Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2005., 15:39   #1
Arrow iPod (I sve o njemu)

Planiram si kupit iPod, tocnije iPod photo od 30GB. Zanima me dal netko od vas ima ipod (bilo koji tip) jer me zanimaju vasa iskustva sa time, a pogotovo me zanima kolko brzo loadira CDe na iPod, kakva je kvaliteta zvuka, itd. itd. Sve informacije i savijeti ce bit dobrodosli.
__________________
Pain & suffering in various tempos

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 25.03.2011. at 17:22.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2005., 15:00   #2
Sta niko nema iPod??? Pa barem to svi zivi danas furuaju. Ajde dajte se javite prije nego kupim, a kako je krenulo izgleda da cu ovaj vikend u shopping
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2005., 21:00   #3
Evo ja već nekih mjesec dana imam Ipod mini i super mi je. Stane 4 gb mp3-ca. Posebno mi je super onaj touch pod po kojem samo "skrolaš". Zvuk je savršen jedino si moraš u ITunesu pojačati glasnoču svih pjesama jer ima neki glupi zakon u Francuskoj pa su svi europski Ipodovi dosta tihi no to se da srediti. Inače sve 5
vedran_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2005., 23:24   #4
Ja ga imam već 3 godine. Prvo 10 GB druge generacije a sada 20 GB U2 verziju (ovo možeš pročitat kao "po mom mišljenju je iPod savršen").

Kopiranje na iPod ti ide na oko između 3 i 5 MB/s.
Zvuk je odličan (pogtovo ako nabaviš malo bolje slušalice. Ali i sa onim koje dođu je odličan. Pogotovo ako slušaš nešto zahtjevnije od techna i sl bas i diskan forica.

Doduše ja nebi uzeo photo verziju jer nema baš nešto koristi od toga a troši više baterije ekran (doduše jedva da ga se koristi jer kad izabereš listu sve ostalo možeš napamet radit (jako je lagan za korištenje).

I ako nemisliš kupovat mjuzu onda ti preporučam winamp 5.x sa media librarz pluginom i uz to iPod plugin. Stvar radi savršeno
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2005., 23:47   #5
U medjuvremenu sam razmislila da mi je ipak bolji choice onaj od 20GB iako mislim da mi je i to previse.
Dal moras music library starno drzat na pc-ju il mozes zbrisat nakon loadiranja? Jel ima podesavanje zvuka (tonova, itd.)? U kojem formatu skida CD za ipod?
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 09:51   #6
Quote:
vedran_17 kaže:
Zvuk je savršen jedino si moraš u ITunesu pojačati glasnoču svih pjesama jer ima neki glupi zakon u Francuskoj pa su svi europski Ipodovi dosta tihi no to se da srediti. Inače sve 5
daj mi malo vise o ovom napisi please
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 13:18   #7
Quote:
Indi kaže:
U kojem formatu skida CD za ipod?

Iz ovoga zaključujem da nisi baš upućena u stvar, pa...

iPod (kao i ostali MP3 playeri) je namijenjen sviranju kompresiranih audio formata. Najpoznatiji je naravno MP3, ali ih ima još mnogo i iPod može svirati dosta njih.

Običan glazbeni disk, Audio CD, sadrži nekompresirani audio sadržaj (najveća kvaliteta). Taj nekompresirani sadržaj može se snimiti na računalo samo u nekompresiranom WAV formatu, no taj format nije praktičan jer zauzima neusporedivo više memorijskog prostora, pa tu u igru upadaju MP3 i ostali formati kompresije (slabije kvalitete, iako je to za većinu nečujno na takvim uređajima).

Da bi ti slušala MP3 na MP3 playeru kao što je iPod, potrebno je svoju glazbenu kolekciju Audio CD-ova pretvoriti u MP3 format putem nekog kompresijskog programa.

Takvi programi inače nisu besplatni (iako ih ima, kao što su CDex ili EAC), ali mislim da tu opciju ima i iTunes koji dolazi sa iPodom. No to neka ti AxMi kaže jar ja nisam s tim radio.

Dakle, prvo trebaš svoju kolekciju pretvoriti u MP3 - staviti svaki CD u računalo i konvertirati pjesme (što je prilično vremena!), no kada to jednom napraviš, možeš na svom računalu držati MP3 kolekciju i velikom brzinom je prebacivati na iPod.

Možda čak i postoji opcija za direktno skidanje, konvertiranje i prenašanje glazbe sa CD-a na iPod u MP3-u, ali to je prilično nepraktično.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 01:27   #8
Apple lossless format

Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Iz ovoga zaključujem da nisi baš upućena u stvar, pa...

iPod (kao i ostali MP3 playeri) je namijenjen sviranju kompresiranih audio formata. Najpoznatiji je naravno MP3, ali ih ima još mnogo i iPod može svirati dosta njih.

Običan glazbeni disk, Audio CD, sadrži nekompresirani audio sadržaj (najveća kvaliteta). Taj nekompresirani sadržaj može se snimiti na računalo samo u nekompresiranom WAV formatu, no taj format nije praktičan jer zauzima neusporedivo više memorijskog prostora, pa tu u igru upadaju MP3 i ostali formati kompresije (slabije kvalitete, iako je to za većinu nečujno na takvim uređajima).

Da bi ti slušala MP3 na MP3 playeru kao što je iPod, potrebno je svoju glazbenu kolekciju Audio CD-ova pretvoriti u MP3 format putem nekog kompresijskog programa.

Takvi programi inače nisu besplatni (iako ih ima, kao što su CDex ili EAC), ali mislim da tu opciju ima i iTunes koji dolazi sa iPodom. No to neka ti AxMi kaže jar ja nisam s tim radio.

Dakle, prvo trebaš svoju kolekciju pretvoriti u MP3 - staviti svaki CD u računalo i konvertirati pjesme (što je prilično vremena!), no kada to jednom napraviš, možeš na svom računalu držati MP3 kolekciju i velikom brzinom je prebacivati na iPod.

Možda čak i postoji opcija za direktno skidanje, konvertiranje i prenašanje glazbe sa CD-a na iPod u MP3-u, ali to je prilično nepraktično.
iPod najbolje radi sa Apple Lossless formatom (m4a).
To je kompresirani lossless format koji sadrži sve podatke o nekoj pjesmi, uključujući i sliku omota. iTunes ima opciju konvertiranja originalnog CD-a u m4a. Veliku količinu potpuno uređenih CD-a možete skinuti na www.ipod.hr
superdarzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 17:20   #9
Pozdrav!

Ovako pitam za frenda koji je poprilicno informaticki nepismen

Ima ipod na kojem ima gigabajte i gigabajte nebackupane muzike. Jednog dana mu je jednostavno crkao i kad ga je upalio nije bilo nicega. Na iTunesu se vidilo da su podaci i dalje tamo samo je sve prekategorizirano iz Audio u Other tak da on sa samog ipoda nije mogao nis svirati. Bio je u onom Apple storeu u Vlaskoj i rekli su mu da se to da nekako srediti ali da oni nisu ovlasteni prckati po softveru, pa ima li tu netko tko zna gdje bi se to dalo popraviti?
Hvala!
bobbyboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 13:27   #10
Upucena sam dobro jer koristim mp3 al za transferiranje na cd, al sam krivo napisala. Htjela sam napisat u kojem formatu po defaultu transferira cde na hard i nakon toga mogu prebacit u ipod u vise formata koje nudi apple.

Za AxMi - jel dodje koji softwer sa ipodom za konvertiranje u kompresionirane audio fajlove?
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 13:48   #11
Quote:
Indi kaže:
Upucena sam dobro jer koristim mp3 al za transferiranje na cd, al sam krivo napisala. Htjela sam napisat u kojem formatu po defaultu transferira cde na hard i nakon toga mogu prebacit u ipod u vise formata koje nudi apple.


Onda OK


Misliš u kojem formatu iTunes skida CD-ove na hard? Ne znam, no imaš širok izbor oko programa koji će ti služiti za to - ne moraš koristiti iTunes za to. A o mogućnostima iTunesa u tom pogledu neka ti kaže AxMi.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 15:02   #12
Quote:
Jango Fett kaže:

Misliš u kojem formatu iTunes skida CD-ove na hard?
da

jer kolko sam skuzila sa appleovog sajta cini mi se da u nekoliko vec kompresiranih formata mozes skinut cd na hard
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 15:28   #13
Quote:
Indi kaže:
da

jer kolko sam skuzila sa appleaovog sajta cini mi se da u nekoliko vec kompresiranih formata mozes skinut cd na hard

da, vjerajtno možeš, ali nisam siguran za mp3. Naime, većina programa za konverziju u MP3 ili nisu besplatni ili imaju ograničenja (da ne možeš, npr, ići preko 128 kbps), dok za druge formate nema problema... za iTunes ne znam.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 15:45   #14
Nasla sam jos informacija. Mozes odma downloadirat CDe u mp3 formatu na hard, iTunes dozvoljava besplatnu konverziju u mp3 do 320kbps
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 16:13   #15
Quote:
Indi kaže:
Nasla sam jos informacija. Mozes odma downloadirat CDe u mp3 formatu na hard, iTunes dozvoljava besplatnu konverziju u mp3 do 320kbps

(ekstatični glas cara Darth Sidiousa): Goooooood...

__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 16:26   #16
Hm ja nekoristim iTunes tako da nemam pojma o njemu.

Ja vozim audiograbber sa lame mp3 codecom (obadvoje je freeware i radi savršeno plus da je lame daleko najbolji mp3 codec). (VBR naravno)

media library ti je samo plugin za popis pjesama u winampu. Ako želiš vozit samo sinhronizaciju komp iPod (automatsku) onda moraš iste fajlove imat na kompu jer plugin održava iste fajlove na iPod-u kao i na kompu (naravno možeš odredit poseban dir za to).

Ako nežeš to koristit nego manualno prebacivat na iPod onda nemoraju bit na PC-u. Onda staviš da ti medialibrary katalogizira sve mp3 fajlove i onda prebacuješ (send to) na iPod kako ti paše.

E da. Probaj imat ID3 tagove sređene jer iPod tako sortira muziku.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 17:08   #17
Quote:
AxMi-24 kaže:
E da. Probaj imat ID3 tagove sređene jer iPod tako sortira muziku.
ovo neznam, daj pojasni please
i ak imas linkove na neke dobre freeware mp3 decodere, javi isto

hvala
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 17:26   #18
Quote:
Indi kaže:
ovo neznam, daj pojasni please
i ak imas linkove na neke dobre freeware mp3 decodere, javi isto

hvala

ID3 tag je informacija o pjesmi na svakoj MP3 datoteci, koja uključuje podatke o nazivu pjesme, izvođaču, žanru, albumu, godini izdavanja itd...

Programi poput Winampa npr. čitaju prvo ID3 tagove da bi razvrstali pjesme, a ukoliko te informacije nema, čita samo ime datoteke.

iPod također čita ID3 tagove i na taj način razvrstava pjesme - štop je najbolji način da se stvari sortiraju u moru datoteka...

Većina programa za skidanje s CD-a automatski pridaje ID3 atribute pjesmama, pa se potrudi da prije skidanja definiraš ime svakoj pjesmi i naznačiš o kojem se žanru radi, albumu itd...

Naknadno možeš preko Propertiesa svake datoteke (ili preko Winampa) korigirati ili doatno upisivati ID3 informaciju na pjesme - čak i kolektivno ako radiš u Windowsima i označiš više datoteka istovremena.

Da bi ti to olakšalo život (a može vjeruj mi), sve što skidaš u MP3, tj. cijelu svoju kolekciju svrstavaj u posebne foldere razvrstane po albumima ili izvođačima, te na taj način unutar svakog foldera (albuma) označi sve dateoteke i pridaj im zajednički ID3 podatak.

Tako će iPod razvrstati datoteke i ti ćeš na njegovom meniju moći s lakoćom doći do željenog albuma ili pjesme, prema različitim kriterijima - od izbornika po žanru do izbornika po izvođačima.

U protivnom, moglo bi se dogoditi da tražiš kap u oceanu nesortiranih pjesama...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 17:49   #19
aaaaaaaaaaaaaaa znam, sam nisam znala da se tak zove. to je najmukotrpniji posao inace, popisivanje izvodjaca, pjesama, itd. znam da ima i datoteka na internetu al nesto me bilo frka to skidat od tamo jer nisam znala dal ce me netko gonit sudski ili nece - naime tolka se frka dize oko skidanja glazbe itd... da vise rijetko kaj i dowloadiram sa interneta...
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 01:32   #20
ODBC (baza podataka sa imenima CD-a i sl) je potpuno legalna i nemaš se čega bojat.
Praktički svi riperi imaju podršku za to. Na kraju krajeva tvoje zakonito pravo je da možeš ripat CD i slušat ga na iPod-u tako da se nemaš šta bojat
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:49.