Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2017., 13:41   #421
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Libertarijanizam je neodrživ za cjelokupan globalni ekosistem uključujući i za ljudsku vrstu.

Kapitalisti režu šume, zagađuju zrak i vodu, izlovljavaju ribe, uništavaju kukce.
Dakle svi ćemo izumrijet radi šake dolara više
Kako socijalizam čuva okoliš možeš vidjeti u Černobilu ili na obalama Aralskog jezera.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:42   #422
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Kako socijalizam čuva okoliš možeš vidjeti u Černobilu ili na obalama Aralskog jezera.
Ne znam kakve to veze ima s mojim upisom, ali ajde
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:43   #423
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ne znam kakve to veze ima s mojim upisom, ali ajde
To ti je da se podsjetiš da nije kapitalizam jedini koji zagađuje okoliš.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:45   #424
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
To ti je da se podsjetiš da nije kapitalizam jedini koji zagađuje okoliš.
A onda dobro, neka zagađuju i dalje kad je tako
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:47   #425
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A onda dobro, neka zagađuju i dalje kad je tako
Nije stvar u tome. Zagađenje je produkt industrijskog društva.
Ono će prestati ili biti reducirano kada se ljudi ponovo okrenu duhovnim stvarima, vjeri.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:49   #426
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Libertarijanizam je mišljenje srednjeklasnih hrvata kako će oni biti bogatiji kad se smanje socijalna davanja i kad se privatiziraju državna sredstva.

Oni to iz nekog razloga stvarno vjeruju
Iako svi pokazatelji govore drugačije.

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Libertarijanizam nema veze sa klasom...
Itekako ima veze s klasom.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:50   #427
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Zagađenje je produkt industrijskog društva.
A ekologija i ekološke mjeru su produkt državne intervencije i restrikcija.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 13:56   #428
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A ekologija i ekološke mjeru su produkt državne intervencije i restrikcija.
Polovično rješenje.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 16:15   #429
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Nije stvar u tome. Zagađenje je produkt industrijskog društva.
Ono će prestati ili biti reducirano kada se ljudi ponovo okrenu duhovnim stvarima, vjeri.
Ozbiljno? Ti misliš da će više vjere smanjiti zagađenje? Kojim mehanizmom više vjere smanjuje zagađenje? Zagovaraš li to to deindustrijalizaciju i povratak u stanje od prije 18 stoljeća i/ili uvođenje teokracije?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible

Zadnje uređivanje red_shrike : 17.11.2017. at 16:42.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 16:45   #430
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ozbiljno? Ti misliš da će više vjere smanjiti zagađenje? Kojim mehanizmom više vjere smanjuje zagađenje? Zagovaraš li to to deindustrijalizaciju i povratak u stanje od prije 18 stoljeća i/ili uvođenje teokracije?
Veće okretanje duhovnosti = manja potreba za stvarima i veće poštivanje prirode

Ne zagovaram baš takve ekstremne mjere, ali više kršćanstva i vjere ne bi štetilo ni u politici ni u poslu.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 17:31   #431
Baš kod pitanja ekologije se vidi manjkavost i blago rečeno kratkovidnost libertarijanske ideologije.
Za njih postoji samo i isključivo tržište- ako grafikon pokazuje strelicu na gore, to je za libertarijanca ultimativno Dobro, (na jednak način na koji je vjernuku Biblija zakon), neovisno o tome što rast znači zagađenje oceana ili uništenje Amazone.
A bome, po oceanu plutaju otoci smeća veličine manjih država, a Amazona se siječe bez razmišljanja- isključivo radi novaca i zato da bi strelica na grafikonu pokazivala na gore.

Libertarijanac će na ovu kritiku samo mrtav hladan odgovoriti sa: "Slobodno tržište će kad- tad riješiti sve." I idemo dalje kao i inače.

Oni uistinu misle da problemi čije rješenje ujedno ne donosi i dobit jednostavno ne postoje.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 19:00   #432
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Veće okretanje duhovnosti = manja potreba za stvarima i veće poštivanje prirode
Ne zagovaram baš takve ekstremne mjere, ali više kršćanstva i vjere ne bi štetilo ni u politici ni u poslu.
Ne znam da li si ikada pročitao bibliju, ali ona je krcata sa poprilično neprihvatljivim stvarima i teškim nemoralom no to je sada već pitanje za drugi pdf.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 21:45   #433
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Baš kod pitanja ekologije se vidi manjkavost i blago rečeno kratkovidnost libertarijanske ideologije.
Za njih postoji samo i isključivo tržište- ako grafikon pokazuje strelicu na gore, to je za libertarijanca ultimativno Dobro, (na jednak način na koji je vjernuku Biblija zakon), neovisno o tome što rast znači zagađenje oceana ili uništenje Amazone.
A bome, po oceanu plutaju otoci smeća veličine manjih država, a Amazona se siječe bez razmišljanja- isključivo radi novaca i zato da bi strelica na grafikonu pokazivala na gore.

Libertarijanac će na ovu kritiku samo mrtav hladan odgovoriti sa: "Slobodno tržište će kad- tad riješiti sve." I idemo dalje kao i inače.

Oni uistinu misle da problemi čije rješenje ujedno ne donosi i dobit jednostavno ne postoje.
Opet korištenje pojma 'libertarijanizam' kao jedne ideologije i pripisivanje kratkovidnosti općenito.
Da li si čuo za 'zeleni libertarijanizam' ?
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 21:48   #434
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Veće okretanje duhovnosti = manja potreba za stvarima i veće poštivanje prirode

Ne zagovaram baš takve ekstremne mjere, ali više kršćanstva i vjere ne bi štetilo ni u politici ni u poslu.

Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ozbiljno? Ti misliš da će više vjere smanjiti zagađenje? Kojim mehanizmom više vjere smanjuje zagađenje? Zagovaraš li to to deindustrijalizaciju i povratak u stanje od prije 18 stoljeća i/ili uvođenje teokracije?
Radi se o širenju takvih spiritualnih vrijednosti u društvu koje će pomoći pri stvaranju svijesti o zajedničkom dobru... osuvremenjeni kršćanski socijalni nauk, kakva teokracija...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 22:13   #435
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Opet korištenje pojma 'libertarijanizam' kao jedne ideologije i pripisivanje kratkovidnosti općenito.
Da li si čuo za 'zeleni libertarijanizam' ?
Ne.

Kada se danas spominje libertarijanizam, misli se na bešćutnu pro- biznis ideologiju, bešćutnu do granica sociopatije, religiju Svetog Tržišta.
To je socijalno - darvinistički Ayn- randovski libertarijanizam proponenti kojega su jedini glasni na internetu... to su ljudi koji svršavaju na spomen Thatcherice i Reagana, kresanje troškova i otpuštanja, smatraju da je javno zdravstvo jednako otvaranju Gulaga, te maštaju o Pinochetovim helikopterima iz kojih je izbacivao političke neistomišljenike.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 12:12   #436
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Ne.
Moglo bi se dosta pisati, u okviru tog pristupa neki daju prioritet privatnom vlasništvu nad šumama, npr. Rothbard. Uspoređivao je proces deforestacije za područja u državnom i privatnom vlasništvu.

Drugi pristup (meni još interesantniji) je isticanje sposobnosti zajednica da održavaju zajedničke resurse... Elinor Ostrom's 8 Principles for Managing A Commmons

Zajedničko je jednom i drugom pristupu da daju rješenja van državne regulacije.

Quote:
Kada se danas spominje libertarijanizam, misli se na bešćutnu pro- biznis ideologiju, bešćutnu do granica sociopatije, religiju Svetog Tržišta.
To je socijalno - darvinistički Ayn- randovski libertarijanizam proponenti kojega su jedini glasni na internetu... to su ljudi koji svršavaju na spomen Thatcherice i Reagana, kresanje troškova i otpuštanja, smatraju da je javno zdravstvo jednako otvaranju Gulaga, te maštaju o Pinochetovim helikopterima iz kojih je izbacivao političke neistomišljenike.
Neki podrazumijevaju takvu "bešćutnu" ideologiju, možda je to kod nas u Hrvatskoj češće slučaj, ali to nije objektivna slika.
Nisam fan Ayn Rand niti socijalnog darvinizma.
Što se tiče Thatcherice i Reagana, bez obzira na osobna uvjerenja, njih se može vidjeti kao istaknute zagovornike neoliberalizma, eklektičkog pristupa koji je u praksi imao različita lica, ne samo zbog načina provođenja već i zbog zatečenog stanja u određenom društvu u trenutku primjene (radi se o globalnom trendu).

Uglavnom, nema smisla raditi karikature, poznata mi je diskusija ovdje i na sličnim ranijim "John Galt" temama u kojima si također sudjelovao.

Spominjao sam ranije, stara "welfare state" je na svoj način ruinirala društvenu solidarnost, a dokaz za to su upravo obrane parcijalnih interesa pojedinih grupacija "bez obzira na cijenu".
Thatcherica i Reagan nisu "eliminirali državu", samo su joj promijenili "opis poslova", tj. nešto manju socijalno-distributivnu ulogu i nešto veću usmjerenost zaštiti interesa drugih društvenih grupa (krupni kapital).
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 13:49   #437
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Spominjao sam ranije, stara "welfare state" je na svoj način ruinirala društvenu solidarnost, a dokaz za to su upravo obrane parcijalnih interesa pojedinih grupacija "bez obzira na cijenu".
Propustila sam ovo, može li link ili obrazloženje? Baš me zanima na što konkretno misliš.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:27   #438
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Propustila sam ovo, može li link ili obrazloženje? Baš me zanima na što konkretno misliš.
Primjer, link na istraživanje provedeno prije petnaestak godina u EU zemljama.

Welfare state effects on social capital and informal solidarity in the European Union

Quote:
Ovaj članak ispituje da li je državno organizirana solidarnost nadomjestila socijalni kapital i neformalnu solidarnost, temeljeno na nedavnim podacima iz studija europskih vrijednosti. Na razini pojedine zemlje, utvrdili smo kako potrošnja za socijalnu pomoć ima podupirući učinak na društveni kapital a negativni supstitucijski učinak na neformalnu solidarnost. Na individualnoj razini, tu je i dokaz za učinak supstitucije, budući da je neformalna solidarnost manja među ljudima koji žive u zemljama koje više troše na socijalnu zaštitu. Osim toga, postoji dokaz utjecaja na "nacionalno opterećenje", budući da je neformalna solidarnost manja među ljudima koji žive u zemljama sa starijom populacijom, s višom nezaposlenošću, i sa većim postotkom useljenika.
Također, Crkva je općenito skeptična prema ovom društvenom modelu (njezino istiskivanje iz prijašnje glavne uloge u starom karitativnom modelu), ali nisam to htio navesti kao dokaz nečega, jer pretpostavljam da bi raspravu odvelo na teren sukoba crkva-svjetovno.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:32   #439
Kako mi se gade oni koji bi državnu regulativu zamijenili crkvenom, ne mogu opisati.

Ali to je vjerojatno logično razmišljanje osoba koje nemaju apsolutno nikakvu empatiju za druga ljudska bića.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 21:06   #440
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Kako mi se gade oni koji bi državnu regulativu zamijenili crkvenom, ne mogu opisati.

Ali to je vjerojatno logično razmišljanje osoba koje nemaju apsolutno nikakvu empatiju za druga ljudska bića.
Držiš sadašnju ekipu u Saboru empatičnijom od one na Kaptolu (čast iznimkama)?
Ili pak 'deep state' puca od empatije...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:24.