Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2007., 11:44   #1
Zeleni Karton

Da li netko zna da li je u BiH i dalje obavezan "zeleni karton" o automobilskom osiguranju za hrvatske državljane i iz kojeg razloga bosanci toliko pizde oko tog kartona kada ga više ni slovenici ni talijani ne traže?
__________________
Mijenjam sobnu lampu za istu takvu dvosobnu...
dzontra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 16:55   #2
taj zeleni karton je besplatan, i odmah ga uzmeš kad i zaključiš osiguranja auta, i zaboraviš na njega. u čemu je problem imati ga u futroli sa prometnom?
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 12:58   #3
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
taj zeleni karton je besplatan, i odmah ga uzmeš kad i zaključiš osiguranja auta, i zaboraviš na njega. u čemu je problem imati ga u futroli sa prometnom?
Zanima me zašto ga još samo u Bosni traže? Znam da je besplatan ali dogodi se da ga zaboraviš tražiti kad osiguravaš auto, dođeš u bosnu i oni te to traže i onda pizdarija...kad ostalom svijetu to ne treba zašto njima treba?
__________________
Mijenjam sobnu lampu za istu takvu dvosobnu...
dzontra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 13:02   #4
Quote:
dzontra kaže: Pogledaj post
Zanima me zašto ga još samo u Bosni traže? Znam da je besplatan ali dogodi se da ga zaboraviš tražiti kad osiguravaš auto, dođeš u bosnu i oni te to traže i onda pizdarija...kad ostalom svijetu to ne treba zašto njima treba?
Mene su tražili na ulazu u Rumunjsku, bez njega nema ulaska. Jednom su me u Austriji pitali da ga pokažem. Kolegu su tražili u Njemačkoj.
Zar ga je tako teško imati sa sobom?
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 13:41   #5
Quote:
dzontra kaže: Pogledaj post
Zanima me zašto ga još samo u Bosni traže?
ma treba to svugdje, samo negdje ne provjeravaju, jer je pretpostavka da svako, ko je registrovao auto, to ima [ali eto nemora biti]

zelena karta je međunarodni dokument, koji pokazuje ko garantuje za isplatu [eventualne] štete koju bi ti u toj stranoj zemlji prouzročio.

ako bi ti bez zelene karte napravio štetu u inostranstvu, moglo bi te se samo teretiti građanskom parnicom, a ovako, sa zelenom kartom, šteta se automatski namiruje iz fonda države čija ovlaštena agencija ti je izdala zelenu kartu. osiguravajuće društvo, koje ti daje zelenu kartu je samo posrednik, za tebe u stvari garantuje država [koja će se poslije pokušati namiriti od društva kod koga si sklopio i osnovno osiguranje]

naravno, postoji mogućnost da se sklope međudržavni [dvostrani] ugovori koji bi utanačili da je registarska tablica neke zemlje ujedno i garant za isplatu štete, ali eto, još nije zaživjelo [ali vjerovatno hoće u budućnosti, kad baš sve bude u jednom, centralnom kompjuteru]
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 10:25   #6
možeš kad god hoćeš otić u osiguravajuće društvo i naprave ti..najmanji problem 3 min posla...
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 08:23   #7
naravno da nije problem imat to sa dokumentima, ali se ekipi u osiguranju neda to ispunjavat pa te na sve nacine pokusavaju uvjerit kako ti to vise ne treba jedino ako ides u Bosnu.
i tako ode moja cura meni registrirat auto, ja kazem obavezno uzmi ZK.i ona jadna gnjavi tipa za ZK, ali stricek u osiguranju pobjedio. uvjerio ju da nam to ipak ne treba, jer stvarno nemamo sta trazit u Bosni.
nije problem ni naknadno ga ic uzet,ali meni to predstavlja dodatnih 50+50km i izgubljen dan da bi se ja zaletio kod lika po ZK, koj je on vjesto izbjegao izdat pri registraciji.
.....a da ne spominjem kako tek nalaze rupe da izbjegnu isplatu odstete
mene prasnula srna(al srna prezivila lezala malo na cesti digla se i crta imao svjedoke, tragove na autu,cesti-zapisnik policije) i odbijen.kako?
pa niti su zvali svjedoke,a tragovi-kaze zenska pa mogla je vas i krava udarit trebo sam ja nju udarit i rec da nisam nema tragova na autu-udubljenja sam mogo i ja napravit
i ja se zalio naveo kako nisu nijednog svjedoka nazvali, a ona meni zovite vase svjedoke dali ce pristat na izjavu pa cemo im poslat poziv(a u obrascu lijepo pise NAVEDITE SVJEDOKE I BR.TEL.-zasto ih onda ja moram zvat)
pa ovo pa ono i naravno nista
malo sam off ali....
 
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 17:29   #8
Da malo oživim temu.Trebali ZK za Srbiju ?
__________________
1.st' class only !
1142007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 00:18   #9
ne treba
http://www.huo.hr/hrv/autom-u-inozemstvo/22/
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 23:02   #10
Jel treba zeleni karton sada za BiH?
Guater is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 06:32   #11
jel teško stisnuti link iz posta prije onog u kojem se postavlja pitanje? podnaslov "prije odlaska na put".
da, za bosnu treba zelena karta.
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 16:33   #12
Pozz, auto je moj, al je registriran na bratica zbog 50 posto. Namjeravam uskoro u sarajevo, koja mi je procedura u vezi zelenog kartona, hvala na odgovoru
fr77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 08:54   #13
Idi na osiguranje da ti ga naprave.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 09:54   #14
Greska. Ispricavam se
fat_boy_slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2018., 08:32   #15
Kupio sam polovni auto i s autom naslijedio tablice, policu osiguranja i zeleni karton. Ja sam vlasnik. Trebam na put u BIH i zanima me trebam li nesto mijenjati na strani osiguranja, zvati ih da updejtaju podatke o vlasniku ili nesto vezano za zeleni karton?
__________________
♕ Keep calm and fastboot oem unlock. ♕
xlr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2018., 21:45   #16
Quote:
Guater kaže: Pogledaj post
Jel treba zeleni karton sada za BiH?
Definitivno DA !!
Bio sam nedavno u BiH, nisam nasao zeleni karton (bio je negdje u autu), platio sam nekih pedesetak eura....
(Glupost/lakomislenost/slamperaj kosta toliko....)
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2020., 20:38   #17
Ukida se obveza posjedovanja zelene karte za BiH od 19.10.2020.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:32.