Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2013., 16:38   #1001
Informirani odgovor

Molim Vas poštovane Forumaše na par iskrenih, apostrofiram ISKRENIH odgovora, glede ugradnje toplinske crpke.

Gledajte, grijem se na lož ulje, sistem grijanja je centralno grijanje na radijatore.

Problem: godišnje potrošim oko 10-14000 kuna na lož ulje.

Želja: ugraditi toplinsku pumpu zrak/voda, i ostaviti centralno grijanje, odnosno radijatore, a DA MI BUDE ISTO TOPLO.!?

Pitanje: Da li je to moguće? Znate li ikoga sa slicnim problemom i rijesenjem?

Dimenzije, izolacija, kubikaza su ne bitne stavke, pa ih necu navesti. Zanima me mogu li izbacit loz ulje i stavit toplinsku pumpu a da sve instalacije ostanu iste uz uvjet da mi je jednako toplo kao da se grijem na lož ulje.

HVALA

Iz Splita sam i najboljem (najiskrenijem) odgovoru placam 3 pive u birtiji po izboru. Časna izviđačka.
dr.dick is offline  
Old 29.09.2013., 19:46   #1002
Minimalna proračunska temperatura za Split je oko -5C!
Koja je temperatura vode koja ulazi u radijatore na toj vanjskoj temperaturi?
Prema toj temperaturi pronađi TP i proračunaj količinu lože koju spališ u satu!
Prema onih navedenih 14.000 kuna, kuća "puno troši" - 2000 litara!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 29.09.2013., 20:36   #1003
Quote:
dr.dick kaže: Pogledaj post
Molim Vas poštovane Forumaše na par iskrenih, apostrofiram ISKRENIH odgovora, glede ugradnje toplinske crpke.

Gledajte, grijem se na lož ulje, sistem grijanja je centralno grijanje na radijatore.

Problem: godišnje potrošim oko 10-14000 kuna na lož ulje.

Želja: ugraditi toplinsku pumpu zrak/voda, i ostaviti centralno grijanje, odnosno radijatore, a DA MI BUDE ISTO TOPLO.!?

Pitanje: Da li je to moguće? Znate li ikoga sa slicnim problemom i rijesenjem?

Dimenzije, izolacija, kubikaza su ne bitne stavke, pa ih necu navesti. Zanima me mogu li izbacit loz ulje i stavit toplinsku pumpu a da sve instalacije ostanu iste uz uvjet da mi je jednako toplo kao da se grijem na lož ulje.

HVALA

Iz Splita sam i najboljem (najiskrenijem) odgovoru placam 3 pive u birtiji po izboru. Časna izviđačka.
Evo ja ću ti pokušati pomoći jer sam izveo već nekoliko sustava a između ostaloga i kod našeg kolege sa foruma koji koristi nick ELTI . Ta je varijanta moguća ako je već sada snaga radijatora dovoljna da se prostor grije sa temperaturom od 50 -60 C u polaznom vodu a ako nije treba povećati radijatore te koristiti veći akumulator topline (pufer kako ga zovemo na ovom forumu) tako da se akumulira veća količina energije kad nam je postignuta željena temperatura u prostoru a toplinska crpka nastavlja dalje sa radom .Budući da se kod toplinske crpke ne mjeri temperatura polaznog voda nego povratnog koja je zbog rashladnog medija u najčešćem slučaju ograničena na makimalno 55C jer je to usko vezano sa tlakom medija u sistemu , najčesće se u samom puferu temperatura polaznog voda pri tim režimima rada popne i preko 60 C . Znači grijanje je moguće i na takav način samo tada morate obratiti pozornos na Cop jer tada dolazi do izražaja kvaliteta toplinske pumpe . Predlažem da se ne upuštate u procijenu da li je vaš sustav spreman da se prilagodi radu sa toplinskom crpkom nego da pomoć potražite od strojara koji poznaju problematiki i koji će na osnovu izračuna utvrditi da li je dosta radijatora ili nije. Moje iskustvo u primjeni ovakvih kombinacija je prilično veliko i ako može u Rijeci zasigurno da može i u Splitu ali dobro pazi kakva pumpa kolika je površina isparivača te na koji se način otapa kako je riješena tacna za kondezat odnosno na koji način se spriječava stvaranje leda u njoj ,na koji se način osigurava dostatno hlađenje kompresora kada se zbog niske temperature nema dovoljno isparenog plina ,i na kraju koliki je razmak lamela na isparivaču i da li kao takav osigurava nesmetano strujanje zraka kroz njega.Nadam sa da si bar nešto saznao od mene a nisan ti ja baš za pivu al za jednu Lungu bevandu i malo srdela sve se da dogovorit.
miran18 is offline  
Old 29.09.2013., 22:08   #1004
Kod postojeće instalacije, osim veličine radijatora tu je i problem pretijesnih cijevi za deltu t od 5°C za koliko se obično izvodi instalacija za toplinsku pumpu (za razliku od centralnog gdje je delta t 10-20°C).
Moguće je da možda i prođe, ali sve treba dobro proračunati.
U Splitu nema nekih problema sa niskim temperaturama kao možda u Rijeci i igrajući na Daikin Althermu HT ne bi trebalo biti frke. Za ona 3 dana kad je -5°C imaš električni grijač za pripomoć, iako mislim da neće zatrebati.

Imaj na umu da sama toplinska pumpa košta više od 50000 kn!

Investiciju, na kuću od 250m2, nečeš vratiti za 19 godina.
Nijedna moderna toplinska pumpa ne traje toliko.

http://seminar.tvz.hr/materijali/materijali12/12S03.pdf

Sad tu istu lovu koju bi uložio u to, preusmjeri u izolaciju kuće pa onda razmišljaj o toplinskoj pumpi.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore

Zadnje uređivanje nike321 : 29.09.2013. at 22:21.
nike321 is offline  
Old 30.09.2013., 11:06   #1005
@nike321, odličan prilog ,
i pitanje ima li gdje Tablica 2 (iz priloga) objavljena i za druge gradove kontinentalne Hrvatske, jako bi mi pomogla u analizi i za druga moguća rješenja.
fergol is offline  
Old 30.09.2013., 12:09   #1006
U mom okruženju imam nadimak "raspršivač snova"!
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Old 30.09.2013., 12:10   #1007
Quote:
fergol kaže: Pogledaj post
@nike321, odličan prilog ,
i pitanje ima li gdje Tablica 2 (iz priloga) objavljena i za druge gradove kontinentalne Hrvatske, jako bi mi pomogla u analizi i za druga moguća rješenja.
Mislim da ih nema u slobodnoj nabavi!
Obrati se DHMZ!
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Old 30.09.2013., 16:35   #1008
Quote:
dr.dick kaže: Pogledaj post
Molim Vas poštovane Forumaše na par iskrenih, apostrofiram ISKRENIH odgovora, glede ugradnje toplinske crpke.

Gledajte, grijem se na lož ulje, sistem grijanja je centralno grijanje na radijatore.

Problem: godišnje potrošim oko 10-14000 kuna na lož ulje.

Želja: ugraditi toplinsku pumpu zrak/voda, i ostaviti centralno grijanje, odnosno radijatore, a DA MI BUDE ISTO TOPLO.!?
Ja sam ugradija kinesku toplinsku pumpu 12 kw ali ne za cilu kuču nego za jedan kad.
kako sam je ugradija.jednostavno od el.bojlera sam samo izvuka cijevi i spojia na toplinsku pumpu i zagrijana voda prolazi kod el.bojler i dalje do radijatora.
Da ima bezvezno suženje kroz el.radijator ali me nije briga jer sam zadovoljan sa grijanjem.Pumpa ima mogučnost da upravlja el.bojlerom ali to nisam spaja nije mi se dalo

Drugu ču uskoro spojit ali malo bolje bay pasirat ču postojeći kotao i TP če ići direktno na radijatore jednocijevni sistem 2 kruga dolaz do razdjelnika je 22 mm a dva voda su 16mm površina grijanog prostora 110 m2 izolacije fasade nema niti će je biti za mog života. Ako skupim love viška ugradit ču 2-3 fen coila
more is offline  
Old 30.09.2013., 17:54   #1009
Miran i nike su osvojili obecano. Mirane kad dodjes do st. Javi se na mail

A nike321 je u st. Za pive se dogovorimo kad god hoces na mail [email protected]


Suma sumarum, ne moze se ili moze se uz puno "ifova"
A 50 000 kuna je prevelika cijena da to zakaze a nema garancije da nece
dr.dick is offline  
Old 02.10.2013., 09:59   #1010
Quote:
dr.dick kaže: Pogledaj post
Miran i nike su osvojili obecano. Mirane kad dodjes do st. Javi se na mail

A nike321 je u st. Za pive se dogovorimo kad god hoces na mail [/email]


Suma sumarum, ne moze se ili moze se uz puno "ifova"
A 50 000 kuna je prevelika cijena da to zakaze a nema garancije da nece

Zakazat će sigurno, sve se kvari. A onda si na..bo! Koliko pekara ima u Splitu, napravit će dvopek od nje!


Kao najisplativiju soluciju u Splitu predlažem Multisplit uređaj ili bolje VRV sa podnim jedinicama. To ti je najbliže šta češ doći centralnom a da dobro štediš na energentima.

P.S. Makni e-mail iz poruke jer će te zasuti spam.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore

Zadnje uređivanje nike321 : 02.10.2013. at 10:06.
nike321 is offline  
Old 02.10.2013., 12:09   #1011
Vodena pumpa za voda-voda

Skupljam ponude za ugradnju toplinske pumpu voda-voda.
Ici ce 12kW pumpa sa 2 bunara, našao sam TP sa velikim rastavljivim cjevnim izmjenjivačem topline koji bi trebao podnijeti bunarsku vodu.

Ono sto me sad muči je pumpa za cirkulaciju vode. U ponudama mi nude 1.5kW dubinske pumpe sto je overkill i bespotrebno trosenje energije jer imam betonski bunar 1m promjera dubine 10m sa vodom na 4-6m.

Termodinamika (m*c*T) kaze da mi treba nekih 2m3/h za 12kW pri rashladjivanju vode za 5K. Ajmo kao faktor sigurnosti racunati sa 3m3/h.

Razmisljam o hidroforskoj pumpi, npr Pedrollo PKm 65 500W:
http://www.pedrollo.co.uk/pdf/Produc...eral/PK/PK.pdf
Buduci da je bunar 8m dubine sa vodom na 5-6m to moze povuci bez problema (vec ionako imam hidrofor), a djeluje pouzdano i trosi 500W.

Rjesenje o kojem takodjer razmisljam je da iskoristim postojeci 1500W hidrofor sa 180l posudom i samo spojim elektroventil (i dodam regulator tlaka za protok podesiti) kojim ce si toplinska pumpa otvarati vodu umjesto da pokrece pumpu.
Je li to iskoristivo? Pustio sam za probu vodu iz hidrofora da curi sa 50l/min (3m3/h) i hidroforska pumpa od 1500W mi se pali svakih 2min na 30sec, sto u prijevodu znaci da je potrosnja opet nekih 500W prosječno.
Ima li objektivnog razloga da to tako ne spojim? Jako cu pojednostaviti instalacije a jednostavnije mora biti bolje
nitko666 is offline  
Old 02.10.2013., 13:59   #1012
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
imam betonski bunar 1m promjera dubine 10m sa vodom na 4-6m.

Termodinamika (m*c*T) kaze da mi treba nekih 2m3/h za 12kW pri rashladjivanju vode za 5K. Ajmo kao faktor sigurnosti racunati sa 3m3/h.

Razmisljam o hidroforskoj pumpi, npr Pedrollo PKm 65 500W:
http://www.pedrollo.co.uk/pdf/Produc...eral/PK/PK.pdf
sta nije 500 w prejaka pumpa za to?

P=W/t
= 3000[kg]*9,81[m/s2]*6[m]/3600[s]
= 49,05 w

znaci 50 w pumpa bi trebala biti dosta za to. Tu nisam racunao otpor cijevi, ali on ne bi trebao biti pretjerano znacajan ako se stavi dovoljan promjer cijevi, a i duzina nije neka velika.

Zadnje uređivanje Aldebaran : 02.10.2013. at 14:16.
Aldebaran is online now  
Old 02.10.2013., 14:50   #1013
Pa upravo to i ja govorim. Teoretski je 50W dovoljno za visinu, jos ima tu dosta otpora u igri (30tak m cijevi + izmjenjivac) pa je i nesto vise, ALI:

u ponudama za instalaciju bi mi svi ugurali 1.5kW potopnu pumpu - pitam zasto je to tako??
nitko666 is offline  
Old 02.10.2013., 15:19   #1014
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Teoretski je 50W dovoljno za visinu, jos ima tu dosta otpora u igri (30tak m cijevi + izmjenjivac) pa je i nesto vise, ALI:
u ponudama za instalaciju bi mi svi ugurali 1.5kW potopnu pumpu - pitam zasto je to tako??
To što na elektromotoru piše 1,5 kW ne znači da će i pumpa u normalnom radu toliko trošiti.
Pumpa može dignuti vodu xx metara (piše na specifikaciji pumpe) i tek onda troši 1,5 kW!

A pročitaj specifikaciju za tu pumpicu od 50W kolika je visina dobave?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 02.10.2013., 16:00   #1015
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
To što na elektromotoru piše 1,5 kW ne znači da će i pumpa u normalnom radu toliko trošiti.
Pumpa može dignuti vodu xx metara (piše na specifikaciji pumpe) i tek onda troši 1,5 kW!

A pročitaj specifikaciju za tu pumpicu od 50W kolika je visina dobave?
Ove 1.5kW iz ponuda su dubinske visestepene pumpe, sigurno nece trositi visestruko manje od 1.5kW.. mozda ce trositi "samo" 800W ali sigurno nece 300W. Uzevsi u obzir da ta pumpa radi 5-6h na dan to nije zanemarivo. Cini mi se opcenito kao pristup - ta je prejaka pa ce sigurno biti dosta, zato i pitam ovdje da li mozda netko sa iskustvom da toplinskim crpkama moze reci sta se inace koristi.

Nisam ni predlagao 50W (to je Aldebaran izracunao za visinu), vec 500W hidroforsku pumpu cije su specifikacije na gornjem linku.

Najradije bi da mi netko zna predloziti pumpu koja je napravljena bas za tu namjenu a ne nekakve dubinske visestepene kojim je primarna namjena izvlacenje iz velike dubine + dizanje tlaka u sustavu vodovoda. Jer ovdje nema ni velike dubine niti nekog tlaka.
nitko666 is offline  
Old 02.10.2013., 20:32   #1016
ovo sa pumpom ti treba riješiti projektant-strojar kojem trebaš zadati koliki tlak vode mora biti na ulazu u izmjenjivač, protok već znaš (3m3/h), dalje promjer cjevovoda ili će to biti sloboda projektanta, kolika je visinska razlika vode od nivoa u bunaru do ulaza u izmjenjivač, ukupna dužina cjevovoda onog što je u bunaru i onog izvan bunara.
Dakle ovdje stojara ne zanima čemu će služiti ta tvoja voda već protok (m3/h) i tlak (bara) pri zadanom protoku na ulazu u izmjenjivač.
Nezaboravi da će kod pumpanja padati nivo u bunaru pa će se dodatno povećavati visinska razlika (radi efikasnosti potopna pumpa, samo protok, tlak, visina dobave?).
Treba još na to sve dodati i povratni cjevovod do mjesta izljeva, njegove otpore i dr.
Sa hidroforom zaboravi, prvo što će ti "riknuti" je njegova tlačna sklopka i nema ni grijanja ni vode?
fergol is offline  
Old 03.10.2013., 09:48   #1017
Pošto to nije zatvoreni sistem pumpanja to se ne može ni koristiti obična cirkulaciona pumpa od 50W već mora ići višestepena pumpa baš za bunare.

Brzim izračunom tu dobivam pumpu Grundfoss SQ 5-15 potrošnja pumpe je 124W/h m3. To je računato sa 3m3/h i 15 m dizanja.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Old 04.10.2013., 23:30   #1018
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Kod postojeće instalacije, osim veličine radijatora tu je i problem pretijesnih cijevi za deltu t od 5°C za koliko se obično izvodi instalacija za toplinsku pumpu (za razliku od centralnog gdje je delta t 10-20°C).
Moguće je da možda i prođe, ali sve treba dobro proračunati.
U Splitu nema nekih problema sa niskim temperaturama kao možda u Rijeci i igrajući na Daikin Althermu HT ne bi trebalo biti frke. Za ona 3 dana kad je -5°C imaš električni grijač za pripomoć, iako mislim da neće zatrebati.

Imaj na umu da sama toplinska pumpa košta više od 50000 kn!

Investiciju, na kuću od 250m2, nečeš vratiti za 19 godina.
Nijedna moderna toplinska pumpa ne traje toliko.

http://seminar.tvz.hr/materijali/materijali12/12S03.pdf

Sad tu istu lovu koju bi uložio u to, preusmjeri u izolaciju kuće pa onda razmišljaj o toplinskoj pumpi.
Taj seminar je u najmanju ruku manjkav, ne odlučujte ništa na osnovu onoga što tamo piše.

- računa se po pretpostavljenom obliku kuće i veličini otvora: za svaku kuću treba individualno napraviti proračun
- nije dobro postavljena (izračunata) godišnja potreba topline za grijanje
- uzeta je previsoka cijena TP (83.000 kn)
- nije točan podatak o investicijskom trošku za plinski kotao od 12.725 kn, treba dodati i cijene priključka, naknade za priključenje i građevinskih radova (ide onda i preko 30.000, ovisno o gradu)
- gotovo svaka županija daje poticaj za TP u iznosu do 12.000 kn

Ima još toga kada bi se išlo secirati u detalje... Stvar je u tome da onda linije u dijagramu isplativosti izgledaju potpuno drugačije pa je i zaključak drugačiji.

Tko hoće biti potpuno siguran radi li ispravan potez, mora riskirati određenu količinu novaca i platiti stručnjaku projektantu da napravi projekt gdje je sve precizno izračunato. Tako ću ja napraviti sa svojom kućom.
Bolje riskirati 6000 kn i dobiti nešto konkretno na osnovu čega možeš donijeti zdravu odluku nego uložiti 6000 E napamet pa skužiti da si pogriješio.
b_special is offline  
Old 26.11.2013., 18:42   #1019
TP

Vaillant voda -voda,monofazna,dva bunara od 18 metara,iskopi,šahtovi,izmjenjivač rastavljivi,pumpa pedrolo,međuspremnik Vaillant 500 lit sa svojim izmjenjivačem,i onda cijelo brdo ventila,pumpi,manometara pa radovi oko ugradnje.....sve skupa puuuuno više od 50.000 kn.
Rezultat:radi zadnja dva mjeseca, ali nije bilo prehladno,pa još radi i kamin tako da nemam pravi rezultat.Listopad el.energija 600 kn,studeni će biti oko 850 kn.(grijanje,topla voda i sve el.energija u kući).Grije se cijeli dan bez prestanka jer uvijek ima nekoga doma.Kuća je Porotherm 30 cm-bez fasade,cca.200 m2.Podno grijanje,većina parket.Temp.20 -23 stupnja.
Temp.podzemne vode je oko 11-12 stupnjeva i TP to podigne na 59 stupnjeva.
Da sada ponovno ugrađujem mislim da bih stavio centralno na drva i prošao bitno jeftinije....i tako trošim drva za kamin jer volim toplinu i 25 stupnjeva oko kamina.
Problemčić je da sada nakon zahladnjenja ne mogu podići temperaturu u prostorijama na željenu,već čak po noći i pada ispod toga ,a na termostatu je zadana veća...?
Nisam strojar i ne kužim se u to.

Zadnje uređivanje electric man : 26.11.2013. at 18:56.
electric man is offline  
Old 27.11.2013., 03:46   #1020
Kužim se ja!

Quote:
Kuća je Porotherm 30 cm-bez fasade,cca.200 m2.Podno grijanje,većina parket
Ne možeš očekivati da ti podno grijanje, još uz to obloženo parketom, zagrije kuću bez toplinske fasade, kad su temperature niske. Kad je potreba za energijom veća od 100W/m2 (čak i 80W/m2 za podno sa parketom) onda ti pored podnog trebaju i fan-coili. Izoliraj to stiroporom ili mineralnom vunom.
I to si trebao prvo učiniti, pa bi toplinska pumpa mogla biti duplo manja i duplo jeftinija.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore

Zadnje uređivanje nike321 : 27.11.2013. at 03:54.
nike321 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:26.