Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Interijeri

Interijeri Unutrašnja ljepota.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2004., 16:54   #1
Nape

Nemam iskustva s napama pa bih molio one koji imaju da prosvijetle nas obične smrtnike.
Naime, čuo sam da postoji više tipova napa i da su neke dobre a neke ne i tako to. Postoje i nekakve samostojeće koje se drže samo za strop. Zanima me isključivo varijanta bez dimnjaka tj bez odvoda van iz prostorije.
Bitan je i čimbenik da ćemo imati kuhinju otvorenog tipa tj. koja nije zidom odvojena od dnevne sobe pa zbog toga trebamo napu koja će sve mirise dobro upijati.
I, naravno - cijene? Pretpostavljam da za dobru napu čovjek mora odvojiti više tisućica (ha, kolko para tolko muzike...) pa mi molim vas dajte svoja iskustva koji ste skoro kupili i sada koristite - preporuke, prednosti, nedostaci, savjeti itd.
Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 08:41   #2
ako možeš na bilo koji način je probiti da ispuhuje van ili u dimnjak obavezno to učini. Recirkulacija s raznim ugljenim filterima uglavnom slabo funkcionira. Probao sam i jedno i drugo, i tek kad sam napravio izvod za van (žrtvujući estetiku) shvatio sam što znači napa. S dobrom napom možeš dinstati luk, kuhati cipelu i hobotnicu i ne bu se niš osjetilo. S recirkulacijom uglavnom to ne buš uspio. Što se tiče kvalitete ja mislim da je sve to isti k... osim što se dizajn plaća. Bitno je gledati da imaš dosta brzina i da ti je odsis dosta jak (tu nemreš fulati, što jače to bolje)
konspirator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 09:26   #3
Bari pogledaj malo ovdje. Ima dosta teksta o tome kakvu napu odabrati i jako puno modela. Faber je navodno jedan od boljih proizvodjaca napi, a cijene im (u usporedbi s Gorenjem) nisu nesto strasne. Model Glassy dodje oko 3500 kn. To je jedan od low-end modela, ali nama je za malu kuhinju takva dovoljna (ona je preporucena za do 10m2). E, i jedna super stvar kod Faber napa - donji dio se skida i pere u perilici

Ono sto je konspirator rekao je apsolutno tocno. Dobro postavljena napa mora imati odvod u dimnjak. U podstanarskom stanu imamo podgradbenu napu koja izgleda nije nigdje spojena i ne sluzi nicemu - osim osvjetljenju ploce
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 09:41   #4
Hmm... znači za otvorenu kuhinju obavezno s odvodom...
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 10:05   #5
Faber

Quote:
konspirator kaže:
ako možeš na bilo koji način je probiti da ispuhuje van ili u dimnjak obavezno to učini. Recirkulacija s raznim ugljenim filterima uglavnom slabo funkcionira. Probao sam i jedno i drugo, i tek kad sam napravio izvod za van (žrtvujući estetiku) shvatio sam što znači napa. S dobrom napom možeš dinstati luk, kuhati cipelu i hobotnicu i ne bu se niš osjetilo. S recirkulacijom uglavnom to ne buš uspio. Što se tiče kvalitete ja mislim da je sve to isti k... osim što se dizajn plaća. Bitno je gledati da imaš dosta brzina i da ti je odsis dosta jak (tu nemreš fulati, što jače to bolje)
Mi imamo otvorenu kuhinju prema dnevnoj sobi, ugradili smo Faber napu sa ugljenim filterom - dakle bez odvoda, "dimnjaka" (genijalni projektanti su za****li sve prikljucke i rjesenje kuhinje).

Kad bih sada uredjivao kuhinju napravio bih po preporuci konspiratora- ako treba stemati debeli beton, stemao bih ali izvod nape bi si napravio.

Sto se cijena / kvalitete tice razgledaj malo i vidjet ces sigurno razliku izmedju shrota, jeftilena i solidno napravljenog komada.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 10:34   #6
Ja imam odvod, tralalalala
Doduše, još nemam napu Bit će valjda do veljače
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 10:39   #7
Odvod

NE znam mogu li ga uopće ikako izvesti.
Naime, imam dimnjak u kojeg će mi biti spojen kombi plinski protočni bojler, ne znam mogu li u njega spojiti i napu?
Ali i ako mogu, još je veći problem što bi od mjesta gdje bi bio štednjak, dakle i napa pa do tog dimnjaka trebalo štemati cca 2+2 m zida (da, ide preko kuta).
A najveći mi je problem što je na tom putu za štemanje debeli nosivi stup presjeka 60x40cm...
Shit.
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 10:44   #8
Ja imam faberovu rostfrajnu kutnu napu i jako sam zadovoljan. Srećom, imam odvod a ove bez odvoda su pušiona. Ima tri brzine i onaj filter za masnoću (zapravo rostfrajna mrežica) se može prati u perilici suđa. Kad se stavi na tri dva ili tri ne idu mirisi u dnevnu sobu koja je otvorena prema kuhinji.
Toplo preporučam. U novoj hiži smo složili tak da nam je kuhanje u čošku. Na žalost, nema baš veliki izbor napa za čošak. Faber ima dvije (barem onolko kolko sam videl) i još nekakvi proizvođač ima jedan tip.
Moj savjet: ventilacijska i što bolja. Ne treba šparati na napi. Namještaj se more kupiti i jeftiniji pa zamijeniti ali ja ne bi šparal na napi.
Faberova kutna napa je oko 4000 kuna a ovaj drugi model je oko 8000 kuna s time da je razlika u nekakvoj elektronici, timerima i sl kaj zapravo nije nužno za napu.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:12   #9
Imam neku electrolux, bila je oko 700kn. Spaja se na dimnjak pomoču crijeva koje ide kroz element a taj element pokriva spoj crijeva i rupe dimnjaka. Meni se ne sviđaju one velike ukrasne od rostfaja koje izgledaju kao peka, nekako su previše upadljive ako je kuhinja otvorena prema boravku. Ja volim da je kuhinja neutralna, neupadljiva, da je ne možeš pronači gdje je kad uđeš u stan..
I još mislim da napa koliko god koštala ne može pomoći kod, šta ja znam, kuhanja kupusa, sarme ili slično. Dio mirisa uvijek ostane.
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:35   #10
Quote:
Frankie kaže:
Imam neku electrolux, bila je oko 700kn. Spaja se na dimnjak pomoču crijeva koje ide kroz element a taj element pokriva spoj crijeva i rupe dimnjaka.
E, ovo bi moglo biti rješenje za mene!
Daj reci kolikog je promjera crijevo i kolike je dužine (ima li ograničenja). Vidim da je promjer odvoda napa obično 15 cm, pa ak je crijevo tak debelo...
Ali opet, barem ne bih morao štemat...
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:36   #11
Re: Odvod

Quote:
Bari Kent kaže:

Ali i ako mogu, još je veći problem što bi od mjesta gdje bi bio štednjak, dakle i napa pa do tog dimnjaka trebalo štemati cca 2+2 m zida (da, ide preko kuta).
A najveći mi je problem što je na tom putu za štemanje debeli nosivi stup presjeka 60x40cm...
Shit.
Nije to problem, ne moras stemati zid. Pogledaj malo onaj URL kojeg sam dala od Fabera , imaju primjere kako odvod od nape ide na skroz suprotan zid u kuhinji kroz vodilice (koje su iznad elemenata tako da se zapravo ne vide, evo i direktan link na to ). Estetski je to odlicno, jedino sto svakim metrom smanjujes "moc" nape. Pretpostavljam da to onda znaci da bis morao uzeti jacu napu nego sto bi inace isla u taj prostor.
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:50   #12
Lei...

Ti si zakon! ( )
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:58   #13
Quote:
Bari Kent kaže:
E, ovo bi moglo biti rješenje za mene!
Daj reci kolikog je promjera crijevo i kolike je dužine (ima li ograničenja). Vidim da je promjer odvoda napa obično 15 cm, pa ak je crijevo tak debelo...
Ali opet, barem ne bih morao štemat...
meni je crijevo promjera ko i rupa ali nije problem jer je rupa iznad ploče za kuhanje pa je crijevo svega metar dužine ili manje
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:58   #14


Pa vidis da nas iste stvari muce, jedino sto smo mi korak ispred vas (jedno mjesec dana, taman koliko je i razlika u dobijanju kredita ;-)) pa smo te probleme vec prozvakali

Nama je stan izgleda projektirao netko s malo soli u glavi, tako da kuhinja ima struju i odvode taman tamo gdje ih treba imati. Jedino sto nisu uopce predvidjeli dovoljno praznih uticnica (bile su samo 2) pa smo to malo stemali (sad ih imam 9 slobodnih + po jedna za svaki element tipa frizider, stednjak itd). Jedine dvije lose stvari koje su napravili su
- telefonskih uticnica nema u sobama (necu modem valjda ustekati nasred hodnika)
- instalacije za centralno su provucene po cijeloj zgradi, ali zgradu nikad nisu spojili na toplinsku stanicu
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 13:14   #15
moje iskustvo se razlikuje od ovih gore koji su jako nezadovoljni napom bez odvoda.

Ovdje vecina domacinstava ima te nape BEZ odvoda i sve pet, samo treba kupiti dobru napu.

Osobno me jako smeta da mi recimo cijela kuca smrdi po ribi ako sam ju taj dan pekla ali to nije slucaj - napa nije nista posebno, bilo je i puno skupljih electrolux je, samo treba redovito mjenjati onaj "hm...papir" ili kako se to vec zove, jer se brzo nakupi masnoce pa ne sauga dobro a onda ljudi krive za to losu kvalitetu nape.

Ja mjenjam svakih mjesec i pol ( ti ulosci su ovdje jeftini i kupuju se u baumarktu na metre ) i sve pet.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 13:18   #16
Quote:
Winona kaže:
moje iskustvo se razlikuje od ovih gore koji su jako nezadovoljni napom bez odvoda.

Ovdje vecina domacinstava ima te nape BEZ odvoda i sve pet, samo treba kupiti dobru napu.

Osobno me jako smeta da mi recimo cijela kuca smrdi po ribi ako sam ju taj dan pekla ali to nije slucaj - napa nije nista posebno, bilo je i puno skupljih electrolux je, samo treba redovito mjenjati onaj "hm...papir" ili kako se to vec zove, jer se brzo nakupi masnoce pa ne sauga dobro a onda ljudi krive za to losu kvalitetu nape.

Ja mjenjam svakih mjesec i pol ( ti ulosci su ovdje jeftini i kupuju se u baumarktu na metre ) i sve pet.
A je l' imaš otvorenu kuhinju ili u posebnoj prostoriji...?
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 13:24   #17
sad nemam ali istu kuhinju smo imali u prvom stanu u otvorenom prostoru ( tj. u kuhinju se moglo uci iz hodnika a i iz boravka u koji su vodila "vrata" ali smo i ta skinuli )...no na kuhinji nemam vrata ( skinuli ih, samo su mi smetala ) tako da i dalje ne zelim neugodne mirise po hodniku, kupaoni...pa znas da se to siri po cijeloj kuci ( imam otvoreno stubiste)
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 13:42   #18
moja jeftinjača čak ima i metalnu mrežicu koja se skida i pere
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 13:58   #19
Winona

Ajde kad ti se bude dalo mi napiši točan tip tvoje nape i proizvođača...još mi ostaje nada da tak nešto mogu u Hr kupiti...
Thnx!
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 14:00   #20
Re: Winona

Quote:
Bari Kent kaže:
Ajde kad ti se bude dalo mi napiši točan tip tvoje nape i proizvođača...još mi ostaje nada da tak nešto mogu u Hr kupiti...
Thnx!
Pardon, vidim da si proizvođača navela (Elektrolux), samo bih volio točnu oznaku tipa proizvoda
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:33.