Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2008., 11:35   #21
Quote:
jambrek kaže: Pogledaj post
ISLAMSKA zajednica u BiH odlučna je nakani da se u Neumu, gdje većinom žive Hrvati, uskoro sagradi džamiju. Naime, mostarski muftija Seid ef. Smajkić u današnjem broju Dnevnog Avaza najavio je kako će se uskoro krenuti s pripremama, a džamija bi se trebala nalaziti na glavnom magistralnom pravcu prema Dubrovniku.

Naima, Islamska zajednica tvrdi kako je u vrijeme Osmanskog carstva postojala džamija, koja je srušena, a danas je na tom mjestu sagrađen parking.

Lokalne vlasti kao i dio povjesničara osporava tu tezu, međutim unatoč tome lokalitet na kojemu se navodno nalazila džamija uvrštena je na privremenu listu nacionalnih spomenika Komisije za očuvanje spomenika BiH.

Ta odluka izazvala je niz negativnih reakcija Hrvata koji žive na tom dijelu. Tenzije u jedinom gradu BiH koji se nalazi na Jadranskoj obali, svojedobno je podigao i veliki broj suvenira koji su prikazivali Neum s nepostojećom džamijom.

"U Neumu, stalno ili privremeno, živi znatan broj Bošnjaka. Veliki broj dolazi tijekom ljetne sezone, ali i cijele godine. Oni su uskraćeni za obavljanje vjerske obveze u Neumu. Mnogi bi htjeli, a ne mogu obaviti džumu. Prema tome, tu nema politike. Nama je bitno da ljudima omogućimo ispunjavanje njihovih vjerskih dužnosti", kazao je ef. Smajkić u Dnevnom Avazu dodajući kako je džamija postojala te će je opet biti.


www.index.hr



dakle u Neumu u kojemu živi skoro pa 100 % Hrvata, to jest katolika, treba sagraditi đamiju. razlog ste pročitali gore.

iako je od muje i hase, previše je! previše je glupo.
bezbroj krščana ljetuje primjerice u tunisu ili marocu. je li tamo itko izgradio
crkvu da bi gosti katolici imali gdje ići na misu? je li ijedan katolik bio toliko bezobrazan da traži izgradnju crkve u tunicu ili marocu??

dokle ćemo trpiti to licemjerje "bošnjaka", turaka, Muslimana ili kaj god danas bili??

Pa Bosnjaci nisu gosti u svojoj zemlji.Neum je u BiH.
Uostalom ako se mogu graditi crkve gdje su Bosnjaci vecina, mogu i dzamije tamo gdje su manjina.

Ali najvise je zanimljivo sto se ti sa svojim "kaj" koje nema nikakve veze sa BiH nalazis da kazes "dokle CEMO trpiti".Neces ti nista trpiti...eto ti Hrvatske pa se sa njom bavi...moju zemlju ostavi na miru.
Tahvil-pasa is offline  
Old 10.07.2008., 11:39   #22
Slazem se da vjerske objekte treba graditi tamo gdje stvarno postoji potreba za tim,a cini mi se da to u Neumu nije slucaj.
Nego recite mi,koliko katolika zivi na Humu iznad Mostara?
Her0 is offline  
Old 10.07.2008., 11:46   #23
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Ali najvise je zanimljivo sto se ti sa svojim "kaj" koje nema nikakve veze sa BiH nalazis da kazes "dokle CEMO trpiti".Neces ti nista trpiti...eto ti Hrvatske pa se sa njom bavi...moju zemlju ostavi na miru.
Ej, neomj tko Tahvil, jambrek je sigurno neki Zagrebčanin koji se doselio u Neum pa ga sad brine da ga slučajno molitva s minareta ne bi dizala iz jutarnjeg sna.
Sinbad is offline  
Old 10.07.2008., 11:49   #24
To je obično zapišavanje teritorije.

Samo bi bilo bolje pokazivati manje licemjerja, jer istu stvar rade Hrvati kad grade ogromne katoličke crkve u Udbini, Kninu, Okučanima, Kupresu,...
Ili kad naprave spomenik poginulim "hrvatskim braniteljima" u Grahovu.
Ili kad osnovnu škkolu u Drvaru nazovu imenom Ivana Merza, ili kad promjene imena svih ulica u Glamoču,...
Ili kad u vrijeme AU okupacije naprave veliku katoličku crkvu u Nevesinju...
rasko is offline  
Old 10.07.2008., 11:52   #25
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Pa Bosnjaci nisu gosti u svojoj zemlji.Neum je u BiH.
Uostalom ako se mogu graditi crkve gdje su Bosnjaci vecina, mogu i dzamije tamo gdje su manjina.

Ali najvise je zanimljivo sto se ti sa svojim "kaj" koje nema nikakve veze sa BiH nalazis da kazes "dokle CEMO trpiti".Neces ti nista trpiti...eto ti Hrvatske pa se sa njom bavi...moju zemlju ostavi na miru.
ako ja koji živim u zagrebu odem u vukovar, dubrovnik, rijeku itd., onda sam ja u svojoj državi, al sam ipak gost tamo. u najmanju ruku ima nemam kaj govoriti gdje, što i kak da grade, pogotovo ne vjerske objekte i pogotovo ne ako ja pripadam nekoj vjeri koje tamo uopće nema.

muslimani jesu gosti u neumu, gosti su zato jer dolaze u sredinu gdje živi drugi narod i to još druge vjeroispovjesti. to kaj je bih država koju ni srbi ni hrvati ne žele je vaš problem, a bome i hrvata i srba u bih. oni jadnici (hrvati, srbi su se pobrinuli za se) trpe najviše i najveća šikaniranja od većinskog muslimanskog stanovništva. ovaj slučaj je najbolji primjer!
jambrek is offline  
Old 10.07.2008., 11:58   #26
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Opa, nas je bilo više nego muslimana. Mogla bi zato 'ladno da se izgradi jedna pravoslavna crkva.
Već postoji (mada teško oštećena od ustaša) pravoslavna crkva u selu Gornje Hrasno. To je selo u neumskoj opštini u kojem su življeli Srbi.
rasko is offline  
Old 10.07.2008., 12:01   #27
Quote:
jambrek kaže: Pogledaj post
ako ja koji živim u zagrebu odem u vukovar, dubrovnik, rijeku itd., onda sam ja u svojoj državi, al sam ipak gost tamo. u najmanju ruku ima nemam kaj govoriti gdje, što i kak da grade, pogotovo ne vjerske objekte i pogotovo ne ako ja pripadam nekoj vjeri koje tamo uopće nema.

muslimani jesu gosti u neumu, gosti su zato jer dolaze u sredinu gdje živi drugi narod i to još druge vjeroispovjesti. to kaj je bih država koju ni srbi ni hrvati ne žele je vaš problem, a bome i hrvata i srba u bih. oni jadnici (hrvati, srbi su se pobrinuli za se) trpe najviše i najveća šikaniranja od većinskog muslimanskog stanovništva. ovaj slučaj je najbolji primjer!
Ovdje je najvise pitanje principa.
Nemoze u jednoj drzavi teritorij biti samo "moj" ili "tvoj".I nece Hrvati graditi dzamiju nego Bosnjaci...a nije bas da ih i nema da zive...pogotovo ljeti ih ima vise nego mjestana Hrvata.
Medjutim sve to nije poenta...recimo u Sarajevu ima katedrala i vise katolickih crkava ..jedna se jos i gradi...a cini mi se da ima i veliki bijeli krst u Brijescu pored crkve...e sad meni nebi palo na pamet da govorim...nemoze ta crkva ima ih ionako previse ili da to provocira Bosnjake.Sto se mene tice to je vjerski objekat drugog naroda i ako misle da imaju potrebe za njim neka ga sebi grade.To je njihov grad koliko i moj.
Tako je isto i sa Neumom.
Tahvil-pasa is offline  
Old 10.07.2008., 12:07   #28
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Ej, neomj tko Tahvil, jambrek je sigurno neki Zagrebčanin koji se doselio u Neum pa ga sad brine da ga slučajno molitva s minareta ne bi dizala iz jutarnjeg sna.
A mozda je i Neumljanin koji se isuvise dobro uklopio u novu sredinu ali ipak zeli da ocuva tisucljetni mediteranski izgled Neuma sa njegovim drevnim kamenim zvonicima.




Kako god brine pogresne brige.
Tahvil-pasa is offline  
Old 10.07.2008., 12:15   #29
Još jedna zanimljivost, prema muslimanskim pravilima prvo treba osnovati džemat. Pa kad se osnuje džemat onda se gradi džamija.

A šta je džemat??

Džemat

Džemat vec tradicionalno u strukturi Islamske zajednice predstavlja temeljnu, osnovnu i najmanju organizacionu jedinicu. Kroz džemat muslimani ostvaruju osnovna vjerska prava, obaveze i provode razlicite aktivnosti. Džemat u pravilu sacinjava skupina od najmanje 100 muslimanskih domacinstava, koja žive na jednom podrucju i koja su medusobno povezana u izvršavanju zajednickih islamskih dužnosti. Prema aktima Islamske zajednice nije odredena gornja granica domacinstava u jednom džematu, medutim, unutar Islamske zajednice intencija je da džemati ne budu preglomazni i da zbog svoje velicine, brojnosti ili razudenog geografskog položaja ne bude onemoguceno kvalitetno i uspješno funkcioniranje i rad imama. Uglavnom svaki džemat ima džamiju, mesdžid ili predvideni prostor za obavljanje namaza i vršenje drugih vjerskih aktivnosti. Takoder, u pravilu, u jednom džematu je zaposlen jedan imam koji predvodi vjerske aktivnosti, brine se o odgoju i vjerskom poucavanju svojih džematlija,


http://www.mizzenica.ba/medzlis.php?tip=struktura&ID=39

E sad prema popisu iz 1991 Muslimana u Neumu ima 190. Kad bi 190 podijelili sa 100 dobili bi da po porodici imamo 1.9 članova, što je neizvedivo.

Znači efendija Cerić i ovaj drugi nemaju ni prema svojim vjerskim zakonima osnove za gradnju džamije, te krše šerijatske propise i zakone o gradnji džamija.
Ferrari is offline  
Old 10.07.2008., 12:50   #30
Quote:
rasko kaže: Pogledaj post
To je obično zapišavanje teritorije.

Samo bi bilo bolje pokazivati manje licemjerja, jer istu stvar rade Hrvati kad grade ogromne katoličke crkve u Udbini, Kninu, Okučanima, Kupresu,...
Ili kad naprave spomenik poginulim "hrvatskim braniteljima" u Grahovu.
Ili kad osnovnu škkolu u Drvaru nazovu imenom Ivana Merza, ili kad promjene imena svih ulica u Glamoču,...
Ili kad u vrijeme AU okupacije naprave veliku katoličku crkvu u Nevesinju...
Već postoji (mada teško oštećena od ustaša) pravoslavna crkva u selu Gornje Hrasno. To je selo u neumskoj opštini u kojem su življeli Srbi.
i srbi i hrvati (120 srba,75 hrvata)
samo da znas da su Udbina ,Knin,OKucani i Kupres uvijek bili vecinski hrvatski katolicki gradovi (bar do WW2,) i da su u tim mjestima uvijek bile katolicke crkve,u Kninu ima najmanje 5 katolicke crkve . u Drvaru,Glamocu i Grahovo su isto bile k-crkve.
frane2110 is offline  
Old 10.07.2008., 12:53   #31
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Ovdje je najvise pitanje principa.
Nemoze u jednoj drzavi teritorij biti samo "moj" ili "tvoj".I nece Hrvati graditi dzamiju nego Bosnjaci...a nije bas da ih i nema da zive...pogotovo ljeti ih ima vise nego mjestana Hrvata.
.
nemoj da govoris gluposti
frane2110 is offline  
Old 10.07.2008., 13:11   #32
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
Ovo je po zadnjem popisu

* Hrvati - 3.792 (87,67%)
* Srbi - 207 (4,78%)
* Muslimani - Bošnjaci - 190 (4,39%)
* Jugoslaveni - 90 (2,08%)
* ostali - 46 (1,08%)
to su bili podaci za cijelu opcinu ,samo mjesto Neum je brojio 1.651 st , 1.338 hrvata ,89 muslimana,98 srba,racunaj da dans tamo ima bar duplo vise hrvata,dok muslimana danas nema ni onoliko koliko je prije bilo.
frane2110 is offline  
Old 10.07.2008., 13:35   #33
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Ovdje je najvise pitanje principa.
Nemoze u jednoj drzavi teritorij biti samo "moj" ili "tvoj".I nece Hrvati graditi dzamiju nego Bosnjaci...a nije bas da ih i nema da zive...pogotovo ljeti ih ima vise nego mjestana Hrvata.
Medjutim sve to nije poenta...recimo u Sarajevu ima katedrala i vise katolickih crkava ..jedna se jos i gradi...a cini mi se da ima i veliki bijeli krst u Brijescu pored crkve...e sad meni nebi palo na pamet da govorim...nemoze ta crkva ima ih ionako previse ili da to provocira Bosnjake.Sto se mene tice to je vjerski objekat drugog naroda i ako misle da imaju potrebe za njim neka ga sebi grade.To je njihov grad koliko i moj.
Tako je isto i sa Neumom.
Mijesas kruske i jabuke....za razliku od Neuma gdje gotovo da nema dominicilnih muslimana Hrvati su oduvijek sastavni dio Sarajeva...do prije 50-60 godina su cinili i vecinu u tom gradu.

Ok, nakon sto ste etnicki ocistili Sarajevo mozda mozes kazati 'pa nema puno Hrvata u Sarajevu sto imas graditi crkvu'...medjutim to bi bilo prizavanje rezultata etnickog ciscenja...a to se jelte nemoze raditi.

Zato ti Tahvil zivis u gradu u kojem 'sluzbeno' jos zivi 35,000 Hrvata i jedno 160,000 Srba....i zato ti nemas sto govoriti toj silnoj svjetini sto ce i kada graditi niti te tko sto pita u vezi toga.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 10.07.2008., 13:44   #34
Pola današnjih đamija Turci su napravili na crkvenim temeljima. Kršćani u BH imaju potrbu da obnove ono što su Turci srušili. Šta ćemo s tim?

U Neumu su sada Hrvati 100%, a oni postotci se spominju na prijeratne "komunističke vikendaše" koji su imali vikendice u ono doba, danas je to sve prodano.

Naum je da se Neum pretvotri u Islamski Centar odakle bi muslimani išli na hodočašće u Meku, brodom (dakle i luka je tu), a usput bi se malo i podaprali.
To je ideja nekog Bušatlije, muslimanskog ekstremiste i to prosipa po TV.

Jasno je da od toga nema ništa, ali eto izbori će pa laprdaju.....pa bujrum.
__________________
Ustani da te ne udaram nogom u glavu!!!!
bumbar92 is offline  
Old 10.07.2008., 13:54   #35
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Mijesas kruske i jabuke....za razliku od Neuma gdje gotovo da nema dominicilnih muslimana Hrvati su oduvijek sastavni dio Sarajeva...do prije 50-60 godina su cinili i vecinu u tom gradu.

Ok, nakon sto ste etnicki ocistili Sarajevo mozda mozes kazati 'pa nema puno Hrvata u Sarajevu sto imas graditi crkvu'...medjutim to bi bilo prizavanje rezultata etnickog ciscenja...a to se jelte nemoze raditi.

Zato ti Tahvil zivis u gradu u kojem 'sluzbeno' jos zivi 35,000 Hrvata i jedno 160,000 Srba....i zato ti nemas sto govoriti toj silnoj svjetini sto ce i kada graditi niti te tko sto pita u vezi toga.
To je drugo, tu su oni u pitanju.
odbojkašcro is offline  
Old 10.07.2008., 14:38   #36
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Mijesas kruske i jabuke....za razliku od Neuma gdje gotovo da nema dominicilnih muslimana Hrvati su oduvijek sastavni dio Sarajeva...do prije 50-60 godina su cinili i vecinu u tom gradu.
Naravno to je irelevantno za gradnju džamije u Neumu.
Osim ako nemaš šta novo reći, pa ponavljaš jedno te isto u zadnjih nekoliko godina

Gdje i kako će se graditi džamije odlučuje IZ BiH zajedno sa lokalnim vlastima. Šta vi o tome mislite, to ih baš i ne interesuje. Naročito ih ne intersesuju stavovi onih koji su krajnje netolerantni prema drugom i drugačijem, onih koji se bore za ravnopravnost Hrvata tamo gdje su manjina ali koji se istovremeno svim snagama zalažu za dominaciju Hrvata tamo gdje su većina.

Upravo zbog toga, ovakve stvari, kao što je gradnja vjerskog, kulturnog objekta, koji će da uljepša taj ugrad, i da turistima prestavi dio BiH, kroz sve njene različitosti, kod određenih izazisva burne reakcije, zbog usađenih iluzija, zasnovanih na netrepeljivosti i velikom nerazumjevanju prema drugima sugrađanima odnosno zemljacima. Mnogi se time ponose.
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Old 10.07.2008., 14:42   #37
Ako su muslimani 4,39% zašto ne, kod mene u Oh. muslimana-alb. (2,7%)imaju nekoliko džamija
snezana mk is offline  
Old 10.07.2008., 14:42   #38
Quote:
CondoR kaže: Pogledaj post
Naravno to je irelevantno za gradnju džamije u Neumu.
Osim ako nemaš šta novo reći, pa ponavljaš jedno te isto u zadnjih nekoliko godina

Gdje i kako će se graditi džamije odlučuje IZ BiH zajedno sa lokalnim vlastima. Šta vi o tome mislite, to ih baš i ne interesuje. Naročito ih ne intersesuju stavovi onih koji su krajnje netolerantni prema drugom i drugačijem, onih koji se bore za ravnopravnost Hrvata tamo gdje su manjina ali koji se istovremeno svim snagama zalažu za dominaciju Hrvata tamo gdje su većina.

Upravo zbog toga, ovakve stvari, kao što je gradnja vjerskog, kulturnog objekta, koji će da uljepša taj ugrad, i da turistima prestavi dio BiH, kroz sve njene različitosti, kod određenih izazisva burne reakcije, zbog usađenih iluzija, zasnovanih na netrepeljivosti i velikom nerazumjevanju prema drugima sugrađanima odnosno zemljacima. Mnogi se time ponose.
Ovo boldano je problem...naravno...ti se pravis blesav i to ignoriras...valjda mislis da ce mi to promaci.

Jebe se meni hoce li Neumljani sagraditi dzamiju za onih 100 muslimana koji zive u njemu...to nebi bila ni prva ni zadnja dzamija u BiH. Problem je sto neki Mujo iz Sarajeva planira gradnju vjerskog objekta u tudjem gradu..i to bez da pita gradjane tog grada sto misle o tome!!!


Taj objekt nece uljepsati grad ako se ikada sagradi nego ce biti tek jos jedan simbol sikaniranja gradjana Neuma i ruzni podsjetnik gdje i sa kime moraju zivjeti.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 10.07.2008., 14:47   #39
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ovo boldano je problem...naravno...ti se pravis blesav i to ignoriras...valjda mislis da ce mi to promaci.

Jebe se meni hoce li Neumljani sagraditi dzamiju za onih 100 muslimana koji zive u njemu...to nebi bila ni prva ni zadnja dzamija u BiH. Problem je sto neki Mujo iz Sarajeva planira gradnju vjerskog objekta u tudjem gradu..i to bez da pita gradjane tog grada sto misle o tome!!!


Taj objekt nece uljepsati grad ako se ikada sagradi nego ce biti tek jos jedan simbol sikaniranja gradjana Neuma i ruzni podsjetnik gdje i sa kime moraju zivjeti.
Sveopća ugroženost Hrvata
Sudbina ili prokletstvo
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Old 10.07.2008., 14:48   #40
Quote:
CondoR kaže: Pogledaj post
Naravno to je irelevantno za gradnju džamije u Neumu.
Osim ako nemaš šta novo reći, pa ponavljaš jedno te isto u zadnjih nekoliko godina

Gdje i kako će se graditi džamije odlučuje IZ BiH zajedno sa lokalnim vlastima. Šta vi o tome mislite, to ih baš i ne interesuje. Naročito ih ne intersesuju stavovi onih koji su krajnje netolerantni prema drugom i drugačijem, onih koji se bore za ravnopravnost Hrvata tamo gdje su manjina ali koji se istovremeno svim snagama zalažu za dominaciju Hrvata tamo gdje su većina.

Upravo zbog toga, ovakve stvari, kao što je gradnja vjerskog, kulturnog objekta, koji će da uljepša taj ugrad, i da turistima prestavi dio BiH, kroz sve njene različitosti, kod određenih izazisva burne reakcije, zbog usađenih iluzija, zasnovanih na netrepeljivosti i velikom nerazumjevanju prema drugima sugrađanima odnosno zemljacima. Mnogi se time ponose.
koja priča. ima samo jedan bed, neće proći. tu hrvati nisu većina, nego su jedini. ovi ostali dolaze samo noge točat ljeti.
dudu is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:43.