Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2017., 16:06   #6581
navodno su već krenuli....
čuo sam za trojicu da su otišli ali ne znam šta rade.
jesu li kao državljani eu našli prave poslove ili kao srbi preko agencija

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/s...adnika/6myfv57
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 17:36   #6582
Znam za jednog koji je već godinama u Slovačkoj.
Bio se nakratko vratio ovdje ali kad je firma zaglibila, brzo se vratio natrag.
Plaća mu je, kaže, otprilike podjednaka onoj koju bi imao u Hrvatskoj ali troškovi života su puno manji od ove parazitsko-uhljebske nakarade od države.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:08   #6583
Slovenija traži veliki broj radnika, po meni je to bolji odabir od odlaska u Irsku...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:20   #6584
Igor Mandić je pravu, tj projekt po nazivu Hrvatska je posve propa, nema smisla to poricati jerbo država treba imati teritorij i stanovništvo, ovo drugo postaje sve upitnije...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:41   #6585
Glupost od članka. Cijela.

Većina naših OPĆENITO koji odlaze su dio ugostiteljskih struka u novim zemljama. Oni iz svih mogućih logičnih okolnosti neće sigurno u Češku ili Slovačku.

Ljudi tehničkih zanimanja (mislim primarno sa SSS, mada znam jednog inženjera strojarstva koji živi pokraj Bratislave) ako odlaze, odlaze većinom u Škodu ili tako nešto, gdje koliko sam skužio plaće nisu odmah baš nešto ekstra, ali je definitivno dobro za imati u životopisu. Ili ostanu iz raznih okolnosti.
I čisto moj dojam, u te 2 zemlje već sad najviše idu diplomirani ekonomisti jer je u Zagrebu loša situacija, a u ostalim gradovima situacije ni nema, a u Češkoj( Brno, Prag) i Bratislavi je sve prepuno multinacionalnih firmi koje je lijepo imati u svom CV-u. U pravilu mislim da stvarno izuzetno rijetko tko se vidi u tim zemljama dugoročno, ali tko zna. Sa visokim uvjerenjem tvrdim da se bitno lakše može napredovati u tim firmama tih zemlji nego na zapadu.
Mada u usporedbi sa Zagrebom čak i početne plaće su od 100-150% veće svakom tko se iole može istaknuti i s tim se zbilja može okej živjeti u tim zemljama.
Ovo tvrdim na temelju web stranice "naši ljudi", fejs, poznanstva i tako.
Konkretno u Budimpešti ja danas OSOBNO znam 7 diplomiranih ekonomista. U Bratislavi znam troje (bez dvojbi da ih ima bitno više), a u Češkoj iako ne znam nikoga, vjerujem da ih itekako ima jer je Češka uvjerljivo najrazvijenija što se posla za nas tiče.

Ali kao što sam rekao, te zemlje su uglavnom dobra početna stanica iz brdo razloga (recimo jedan je internacionalno iskustvo), ali čim skupe dosta iskustva svi uglavnom guraju da idu nekamo drugamo di su u pravilu veće plaće, mada i veći troškovi života. Konkretno mogu reć za svoj posao- potpuno isti je u Corku na sve strane , ali kad gledam na glassdooru gotovo nijedan nije za fresh graduates. Uglavnom za sve minimum 3 godine iskustva i to relevantnog, a ne bilo što.

Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Znam za jednog koji je već godinama u Slovačkoj.
Bio se nakratko vratio ovdje ali kad je firma zaglibila, brzo se vratio natrag.
Plaća mu je, kaže, otprilike podjednaka onoj koju bi imao u Hrvatskoj ali troškovi života su puno manji od ove parazitsko-uhljebske nakarade od države.
Hah bio sam u Slovačkoj par puta i imam stvarno bliskog frenda tamo+ što je praktički isti grad di ubrzo krećem radit (po pitanju troškova).
Stanovi su skupi. A skupi su jer tipičan expat u takvim gradovima baš neće živit u selendri pokraj Bratislave.
Cijene soba su skuplje u Bratislavi nek Budimpešti, ali okvirno ispod 250 eura s režijama teško ide. 300 je skroz realno. To je realno dosta puno, mada 1000 eura+ nije neki problem imati čak i bez puno iskustva.
Ja sam imao ogromnu sreću sa time (600 eura s režijama za 110 kvadrata stan, 20 minuta do centra.....okvirno ko da sam na Britancu nekih 5-10 minuta od Ilice), ali ja zbilja nisam reprezentativan slučaj. Moj slučaj je gdje je stan jeftiniji nego li što bi bio u Zagrebu, ali iako u Zagrebu poskupljuju stanovi, nisu skupi kao u Budimpešti i Bratislavi- najviše baš zato jer dolazi sve više stranaca iz svih mogućih zemlji što u Zagrebu je i dalje rijetkost ako nije turistički.
Ovo ostalo je u pravilu jeftinije nek u Zagrebu. To definitivno. Ali ne sad nešto mnogo jeftinije, a i to zbilja nekada ovisi.
Teško mi je recimo za Bratislavu reć, ali Budimpešta ima daleko više diskontnih prodavaonica ( Penny, Aldi, Lidl na sve strane) nego li Zagreb. Teško mi je objektivno reć da li sve unutra košta bitno manje nego kod nas, ali definitivno ih je više.
Ono što je u pravilu bitno jeftinije su jako dobri restači i kafići. Posebice baš u Bratislavi. U Zagrebu je meni Zlatni medo odlična pivara, al to bi u Bratislavi bio teški prosjek, a cijene čak i osjetno manje.
Zato mi je Bratislava ful simpa grad. Doslovce se nađu mjesta (i to ne prčvarnice) sa jako dobrom pivom za cca 10 kuna, koje u Zagrebu nije ispod 15-17 kuna, a u Beču (inače ful blizu Bratislave) 35-40 kuna.

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 13.11.2017. at 21:02.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:04   #6586
mislim da se priča o šljakerima na traci.... samsung, kia, toyota-svi imaju pogone.

hrvatska pamet im ne treba, samo hrvatska leđa
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:30   #6587
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
mislim da se priča o šljakerima na traci.... samsung, kia, toyota-svi imaju pogone.

hrvatska pamet im ne treba, samo hrvatska leđa
Ma da. Može bit, nisam previše upućen oko tvornica. Škoda je ipak uvjerljivo najpoznatija za te 2 zemlje, ne znam praktički niš za druge.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:30   #6588
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
mislim da se priča o šljakerima na traci.... samsung, kia, toyota-svi imaju pogone.

hrvatska pamet im ne treba, samo hrvatska leđa
ne nose se vise vrece kao nekada...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 00:58   #6589
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ma da. Može bit, nisam previše upućen oko tvornica. Škoda je ipak uvjerljivo najpoznatija za te 2 zemlje, ne znam praktički niš za druge.
Te svi drzave su broj 1 i 2 U svijetu U proizvodnji auta, ako racunas Po glavi stanovnika.
Cijela VAG grupa, Jaguar Land Rover, Hyundai, kia, PSA, toyota, LG tamo producira baterije za e-aute itd.

Nije ni poljska ni madarska slaba, samo Mi evo nemamo autoindustrije...mozda ima istine U onim glasinama oko sanadera.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 08:45   #6590
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
"'Proces uvođenja eura izvršit će daljnji pritisak na smanjenje plaća u javnom sektoru, a tu treba biti oprezan i selektivan jer može doći do daljnjeg odlijevanja kvalitetnijih kadrova iz javnog sektora', upozorio je."

Treba li dalje čitati?
Baš je i meni to upalo u oko. Inače, u hrvatskom javnom sektoru sve puca od kvalitete. Pitam se zašto ih Bruxelles već nije povukao. Možda su bacili pogled na statistiku npr. povlačenja novca iz EU fondova. Čak i kad bi takvi postojali, što bi bilo loše u tome da odu u privatni sektor i podebljaju gospodarski rast?
funes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 20:32   #6591
U Rvackoj bi bilo najbolje onome tko može i ima živacva za to da isključi i struju i vodu i internet i ode na selo. Nabavi tri-četiri krave i vodi ih na pašu.

Nema puno krava
zato ima puno trava.

Pošto nema ni industrije ima puno svježeg zraka.

I ne isporučivat mlijeko, nego ""samo"" sir i maslac.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 12:44   #6592
Nedavno sam upozna skupinu Ukrajinaca u Splitu, rade u splitskom škveru. Ljudi zadovoljni, za njihove pojmove plaća je solidna, smještaj je besplatan i koji uz to uopće nije neki socijalni, vodu i struju im drugiplaća, samo se moraju sami prehraniti. Eto i ima toga da dolaze i u Hrvatsku raditi
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 11:41   #6593
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Nedavno sam upozna skupinu Ukrajinaca u Splitu, rade u splitskom škveru. Ljudi zadovoljni, za njihove pojmove plaća je solidna, smještaj je besplatan i koji uz to uopće nije neki socijalni, vodu i struju im drugiplaća, samo se moraju sami prehraniti. Eto i ima toga da dolaze i u Hrvatsku raditi
Kad se sve uračuna, stranci koštaju više nego Hrvati.
Škveru je jeftinije preplatiti parsto Ukrajinaca nego tisućama Hrvata povećati plaću kako se ne bi iseljavali..
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 11:48   #6594
Ali daju vako dojam "vi nas vise trebate nego vi nas, i budite sretni sto uopce imate posao".
A daj jednom hrvatu 20% vise i to se procuje, i svi ce traziti.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 12:05   #6595
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Kad se sve uračuna, stranci koštaju više nego Hrvati.
Škveru je jeftinije preplatiti parsto Ukrajinaca nego tisućama Hrvata povećati plaću kako se ne bi iseljavali..
Ne, nego su ih doveli da rade ono što se kod nas nije radilo. Uče i naše pritom. Dobro koliko mislite da poslodavci mogu bit glupi?
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 12:18   #6596
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Glupost od članka. Cijela.

Većina naših OPĆENITO koji odlaze su dio ugostiteljskih struka u novim zemljama. Oni iz svih mogućih logičnih okolnosti neće sigurno u Češku ili Slovačku.

Ljudi tehničkih zanimanja (mislim primarno sa SSS, mada znam jednog inženjera strojarstva koji živi pokraj Bratislave) ako odlaze, odlaze većinom u Škodu ili tako nešto, gdje koliko sam skužio plaće nisu odmah baš nešto ekstra, ali je definitivno dobro za imati u životopisu. Ili ostanu iz raznih okolnosti.
I čisto moj dojam, u te 2 zemlje već sad najviše idu diplomirani ekonomisti jer je u Zagrebu loša situacija, a u ostalim gradovima situacije ni nema, a u Češkoj( Brno, Prag) i Bratislavi je sve prepuno multinacionalnih firmi koje je lijepo imati u svom CV-u. U pravilu mislim da stvarno izuzetno rijetko tko se vidi u tim zemljama dugoročno, ali tko zna. Sa visokim uvjerenjem tvrdim da se bitno lakše može napredovati u tim firmama tih zemlji nego na zapadu.
Mada u usporedbi sa Zagrebom čak i početne plaće su od 100-150% veće svakom tko se iole može istaknuti i s tim se zbilja može okej živjeti u tim zemljama.
Ovo tvrdim na temelju web stranice "naši ljudi", fejs, poznanstva i tako.
Konkretno u Budimpešti ja danas OSOBNO znam 7 diplomiranih ekonomista. U Bratislavi znam troje (bez dvojbi da ih ima bitno više), a u Češkoj iako ne znam nikoga, vjerujem da ih itekako ima jer je Češka uvjerljivo najrazvijenija što se posla za nas tiče.

Ali kao što sam rekao, te zemlje su uglavnom dobra početna stanica iz brdo razloga (recimo jedan je internacionalno iskustvo), ali čim skupe dosta iskustva svi uglavnom guraju da idu nekamo drugamo di su u pravilu veće plaće, mada i veći troškovi života. Konkretno mogu reć za svoj posao- potpuno isti je u Corku na sve strane , ali kad gledam na glassdooru gotovo nijedan nije za fresh graduates. Uglavnom za sve minimum 3 godine iskustva i to relevantnog, a ne bilo što.



Hah bio sam u Slovačkoj par puta i imam stvarno bliskog frenda tamo+ što je praktički isti grad di ubrzo krećem radit (po pitanju troškova).
Stanovi su skupi. A skupi su jer tipičan expat u takvim gradovima baš neće živit u selendri pokraj Bratislave.
Cijene soba su skuplje u Bratislavi nek Budimpešti, ali okvirno ispod 250 eura s režijama teško ide. 300 je skroz realno. To je realno dosta puno, mada 1000 eura+ nije neki problem imati čak i bez puno iskustva.
Ja sam imao ogromnu sreću sa time (600 eura s režijama za 110 kvadrata stan, 20 minuta do centra.....okvirno ko da sam na Britancu nekih 5-10 minuta od Ilice), ali ja zbilja nisam reprezentativan slučaj. Moj slučaj je gdje je stan jeftiniji nego li što bi bio u Zagrebu, ali iako u Zagrebu poskupljuju stanovi, nisu skupi kao u Budimpešti i Bratislavi- najviše baš zato jer dolazi sve više stranaca iz svih mogućih zemlji što u Zagrebu je i dalje rijetkost ako nije turistički.
Ovo ostalo je u pravilu jeftinije nek u Zagrebu. To definitivno. Ali ne sad nešto mnogo jeftinije, a i to zbilja nekada ovisi.
Teško mi je recimo za Bratislavu reć, ali Budimpešta ima daleko više diskontnih prodavaonica ( Penny, Aldi, Lidl na sve strane) nego li Zagreb. Teško mi je objektivno reć da li sve unutra košta bitno manje nego kod nas, ali definitivno ih je više.
Ono što je u pravilu bitno jeftinije su jako dobri restači i kafići. Posebice baš u Bratislavi. U Zagrebu je meni Zlatni medo odlična pivara, al to bi u Bratislavi bio teški prosjek, a cijene čak i osjetno manje.
Zato mi je Bratislava ful simpa grad. Doslovce se nađu mjesta (i to ne prčvarnice) sa jako dobrom pivom za cca 10 kuna, koje u Zagrebu nije ispod 15-17 kuna, a u Beču (inače ful blizu Bratislave) 35-40 kuna.
Nije Zagreb jedini grad u Hrvatskoj. Ja sam iz Zagreba, također ko i ti mag. oecc i najozbiljnije razmišljam o selidbi u Varaždin. Nedavno sam se prijavio na jedan natječaj (odjel RIF, informatička firma), nude plaću čak iveću nego u Zagrebu.

S time da 110kvadrata stana u centru grada u Varaždinu je ekvivalent kupnje stana od max 50 kvadrata u Zagrebu.

Natući ću još malo iskustva u Zg, da se mogu javljati za voditeljske pozicije, a onda ozbiljno razmotriti ponude izvan Zagreba. Mislim da se može voditi puno bolji život izvan Zagreba..

Jednostavno za manje novca dobiješ duplo više u smislu troškova. A plaće su konkuretne.

Svi govore da su to depresivne sredine koje ne pružaju previše izvan posla ida ja to ne mogu ni zamisliti kao netko tko je cijeli život u centru Zg kolika je to depresija ali ja to i ne vidim tako. Do zg si brzo, a i ne pričam o selima nego manjim gradovima.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 19:04   #6597
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ali daju vako dojam "vi nas vise trebate nego vi nas, i budite sretni sto uopce imate posao".
A daj jednom hrvatu 20% vise i to se procuje, i svi ce traziti.
ili mu plati stan i rezije...kao ukrajincima...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 19:06   #6598
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Ne, nego su ih doveli da rade ono što se kod nas nije radilo. Uče i naše pritom. Dobro koliko mislite da poslodavci mogu bit glupi?
onoliko koliko su nam dobri poslovni rezultati....
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 06:20   #6599
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
ili mu plati stan i rezije...kao ukrajincima...
Sve to plaćaju građani. Škver još uvijek dobija neke subvencije.
funes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 06:55   #6600
Wink

Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
U Rvackoj bi bilo najbolje onome tko može i ima živacva za to da isključi i struju i vodu i internet i ode na selo. Nabavi tri-četiri krave i vodi ih na pašu.

Nema puno krava
zato ima puno trava.

Pošto nema ni industrije ima puno svježeg zraka.

I ne isporučivat mlijeko, nego ""samo"" sir i maslac.
Probaj živjeti tjedan dana bez struje i vode.
Hiawatha87 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.