Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2020., 10:31   #1
Question Suvlasništvo tvrtke - benefiti, mane?

Pozdrav,

prijatelj ima jedan zanimljiv projekt (recimo start-up) koji će, pretpostavljam uskoro genreriratai dosta prihoda kroz prodaju. Ja s njim već pola godine radim na tom projektu, i sada mi se otvorila prilika da uložim i neke novce kako bih uložio u projekt i postao "donikom." Moja je ideja da mi ovaj projekt posluži kao ulaganje novca da "radi za mene."

On će, kada krene prodaja, osnovati tvrtku. Sad mene zanima, koja je moja najbolja opcija?

Da postanem suvlasnik tvrtke? Koje benefite ima suvlasnik? Može li si isplacivati neku mjesečnu/godišnju sumu od prihoda?

Koje su zamke? Koji je najmanji udio koji se isplati tražiti?

Hvala Vam puno na pomoći
Potentielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2020., 18:30   #2
Quote:
Potentielle kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

prijatelj ima jedan zanimljiv projekt (recimo start-up) koji će, pretpostavljam uskoro genreriratai dosta prihoda kroz prodaju. Ja s njim već pola godine radim na tom projektu, i sada mi se otvorila prilika da uložim i neke novce kako bih uložio u projekt i postao "donikom." Moja je ideja da mi ovaj projekt posluži kao ulaganje novca da "radi za mene."

On će, kada krene prodaja, osnovati tvrtku. Sad mene zanima, koja je moja najbolja opcija?

Da postanem suvlasnik tvrtke? Koje benefite ima suvlasnik? Može li si isplacivati neku mjesečnu/godišnju sumu od prihoda?

Koje su zamke? Koji je najmanji udio koji se isplati tražiti?

Hvala Vam puno na pomoći
Mozes si isplatiti godisnju dobit, nakon sto se zavrsi godisnji račun. Porez na kapitalnu dobit se oporezuje 12% to prirez, znači za zg, ispadne oko 13%. Podjela dobiti moze biti ovisno o udjelu ili kako se dogovorite, ali moraju ti svi vlasnici potpisat da pristaju na takvu isplatu dobiti. Ne znam jeli tako u svakom drustvu ili ovisi o drustvenom ugovoru.

Ja ne bih ulagala nista dok ne osnujete tvrtku,jer u tom slučaju imaš i neki drustveni ugovor koji daje pravne okvire za isplatu dobiti i sl. Ne znam koje su zamke, ako pričamo o d.o.o. radi se o pravnom subjektu, tako da za potencijalne gubitke ne odgovaras svojom imovinom.

Sto se tiče samih ulaganja, ako otvarate d.o.o. temeljni kapital je 20000kn, za jdoo još manje, tako da nije neka lova

Koji se udio isplati traziti, pa sto vise to bolje po meni, jer sto ti je veci udio više dobiti mozes dobiti, i imaš mozda i neku odlučujuću moć (ovisi kako se dogovorite). Ne znam koliko misliš biti investiran u poslovanje i hoćeš li biti mozda zaposlenik tvrtke u nekom razdoblju.

Toliko od mene, mozda se pokrene tema, pa netko tko zna više napiše još.
cocojambo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:09.