Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2013., 12:06   #21
Paulownia je invazivna vrsta,srečom u Splitu se je priroda pobrinila za nju i bakteriska bolest je brzo uništava i sprečava razvoj.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 00:28   #22
Pozdrav ljudi,

Odite na facebook stranicu https://www.facebook.com/Paulownia.hr?ref=hl , napravljena je u svrhu druženja i razmjene informacija, pitanja, odgovora itd. o Paulowniji.

Lijep pozdrav
GoranM4444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 21:19   #23
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Paulownia je invazivna vrsta,srečom u Splitu se je priroda pobrinila za nju i bakteriska bolest je brzo uništava i sprečava razvoj.
Tak su rekli i za faceliju dok se pojavila da se ju nije moguće riješiti a nakon dvje godine sama nestane
robi0007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 14:06   #24
zdravo sakam da prasam pred odprilika 3 meseci nasadiv paulownia od semki ama nisto ne mi izniknaa zosto. pa sakam povtorno da probam i dali moze nekoj da mi dade upatstvo so kako treba da napravam koja e optimalna temperatura za cuvanje fala.
darko skopje is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 19:57   #25
Quote:
darko skopje kaže: Pogledaj post
zdravo sakam da prasam pred odprilika 3 meseci nasadiv paulownia od semki ama nisto ne mi izniknaa zosto. pa sakam povtorno da probam i dali moze nekoj da mi dade upatstvo so kako treba da napravam koja e optimalna temperatura za cuvanje fala.
Sačekaj 4 mjesec pa onda u pjeskovitu zemlju staviš sjeme, nemoj ga pokrivati s zemljom. Zemlja neka bude vlažna ali ne i da zadržava vodu. I neka bude u hladu. za par dana bi trebalo proklijati
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 23:56   #26
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Sačekaj 4 mjesec pa onda u pjeskovitu zemlju staviš sjeme, nemoj ga pokrivati s zemljom. Zemlja neka bude vlažna ali ne i da zadržava vodu. I neka bude u hladu. za par dana bi trebalo proklijati
a dali bi izniknale semkite ako gi stavam na vlazen toalet papir i poslem u kesa ama hermeticki da se zatvori pogledajte video klip http://www.youtube.com/watch?v=rbjXZZsLfV0

ja imam probuvano so drugi semki i ima skoro 100 % rtlivost pa sakam da probam i so semki od paulownia ama u moment nemam seme od paulownia ako slucajno ima nekoj seme neka proba so ovaa tehnika ako izniknat neka pise . ja imam probano so semka od mango od limon i od tikvi odprilika imase 30 semki site izniknaa pa ako moze nekoj da proba so paulownia semki odprilika za 3-4 dena treba da nikniat fala
darko skopje is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 18:41   #27
Quote:
darko skopje kaže: Pogledaj post
a dali bi izniknale semkite ako gi stavam na vlazen toalet papir i poslem u kesa ama hermeticki da se zatvori pogledajte video klip http://www.youtube.com/watch?v=rbjXZZsLfV0

ja imam probuvano so drugi semki i ima skoro 100 % rtlivost pa sakam da probam i so semki od paulownia ama u moment nemam seme od paulownia ako slucajno ima nekoj seme neka proba so ovaa tehnika ako izniknat neka pise . ja imam probano so semka od mango od limon i od tikvi odprilika imase 30 semki site izniknaa pa ako moze nekoj da proba so paulownia semki odprilika za 3-4 dena treba da nikniat fala
Proklijat će na salveti, toalet papiru ali problem je kako to kasnije prebaciti u posudu, sjeme je vrlo sitno i teško se skuži da je proklijalo sve dok ne baci listiće a tad je praktički nemoguće prebaciti sjeme u zemlju
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 11:33   #28
pozdrav svima,evo posadil u 3 mjesecu elongatu,sad je velika preko 30 cm ,kaj sad napravit dalje ?? dali ju ostavit tak kak je pa ju presadit sljedeće proljeće u šumu gdje ju mislim ostavit,presadit u veće posude pa sljedeće proljeće u šumu, sad posadit u šumu gdje mislim ju ostavit ,hvala unaprijed
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	4.jpg‎
Views:	170
Size:	8.4 KB
ID:	13483  

Zadnje uređivanje dale1970 : 03.08.2014. at 11:39.
dale1970 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 18:56   #29
Quote:
dale1970 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,evo posadil u 3 mjesecu elongatu,sad je velika preko 30 cm ,kaj sad napravit dalje ?? dali ju ostavit tak kak je pa ju presadit sljedeće proljeće u šumu gdje ju mislim ostavit,presadit u veće posude pa sljedeće proljeće u šumu, sad posadit u šumu gdje mislim ju ostavit ,hvala unaprijed
Nemoj ju presaditi prije proljeća skup s zemljom tj. u 2-3mj. zbog mogućeg smrzavanja stabla preko zime, jer se ne zna kakva će biti zima. Ta biljka je inače prvih godinu dana preosjetljiva na smrzavanje jer nije to bor, kruška, jabuka i tome slično da već prvu zimu može izgurati -20°C bezikakvih posljedica.
A inače u šumi je par stupnjeva hladnije nego doma gdje si okružen kućama, zgradama, asfaltom itd.

Od 3mj. pa do sada da je samo 30cm narasla to mi je malo čudno, npr. od vinogradskih bresaka koje su iznikle u 3mj. ove godine, njih 90% ima visinu preko 40cm, a par njih su premašile pola metra.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 12:26   #30
Mene zanima osobine ove biljke i zašto se sadi jedino o njoj zna da kao iz zemlje oko nje izvlači teške metale tj. hrani se njima a ostalo neam pojma ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 09:45   #31
Paulovnija....invazivna vrsta? Gdje u ovom dijelu Europe imadokaza za to?
Osobno bih se želio uvjeriti. Da je to tako, kaj bi se mučili s naklijavanjem, kupovali sjemenje. Odete na izlet, iskopate...presadite. Za ozbiljnu proizvodnju samo hibrid i ruku u dżep. Druga priča je apetit uvoznika: u Srbiji je sadnica 1-1,5 € a kod nas 30-40 kuna sadnica s popratnom dokumentacijom. Pa tko kako voli.
Ivek56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 01:21   #32
Pozdrav,
imam 3 kom PAULOWNIE BELLISIME posađene prošle godine, zbog obveza nisam je stigao čepovati na vrijeme, da li je sada kasno pošto je vegetacija krenula?
trbljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:52   #33
Da li teba kakva dozvola za legalnu sadnju Paolownie, njen uzgoj i konačno sječu, prodaju trupaca?
Ivek56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 11:47   #34
Quote:
Ivek56 kaže: Pogledaj post
Da li teba kakva dozvola za legalnu sadnju Paolownie, njen uzgoj i konačno sječu, prodaju trupaca?
Za hibride koji imaju dozvolu ministarstva, ne treba nikakva dozvola.
khodalic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 12:11   #35
lako ti je prodati kubik , no kad nasadiš 100 kubika, i želiš prodati odjednom sve, onda sigurno kupac traži neki račun da može imati ulaz, ako nemaš račun, onda cijena pada drastično.
Da nađeš nekog kupca koji to želi izvesti, i njega će njegov knjigovođa pitati za račun.

Osnuješ jdoo, unajmiš zemlju sam od sebe bez naknade, posadiš ili je već posađeno i možeš izdati r1, kao jdoo

Razmisli malo o takvim stvarima, jer 100 x 500 e, je 50,000 eura, za takvu sumu svakako moraš imati račun za daljnje trgovanje.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:13   #36
Naručio sam sadnice paulovnije u travnju, uplatio avans i prije par dana nakon ukupne isplate, isporučene su mi sadnice. Uz sadnice dobio sam prateću dokumentaciju. U rješenjima Ministarstava poljoprivrede i Ministarstva zaštite okoliša i prirode naslovljenim na proizvođača sadnica i distrbutera, isčitavam vjerodostojnost sadnica, ali i obvezu kupca o prethodnom ishođenju dopuštenja Ministarstva zaštite okoliša i prirode o uvođenju strane vrste. To sam ipak trebao znati prije kupovine, a ne da sam to saznao kad sam platio i dobio sadnice. Distributer me uvjerava da "...je to samo formalnost", dao mi je pripremljeni formular kojeg sam popunio podacima o količini sadnica, katastarskim česticama gdje će biti sađene...porijeklo sadnica i mojim podacima. Formular - zahtjev urudžbirao sam uz 70 kuna biljega kod Ministarstva zaštite okoliša i prirode. I sada čekamo: ja pozitivno rješenje, a sadnice sadnju. Sada vegetiraju u stakleniku.
Poštovani khodalic, demantiram Vaš navod u #34 da za hibride paulownije ne treba nikakva dozvola. Rađe bih i ja da je bilo dovoljno rješenje o uzgoju i distribuciji, ali administracija je zmaj s devet glava, riješiš jednu, a naraste sedam novih
edo1956 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:20   #37
Nabavio sadni materijal iz njemacke i vomi comerca pa nije trebalo nikakve suglasnosti ili bilo sta drugo.
khodalic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 21:39   #38
Sve je moguće u Lijepoj nasoj... I sto sada?
edo1956 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2018., 12:26   #39
jucer mi prijatelj donio 10-ak paulovnija, pola metra do metar visine... to je bio podrast, koji je izrastao uz njegove stare 3 godine... onako bas i nemaju korijenja nego vecinom onaj glavni prerezan sa ašovom.. sad sam stavio ih u vodu.. i sta sada dalje s njima? je li uopce mogu se primiti takve kad ih se posadi? ostaviti ih preko zime u nekoj posudi sa zemljom pa u proljece posaditi ili?
sokak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2018., 20:11   #40
Ostaviti ih preko zime u nekoj posudi sa zemljom pa u proljece posaditi oko 15.5 kada prestane opasnost od mraza.
__________________
Tko bi gore, sad je dole
briketi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:57.