Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2012., 20:15   #61
Quote:
mimoza rulez kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna je li itko do sada spomenuo... sviježe pokošena trava se nikada ne stavlja direktno na biljku i tik do biljke... treba je staviti oko biljke... Dok se razgrađuje ispušta nešto, nisam sigurna što, a to smeta biljki/plodu.
Da, to je bilo moje iskustvo! U jednom vrtu posadila sam flanaca paradajza standardno, a uz ogradu posebno sam stavila samo 5 komada na veći razmak i onda oko flanaca stavila suho lišće - ono se je namočilo na kiši. To je djelovalo na stabljiku kod zemlje i trulila je, te je samo biljka pala... tako sam vidjela da je potrebno na pristojni razmak staviti travu, slamu, lišće...
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 14:55   #62
pozdrav!

evo ja i dragi smo se odlučili na vrt ovog proljeća, dojadilo mi je izdvajati znatne količine novca na kupovanje povrća sumnjive kvalitete i porijekla , sigurno me svi razumjete. kako sam ja nažalost djete asfalta, a i moj muž nije neki s ''green fingers'' počeli smo se informirati, knjigama i forumima. čitam trenutno ''Zeleni kvadrat'' od Šoštarićke, gdje se govori o ovakvom ''bez motike'' načinu obrade. To nam se čini najbolje, jer bi naravno htjeli ekološki uzgoj.
E sad, ona u sklopu ovakvog načina obrade spominje i pripremu zemlje u jesen (stavljanjem sloja komposta i sjena umjesto štihanja) što obavi svoje tijekom zime. S obzirom da smo se mi na vrt odlučili tek nedavno, jasno da je za to prošao voz. Stoha mislim da bi tipak sad trebali proštihat zemlju.

ili ne?imate li kakav savjet?

radi se o zemlji na kojoj nitko nije obrađivao ništa preko 20 godina, nego se samo redovito kosilo. šta vi mislite? da li bi trebali gnojiti? imate li kakav savjet?

kako mi živimo u Zagrebu, a zemlja je u okolici, možemo biti u vrtu samo jednom, eventualno dva puta tjedno. mislite li da je tako izvedivo imat vrt?
mislimo svakako malčirat zemlju.

unaprijed hvala!
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 15:55   #63
Pošto idem nakon ručka, srdelica, rezat vinograd, na brzaka: Kupite sutra kod suseda 20 bala sijena i stavite to na komad zemlje koji mislite preštihavati. Da ne krene trava rasti, jerbo, to će biti pakao za štihati. Ima mali da se naštiha.
Ili druga varijanta: Oboje ste u vrtu, on štiha, a vi čupate korijene trave iz proštihane zemlje i iznosite na jedan kup, koji će biti kao kompost kasnije, a treća varijanta je da nabacate sad stajskog, sazrijelog min 6 mjeseci i da ON opet preštiha to sve zajedno, da stajski krene djelovati kad se ugrije zemlja. A travu bute čupali svaki puta , kad dođete na grunt.A možete kupiti i onu foliju za jagode, ne plastičnu u onoj stranoj firmi,nego onu drugu iz neke druge strane firme, i na gredice samo stavite tu foliju, zbušite rupe i sadite flance. Kiša pada voda prolazi, a korovi ne idu van, Mastercard.........;O)
Moram priznati da je sad vrijeme idealno za štihanje, jer se zemlja ne lijepi za lopatu, barem kod mene , provjereno.
I eto EKO vrta, jednostavno................;O)
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 23:29   #64
Ne sijeno! Naime, sjeno obično sadrži sjemenke pa će u vrtu biti daleko više korova. Slamu treba kupiti za malčiranje.
Osim toga, zemlju nikako ne štihati već samo plitko prekopati.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 23:51   #65
Biljka, u pravu si, slama. Nek štiha, nije nikad, nek se nauči kaj ga čeka........:O)
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 00:25   #66
hm...mi smo pred godinu doselili u kuću gdje vrt tj.zemlja nije obrađivana godinama...prema dosadašnjem iskustvu, ja bih vam preporučila da nađete nekoga da vam preore i potanjura, usitni zemlju, a onda ćete imati posla sa vađenjem korijenja trave koja je tu rasla godinama...

predprošlu jesen je kod nas zemlja štihana, pa u proljeće usitnjena, i sadili smo vrt, i na jesen opet štihali ali ja se još uvijek borim sa tim korijenjem...
nekad me je smiješno gledati, vučem pa padnem na guzicu , al iščupati ne mogu...

i kako nismo stigli prvu jesen ničim pognojiti, biljke su bile podložnije bolestima, jedino nikakvih problema sa mahunama, tikvicama...

jesenas opet nismo uspjeli naći stajsko gnojivo, ali onda smo odlučili uzeti kokošje peletirano i razbacali po vrtu...ono se ne mora uštihavati...

sad ćemo na proljeće razbacat još jednu vreću, pa se nadam ljepšim i zdravijim biljkama...

slamu ćemo nabaviti u selu i negdje u 5,6 mjesecu posložiti po vrtu...

ups, al sam se raspisala...samo bih vam naglasila još jednom-oooobavezno malo nahranite zemlju...puno ćete se naraditi i nadati, a rezultat će možda biti osrednji, pobacajte sad to kokošje, mi smo čuli na više mjesta da je odlično...i sretno
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 03:58   #67
Ovaj moj naslov - bez oranja i kopanja mi nekako dobro zvuči. Pročitala sam knjigu koja govori da je to moguće, ali... tko zna. Sve mi se čini da bi to mogla u budućnosti i postići.

Mi - dođoši s asvalta, bez mehanizacije - prvo je MM par godina štihao a ja bi dalje... Gnojili smo samo s peletiranim jer nemam pojma kak bi se snašla sa pravim stajskim. Onda sam pročitala na početku spomenutu knjigu i počela po redovima između povrća stavljati zelenu travu. Mladu i lijepu koja nema cvijeta i sjemena. Od prošle godine radimo kompost i već ga ima.

Prošlu jesen mi više nije bilo potrebno suprugovo klasično štihanje štihačom - to sam zamijenila jesenskim bacanjem gnoja i prozračivanje vilama, (zemlja je divna rahla - u ovoj fazi mogu tako "šnitajući" zemlju pokupiti u zemlji svaku žilicu) te prekrila vrt lišće - to sam jedino imala kad vele da trava sa sjemenom neide...

Ljudi sa vrtlarskim iskustvom možda će se križati, sigurno nebi tak delali, ali nemam navika pa radim po svom znanju i neznanju. Danas sam bila u vrtu. Pozubljala sam lišće i bacila ga na kompostnu hrpu. Ponovo sam bacila nešto peletiranog gnoja i prošla vilama. Bila je upravo uživancija sijati mrkvu, peršun, špinat, grašak (za koji sumnjam - jer kad ga prerano posadim moram ponovit ak propadne ili je slab). Jesenski češnjak i luk su vani - a sad sam stavila još luka jer ga dinstam i jedem mladog preko cijele godine dok got ima zelene listove.

Od sljedeće godine više neću na gredice metati gnoj već samo na kompostnu hrpu, a čisti kompost na gredice. Osim toga kad mi biljke krenu, ove godine i vručine pometat ću slamu po vrtu... Još jedno 5 godina tako i možda stvarno neću trebati orati ni kopati.

Voda kao i sunce vrlo su važni u vrtu pa tako kad zaljevam obično to biva sa gnojem od kopriva ili sa čajevima od kamilice, lavande, koprive.... Prije dvije godine redoviti rad mi je bio nagrađen sa zdravim paradajzom visokim skoro 2m, a obične domaće sorte - volovsko srce i jabučar i rađao je do kasno u jesen. Vrt je kao i dijete, ako malo zapustiš više nema izvrsnih rezultata
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 04:25   #68
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
i kako nismo stigli prvu jesen ničim pognojiti, biljke su bile podložnije bolestima, jedino nikakvih problema sa mahunama, tikvicama...

jesenas opet nismo uspjeli naći stajsko gnojivo, ali onda smo odlučili uzeti kokošje peletirano i razbacali po vrtu...ono se ne mora uštihavati...

sad ćemo na proljeće razbacat još jednu vreću, pa se nadam ljepšim i zdravijim biljkama...

slamu ćemo nabaviti u selu i negdje u 5,6 mjesecu posložiti po vrtu...

ups, al sam se raspisala...samo bih vam naglasila još jednom-oooobavezno malo nahranite zemlju...puno ćete se naraditi i nadati, a rezultat će možda biti osrednji, pobacajte sad to kokošje, mi smo čuli na više mjesta da je odlično...i sretno
Mislim da je obično peletirani gnoj jači od običnog bio kokoošji ili kravlji... te zalijevanje, poštivanje plodoreda - dobrih i loših susjeda je važno! Prošle godine uz žicu vrta stavila sam obožavani grašak - s jedne strane uz njega je bio luk, a s druge paradajz - oni se ne vole pa mi je grašak bio neugledan, a ostalo super.

Mi smo u početku dolazili na zemlju i radili samo preko vikenda, dok su susjedi sjedili i pili kavice. Kad je krenulo povrće i berba - nisam više stigla pobrati jer su mi preko tjedna divni ljudi pomogli... i tako ljuta što radim za svijet - sasvim smo se preselili van grada da stvaramo i čuvamo svoje. Na žalost, iako smo sada tu svaki dan odnesu mi preko ljeta mrkve, peršuna, krastavaca, salate... i znam tko!

Zadnje uređivanje komar : 03.03.2012. at 04:34. Reason: ...
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 10:14   #69
pa ne znam da li je jači jer smo dobivali savjete da se ne mora uštihavati, a osim toga može se bacati na zemlju i u jesen, i u proljeće...
te da se ne mora čekati sa sadnjom, mada će kod nas proći bar mjesec prije sadnje...

komar, ne znam gdje si, al zvuči nevjerojatno...da kradu povrće , susjedi ...

kod nas vrlo malo ljudi ima ograđene povrtnjake i sve stoji...

ellory-još nešto

možda nisam dobro objasnila-zemlju koja je dugi niz godina neobrađivana,
za početak morate preorati ili preštihati, očistiti od korijenja i pognojiti...

kad tako pripremite zemlju onda možete primjenjivati metode u slijedećim sezonama-slama, kompost itd...tablice plodoreda imate i na netu i u knjigama...i polako...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 22:28   #70
joj sad sam zbunjena...
prvo hvala svima na savjetima. shvatila sam uglavnom da treba štihati svakako. jadan moj dragi!

Quote:
diabolica
A možete kupiti i onu foliju za jagode, ne plastičnu u onoj stranoj firmi,nego onu drugu iz neke druge strane firme, i na gredice samo stavite tu foliju, zbušite rupe i sadite flance. Kiša pada voda prolazi, a korovi ne idu van, Mastercard.........;O)
Moram priznati da je sad vrijeme idealno za štihanje, jer se zemlja ne lijepi za lopatu, barem kod mene , provjereno.
I eto EKO vrta, jednostavno................;O)
jel možeš samo pliz pojasniti malo ovo s plastikom. jel plastika crna? mislim da sam to viđala po poljima...zvuči mi primamljivo. jel se tako mogu saditi sve kulture?


Quote:
zarana
možda nisam dobro objasnila-zemlju koja je dugi niz godina neobrađivana,
za početak morate preorati ili preštihati, očistiti od korijenja i pognojiti...
dakle, moramo definitivno i gnojiti? nisam na to računala, jer su mi starci od dragog (i još par ljudi) rekli da nije potreba pošto se nije dugo sadilo, pa zemlja nije ''istrošena'', a po sebi je dosta plodna. čudi me da bi tako nešto rekli tek tako, pošto su oboje imali vrt. šta mislite?


Quote:
komar
Mislim da je obično peletirani gnoj jači od običnog bio kokoošji ili kravlji... te zalijevanje, poštivanje plodoreda - dobrih i loših susjeda je važno! Prošle godine uz žicu vrta stavila sam obožavani grašak - s jedne strane uz njega je bio luk, a s druge paradajz - oni se ne vole pa mi je grašak bio neugledan, a ostalo super.
gdje bi se mogao kupiti paletirani gnoj, i jel možeš otprilike reći količinu po m2 koju ti stavljaš? o susjedima sam čitala kod šoštarićke, pa radim plan vrta prema tome, bar sam nešta svladala
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 00:28   #71
za gnojidbu sam ti rekla iz iskustva, prvu sezonu sadnje nismo gnojili, dok su susjedi u jesen zaoravali stajnjake, bacali kompost i sl....kao što sam rekla, osim mahuna i tikvica ostalo je bilo manje više kilavo, a paprika baš nikakva bez obzira na sva zalijevanja...

zemlja je odmorena, nije iscrpljena, ali to ne znači da ima sve što treba za rast biljaka...meni je žao što mi to nitko na vrijeme nije rekao, a kad sam sa susjedima komentirala, svi su potvrđivali, kao da, pa ne može ništa rasti bez hrane...eh...

peletirano kokošje gnojivo kupimo ili u selu u poljotrgovini, jednom smo našli preko neta mislim iz Ludbrega pa su nam dostavili, ma ima ga posvuda

ne znam koliki vrt imate, ali ne bojte se štihanja , nije to tako strašno ni teško, a i ti ako te zdravlje služi možeš pomoći dragom...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 10:19   #72
Nemoj plastiku, jer nije razgradiva, a i kad se kasnije vadi trga se na sve strane, pa je dodatni problem, to ti je neka slovenska folija za jagode, ima pore po sebi kroz koju prolazi voda , a sa druge strane korov ne izbija van. Zove se agro -nešto, netko je negdje već napisao točan naziv. Na to , ovisno koliko si kreativna možeš sijati ili saditi sve, pa čak i mrkvu po meni, samo se onda moraš igrati sa trakama, rezuckati i slično. Oprez, kad puše vjetar ako to nije dobro ukopano u zemlju (malo google) onda ga zna dignuti, sve je iz osobnog iskustva, I malo istražuj sa cijenama, slovenci (Tosama) su zasad najjeftiniji, za razliku od, ovih švapskih velikih dućana.
http://i43.tinypic.com/34y2wdc.jpg
A ovo sa prihranom, odmorena zemlja i sl.
Zamisli da se ujutro probudiš i veliš mužu ajde dragi tamo ti je 100 kvadrata vrta, daj ga ištihaj, a on će ti na to, je da , daj prvo 5 jaja sa špekom za doručak, kaj misliš da ja to sve mogu ištihati a da ne doručkujem, pa zrušil bi se nakon 20 kvadrata. To ti je isto i sa zemljom, ako ne pognojiš, iako se zemlja odmorila, neće ti dati adekvatan plod, korovi su cijelo vrijeme crpili iz tla, a ništa tlu nije dodavano, osim dušika iz pokošene trave.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 10:45   #73
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
pa ne znam da li je jači jer smo dobivali savjete da se ne mora uštihavati, a osim toga može se bacati na zemlju i u jesen, i u proljeće...
te da se ne mora čekati sa sadnjom, mada će kod nas proći bar mjesec prije sadnje...

komar, ne znam gdje si, al zvuči nevjerojatno...da kradu povrće , susjedi ...

kod nas vrlo malo ljudi ima ograđene povrtnjake i sve stoji...

ellory-još nešto

možda nisam dobro objasnila-zemlju koja je dugi niz godina neobrađivana,
za početak morate preorati ili preštihati, očistiti od korijenja i pognojiti...

kad tako pripremite zemlju onda možete primjenjivati metode u slijedećim sezonama-slama, kompost itd...tablice plodoreda imate i na netu i u knjigama...i polako...
Sa svime se slažem - i mi smo došli na zemlju (obiteljsko nasljeđe) na kojem nije bilo ništa dirano 10-15 godina i počeli smo sa štihanjem i žestokom obradom tla. Osam godina smo ovdje prisutni a samo 3 godine za stalno. Mi smo vrtove ogradili zbog životinja. U vrijeme rata ovdje su se povukle srne i bez ograda ništa ne ostaje što se njima svidja. Susjedima ograde ništa ne znače koji se prehranjuju ubirući tuđe. Na žalost ovo je Zagrebačka županija - puno je doseljenika, izbjeglica - sad stalnih stanovnika koji se nisu uključili u život kraja nego ovaj kraj održava njih na životu. Žalosno da smo došli u vrijeme gdje su nestale osnovne vrijednosti života: rad - red - poštenje!

Život u prorodi je zapravo rad koji se nemože ograničiti radnim vremenom ili godišnjim dobom - stalno se ovdje ima što raditi što mi se sviđa!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 10:49   #74
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
pa ne znam da li je jači jer smo dobivali savjete da se ne mora uštihavati, a osim toga može se bacati na zemlju i u jesen, i u proljeće...

možda nisam dobro objasnila-zemlju koja je dugi niz godina neobrađivana,
za početak morate preorati ili preštihati, očistiti od korijenja i pognojiti...

kad tako pripremite zemlju onda možete primjenjivati metode u slijedećim sezonama-slama, kompost itd...tablice plodoreda imate i na netu i u knjigama...i polako...
Sa svime se slažem - i mi smo došli na zemlju (obiteljsko nasljeđe) na kojem nije bilo ništa dirano 10-15 godina i počeli smo sa štihanjem i žestokom obradom tla. Osam godina smo ovdje prisutni a samo 3 godine za stalno. Mi smo vrtove ogradili zbog životinja. U vrijeme rata ovdje su se povukle srne i bez ograda ništa ne ostaje što se njima svidja. Susjedima ograde ništa ne znače koji se prehranjuju ubirući tuđe. Na žalost ovo je Zagrebačka županija - puno je doseljenika, izbjeglica - sad stalnih stanovnika koji se nisu uključili u život kraja nego ovaj kraj održava njih na životu. Žalosno da smo zašli u vrijeme nestanka osnovnih vrijednosti života: rad - red - poštenje!

Život u prorodi je zapravo rad koji se nemože ograničiti radnim vremenom ili godišnjim dobom - stalno se ovdje ima što raditi što mi se sviđa! Ideje o obradi zemlje kod mene dugo traju ali zadnjih godina radim na tome da to ostvarim na najprirodniji način!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 10:52   #75
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ovisi o gnojivu. Ako zemlju gnojiš stajskim gnojem, nikada ne možeš staviti previše. Najbolje je stajnjak razbacati u jesen i plitko ga ukopati da se pomiješa sa zemljom. S obzirom da su vremenske prilike povoljne, još nije kasno napraviti ovaj posao.
Ne mogu se složiti s boldanim. Kao prvo postoji nešto što se zove Libigov zakon minimuma, a s druge strane dolazi do pojave dušičnog manjka. Znači da dodavanjem količine hraniva u tlu (bilo ogranskog ili mineralnog oblika) urod neće linearno rasti nego u jednom trenutku dolazi do pada uroda, procjeđivanja hraniva u podzemne vode i eutrofikacije. Nadalje, unošenje organskog gnojiva u tlo aktivira rad N bakterija koje troše N i dolazi do manjka, stoga je potrebno unijeti mineralnog dušika kako bi se to izbjeblo.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 11:01   #76
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
dakle, moramo definitivno i gnojiti? nisam na to računala, jer su mi starci od dragog (i još par ljudi) rekli da nije potreba pošto se nije dugo sadilo, pa zemlja nije ''istrošena'', a po sebi je dosta plodna. čudi me da bi tako nešto rekli tek tako, pošto su oboje imali vrt. šta mislite?
Nisu te lagali. Mi smo prve dvije godine samo štihali i nakapali jer dok se štiha nakon dugo-dugo zemlja je tvrda i izgledala mi je kao grude. Sve što sam stavila na to grudje i usitnjenim prekrila sjeme raslo je predivno - ali treće godine se iscrpilo pa sam vidjevši rezultate od tada na gnojenju povrtnjaka - eh pa znaju stari zašto su gnojili

U svakom poljoprivrednom dućanu - gdje se kupuje sjemenje, smjese, piceki, alati, zaštitna sredstva i dr. obavezno drže i gnoj u vrećama...
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 14:49   #77
San svakog vrtlara je humusna zemlja. Humus nastaje raspadanjem organske tvari u površinskom sloju zemlje. Zato zemlju treba gnojiti po mogućnosti stajnjakom ili kompostom.
Štihanje dolazi u obzir samo prve godine a kasnije je ne samo nepotrebno već i štetno. Štihanjem se uništava život u površinskom sloju zemlje.
Folija koju spominje diabolica je agrofolija ili lutrasil.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 14:30   #78
ajme hvala svima na super korisnim savjetima, super ste!

nabavit ćemo stajsko gnojivo, 4 vreće, na nekih 50 ak kvadrata. jel to dovoljno. u vreći je mislim 40 l.
moj dragi sad kaže da je kasno za gnojidbu, jer kako će nam slata rasti iz govancad? koje smo mi neznalice

Quote:
Freyra
Kao prvo postoji nešto što se zove Libigov zakon minimuma, a s druge strane dolazi do pojave dušičnog manjka. Znači da dodavanjem količine hraniva u tlu (bilo ogranskog ili mineralnog oblika) urod neće linearno rasti nego u jednom trenutku dolazi do pada uroda, procjeđivanja hraniva u podzemne vode i eutrofikacije. Nadalje, unošenje organskog gnojiva u tlo aktivira rad N bakterija koje troše N i dolazi do manjka, stoga je potrebno unijeti mineralnog dušika kako bi se to izbjeblo.
jel znaš onda koliko treba otprilike, ako možeš napisat, pliz! thanks!
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 16:44   #79
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
ajme hvala svima na super korisnim savjetima, super ste!

nabavit ćemo stajsko gnojivo, 4 vreće, na nekih 50 ak kvadrata. jel to dovoljno. u vreći je mislim 40 l.
moj dragi sad kaže da je kasno za gnojidbu, jer kako će nam slata rasti iz govancad? koje smo mi neznalice



jel znaš onda koliko treba otprilike, ako možeš napisat, pliz! thanks!
Pa nije kasno ali gnojivo treba preštihati da se pomješa sa zemljom, to je bit...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 17:03   #80
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
ajme hvala svima na super korisnim savjetima, super ste!

nabavit ćemo stajsko gnojivo, 4 vreće, na nekih 50 ak kvadrata.
Kad sam razmišljala o gnojidbi (stajski gnoj - valjda si mislila na ovaj peletirani) napisala sam na google prednosti gnojidbe peletiranim gnojem i dobije se svašta, ali meni se je najviše svidjelo ovako nešto:

Danas su proizvođači, poznavajući sve prednosti i nedostatke navedenih oblika gnojidbe, osmislili prvo postupke, a potom i dobili proizvode odnosno takva organska gnojiva prirodnog podrijetla iz kojih su uklonjeni svi nedostaci, a ipak sadrže sve njihove spomenute prednosti i kvalitete. Najkraće, takva gnojiva imaju sve potrebne makro (N, P, K) i mikroelemente (B, Cu, Ca, Fe, Mg, Mn…), lako su topiva te su tako lakše dostupna biljkama, uklonjen je neugodan miris, nema teških metala i sjemena korova, nema spora parazitskih gljivica i uzročnika bolesti, nema viška vode, lako se mogu distribuirati, a njihovom primjenom pozitivno se utječe na fizička i kemijska svojstva tla, a što sve utječe na povećanje prinosa.

Eto, pa tak si malo i sama istraži i vidi sama kaj ti je vežno i potrebno znati! Kad sam kupila prvu vreču tog gnojiva - nedavno sam je platila cca 65 kn a bila je 50 - na uputama je pisalo da je to količina gnojiva za 40 m2 površine. Tako je najbolje kad kupujete da pitate prodavača za koju količinu površine je predviđena ta vreća gnojiva i uvijek piše supersitnim slovima na deklaraciji. Po mome bi to bilo malo više od vreče... ali poslije nikad nisam detaljno čitala na svakoj slijedećoj vreči.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:25.