna kaže: Nije majka klela sina što se kladio, nego što se vadio!
Al Rassan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 19:27   #3
Normalna stvar, u Austriji u svim Biskupijma postoji fond za vanbračnu djecu svećenika, plaćaju bez problema
Ali mora se priznati, momci dobro jebu i nisu baš birljivi
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 19:32   #4
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
Ali mora se priznati, momci dobro jebu i nisu baš birljivi
__________________
U ratu protiv organiziranog kriminala, opstanak ovisi o mitu i korupciji
rocco-spalato is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 20:04   #5
Quote:
Al Rassan kaže: Pogledaj post
Ja sam također za ukidanje celibata,nije mi jasno kako nekog ako je uistinu prihvatio božji poziv mogu smetat vlastita žena i djeca u obavljanju ovog koji bi trebao bit častan posao unatoč nekim iznimkama.
Mnogi Pape su imali ljubavnice i djecu i to se znalo,pa kakva je tek onda situacija u nižem svećenstvu.
pa ne znam baš koliko bi neki svećenik uspio biti koncentriran na npr. ispovijed ili misu ako se prije toga posvađao sa ženom, ili mu se dijete razoljelo? Ili kako bi te žene i djeca podnijeli česte izlaske "na teren" zbog sprovoda, odlazaka bolesnicima, 2x dnevno misa....rad sa vjernicima....mislim...kad bi npr.. izvršavao bračne dužnosti? Ili otišao djetetu na informacije u školu?

Pravoslavci nisu obvezani na celibat al koliko čujem nisu se ženidbom u kombinaciji sa svećenstvom baš usrećili....grde probleme imaju....tako da se i oni u zadnje vrijeme sve manje žene...


ma mislim da uz sve pluseve i minuse to i nije baš praktično..........
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 20:06   #6
Quote:
rocco-spalato kaže: Pogledaj post
http://index.hr/clanak.aspx?id=342189

crkva navodno štiti vanbračnu djecu naših svecenika. čak i ja znam za par takvih slučajeva.
šta vi mislite o tome ali i o ukidanju celibata uopce? ja sam za njegovo ukidanje
Naravno, trebalo bi ga ukinuti. Ali Katolička crkva je velika i oprezna organizacija, što je u mnogim slučajevima prednost, ali u ovom slučaju znači tromost. Trebat će još mnogo vremena za napuštanje celibata, bojim se.

Ali mene glede toga osobito smeta da se i po tom pitanju u Hrvatskoj propuštaju koristiti naše komparativne prednosti. Tipično hrvatski! Naime kaj? Katolička crkva u Hrvata ima i rimokatoličku i grkokatoličku komponentu, a ovi drugi imaju oženjene svećenike. Živka Kustića, kasnije dugogodišnjeg glavnog urednika Glasa Koncila, Crkva je svakako željela među svećenicima iako je bio oženjen, pa su ga jednostavno zaredili kao grkokatoličkog svećenika. Kao takav je mogao preuzimati, da je trebalo, bilo koju župu, tj. takav može prijeći u službu i u (naravno zastupljeniju) rimokatoličku komponentu. Ipak, preporuka je da se takav postupak primjenjuje samo izuzetno, očito samo za takve vjerske "asove" kao Kustić.

Na taj način, zemlje kao na pr. Velika Britanija imaju znatno više legalno oženjenih svećenika nego mi. To su oženjeni bivši anglikanski svećenici koji su, zbog nezadovoljstva pretjeranim reformizmom anglikanske crkve, prešli u katoličku i, naravno, zadržali ženu. Baš kao i naš Kustić, popularni "don Jure" iz one kolumne Glasa Koncila.

A naša Crkva hoće biti papskija od pape, pa radije pušta da joj župnici masovno praše župljanke, umjesto da one koji poput Kustića svakako žele ženu i djecu, propuste kroz gore opisani postupak. Taj postupak je potpuno legalan u smislu crkvenih kanona, a kod nas bi se lako mogao uspostaviti zbog etablirane grkokatoličke crkve.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 08:31   #7
Quote:
rocco-spalato kaže: Pogledaj post

crkva navodno štiti vanbračnu djecu naših svecenika.
Sad vam je valjda jasno zašto Brajša nije "pala"
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 11:38   #8
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
pa ne znam baš koliko bi neki svećenik uspio biti koncentriran na npr. ispovijed ili misu ako se prije toga posvađao sa ženom, ili mu se dijete razoljelo?
A kako nesvecenik odlazi svaki dan na posao i odradjuje obveze bez obzira dal se posvadjao sa zenom ili mu je djete bolesno? Ili ti mislis da ljudi uzmu bolovanje kad se posvadjaju?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 14:59   #9
Pecca fortiter !

Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
Ali mora se priznati, momci dobro jebu i
Hoćeš reć da ne vole (ne rabe) kontracepciju jer je to grijeh.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 16:47   #10
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
A kako nesvecenik odlazi svaki dan na posao i odradjuje obveze bez obzira dal se posvadjao sa zenom ili mu je djete bolesno? Ili ti mislis da ljudi uzmu bolovanje kad se posvadjaju?
razumijem te i slažem se s tobom...ali biti svećenik je ipak jedno specifično "zanimanje".....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 19:54   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Sad vam je valjda jasno zašto Brajša nije "pala"
ima i tu nečeg
__________________
U ratu protiv organiziranog kriminala, opstanak ovisi o mitu i korupciji
rocco-spalato is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 20:18   #12
Mislim da danas jedan župnik ima sve uslove za super život .. za raj na zemlji
u cijelom svijetu postoji manjak tih zanatlija
imaju osigurano radno mjesto, plaću, stan ...
domaćicu po izboru
non stop im dolaze izfrustrirane i nedo....ne žene
netrebaju se vezati
alimentacije plaća "firma"

...ja sam trebo mamu slušati, uvijek je htjela da se zaredim
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 20:37   #13
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
Mislim da danas jedan župnik ima sve uslove za super život .. za raj na zemlji
u cijelom svijetu postoji manjak tih zanatlija
imaju osigurano radno mjesto, plaću, stan ...
domaćicu po izboru
non stop im dolaze izfrustrirane i nedo....ne žene
netrebaju se vezati
alimentacije plaća "firma"

...ja sam trebo mamu slušati, uvijek je htjela da se zaredim
eto vidiš, tko ti je kriv...imao bi sve to ali.... ne bi imao ženu koja te istinski voli, budi se kraj tebe ujutro, najbolju prijateljicu kojoj možeš povjeriti baš sve- boli/suze/sreću/tugu/veselje/dobre vijesti/
-nitko te ne bi dočekivao kad dođeš umoran, nitko te ne bi mazio kad se razboliš,
-ne bi nikad saznao što znači imati dijete koje je tvoje:ima tvoje oči, tvoj osmjeh, "njenu" vrckavost
-ne bi doživio prve korake, prve osmjehe, prvi dan škole sa svojim djetetom


zamisli...vani kiša lije, ti se vračaš sa sprovoda na kojem si sahranio petogodišnju djevojčicu...kuća ti je hladna jer ti je domaćica svoje odavno skuhala i otišla, zabiješ se u sobu, potpuno sam..i razmišljaš.. baš idila
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 22:38   #14
evo... sad sam se pokolebo
možda nije uvijek dobro mamu slušat
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 22:44   #15
Quote:
rocco-spalato kaže: Pogledaj post
http://index.hr/clanak.aspx?id=342189

crkva navodno štiti vanbračnu djecu naših svecenika. čak i ja znam za par takvih slučajeva.
šta vi mislite o tome ali i o ukidanju celibata uopce? ja sam za njegovo ukidanje
Celibat je jedna od najglupljih stvari u povijesti čovječanstva.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 23:00   #16
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Celibat je jedna od najglupljih stvari u povijesti čovječanstva.
sva sreća pa si ti expert po tom pitanju...:klap:
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 08:07   #17
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
eto vidiš, tko ti je kriv...imao bi sve to ali.... ne bi imao ženu koja te istinski voli, budi se kraj tebe ujutro, najbolju prijateljicu kojoj možeš povjeriti baš sve- boli/suze/sreću/tugu/veselje/dobre vijesti/
-nitko te ne bi dočekivao kad dođeš umoran, nitko te ne bi mazio kad se razboliš,
-ne bi nikad saznao što znači imati dijete koje je tvoje:ima tvoje oči, tvoj osmjeh, "njenu" vrckavost
-ne bi doživio prve korake, prve osmjehe, prvi dan škole sa svojim djetetom


zamisli...vani kiša lije, ti se vračaš sa sprovoda na kojem si sahranio petogodišnju djevojčicu...kuća ti je hladna jer ti je domaćica svoje odavno skuhala i otišla, zabiješ se u sobu, potpuno sam..i razmišljaš.. baš idila
Imao bi domaćicu koja povremeno prespava kod tebe, po selu svoju dječicu, bio glavni u nedelju malo manje sredinom tjedna, ali bi se vozeći u službenom autom sa 2000 kubika pozdravljao svoje župljane pokretom ruke a la drug Tito, bio bi sit, napit, bez brige jel ti curi krov nad glavom ili je pukla cijev, jel si platio ratu kredita i da li ćeš
imati za kruh do plaće, jesi li platio plin ...poslije sprovoda ideš u svoju sobu koju ti je pospremila domaćica i razgovaraš sa svojim šefom koji visi na križu i tako eto već je nedelja a onda sve ispočetka...glavni si u selu....imaš bijelu haljinu i djeca razrogače oči kad te u njoj vide, dijeliš blagoslove, i slušaš najopscenije i najsočnije dijelove intimnih života snaša, što ti u tmini noći ponekad iz podsvjesti izlaze na um. Onda da te sotona gonja glavom i bradom pa bježiš od grešnih misli i ideš prati prozore u crkvi, ili se bičuješ u kapelici do svitanja...popiješ kavu sa domaćicom i eto već je priva misa...a ti u top formi, pun svježine, katarzičan ulaziš u novi radni dan.

Ne možeš sve imati u životu, onda je bolje imati nešto nego ništa.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 10:21   #18
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Imao bi domaćicu koja povremeno prespava kod tebe, po selu svoju dječicu, bio glavni u nedelju malo manje sredinom tjedna, ali bi se vozeći u službenom autom sa 2000 kubika pozdravljao svoje župljane pokretom ruke a la drug Tito, bio bi sit, napit, bez brige jel ti curi krov nad glavom ili je pukla cijev, jel si platio ratu kredita i da li ćeš
imati za kruh do plaće, jesi li platio plin ...poslije sprovoda ideš u svoju sobu koju ti je pospremila domaćica i razgovaraš sa svojim šefom koji visi na križu i tako eto već je nedelja a onda sve ispočetka...glavni si u selu....imaš bijelu haljinu i djeca razrogače oči kad te u njoj vide, dijeliš blagoslove, i slušaš najopscenije i najsočnije dijelove intimnih života snaša, što ti u tmini noći ponekad iz podsvjesti izlaze na um. Onda da te sotona gonja glavom i bradom pa bježiš od grešnih misli i ideš prati prozore u crkvi, ili se bičuješ u kapelici do svitanja...popiješ kavu sa domaćicom i eto već je priva misa...a ti u top formi, pun svježine, katarzičan ulaziš u novi radni dan.

Ne možeš sve imati u životu, onda je bolje imati nešto nego ništa.

pa ako bi tebe takav način života usrećio- što nisi postao svećenik?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 10:33   #19
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
pa ako bi tebe takav način života usrećio- što nisi postao svećenik?
Nemrem, nemam određeni mesni dodatak toliko bitan bogu i crkvi.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 10:40   #20
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nemrem, nemam određeni mesni dodatak toliko bitan bogu i crkvi.
onda si trebala u samostan...i časne isto imaju sređeno stambeno pitanje....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:36.