Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2007., 09:01   #1
Arrow Toplinske crpke

Eto, znam da je ova tema već bila ali je zaboravljena. Pa eto danas kad energenti stalno idu prema gore, a mi obični smrtnici razmišljamo kako uštedjeti jer "nikad" .... nemamo dosta. Stvar se dosta često spominje ali nekako visi u zraku. Dobro je, nije dobro, jeftino, skupo, isplativo, neisplativo. Htio bih čuti vaše mišljenje a i mišljenje eventualno onih koji možda već imaju instalirano ili znaju nekoga tko je to instalirao. Možda to pomogne nama ostalima kod odluke.
Nimalo Vazan is offline  
Old 30.11.2007., 13:38   #2
Mene zanima ima li u HR netko da zna toplinsku pumpu (onu zemljanu) ispravno instalirati (sa kopanjem i svim radovima). Je li netko to napravio u svojoj kuci pa da je nekomu pozitivna referenca? Culi smo za primjere iz Austrije ali Austrijski majstori ce biti skupi za nas...
FuriaTropical is offline  
Old 30.11.2007., 15:15   #3
Trgovačke kuće L...L imaju toplinske crpke za grijanje svojih prostorija!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 01.12.2007., 12:47   #4
TOPLINSKE PUMPE _Evo vam broj tko postavlja i prodaje toplinske pumpe.


Pavlekovic Ivica 091/565 9518
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Old 01.12.2007., 15:25   #5
Toplinske pumpe su divno rjesenje, ali na zalost meni preskupo. Kad bi nasa drzava subvencionirala instaliranje tog rjesenja kao sto se to radi u Austriji, Njemackoj i Sloveniji tada bi toplinska pumpa bila uvjerljivo prva na listi mogucih opcija grijanja. Ovako to ostaje za neka buduca vremena nazalost
Aldebaran is offline  
Old 16.01.2008., 21:11   #6
otvaram ponovno ovu temu jer bi trebalo što više raspravljati o tome i prisiliti državu da nam financira barem 30-40 posto investicije u naše kuće za grijanje, kako bi se što manje trošili energenti, prirodni neobnovljivi resursi, smanjili troškovi i na kraju da bismo imali visoko reklamirane niskoenergetske kuće!!!!!!!
Renata is offline  
Old 17.01.2008., 07:54   #7
Tema

Vauuuuuuuuuu, nemogu vjerovati, konačno se malo pokrenula tema. Heheheh bolje ikad nego nikad. Pa već je bilo ovdje postavljeno pitanje, znali netko nekog tko to ima, da radi, da funkcionira, da je zadovoljan, znali nekog tko to može izvesti, da se može vidjeti?
Nimalo Vazan is offline  
Old 17.01.2008., 10:18   #8
ja mnogo razmišljam o TP zadnjih dana. investicija,iako je velika, isplati se za 15 godina, a dalje postoje samo troškovi održavanja postrojenja. no, čisto sumnjam da ću imati 20 000 eur za ugradnju TP, kad plin s cjelokupnom instalacijom mogu dobiti za 6-7 000 eur.
ovdje je jako lijep prikaz načina rada toplinske pumpe http://frigan.hr/toplinske_pumpe.htm
ovdje nešto do gorenja: http://www.gradimo.hr/6189.aspx
e sad, u istraživanjima o financiranju toplinske pumpe sam otišla malo dalje pa razmišljam da li je moguće napraviti neki veliki projekt za područje cijele Hrvatske da bi dobili sredstva iz EU za ugradnju toplinskih pumpi u kuće i zgrade. U pomanjkanju ideja kako crpiti izvore iz EU, ovo bi bila fantastična stvar. http://www.energetska-efikasnost.undp.hr/show.jsp
Renata is offline  
Old 17.01.2008., 11:33   #9
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
investicija,iako je velika, isplati se za 15 godina
renatice, jesi li ti to proračunala tu isplativost, ili ta ideja dolazi iz istih izvora kao i da pasivna kuća s TP košta samo nekih 10-15 soma ojrića više?

ako bi uzela da će cijene energenata rasti u visini diskontne stope (nek je to 5%), tada možeš pojednostaviti računicu, godišnje moraš prosječno isplatiti petnaestinu diskontirane investicije, što je u sadašnjoj vrijednosti 1333 ojra

ako uzmeš kao pretpostavku da je energija iz TP isplativija 30% od plina, da bi isplatila investiciju u spomenutom roku, godišnji trošak za grijanje na plin treba ti biti sadašnjih 4444 eur

što ti je npr. 650 eur prosječno na 'zimskih' 6 mjeseci i 90 eur prosječno na 'ljetnih' 6 mjeseci

koliko bi se to kvadrata trebalo grijati, i u kakvom režimu izolacije kuće, da bi se postigla ta isplativost?
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Old 17.01.2008., 11:52   #10
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
renatice, jesi li ti to proračunala tu isplativost, ili ta ideja dolazi iz istih izvora kao i da pasivna kuća s TP košta samo nekih 10-15 soma ojrića više?

ako bi uzela da će cijene energenata rasti u visini diskontne stope (nek je to 5%), tada možeš pojednostaviti računicu, godišnje moraš prosječno isplatiti petnaestinu diskontirane investicije, što je u sadašnjoj vrijednosti 1333 ojra

ako uzmeš kao pretpostavku da je energija iz TP isplativija 30% od plina, da bi isplatila investiciju u spomenutom roku, godišnji trošak za grijanje na plin treba ti biti sadašnjih 4444 eur

što ti je npr. 650 eur prosječno na 'zimskih' 6 mjeseci i 90 eur prosječno na 'ljetnih' 6 mjeseci

koliko bi se to kvadrata trebalo grijati, i u kakvom režimu izolacije kuće, da bi se postigla ta isplativost?
TP se ne može isplatiti za 15 godina ni da dobiš 50% popusta. Ali da sam pun love sigurno bih je ugradio.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Old 17.01.2008., 12:00   #11
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
TP se ne može isplatiti za 15 godina ni da dobiš 50% popusta. Ali da sam pun love sigurno bih je ugradio.
zašto se ne može isplatiti? ispada da to nije tako dobro?
Renata is offline  
Old 17.01.2008., 12:07   #12
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
zašto se ne može isplatiti? ispada da to nije tako dobro?
Tebi stara sve treba crtat:
TP je vrhunska stvar ali previše košta. Ako ja plina trošim npr. 400kn mjesečno sa bojlerom a sa TP bi trošio 100kn struje, znači da bi za 20 godina potrišio 96000kn za plin a netko s TP bi potrošio 24000kn struje. 96000 - 24000 = 72000 kn više potroši onaj s plinom. No cijena investicije u TP je daleko veća od 72000kn nego investicija za npr. kondenzacijski bojler. E zato se kaže da se ne isplati, zato jer u vrijeme predviđeno za eksploataciju ne možeš povratiti uloženo u odnosu na neko drugo riješenje.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Old 17.01.2008., 12:06   #13
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
TP se ne može isplatiti za 15 godina ni da dobiš 50% popusta. Ali da sam pun love sigurno bih je ugradio.
da možeš ugraditi istu za 10000 eur našla bi se računica. ali ugrađivati nešto za što ti je povrat investicije 25-30 godina nekak mi nema smisla. hoćeš reći da bi bacao lovu da si pun love?

znači uz 50% subvencije, dalo bi se razgovarati...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Old 17.01.2008., 11:47   #14
nisam sama izračunala, jer ne poznajem tvoj način izračuna, ali nije valjda da se bezveze reklamira TP kao nešto što ne zahtjeva dodatne izvore energenata (osim struje, nadam se ne u velikim količinama)
ako uzmeš kao pretpostavku da je energija iz TP isplativija 30% od plina, da bi isplatila investiciju u spomenutom roku, godišnji trošak za grijanje na plin treba ti biti sadašnjih 4444 eur
po čemu je energija isplativija za 30% (odakle ti točno ta brojka), a za grijanje ne trošim godišnje 4 i pol tisuće eura, a neću ni u kući, planirani trošak mi je godišnje 1000 eur za plin

dakle, ja sam računala da ako investicija TP košta 15 000 eur, kroz 15 godina nema trošenja dodatnih energenata poput plina. dakle, troškovi gotovo 0.
a kod plina su početni troškovi 7 000 eur + 1000 eur svake godine, dakle za 15 godina trošak od 22 00 eur, a s godinama i sve više.
dakako, za uzeti je u obzir da cijena plina neće poskupjeti za 100 % jer bi tada razlika bila duplo veća, barem što se plina tiče
Renata is offline  
Old 17.01.2008., 12:02   #15
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
nisam sama izračunala, jer ne poznajem tvoj način izračuna, ali nije valjda da se bezveze reklamira TP kao nešto što ne zahtjeva dodatne izvore energenata (osim struje, nadam se ne u velikim količinama)
ako uzmeš kao pretpostavku da je energija iz TP isplativija 30% od plina, da bi isplatila investiciju u spomenutom roku, godišnji trošak za grijanje na plin treba ti biti sadašnjih 4444 eur
po čemu je energija isplativija za 30% (odakle ti točno ta brojka), a za grijanje ne trošim godišnje 4 i pol tisuće eura, a neću ni u kući, planirani trošak mi je godišnje 1000 eur za plin

dakle, ja sam računala da ako investicija TP košta 15 000 eur, kroz 15 godina nema trošenja dodatnih energenata poput plina. dakle, troškovi gotovo 0.
a kod plina su početni troškovi 7 000 eur + 1000 eur svake godine, dakle za 15 godina trošak od 22 00 eur, a s godinama i sve više.
dakako, za uzeti je u obzir da cijena plina neće poskupjeti za 100 % jer bi tada razlika bila duplo veća, barem što se plina tiče
ok, nisam računao komparativni trošak za plin, mogu odbiti nekoliko somova ojra

a što misliš da ti za pogonjenje TP ne treba energent, struja? misliš da je to perpettum mobile?

usporedio sam s radom klima uređaja na grijanje, koji isto radi na principu toplinske pumpe, jedino toplinu izmjenjuje u vanjskom zraku a ne u zemlji
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Old 17.01.2008., 19:21   #16
Kako vam se cini ovaj proizvod?

http://www.octopus.tm/

Ja sam malo skeptican u njegovu efikasnost. Prednost je sto nema kopanja ili busenja za zemni kolektor, ali ne znam bas moze li ova vanjska jedinica pasivnim putem primiti dovoljno topline od zraka.
Aldebaran is offline  
Old 18.01.2008., 09:19   #17
Quote:
Aldebaran kaže: Pogledaj post
ali ne znam bas moze li ova vanjska jedinica pasivnim putem primiti dovoljno topline od zraka.
kako ne, naročito je efikasna kad vani opizdi -15°C
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Old 18.01.2008., 10:03   #18
nije riječ o toplinskoj pumpi, nego
o solarnim pločama
i evo jedan živi primjer :

http://www.eihp.hr/hrvatski/solarnikrov.htm

http://www.hsuse.hr/


definitivno se isplati. ja namjeravam slično. tj.
grijanje prostora i tople vode na solarno, a ostatak na struju
tj. rasvjetu, tv, komp i ostali uređaji na struju.
dok grijanje i topla voda na solarno.
na prvo web stranici imate tablice da kroz 12mj je trebao dogrijati
596kw/h što je jako malo. ja neću dovodit plin, nego u spremnik
vode se ugrade 2 el. grijača koja po potrebi dogrijavaju
a investicija je jeftinije nego TP.

evo i neke firme koje to rade :

www.vaillant.hr

www.horvatic.hr
BundyBoy is offline  
Old 18.01.2008., 10:07   #19
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
nije riječ o toplinskoj pumpi, nego
o solarnim pločama
i preko solarnih ploča možeš grijati i vodu i prostor?
koliko košta takva investicija?
Renata is offline  
Old 18.01.2008., 10:16   #20
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
i preko solarnih ploča možeš grijati i vodu i prostor?
koliko košta takva investicija?
pa naravno da možeš.
još je jednostavije i jeftinije nešto.
od na vaillant web
i imaš rubriku solar ili solarno.

inače ti ide ovako najednostavije.
ako želiš toplu vodu i grijanje prostora
trebaš uzeti solarni sprenik od 700 litara, taj spremnik
se zapravo sastoji od 2 spremnika, jedan je za grijanje prostora,
drugi za toplu vodu. u njega se ugrade 2 eletkrična grijača.
tako da kada treba dogrijati vodu onda se oni automatski
uključe. na spremnik se mogu normalno priključiti klasični radijatori
za centralno, spaja se još automatika na koji se sve podesi
temp. prostora i vode, sve se regulira itd... npr...
kada temp. vode padne ispod razine onda se automatski uključi
tako i obratno. kada je temp. normlana onda se isključi itd...
ovo sve govorim iz vaillant ponude jer ća ja od njih uzeti.
u hrvatskoj imaš jedno desetak i više kuća ili hala koje
koriste solrane ploče. znam malo je ali kada su naši ljudi
takvi , a i država ništa ne sponzorira. vani je to velika razlika
na prvoj web stranici čovjek koji je ujedno vlasnik te kuće
ima sve na solrano. i za grijanje prostora i toplu vodu
u 12 mjeseci je trebao samo dogrijatu u vrijednosti 596kw/h
što je jako malo. ja ću tako isto ugraditi,
BundyBoy is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:47.